Ваше місто Вінниця?

  УПА на Тернопіллі діяло до 1960-х (Ще ФОТО)
  15 жовтня 2010
  264
  5104 переглядів
  Фото із сайту zhnyborody.te.ua

  На Території Бережанського тактичного відтинку УПА був найсильнішим повстанський рух у 1940-х роках на Тернопіллі. У Тернополі з окупантами боролися через агітацію.

  Фото С–Р· РєРЅРёРіРё Р’. Пукач, Р†. Олещук. Р—Р° СЃРІРѕР±РѕРґСѓ С– соборність. — Тернопіль : РќРѕРІРёР№ колір, 2007. — 56 СЃ. Дозвіл РЅР° використання надав Р’. Пукач.

  УПА діяло по всьому краї і саме нашими земляками були багато керівників повстанського руху, зокрема двоє із п’яти керівників ВО “Лисоня”: Омелян Польовий та Володимир Якубовський-Бондаренко. Центр та південь нашої області у 1944 р. входив до складу Воєнного округу “Лисоня”. А в 1945 р. до “Лисоні” приєднали ще й Кам’янець-Подільську округу.

  Найбільше воювали у 1944-45 рр.

  - Найсильніший повстанський рух на території сучасної Тернопільщини діяв у Бережанській окрузі, а боротьба найбільшими з’єднаннями рівнів від рою і до куреня зафіксована у 1944-45 роках, - розповідає дослідник історії УПА, член молодіжного науково-пошукового товариства “Обереги” Сергій Волянюк. — Найбільшою бойовою одиницею в УПА був загін, до якого входили 2-3 курені. Курінь включав у себе 2-3 сотні (150-200 вояків — прим. ред.), а сотня — три чоти. У кожну чоту входили три рої по 10-15 бійців кожен. Інколи рій поділявся на ланки.

  Серед найбільших з відомих на Тернопіллі загонів УПА одним командував Остап — поручник Омелян Польовий, який одночасно був командиром округи “Лисоня”.

  - Керівником другого загону був командир Роман, справжнє ім’я якого залишається досі невідомим, — продовжує Сергій Волянюк. — До цього, другого, загону входили два курені: Романа і Рена. Перший із них пройшов з боями на Волинь і завдав значних втрат силам радянських окупантів. Доля другого — трагічна. Цей курінь у серпні укомплектували новобранцями, а вже у вересні його розбили на Рогатинщині.

  Останні відділи УПА на Тернопіллі розформували улітку-восени 1947 р., говорить історик. Це були сотні “Сіроманців”, “Рубачів” та “Сірих вовків”.

  Фото С–Р· РєРЅРёРіРё Р’. Пукач, Р†. Олещук. Р—Р° СЃРІРѕР±РѕРґСѓ С– соборність. — Тернопіль : РќРѕРІРёР№ колір, 2007. — 56 СЃ. Дозвіл РЅР° використання надав Р’. Пукач.

  — Демобілізація передбачала два моменти. Ті, хто був “незасвіченим”, легалізовувалися, а хто не міг цього зробити, йшли у підпілля і займали там керівні посади, — розповідає Сергій Волянюк.

  У Тернополі були підпільники

  Підпільники УПА працювали не тільки у селах, а й у Тернополі.

  - Про УПА у Тернополі відомо мало, але до 1948-49 років тут діяли пропагандисти, які розвішували листівки, займалися організацією криївок, явочних квартир, - говорить член “Оберегів”. – Так, відомо, що Микола Кліщ був розповсюджувачем ОУНівської літератури.

  Цей підпільник під час війни був на примусових роботах у Німеччині. Осів у Тернополі, працював з товаришем у пожежній команді.

  “Я вже знав з ким у Тернополі я маю зв’язатися і де при потребі можу зустрітися з Крайовим проідником. Коли я потрапив на тернопільський зв’язок, то вже мав декількох людей, переважно вихідців із сіл, котрі на той час проживали у Тернополі, а також кілька квартир із корінних мешканців Тернополя,” писав Микола Кліщ у своїх спогадах.

  Однією з таких квартир була квартира адвоката Григорія Сенькового, а вірніше квартира адвоката Лисого, куди Сеньків, вуйко майбутньої дружини пана Кліща, у той час пристав.

  Тернопільські підпільники поширювали літературу не тільки у місті, а й по сусідніх селах. Одначе згодом їх викрили і Микола Кліщ змушений був рятуватися втечею. Його рекомендували на підпільну роботу у Львів. Але спершу він мав доставити листівку у село Ростоки над річкою Черемош.

