УПА на Тернопіллі діяло до 1960-х (Ще ФОТО)

  15 жовтня 2010
  264
  5790 переглядів
  УПА на Тернопіллі діяло до 196

  На Території Бережанського тактичного відтинку УПА був найсильнішим повстанський рух у 1940-х роках на Тернопіллі. У Тернополі з окупантами боролися через агітацію.

  Фото С–Р· РєРЅРёРіРё Р’. Пукач, Р†. Олещук. Р—Р° СЃРІРѕР±РѕРґСѓ С– соборність. — Тернопіль : РќРѕРІРёР№ колір, 2007. — 56 СЃ. Дозвіл РЅР° використання надав Р’. Пукач.
  УПА діяло по всьому краї і саме нашими земляками були багато керівників повстанського руху, зокрема двоє із п’яти керівників ВО “Лисоня”: Омелян Польовий та Володимир Якубовський-Бондаренко. Центр та південь нашої області у 1944 р. входив до складу Воєнного округу “Лисоня”. А в 1945 р. до “Лисоні” приєднали ще й Кам’янець-Подільську округу.
  Найбільше воювали у 1944-45 рр.
  - Найсильніший повстанський рух на території сучасної Тернопільщини діяв у Бережанській окрузі, а боротьба найбільшими з’єднаннями рівнів від рою і до куреня зафіксована у 1944-45 роках, - розповідає дослідник історії УПА, член молодіжного науково-пошукового товариства “Обереги” Сергій Волянюк. — Найбільшою бойовою одиницею в УПА був загін, до якого входили 2-3 курені. Курінь включав у себе 2-3 сотні (150-200 вояків — прим. ред.), а сотня — три чоти. У кожну чоту входили три рої по 10-15 бійців кожен. Інколи рій поділявся на ланки.
  Серед найбільших з відомих на Тернопіллі загонів УПА одним командував Остап — поручник Омелян Польовий, який одночасно був командиром округи “Лисоня”.
  - Керівником другого загону був командир Роман, справжнє ім’я якого залишається досі невідомим, — продовжує Сергій Волянюк. — До цього, другого, загону входили два курені: Романа і Рена. Перший із них пройшов з боями на Волинь і завдав значних втрат силам радянських окупантів. Доля другого — трагічна. Цей курінь у серпні укомплектували новобранцями, а вже у вересні його розбили на Рогатинщині.
  Останні відділи УПА на Тернопіллі розформували улітку-восени 1947 р., говорить історик. Це були сотні “Сіроманців”, “Рубачів” та “Сірих вовків”.
  Фото С–Р· РєРЅРёРіРё Р’. Пукач, Р†. Олещук. Р—Р° СЃРІРѕР±РѕРґСѓ С– соборність. — Тернопіль : РќРѕРІРёР№ колір, 2007. — 56 СЃ. Дозвіл РЅР° використання надав Р’. Пукач.
  — Демобілізація передбачала два моменти. Ті, хто був “незасвіченим”, легалізовувалися, а хто не міг цього зробити, йшли у підпілля і займали там керівні посади, — розповідає Сергій Волянюк.
  У Тернополі були підпільники
  Підпільники УПА працювали не тільки у селах, а й у Тернополі.
  - Про УПА у Тернополі відомо мало, але до 1948-49 років тут діяли пропагандисти, які розвішували листівки, займалися організацією криївок, явочних квартир, - говорить член “Оберегів”. – Так, відомо, що Микола Кліщ був розповсюджувачем ОУНівської літератури.
  Цей підпільник під час війни був на примусових роботах у Німеччині. Осів у Тернополі, працював з товаришем у пожежній команді.
  “Я вже знав з ким у Тернополі я маю зв’язатися і де при потребі можу зустрітися з Крайовим проідником. Коли я потрапив на тернопільський зв’язок, то вже мав декількох людей, переважно вихідців із сіл, котрі на той час проживали у Тернополі, а також кілька квартир із корінних мешканців Тернополя,” писав Микола Кліщ у своїх спогадах.
  Однією з таких квартир була квартира адвоката Григорія Сенькового, а вірніше квартира адвоката Лисого, куди Сеньків, вуйко майбутньої дружини пана Кліща, у той час пристав.
  Тернопільські підпільники поширювали літературу не тільки у місті, а й по сусідніх селах. Одначе згодом їх викрили і Микола Кліщ змушений був рятуватися втечею. Його рекомендували на підпільну роботу у Львів. Але спершу він мав доставити листівку у село Ростоки над річкою Черемош.
  Перед тим, як виїхати, повстанець з товаришами зайшли до завгоспа пожежної частини, який разом з кагебістами їздив містом розшукувати його. Зрадник жив у Кутківцях і, побачивши “гостей”, зблід. Утім, його не застрелили, але змусили відкупитися – повстанці забрали з собою 1003 рублі. Надалі ці гроші використали для потреб збройного підпілля ОУН-УПА.

  Переховувалися до розвалу СРСР
  Частина повстанців з Тернопілля емігрувала.
  — Так, сотенний Михайло Небола у 1945 році вирушив на захід у складі групи з десяти осіб, — каже дослідник. — І коли він дійшов у Західну Німеччину, йому не повірили, що він добрався у таку далечінь з України. Він так і жив до 1970-х років у Німеччині.
  Утім, багато наших земляків “упівців” загинули у боях з радянськими спецпідрозділами.
  Зокрема, полковника УПА і головного командира УПА Клима Савура — Дмитра Клячківського, вбили 12 лютого 1945 р. у бою на Рівненщині, а майор УПА Маркіян Лукасевич загинув 9 вересня 1945 р. на Холмщині. Деякі повстанці потрапили у полон, але здебільшого це були ті, хто знепритомнів під час бою.
