Ваше місто Вінниця?

  УПА на Тернопіллі діяло до 1960-х (Ще ФОТО)
  15 жовтня 2010
  264
  5111 переглядів
  Фото із сайту zhnyborody.te.ua

  На Території Бережанського тактичного відтинку УПА був найсильнішим повстанський рух у 1940-х роках на Тернопіллі. У Тернополі з окупантами боролися через агітацію.

  Фото С–Р· РєРЅРёРіРё Р’. Пукач, Р†. Олещук. Р—Р° СЃРІРѕР±РѕРґСѓ С– соборність. — Тернопіль : РќРѕРІРёР№ колір, 2007. — 56 СЃ. Дозвіл РЅР° використання надав Р’. Пукач.

  УПА діяло по всьому краї і саме нашими земляками були багато керівників повстанського руху, зокрема двоє із п’яти керівників ВО “Лисоня”: Омелян Польовий та Володимир Якубовський-Бондаренко. Центр та південь нашої області у 1944 р. входив до складу Воєнного округу “Лисоня”. А в 1945 р. до “Лисоні” приєднали ще й Кам’янець-Подільську округу.

  Найбільше воювали у 1944-45 рр.

  - Найсильніший повстанський рух на території сучасної Тернопільщини діяв у Бережанській окрузі, а боротьба найбільшими з’єднаннями рівнів від рою і до куреня зафіксована у 1944-45 роках, - розповідає дослідник історії УПА, член молодіжного науково-пошукового товариства “Обереги” Сергій Волянюк. — Найбільшою бойовою одиницею в УПА був загін, до якого входили 2-3 курені. Курінь включав у себе 2-3 сотні (150-200 вояків — прим. ред.), а сотня — три чоти. У кожну чоту входили три рої по 10-15 бійців кожен. Інколи рій поділявся на ланки.

  Серед найбільших з відомих на Тернопіллі загонів УПА одним командував Остап — поручник Омелян Польовий, який одночасно був командиром округи “Лисоня”.

  - Керівником другого загону був командир Роман, справжнє ім’я якого залишається досі невідомим, — продовжує Сергій Волянюк. — До цього, другого, загону входили два курені: Романа і Рена. Перший із них пройшов з боями на Волинь і завдав значних втрат силам радянських окупантів. Доля другого — трагічна. Цей курінь у серпні укомплектували новобранцями, а вже у вересні його розбили на Рогатинщині.

  Останні відділи УПА на Тернопіллі розформували улітку-восени 1947 р., говорить історик. Це були сотні “Сіроманців”, “Рубачів” та “Сірих вовків”.

  Фото С–Р· РєРЅРёРіРё Р’. Пукач, Р†. Олещук. Р—Р° СЃРІРѕР±РѕРґСѓ С– соборність. — Тернопіль : РќРѕРІРёР№ колір, 2007. — 56 СЃ. Дозвіл РЅР° використання надав Р’. Пукач.

  — Демобілізація передбачала два моменти. Ті, хто був “незасвіченим”, легалізовувалися, а хто не міг цього зробити, йшли у підпілля і займали там керівні посади, — розповідає Сергій Волянюк.

  У Тернополі були підпільники

  Підпільники УПА працювали не тільки у селах, а й у Тернополі.

  - Про УПА у Тернополі відомо мало, але до 1948-49 років тут діяли пропагандисти, які розвішували листівки, займалися організацією криївок, явочних квартир, - говорить член “Оберегів”. – Так, відомо, що Микола Кліщ був розповсюджувачем ОУНівської літератури.

  Цей підпільник під час війни був на примусових роботах у Німеччині. Осів у Тернополі, працював з товаришем у пожежній команді.

  “Я вже знав з ким у Тернополі я маю зв’язатися і де при потребі можу зустрітися з Крайовим проідником. Коли я потрапив на тернопільський зв’язок, то вже мав декількох людей, переважно вихідців із сіл, котрі на той час проживали у Тернополі, а також кілька квартир із корінних мешканців Тернополя,” писав Микола Кліщ у своїх спогадах.

  Однією з таких квартир була квартира адвоката Григорія Сенькового, а вірніше квартира адвоката Лисого, куди Сеньків, вуйко майбутньої дружини пана Кліща, у той час пристав.

  Тернопільські підпільники поширювали літературу не тільки у місті, а й по сусідніх селах. Одначе згодом їх викрили і Микола Кліщ змушений був рятуватися втечею. Його рекомендували на підпільну роботу у Львів. Але спершу він мав доставити листівку у село Ростоки над річкою Черемош.