  Перед тим, як виїхати, повстанець з товаришами зайшли до завгоспа пожежної частини, який разом з кагебістами їздив містом розшукувати його. Зрадник жив у Кутківцях і, побачивши “гостей”, зблід. Утім, його не застрелили, але змусили відкупитися – повстанці забрали з собою 1003 рублі. Надалі ці гроші використали для потреб збройного підпілля ОУН-УПА.

  Переховувалися до розвалу СРСР

  Частина повстанців з Тернопілля емігрувала.

  — Так, сотенний Михайло Небола у 1945 році вирушив на захід у складі групи з десяти осіб, — каже дослідник. — І коли він дійшов у Західну Німеччину, йому не повірили, що він добрався у таку далечінь з України. Він так і жив до 1970-х років у Німеччині.

  Утім, багато наших земляків “упівців” загинули у боях з радянськими спецпідрозділами.

  Зокрема, полковника УПА і головного командира УПА Клима Савура — Дмитра Клячківського, вбили 12 лютого 1945 р. у бою на Рівненщині, а майор УПА Маркіян Лукасевич загинув 9 вересня 1945 р. на Холмщині. Деякі повстанці потрапили у полон, але здебільшого це були ті, хто знепритомнів під час бою.

  На Тернопіллі, вже у складі СРСР, залишилися підпільники, які діяли до 1960-х років.

  — Останні спалахи боротьби відомі, наприклад, на Підгаєччині, де 14 квітня 1960 року у бою загинули Петро Пасічний та Олег Цетнарський, а Марія Пальчак потрапила у полон, — розповідає завідувач сектору нової і новітньої історії обласного краєзнавчого музею Володимир Пукач. — Спершу Марію Пальчак засудили до смертної кари, але згодом її замінили ув’язненням. Жінка відбула у таборах п’ять років і на засланні — 10.

  А от у селі Улаківці на Чортківщині, ще у 1965 р. виникла стрілянина між одним з підпільників та міліцією.

  Зрештою, відомі випадки, що повстанці перебували у підпіллі навіть у 1980-х роках.

  - Так, Микола Маньковський у селі Угринь на Чортківщині перебував на нелегальному становищі протягом 45 років. Після 1965 року його родину органи перестали турбувати, вважаючи, що чоловік помер. Але він переховувався. Коли Микола Маньковський через хворобу помер у 1989 році, його дружина Ганна поховала його таємно на городі. Уже після здобуття Україною незалежності тіло підпільника перепоховали, - каже Володимир Пукач.

  Натомість Ілля Оберишин із села Городниця на Гусятинщині переховувався до розвалу СРСР. І тільки тоді чоловік легалізувався і отримав український паспорт.

  comments powered by HyperComments

  Читайте також

  На Великдень Тернопіль перенесло у минуле (Фоторепортаж)
  сьогодні 14:11
  Порожні вулиці, якими час від часу проїжджає тролейбус або одинокий автомобіль. Так Тернопіль виглядає Великоднього ранку.
  Як вегетаріанці живуть без м'яса?
  сьогодні 12:49
  Життя у своїх безмежних формах існує як цілісна органічна єдність, а ми є її частиною, яка повинна відчувати повагу до цілого. Це і є ідея вегетаріанства: не руйнуй життя.
  "RIA плюс" вітає Вас із Великоднем
  сьогодні 09:30
  1
  Колектив газети "RIA плюс" вітає Вас із Великодніми святами!
  Сьогодні християни відзначають Великдень
  сьогодні 08:00
  2
  Християни східного обряду відзначають сьогодні Великдень – Воскресіння Христове.
  Христос воскрес! – вітають один одного тернополяни
  сьогодні 02:48
  4
  Щойно закінчилося всеношне богослужіння у архикатедральному соборі. І вперше в цьому році тернополяни тепер вітають один одного святковим «Христос Воскрес!»
  Правила ідеального макіяжу. Відеоурок №1
  вчора 16:51
  Нову рубрику “Правила краси” започатковує 20minut.ua. Щотижня візажисти показуватимуть різноманітні ідеї для повсякденного, вечірнього та святкового макіяжу.
  Тернопільська молодь "велопокатушками" пропагувала за екологічний транспорт
  вчора 16:45
  3
  Кількадесят місцевих велосипедистів 18 квітня влаштували вечірнє катання Тернополем. Мета такого колективного педалекрутіння - закликати городян до користування екологічним двоколісним транспортом.
  Тернополяни освячують паски та чекають Великодня
  вчора 15:54
  У храмах Тернополя у суботу, 19 квітня, уже розпочали освячувати великодні кошики. В окремих церквах міста за це бралися ще із 9-ї ранку.
  Який він, полковник Облещук «без погон»
  вчора 12:30
  1
  Головний міліціонер області принципово не носить годинників, має власну подаровану зброю, вміє покепкувати із себе та ніколи не кричить на підлеглих. Нічого не колекціонує і не догулює відпусток
  В останню путь Віталія Крутиголову проведуть 21 квітня (ОНОВЛЕНО)
  вчора 12:28
  12
  Голова Тернопільської громадської організації ГО “Дорожній контроль” Віталій Крутиголова помер вранці 19 квітня. Похорон відбудеться 21 квітня за адресою: вул. Микулинецька, 34 кв. 24
  Василь Облещук: «Я пережив 21 начальника управління. Я – 22-й. І останній»
  вчора 12:00
  4
  Головний міліціонер області вважає, що корупцію побороти неможливо, поділився, коли йому було страшно та як працюватиме з противниками його призначення. А також розкрив секрети навчання у ФБР та яка зброя «зникла» з міліції у ніч гніву