  На Тернопіллі, вже у складі СРСР, залишилися підпільники, які діяли до 1960-х років.
  — Останні спалахи боротьби відомі, наприклад, на Підгаєччині, де 14 квітня 1960 року у бою загинули Петро Пасічний та Олег Цетнарський, а Марія Пальчак потрапила у полон, — розповідає завідувач сектору нової і новітньої історії обласного краєзнавчого музею Володимир Пукач. — Спершу Марію Пальчак засудили до смертної кари, але згодом її замінили ув’язненням. Жінка відбула у таборах п’ять років і на засланні — 10.
  А от у селі Улаківці на Чортківщині, ще у 1965 р. виникла стрілянина між одним з підпільників та міліцією.
  Зрештою, відомі випадки, що повстанці перебували у підпіллі навіть у 1980-х роках.
  - Так, Микола Маньковський у селі Угринь на Чортківщині перебував на нелегальному становищі протягом 45 років. Після 1965 року його родину органи перестали турбувати, вважаючи, що чоловік помер. Але він переховувався. Коли Микола Маньковський через хворобу помер у 1989 році, його дружина Ганна поховала його таємно на городі. Уже після здобуття Україною незалежності тіло підпільника перепоховали, - каже Володимир Пукач.
  Натомість Ілля Оберишин із села Городниця на Гусятинщині переховувався до розвалу СРСР. І тільки тоді чоловік легалізувався і отримав український паспорт.

  Читають зараз: 1
  (265)
  Коментарі
  skelos 15.10.2010 12:01
  От таких статей побільше б! треба знати своїх героїв а не славити убивць-освободітєлів
  Anonimus 15.10.2010 12:19
  Всі, хто бере у руки зброю, щоб свідомо (не у стані афекту) пустити кулю у чиєсь тіло - убивці! Воїни, солдати, бійці, повстанці, терористи... Це лише підвиди убивць, що поділяються відповідно до їх кінцевої мети. Таякщо спосіб дії у них одни, то хіба такі вже вони різні?
  Devine 15.10.2010 13:21
  Ну, ну. Як будуть у вас і ваших рідних стріляти і підкованими чоботами по ребрах копати, то не забудьте підняти лапки вгору і ще раз виголосити вашу дурненьку та беззмістовну промову. Ви в ті часи не жили тай історію погано знаєте, бо розуміли б, що УПА і взагалі весь повстанський рух виник не з добра. УПА зародилася як бойова організація ОУН для спротиву проти проти радянських і німецьких загарбників. Після війни основними ворогами УПА стали загони НКВС - виродків, що нещадно тероризували населення нашого і так понищеного війною краю. Що виловлювали і висилали в Сибір процвітаючих землевласників, терроризували інтелігенцію, нищили храми, духовенство... Так, головної мети (незалежності України) вони не досягли. Нажаль повстанський рух в нас не був достатньо масовим і організованим. Бо незалежність можна було здобути ще 65 років тому. Але все таки ці люди варті поваги. За те що боролись за своє життя і свободу і життя своїх рідних та близьких. За те, що не дали себе повбивати як телята на бійні а загинули в бою, як справжні чоловіки!
  Anonimus 15.10.2010 15:39
  Хто вам сказав, що я погано знаю історію? Це ви її погано знаєте, бо зародився цей рух спершу як спротив проти польської влади (проти радянських та німецьких загарбників - це продовження діяльності). Це по-перше. По-друге, давайте без емоцій і принижень. ТОму що головна думка мого допису не про те добрі чи погані повстанці, а в тому що вони теж вбивали, що "гомо сампієнс" - самі жалюгідні істоти на Землі, бо у відмінності між собою влали тупий зміст і боряться за речі, які існують тільки у головах.
  Devine 15.10.2010 17:00
  Ну, знаєте, важко з вами сперечатись. Тому що зовсім не знаєте фактів. 1) УПА було утворено 14 грудня 1942 року. Польща в той час вже були під владою нацистів, а їхня влада - в еміграції Лондоні (хто вспів втекти). Україна теж була окупована німецькими військами. В цей час УПА активно чинила спротив окупаційній владі Третьго Рейху: http://upa1.netfirms.com/army1uk1.htm З кінця 1944, після зміни окупантів, почалися сутички з військами НКВС і СМЕРШ: http://upa1.netfirms.com/army2uk1.htm До 1941 року УПА не існувало! В часи Польщі бороьбу за незалежність вела ОУН (Організація Українських Націоналістів) та УВО (Українська Військова Організація) та інші угрупування та об'єднання. 2) Ви себе теж вважаєте "жалюгідним гомо сапіенсом"?:)
  Anonimus 16.10.2010 14:47
  ну ви ж говорили про весь повстанський рух, чи не так? чи ви вважаєте що вбивство міністра внутрішніх справ Польші Броніслава Пєрацького все ж таки було актом тероризму а не проявом українського повстанського руху?
  Devine 17.10.2010 03:56
  Вбивство Перацького - відповідь на його репресії проти галичан. Тероризував. За що і поплатився
  Anonimus 17.10.2010 13:18
  хм, ну так що, тероризм це був чи повстанський рух? ви вважаєте що вбивство міністра внутрішніх справ власної країни є допустимим методом політичної боротьби?
  Devine 17.10.2010 19:07
  Польща захопила територію західної України силою, в 1918-1919 році. Тому державу загарбників українці своєю аж ніяк не вважали. На совісті польського міністра Перацького - кілька тисяч життів українців. Тому з ними перестали боротися політично, а знищили фізично.