  Перед тим, як виїхати, повстанець з товаришами зайшли до завгоспа пожежної частини, який разом з кагебістами їздив містом розшукувати його. Зрадник жив у Кутківцях і, побачивши “гостей”, зблід. Утім, його не застрелили, але змусили відкупитися – повстанці забрали з собою 1003 рублі. Надалі ці гроші використали для потреб збройного підпілля ОУН-УПА.

  Переховувалися до розвалу СРСР

  Частина повстанців з Тернопілля емігрувала.

  — Так, сотенний Михайло Небола у 1945 році вирушив на захід у складі групи з десяти осіб, — каже дослідник. — І коли він дійшов у Західну Німеччину, йому не повірили, що він добрався у таку далечінь з України. Він так і жив до 1970-х років у Німеччині.

  Утім, багато наших земляків “упівців” загинули у боях з радянськими спецпідрозділами.

  Зокрема, полковника УПА і головного командира УПА Клима Савура — Дмитра Клячківського, вбили 12 лютого 1945 р. у бою на Рівненщині, а майор УПА Маркіян Лукасевич загинув 9 вересня 1945 р. на Холмщині. Деякі повстанці потрапили у полон, але здебільшого це були ті, хто знепритомнів під час бою.

  На Тернопіллі, вже у складі СРСР, залишилися підпільники, які діяли до 1960-х років.

  — Останні спалахи боротьби відомі, наприклад, на Підгаєччині, де 14 квітня 1960 року у бою загинули Петро Пасічний та Олег Цетнарський, а Марія Пальчак потрапила у полон, — розповідає завідувач сектору нової і новітньої історії обласного краєзнавчого музею Володимир Пукач. — Спершу Марію Пальчак засудили до смертної кари, але згодом її замінили ув’язненням. Жінка відбула у таборах п’ять років і на засланні — 10.

  А от у селі Улаківці на Чортківщині, ще у 1965 р. виникла стрілянина між одним з підпільників та міліцією.

  Зрештою, відомі випадки, що повстанці перебували у підпіллі навіть у 1980-х роках.

  - Так, Микола Маньковський у селі Угринь на Чортківщині перебував на нелегальному становищі протягом 45 років. Після 1965 року його родину органи перестали турбувати, вважаючи, що чоловік помер. Але він переховувався. Коли Микола Маньковський через хворобу помер у 1989 році, його дружина Ганна поховала його таємно на городі. Уже після здобуття Україною незалежності тіло підпільника перепоховали, - каже Володимир Пукач.

  Натомість Ілля Оберишин із села Городниця на Гусятинщині переховувався до розвалу СРСР. І тільки тоді чоловік легалізувався і отримав український паспорт.

  comments powered by HyperComments

  Читайте також

  Міліція посилено шукатиме диверсантів
  вчора 18:17
  Міліція працює в посиленому режимі разом з громадськими активістами, аби диверсантам не вдалося проникнути до Тернополя.
  Запрошують на велопрощу з Тернополя до Унева
  вчора 18:14
  У оригінальну мандрівку для паломників – велопрощу, запрошують усіх любителів двоколісного транспорту. Проща відбудеться 16-18 травня за маршрутом "Тернопіль-Унів".
  У Тернополі знову цигани продають «лілійні дерева»
  вчора 17:12
  Як придбати втридорога цибулину «лілійного дерева», а виростити просту лілію свого часу дізнались чимало жителів Тернопілля. Таку аферу цигани свого часу провертали по усій Україні
  Головний рятувальник Тернополя звільнився
  вчора 16:54
  1
  Звернення від Євгена Лукавого з'явилось на офіційному сайті управління ДСНСУ у Тернопільській області сьогодні, 23 квітня. Начальник подав рапорт у відставку за власним бажанням
  На підтримку армії в Тернополі зібрали майже 10 тисяч гривень
  вчора 16:45
  На концерті “Лісапетного батальйону”, в Тернополі зал був вщерть заповнений. Виручені від продажу квитків і дисків гурту кошти віддадуть на потреби армії.
  "Безробітна богема" на чолі з Мірзояном викликала овації тернополян
  вчора 16:45
  - Для вас виступала безробітна богема! – жартує зі сцени Арсен Мірзоян після виконання перших композицій свого виступу у стінах тернопільського драмтеатру 22 квітня.
  Фото дня: ремонтують Бродівську
  вчора 16:42
  Ремонт вулиці Бродівської розпочали сьогодні дорожні служби.
  Гривню – на кладовища!
  вчора 15:10
  Утримання міських кладовищ у нормальному стані, прибирання території та догляд за забутими могилами потребують коштів.
  ДАІ шукає нечесних таксистів
  вчора 14:55
  2
  Ревізію тернопільських таксистів влаштували у середу, 23 квітня, працівники ДАІ з профільною інспекцією.
  Біля Ставу - масова бійка. Багатьом "відібрали життя"
  вчора 14:37
  4
  Молоді хлопці та навіть дівчата влаштували бійку "лава на лаву" на “Єлісях” біля озера вдень 23 квітня. Сутички проходили під вибухи піротехніки.
  У Тернополі без світла будуть три вулиці
  вчора 14:32
  Через ремонт не буде електропостачання у окремих будинках Тернополя 24 квітня:

  Найчастіше коментують

  Затримали сутенерш зі списком VIP-клієнтів
  вчора 11:58
  6
  Організаторшам секс-бізнесу загрожує до 5 років позбавлення волі, одну з них вже арештували, ще двоє – під домашнім арештом. 15 проституток заплатять штраф до 340 грн
  Біля Ставу - масова бійка. Багатьом "відібрали життя"
  вчора 14:37
  4
  Молоді хлопці та навіть дівчата влаштували бійку "лава на лаву" на “Єлісях” біля озера вдень 23 квітня. Сутички проходили під вибухи піротехніки.
  Житель Слов'янська – про справжню ситуацію в місті
  вчора 11:53
  4
  - Це навіть не сепаратисти чи терористи, це окупанти, - каже про ситуацію у Слов'янську на Донеччині місцевий проукраїнський активіст Михайло. - Вони не те, що захопили приміщення, вони захопили все місто.
  Тернополяни мочать одне одного на повну силу
  3 дні тому
  4
  Мокрі хлопці бігають за мокрими дівчатами з відрами, пляшками та каністрами води. Так у Тернополі 21 квітня святкують обливний понеділок.
  Тернопільський транспорт в цифрах
  вчора 13:44
  3
  Транспорту в Тернополі вистачає. Найбільше у нас таксі. Проте легальних ледь більше чверті.

  Найчастіше читають

  Затримали сутенерш зі списком VIP-клієнтів
  вчора 11:58
  6
  Організаторшам секс-бізнесу загрожує до 5 років позбавлення волі, одну з них вже арештували, ще двоє – під домашнім арештом. 15 проституток заплатять штраф до 340 грн
  Біля Ставу - масова бійка. Багатьом "відібрали життя"
  вчора 14:37
  4
  Молоді хлопці та навіть дівчата влаштували бійку "лава на лаву" на “Єлісях” біля озера вдень 23 квітня. Сутички проходили під вибухи піротехніки.
  Житель Слов'янська – про справжню ситуацію в місті
  вчора 11:53
  4
  - Це навіть не сепаратисти чи терористи, це окупанти, - каже про ситуацію у Слов'янську на Донеччині місцевий проукраїнський активіст Михайло. - Вони не те, що захопили приміщення, вони захопили все місто.
  Тернополяни мочать одне одного на повну силу
  3 дні тому
  4
  Мокрі хлопці бігають за мокрими дівчатами з відрами, пляшками та каністрами води. Так у Тернополі 21 квітня святкують обливний понеділок.
  Головний рятувальник Тернополя звільнився
  вчора 16:54
  1
  Звернення від Євгена Лукавого з'явилось на офіційному сайті управління ДСНСУ у Тернопільській області сьогодні, 23 квітня. Начальник подав рапорт у відставку за власним бажанням
  Найчастіше коментують
  Дивитись всі >
  Найчастіше читають
  Дивитись всі >

  Від Читачів

  Блоги

  RIA

  Чи підете воювати за Східну Україну?
  • Піду, бо я - за єдину країну
  • Не піду, нехай самі себе захищають
  • У нас є армія хай і захищає
  • Я не знаю
  Голосувати
  У нас є армія хай і захищає
  52.20%
   
  Не піду, нехай самі себе захищають
  24.05%
   
  Піду, бо я - за єдину країну
  23.07%
   
  Я не знаю
  0.68%
   
  Всього голосів: 2657

  вологість:

  тиск:

  вітер:

  Ми у соц. мережах