  Найчастіше коментують

  Андрій Матрифайло шукає заступника
  2 дні тому
  43
  Очільник ДАІ пропонує на посаду свого заступника екс-керівника Олега Леня. І запрошує тернополян, аби висловлювали свої «за» і «проти» запропонованої кандидатури
  Прийом в депутата: місія нездійсненна
  2 дні тому
  18
  Депутати "болт забили" на тернополян та їхні проблеми – таке припущення напрошується після прийому міських нардепів, на який ходили журналісти RIA. Лише двоє з 40 міських обранців, які мали проводити зустрічі з городянами 11 квітня з 17 до 19 години, були на місці.
  В останню путь Віталія Крутиголову проведуть 21 квітня (ОНОВЛЕНО)
  вчора 12:28
  12
  Голова Тернопільської громадської організації ГО “Дорожній контроль” Віталій Крутиголова помер вранці 19 квітня. Похорон відбудеться 21 квітня за адресою: вул. Микулинецька, 34 кв. 24
  А молитись обов'язково по шаблону?
  2 дні тому
  9
  До церкви ходжу не часто, але себе вважаю християнином. Декілька разів чув від священика, що звертатися до Бога траба конкретними молитвами. Без того, мовляв, неправильно.
  Біженці зі Слов'янська відсвяткують Великдень у Тернополі
  2 дні тому
  8
  - Я живу у будинку навпроти міськради, мої вікна та балкон виходять у її двір, - розповідає жителька Слов'янська Лідія Іванова. – Мені було не дуже приємно, коли дуло БТР було направлене на мій будинок. І ці всі російські прапори… Ми всі у напрузі живемо…

  Найчастіше читають

  В останню путь Віталія Крутиголову проведуть 21 квітня (ОНОВЛЕНО)
  вчора 12:28
  12
  Голова Тернопільської громадської організації ГО “Дорожній контроль” Віталій Крутиголова помер вранці 19 квітня. Похорон відбудеться 21 квітня за адресою: вул. Микулинецька, 34 кв. 24
  На тернопільських автомайданівців напав "агент 006"
  3 дні тому
  6
  Нетверезий посадовець ОДА намагався виламати двері та зірвати номерні знаки у патрульного екіпажу Автомайдану. Це — реакція чиновника на відмову активістів... відвезти його додому. Конфлікт трапився увечері 15 квітня.
  Андрій Матрифайло шукає заступника
  2 дні тому
  43
  Очільник ДАІ пропонує на посаду свого заступника екс-керівника Олега Леня. І запрошує тернополян, аби висловлювали свої «за» і «проти» запропонованої кандидатури
  Таксі, яке не приїжджає
  2 дні тому
  6
  Нове тернопільске таксі "Айті таксі" це м'яко кажучи лохотрон. Двічі викликала і двічі таксі не приїжджало, а одного разу я взагалі пояснювала шоферу як доїхати на ту вулицю, куди я власне і викликала таксі.
  Щоб проїхати, чоловіки відпихали машину руками
  3 дні тому
  5
  Через неправильно припаркований автомобіль напроти автовокзалу утворився справжній затор. Водій Subaru Forester (ВО 9095 АТ) припаркував машину прямо під тролейбусними лініями.
  Найчастіше коментують
  Дивитись всі >
  Найчастіше читають
  Дивитись всі >

  Від Читачів

  Блоги

  RIA

  Чи підете воювати за Східну Україну?
  • Піду, бо я - за єдину країну
  • Не піду, нехай самі себе захищають
  • У нас є армія хай і захищає
  • Я не знаю
  Голосувати
  У нас є армія хай і захищає
  55.16%
   
  Не піду, нехай самі себе захищають
  24.26%
   
  Піду, бо я - за єдину країну
  19.94%
   
  Я не знаю
  0.65%
   
  Всього голосів: 2317

  вологість:

  тиск:

  вітер:

  Ми у соц. мережах