  Anonimus 17.10.2010 20:00
  Перацького вбили через 15 років після закінчення першої світової- на той час територія західної україни була визнаною всіма територією польщі а Перацький був міністром внутрішніх справ тієї країни; тай будьмо чесними з собою- такої країни як Україна до 91го року не існувало- говорити про загарбників просто нелогічно. На рахунок тисяч життів українців на совісті Перацького- можна ссилочку? Якщо я не помиляюся, то пацифікацію 30го року очолював Славой Складовський а не Перацький. Перацький якраз не був прихильником жорстких дій, якшо вірити історикам. Бандера ж звинувачував його в смерті Василя Біласа і Дмитра Данилишина, які в свою чергу вбили поміркованого польського політика Тадеуша Голувка (тобто самі не ангели, і це вбивство Голувка було засуджене самим Коновальцем) (не претендую на істину в останній інстанції звичайно, але є різна правда)
  Devine 18.10.2010 14:30
  1) Польща як держава до 1919 року вже півтора століття не існувала і територію західної України захипила під час українсько-польської війни (1918-1919 р). Західноукраїнські і польські території входили до складу Австро-Угорщини (деякі території - до складу інших держав). А Пілсуцький прийшов до влади (1926 рік) взагалі внаслідок військового перевороту. Тому ОУН і УВО мали повне моральне право боротися проти загарбників всіма можливими методами. 2) Ось вам ссилочка на цілу книгу. Там і про "гуманіста" Перацького і про інших "визначних" діячів Пацифікації в західній Україні. http://www.4shared.com/document/rnRITZ51/pacyfikaciya.html?cau2=403tNull Там же наведені копії архівних документів. Частину оригіналів можете найти в обласному архіві в Тернополі. Броніслав Перацький був під час проведення Пацифікації (1930) начальником східного відділу МВС Польщі. і особисто координував дії міліції під час репресій та погромів українців. Славой Скадовський здійснював загальне керівництво МВС. Цікавитесь, чому не вбили його? - Можливо тому, що просто не вспіли.
  Anonimus 18.10.2010 18:02
  ну скажімо, поляки мали таке ж право вважати західну україну польшею, як і українці україною. після другої світової з території західної україни і білорусії в польшу було переселено близько 2 мільйонів етнічних поляків. за переписом 30-их років національний склад тернополя був приблизно 50% поляків, 40% євреїв і 5-10% українців (точні дані можете пошукати самі) так що поляки мали повне моральне право боротися з терористичними актами проводжуваними радикально настроєними націоналістами на території польші, так само як українці зараз мають повне право боротися з терористичними актами в криму. На 34 рік польша як держава існувала вже 15 років. Ви могли б виправдати наприклад вбивство Тимошенчихи чи Юща в 2006 році в Криму російськими шовіністами, під гаслами незалежності Криму (якби таке вбивство сталося)??? В чому різниця??? -на рахунок книжечки- цікаво, чому вона не починається з подій літа 1930 року, з опису терористичних акцій оунівців/увовців проти польського населення східної галичини, а зразу переходить до 22-го вересня??? і можете вказати на якій сторінці цієї пропаганди можна прочитати про роль Перацького в пацифікації? До вашого відома- координація дії поліції під час пацифікації була покладена на коменданта поліції львівського воєводства Чеслава Грабовського.
  Devine 18.10.2010 19:34
  1) В містах переважало польське і єврейське населення. (Доречі, а може тоді і ще й євреї можуть вважати нашу територію своїм Ізраїлем?:) Але в загальному кількість поляків не перевищувала 20%. Не забувайте, що на території Холмщини і Підляшшя (сучасна східна Польща) теж переважали українці. Не забувайте також, що до поляків в той час відносили всіх римо-католиків, незалежно від походження. А серед них було чимало українців. Але справа не в тому. Навіть незважаючи на те, що територію західної України Польща захопила силою. Якби польський уряд проводив нормальну толерантну виважену політику по відношенню до українського населення, без утисків, гноблень, репресій, то не було б і такого сильного спротиву. А порівняння з сучасним москвофілами в Криму геть недоречні. Бо російськомовних там ніхто не гнобить, їхня мова закріплена в якості офіційної на території Криму, нормально працюють російські школи, телебачення. Ситуацію нагнітають наші північні сусіди. Звісно ж з метою колись силою відібрати кусок території. Юридично це зробити складно, бо Крим належав перед розпсдом Союзу до УРСР. От і бунтують місцевих, змучених загальноукраїнськими економічними негараздами. В тогочасній Польщі (1930) українці таких благ і привілеїв не мали. На навчання в гімназії була встановлена жорстка квота. З вищою освітою взагалі було складно. Економічно територію західної України намагалися перетворини на колонію, такий собі сировинний придаток. Жорстко утискали по релігійному і національному признаку. Тих, хто протестував - репресували. 2) Ви хочете, щоб в одній книзі охопили всю історію України від палеоліту і аж дотепер?:) Ось вам ще література. Ознайомлюйтеся на здоров'я: http://www.oun-upa.org.ua/books/ Чеслав Грабовський був підпорядкований в той час міністру внутрішніх справ Скадовському. Перацький був задіяний як "експерт" по справах найменшин (в той час займав посаду віце-прем'єра). А ще Сухенек-Сухецький (голова відділу національностей). А ще, самого Пілсудського не треба забувати, який наказ про початок репресій підписав. Багато було "героїв", всіх не перелічити. Перацький за свої вчинки поплатився. Решта - не вспіли.
  Anonimus 18.10.2010 20:27
  -по першому пункту- ну так що, погодитесь ви з твердженням неназваного пана від 15/10/2010 15:39, замінусованого аж на -20 про те що український повстанський рух зародився спершу як спротив проти польської влади а вже пізніше як супротив радянським та німецьким загарбникам? ;) ОУН і УВО толерантна виважена політика не потрібна була, (про що вони самі і зізнавались), інакше б не вбивали б людей, які намагалися розвязати міжнаціональну проблему мирним шляхом. - а про ситуацію в Криму- хех, донедавна офіційно російську мову там пригнічували, та ще і як пригнічували :) заставляли бідних кримчан дивитися дубльовані українською російські фільми (жорстока квота на російськомовні фільми) та навчатися в вишах українською- чим не пригнічення :)- вважаю аналогію цілком доречною. - Ви знаєте, я не очікую на сайті який називається оун-упа знайти щось інше ніж пропаганду самої оун-упа, так що можете мене туди навіть не посилати, це не авторитет. Я з таким успіхом можу зіслатись на польський націоналістичний сайт, який висвітлить питання оун-упа з абсолютно протилежної точки зору
  Devine 19.10.2010 09:37
  Думаю, що пан "-20" і ви - одна особа;) А взагалі, хочете ідентичності - підписуйтеся;) Кримчан ніхто не гнітить, крім фантазій деяких одіозних місцевих партій. Ще раз повторюю (читайте інші пости), що в Криму російська має давним-давно офіційний статус, а населення не має ніяких проблем з доступом до російськомовної летіратури і кінопродукції. Весь цей шум про якусь там вигадану "дискримінацію" піднімає здебільшого наш північний сусід. З якою метою - не важко здогадатись. Ось вам англомовне джерело про український націоналізм: http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?AddButton=pages\O\R\OrganizationofUkrainianNationalists.htm Не хочете читати про історію ОУН - не читайте. Однак тоді ви так і не зрозумієте, хто такі були ОУН, УПА, УВО, УГА, яка в кожної з організацій була програма і будете і далі плутатися в термінології і фактах:)
  Anonimus 19.10.2010 10:50
  ой, та ви що, як в криму- то дискримінація вигадана, а як на західній україні- то справжня? подвійні стандарти
  Devine 19.10.2010 12:48
  Я вам наводжу історичні факти і їх правдиве і логічне пояснення. В вас є якісь реальні факти сучасної дискримінації російського населення Криму щоб можна було провести розумні паралелі? Може згадаєте, про відкриття української гімназії в Севастополі?:) Ну, так в Криму 10% вважають своєю рідною мовою українську, їм теж десь вчитись потрібно. http://www.ukrcensus.gov.ua/results/general/language/crimea/ Подвійні стандарти, це якраз коли поляки мали всі права в ті часи, а українці утискались.
  Anonimus 19.10.2010 15:47
  ну моє пояснення цим фактам не менш правдиве ніж ваше
  Devine 19.10.2010 16:06
  Я вам наводив копії документів про проведені репресії і свідчення очевидців. У вас - вигадки і філософська гра.
  Anonimus 19.10.2010 16:17
  ні в одному з приведених вами документів не вказано Перацького як людину відповідальну за пацифікацію 30 років.
  skelos 19.10.2010 10:22
  Жахіття! Ви або совок що в душі ниє за обєднанням РєспублікСвабодних або просто українофоб. Чого б вам не перебратися до отих ваших улюблених москаликів? там ніхто не щемитиме любий ваш "язык"
  Anonimus 18.10.2010 20:29
  і ви знаєте, радник з питань нацменшин і безпосередній виконавець та натхненник пацифікації це зовсім різні речі
  Devine 19.10.2010 09:45
  Аякже. Сам особисто він зі зброєю по хатах не ходив - для того є рядові поліцаї. Занадто марудна для "вельможного" пана робота. Але, писав циркуляри, розпорядження, рекомендації, доручення до яких прислухалося радо прислухалося поліцейське керівництво. Такий собі Геббельс польського розливу.
  Anonimus 19.10.2010 10:52
  ну дайте мені хоть одни ссилочку на достовірне джерело ваших слів!!! скільки разів мені вас просити. в іншому випадки це просте пустодзвонство...
  Devine 19.10.2010 14:38
  Я вже вам пояснював. Більшість джерел - в архіві в Варшаві. Ще не вспіли дигіталізувати. Ссилку на книгу я вам кидав. Читати не хочете:) Ось звичайний текст: http://nadbuhom.free.ngo.pl/art_1287.html http://www.archive.org/details/polishatrocities00revy http://www.irekw.internetdsl.pl/asa2.html http://books.google.com/books?id=qgTrJm85sDQC&pg=PA191&lpg=PA191&dq=Bronislaw+Pieracki&source=bl&ots=V73ZJh-9ap&sig=aCKbVtnEpK3vbaSKW2Yyh0BJAtY&hl=en&ei=cn-9TPmqO9SCswbPxMDTDQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CCIQ6AEwBTgo#v=onepage&q=Bronislaw%20Pieracki&f=false http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100430&typ=ip&id=ip12.txt
  Anonimus 19.10.2010 15:23
  по першій вашій ссилці немае ні одного слова про пацифікацію чи звірства Перацького- там звичайний лист до Перацького, за другою ссилочкою (книжкою) імя Перацького згадується лише раз як Mr. Pieracki, the director of intermediary education- і все, ніяких звірств, по вашій третій ссилці лише одне згадування Перацького, як жертви оунівців, ніякої пацифікації, і за останнім посиланням- опис вбивства Перацького, і ні слова про пацифікацію! Вибачте, але ви намагаєтесь запудрити мізки, як наші політики, ні одна з ссилок вказаних вами не підтверджує ваше твердження що Перацький відповідальний за пацифікацію 30го.
  Anonimus 19.10.2010 15:39
  ага, і в пропущеному мною скані (www.irekw.intern... )- лише опис вбивства Перацького- там також ні слова про участь Перацького в пацифікації. Де ж ваші докази???
  Devine 19.10.2010 16:27
  За першою ссилкою лист до Перацького з поясненням гостроти ситуації, друга ссилка - опис утисків українців на той час, третя - про політичну і збройну боротьбу ОУН і УВО. Хочете конкретних наказів з підписом Перацького? - Вони є в Варшавському військовому архіві. Нажаль ще не дигіталізовані. Між іншим, а де ваші докази?:)
  Anonimus 19.10.2010 16:52
  тобто ви визнаєте що підтверджень провідної ролі Перацького в проведенні пацифікації 30 року у вас немає. тоді повернемся до мого попереднього запитання- за що вбили Перацького?! Докази вбивства Перацького оунівцями ви самі і навели.
  Devine 19.10.2010 18:36
  Перацький був віце-прем'єром в 1930 році віце-прем'єром і радником з національних питань. Під час Пацифікації він перебував в Львові - центрі репресованої території. разом з Сухенеком-Сухенецьким і іншими "діячами". Оскільки нема ніяких доказів, що він боронив українське населення від репресій (а доказів репресій більш ніж достатньо), то випливає логічна думка, що він був одностайним в рішенні з Скадовським, Грабовським і Сухенецьким. Повернемся до мого питання. Де ваші джерела?:)
  Anonimus 19.10.2010 19:27
  Ну так що, Перацького вбили лише за те що в 30му він був у Львові? І що, будь-якого держслужбовця-поляка, який був у Львові в 30му можна було вбивати???
  Anonimus 15.10.2010 16:35
  совіти, на мою думку, якраз і дали змогу українцям розмовляти і писати українською, стати овіченішими, інтелігентними. а перерізані львівські професори в 41-му - яскравий доказ як націоналісти поводилися з інтелігенцією.
  Anonimus 16.10.2010 01:19
  гггггггггг совіти гага)))ой тримайте вони хоч би себе чого були навчили, так докерувалися, що до нині 15 республік оговтатися не можуть...керовніки блін
  Anonimus 18.10.2010 18:04
  доречі при австріяках якраз найлегше було, поляки вже гнобили мову нашу, а москалі її просто винищували, правда потрошки, непомітненько так))))))) я памятаю як раз в тиждень в нас насильно в школі був день русского язика))))отото язики цілий день викручували))))
  Anonimus 18.10.2010 21:15
  ну ви ше скажіть шо австріяків памятаєте :) і даремно ви російську мову не вчили а тільки язик викручували, я вас запевняю в житті пригодиться.
  KAS 19.10.2010 10:15
  Ой а зараз в школах цілі декади англ. мови. Теж насильно. Люди, американці ( англічани) просто винищують нашу мову, правда потрошки, непомітненько так.
  Олекса Пак 21.10.2010 10:49
  порівняйте, будь-ласка, скільки слів в українській мові німецького походження. наприклад: дах, льох, фарба, цибуля, шпацер, гальба, крамниця, цвях... мабуть, сотнями інших ви користуєтеся, навіть не маєте думки звідки ці слова походять. тепер напружтеся і поміркуйте, багато запозичених слів у нас з російської? навіть "советский" весь світ перейняв буква в букву, а на українській - "радянський" проіснувала б імперія австро-угорщини до нині - "потрошки, непомітненько так" українська зникла б. п.с. до початку 90-х в тернополі з 24 шкіл всього 3,5 були російські
  kolibry 17.10.2010 09:31
  І якже Ви тільки ножем користуєтесь,а? Адже, згідно статистики, ним здійснюється найбільша кількість вбивств. Зброї не потрібно боятись, а вбивця-не вбивця - це просто ярлик, який можна "повішати" за шо-небудь.
  Anonimus 18.10.2010 18:35
  це не ярлик, а лексична одиниця, яка означає людину, яка когось убила. А як не боїшся зброї, то можеш брати відпочинковий тур у гарячі точки, розумник.
  kolibry 17.10.2010 15:02
  А ножем, значить, ми не користуємся, ні? А, згідно статистики, цією зброєю здійснюється найбільше вбивств.
  Anonimus 18.10.2010 18:39
  Нащо два рази питання пишеш? Бачиш, не хоче людина з тобою спілкуватися. бо ти в неадекваті. Статистика, ножі... Візьми тлумачний словник і прочитай, хто такий вбивця, перш ніж критукувати тверезі коменти.
  Anonimus 15.10.2010 12:56
  То чого вже так дрібязково? Пишіть, що УПА діяло аж до 1991 року. Або продовжує діяти і до сих пір, бо є ще живі "бійці", що сиділи по криївках.
  Критик 15.10.2010 13:34
  Бійці живі ще є. Ветеранів УПА в Тернополі декілька тисяч. По криївках не ховаються. Ходять на зібрання і паради. І, думаю, навіть попри свій похилий вік ще не одного дурня зможуть на місце поставити:)
  Вуйко 17.10.2010 22:22
  Во-во, воістину древні казали правду: "Чим далі від війни - тим більше переможців". А щодо Підгаєччини, то звичайні карні злочинці не є показником справжньої національно-визвольної боротьби українського народу
  'prikolost' 15.10.2010 13:22
  Дякую за такий екскурс у минуле. По більшеб таких... Хай знають правду.
  платник податків 15.10.2010 14:03
  УПА для мене особисто не герої (наголошую для мене особисто), можливо і були між ними герої, патріоти але в основному це були бандити. Моя бабуся з Бучацького району розказувала що насправді чудили представники УПА і якщо мені хтось буде розказувати що це НКВД я це також питав і вона було чітко впевнена що не так. Скільки вони вбивали людей, скільки дівчат осоромили і тому Схід нас так баїться і ненавидить. Іхні дочки, сестри приїжали на роботи вчетелями лікарями а їх тут зустрічали ваше славнозвісне УПА. Підкреслюю це моя особиста думка
  Devine 15.10.2010 14:51
  А ніхто і не заперечує ваше право на особисту думку. Одне з небагатьох благ нашої держави в тому, що кожен має право на особисту думку. В вищеописані часи його не було. Втім, ваша думка збігаєтья з думкою тодішньої офіційної пропаганди:) Можна було б багато розповідати вам про суворі правила та воєнний кодекс УПА, про покарання щодо мародерів, про внутрішні суди... Але напевне ви цього не почуєте, тому що представники того самого НКВД, коли приходили грабувати і гвалтувати, забували повідомляти, що вони слуги закону, та ще й вдягалися "під УПА". Страшно сказати - розмовляли солов'їною. Мода тоді така в них була. А коли тих засранців відловлювали і знищували справжні повстанці, то це давало підставу говорити про розкол і моральне падіння в рядах УПА. Мовляв, своїх вбивають:) Проте, чомусь більшість населення в нас поважає пам'ять предків, що воювали в УПА. Майже в кожній родині хтось тай воював. Тому що добре були навчені, що таке радянська влада (1939-1941 рік), тому що хотіли мати власну оселю, власну державу і гідне життя. Тому що хотіли працювати в Україні, а не на Колимі і в Соловках. І щей просто тому, що не хотіли дати себе винищити і виселити, як це дозволили зробити з собою деякі інші народи колсиь "великого і могутнього".
  Олекса Пак 15.10.2010 16:25
  байки про "звірства" перевдягнених вихованців спецшколи нквс (десь під ленінградом) дурманили голову пересічного ще в кінці 80-х. цікаво те, що пройшло стільки років і не знайшлося жодного документального підтвердження цій брехні. та і навчити тисячі "провокаторів" украінській, та не класичній, а з западенським диалектом (!!!), за короткі строки... хм... брехло ви, пане, і провокатор. п.с. ярослава галана теж некаведисти сокирою зарубали? а перацького?
  Anonimus 15.10.2010 19:39
  Чоловіче, ще живі свідки цих подій, я особисто спілкувався з багатьма старшими людьми, котрі до УПА ніякого відношення не мали, але якраз були свідками оцих сумнозвісних переодягань НКВДистів у форму вояків УПА. "...дурманили голову пересічного ще в кінці 80-х" дурням голову не треба дурманити, вона в них і так дурна, а якби ти хоч на секунду напружив свої мізки, то дойшло б напевно, що якраз в кінці 80х, коли люди нарешті перестали боятися, ці факти і почали випливати. Знаю також стареньких, котрі зі сльозами на очах повитягували з різних схованок пожовклі фотокартки тих часів, за котрі їм би "світило" років з 25 безкоштовного "курорту" десь на Колимі. Люди взагалі боялися до того часу вголос вимовляти такі слова як УПА чи Бандера. Напруж свою звивину і подумай чи могли б існувати упівці до кінця 50х без підтримки місцевого населення, яке вони так "жорстоко знищували" за словами радянської пропаганди.... Зрещтою таким як ти, нащадкам стукачів, нема змісту щось пояснювати чи доказувати, гени беруть своє....
  Олекса Пак 16.10.2010 23:30
  словесна діарея і ніякої конкретики. давай-но більш докладніше про твоїх міфічних свідків енкаведистських перевдягань. спробуй напружити власний мозок і поміркуй, чого упівці не проіснували до 80-х? при такій "вражаючій" підтримці місцевого населення? існування бандформуваннь до 50-х могло бути тільки завдяки західній допомозі, тільки через звірячий терор і залякування" на рахунок "стукачів" і ген будь обережніше. особливо з незнайомими тобі особами.
  Anonimus 17.10.2010 00:31
  Яка тобі конкретика потрібна? Прізвища? В силу своєї роботи раніше довелося поїздити по Тернопільській області, і спілкуватися саме зі старшими людьми, повір, що багато чого цікавого почерпнув для себе. А ще дід один і інший, родичі, сусіди і т.п. і фото не якісь віртуальні з інтернету є багато людей які все життя боялися, а тепер з радістю розкажуть про ті часи тільки було б кому почути. Це все справжні життя і долі людей, а не придумані якимись кабінетними істориками. А взагалі ти своїми коментарями тільки впевнив мене в правильності того що я написав вище.
  skelos 19.10.2010 10:29
  Діарея в тебе в голові, запроданцю! Тобі не втямити що місцеве населення практично 100%ково пітримувало вояків як єдиних оборонців свого краю! .. .такі "незнайомі особи" як ти не заслуговують на обережне поводження - стукач він і в совку і в незалежній Україні стукачем залишається
  Anonimus 16.10.2010 22:30
  Хто хоче, той шукає і знаходить. А в кого бракує вихованості та знань - лається. Ось ссилка на цілу колекцію. В ній наведені копії архівних документів. http://forum.reactor.org.ua/showthread.php?t=4489 В 2008 році навіть фотовиставка в Києві проводилась, де були представлені документи в оригіналі Щодо навчання українській мові... В агенти набирали з готових "носіїв". От хоч би з таких як ви. А балакати всій зграї при погромі було не обов'язково. Вистарчало 2-3 "носіїв", для спецзавдання. Звісно, все це було награно і неідеально (гра "а-ла УПА"), саме тому ми і знаємо правду. Нараунок Галана. Істину до кінця так і не з'ясували. Історія життя і смерті Галана взагалі повна таємниць. З одної сторони він начебто підтримував радянську владу і нещадно критикував український націоналізм, грекокатолицьку церкву. Навіть горду антиклерикальну статтю написав під не менш гордим заголовком "Плюю на Папу". А з іншої сторони, жорстко критикував радянську владу, за що його аж звільнили з газети "Радянська Україна" (незадовго до загибелі. Радянською владою було репресовано його першу дружину, а він сам, відповідно до тодішніх стандартів правосуддя, вважався ненадійним. Радянській владі він більше мішав аніж помагав, тому найвигідніше було зробити з нього "мученика УПА". Досвід позитивних "мертвих героїв" на той час вже був немалий: Маяковський, Есенін, Горький... Що стосується Броніслава Перацького, то його вбив Григорій Мацейко з ОУН. Вбив, бо не було іншого виходу, бо треба було спасати свій народ від гноблення і репресій польського уряду, які в той час пропагував Перацький.
  Олекса Пак 16.10.2010 23:42
  ти вважаєш, що ці брєдні з незрозумілих і невідомих джерел можуть служити аргументами в полеміці? галан став ворогом радянської влади? я мало з крісла не впав! а перацький? між іншим, польський ліберальний політик. який виступав за надання українцям більших прав і свобод. і вбито його було для того, що оунівцям ніколи не був вигідний мир. ці вбивці жадали тільки крові
  Devine 17.10.2010 03:51
  "Брєдні..., ти..." Ви добре засвоїли уроки діячів воєнного комунізму:) Вони теж не були особливо вихованими. Джерела я вам навів, бо в них є копії документів. Оригінали час від часу демонструються на відповідних фотовиставках. За теперішньої влади - трохи рідше. Галан ворогом не став, він став героєм-мучеником!:) Броніслав Перацький як проукраїнський гуманіст... Його "гуманізм" яскраво себе проявив в політиці "Пацифікації", коли було репресовано і ограбовано тисячі ні в чому не повинних галичан. За цей "гуманізм" його і нагородили кулями в голову.
  Anonimus 17.10.2010 13:55
  Так за що конкретно вбили міністра внутрішніх справ Перацького? політика пацифікації це пусте бла бла бла, слова які нічого не значать; за що конкретно вбили Перацького???
  Devine 17.10.2010 18:59
  Політика Пацифікації для вас може і пуста. Але не для багатьох тисяч постраждалих тоді галичан. Було зруйновано власність громадських установ українських організацій та приватних осіб, спалено понад 1000 сіл, закатовано і заарештовано понад 2000 людей (тільки офіційні цифри). Багатьох відправили в Березу Картуську (польський концтабір). Так в Польщі розправлялися з проявами української національної свідомості. Броніслав Перацький - основний ідейний агітатор і впроваджувач репресій. За що і був відповідно покараний.
  Anonimus 17.10.2010 20:28
  Вибачте, ви напевно не в курсі, але пацифікацію 30го очолював тодішній міністр внутрішніх справ польші Савой Складовський. І сама по собі пацифікація була відповіддю на саботажі оунівців- з української вікі- 12 липня 1930 року розпочалась масова антипольська акція саботажу організована проводом ОУН... Результатом цієї саботажної акції було 172 підпали приватного і 19 — державного майна. Знищено і пошкоджено об'єкти державної інфраструктури і ліній звязку — повалено телеграфні і телефонні стовби, підірвано кілька поліційних відділків і державних установ, побито членів польських громадських організацій. В принципі реакцію тодішнього уряду польші на ці саботажі можна порівняти з реакцією теперішнйого Ізраілю на терористичні акти палестинців... За офіційними польськими даними під час пацифікації нікого не вбили. За даними різних українських істориків при пацифікації загинуло від 7 до 35 українців, так що дані про тисячі закатованих трохи перебільшені.
  Anonimus 17.10.2010 20:32
  Концтабір в Березі-Картузькій був створений в 34му році, після вбивства Перацького і до подій пацифікації 30го немає ніякого відношення.
  Devine 18.10.2010 14:51
  Савой Скадовський був начальником МВСдо 1931 року. Теж нелюд і расист. Його не вбили - навіть нелюдам буває везе) Броніслав Перацький під час Пацифікації знаходився в Львові і особисто командував репресивними діями польської міліції на місці. З 1931 і аж до смерті командування МВС перейняв він. Тому порівнювати, хто більший вбивця і кого треба було в першу чергу наказати, Скадовський чи Перацький, це все одно що порівнювати Гітлера зі Сталіном. Знаєте, я б спротив УВО порівняв би з діями євреїв в 30 роках XX століття проти тих самих палестинців і британської адміністрації. Єврейської держави теж вже довший час не існувало. Але ж ви не заперечуєте їх право на існування і право на боротьбу. Так само як і не заперечуєте право на існування держави Ізраїль. ІМХО. Це все відхиляє нас від головної теми: УПА.
  Anonimus 18.10.2010 18:16
  а можна якусь ссилочку на підтвердження ваших слів про особисте командування Перацьким репресивними діями польської поліціі під час пацифікаціі? поки що вбивці тут це оунівці/увопівці, Перацький ж- офіційний чиновник, який виконував свою роботу, такий же як Анатолій Володимирович Могильов (ви б підтримали вбивство Могильова???)
  Devine 18.10.2010 20:07
  Аякже) Офіційний і невинний. Знаєте, а Гімлер теж був офіційним чиновником. І Ягода. І Єжов. І сам Йосиф Віссаріонович з Адольфом Алоїзовичем на пару - всі вони мали офіційний статус:) Ссилочку на книгу з копіями офіційних документів про проведення Пацифікації вже кидав тут на форумі. Ви неуважні. http://www.4shared.com/document/rnRITZ51/pacyfikaciya.html?cau2=403tNull Дигіталізованих джерел про той період нажаль мало. За паперовими оригіналами можна пошукати в національній бібліотеці Польщі та в центральному військовому архіві в Варшаві. Дещо знайдете також в державних архівах Львівської, Тернопільської, Волинської областей.
  Anonimus 18.10.2010 20:38
  вибачте, але цю збірку статей я переглянув і інформації про роль в пацифікації Перацького в ній не знайшов, тому і попросив вказати сторінку де про це чорним по білому написано, пошук в цьому скані не працює. І ще раз хочу відмітити що у цій збірці укладачі зумисне оминули опис саботажних акцій оунівців/увопівців супроти польського населення східної галичини які спричинили таку відповідь польської поліції.
  Devine 18.10.2010 21:15
  Пошук по документах не працює, бо їх , задля збереження ідентичності зберегли в якості сканів.Попрошу прочитати вас всю книгу. Тоді ви знатимете набагато більше про Пацифікацію і про репресії проти українського народу;) Про боротьбу проти дискримінаційної політики польського уряду до Пацифікації можна почитати тут: http://www.ukrnationalism.org.ua/library/ Недоречно вимагати, щоб в одній книзі було вміщено всю історію України.
  Anonimus 18.10.2010 21:27
  вибачте, але я не збираюся читати 150 сторінок пропаганди; якщо ВИ не знаєте де в цьому документі написано про звірства Перацького, значить там про це не написано. Між іншим,ОЦР і пошук в пдф файлі при бажанні вставляється елементарно прихованим текстом, було б бажання, і ніякої шкоди ідентичності документу не приносить. Ще раз повторюю, на сайти типу ''оун-упа'' чи ''укрнаціоналізм'' мене можете не посилати, нічого крім пропаганди я там побачити не сподіваюсь. я вас з таким успіхом можу послати на сайт польських нациків і там вам розяснять хто такі були оун-упа.
  Anonimus 19.10.2010 15:52
  Не хочете - не читайте. Знання вам силою в голову ніхто не запхає. "Пропаганду" можете не читати. Просто перегляньте копії документів
  Anonimus 19.10.2010 15:58
  вибачте, але це не знання- це пропаганда. я пропагандистські листівки сучасної брехливої еліти також в мусорник відразу викидаю. ви вказали цей скан як доказ звірств Перацького під час пацифікації 30 років, в той час як цієї інформації там немає. Знову намагаєтесь мізки запудрити?
  Anonimus 18.10.2010 16:13
  В концтабір відправляли колишніх
  Devine 18.10.2010 16:34
  Концтабір Береза-Картузька було засновано 17 червня 1934 року. Тому-що звичайні польські тюрми вже не могли вмістити такого напливу арештантів. Методи утримання в'язнів мало чим відрізнялися від умов в нацистських концентраційних таборах. В'язнів морили голодом, тримали в переповнених неопалюваних приміщеннях. Через цей табір перейшло до 5 тисяч (!) українців, серед них Шухевич, Боровець, Донцов. Тому його і згадано в контексті визвольної боротьби ОУН і УВО.
  Anonimus 18.10.2010 18:36
  Концтабір в Березі-Картузькій було наказано створити 17го червня 34 року, через 2 дні після вбивства поміркованого міністра внутрішніх справ Перацького у відповідь на це вбивство. Наголошую, не спочатку табір, а потім безневинно катовані оуніці відімстили, а спочатку терор оунівців, за який вони і поплатилися відсидкою в цьому таборі.
  Devine 18.10.2010 20:18
  Наголошую, що під час самої Пацифікації обходилися якось без табору. Нищили, плюндрували, нівечили, репресували українське населення всіма на той час наявними підручними засобами. А табір вже створили потім, для зручності. Щоб тюрми для звичайних кримінальних злочинців розвільнити і зекономити кошти на утриманні в'язнів. http://www.zgroup.com.ua/article.php?articleid=477 Прогрес в репресіях досягався поступово:)
  Anonimus 18.10.2010 20:55
  Ще раз повторюся, що пацифікація була відповіддю на саботажні акції радикально настроєних українських націоналістів проти поляків східної галичини, які саме і ставили собі за мету спровокувати офіційні власті польші на таку реакцію. А на рахунок табору- він був відкритий як реакція на вбивство Перацького, першими вязнями цього табору були польські ультранацики-антисеміти (думаю якби таких ультранациків запхали б в тюрму в Німетчині, можливо і другої світової війни б і не було).
  Devine 18.10.2010 21:19
  То і я повторюся, що оскільки Польща насильно окупувала територію західної України і проводила шовіністську репресивну політику по відношенню до завойованого населення, то польські чиновники, військові і урядовці були час від часу биті. І чим більше репресували, тим сильнішу діставали відсіч.
  Devine 18.10.2010 21:27
  Якби польський уряд всіх польських шовіністів україноненависників вислали в Березу-Картузьку і проводив нормальну і помірковану національну політику, то не було б і конфліктів:) Нажаль це нереальна фантазія, бо сам польський уряд тоді здебільшого з таких шовіністів складався.
  Anonimus 18.10.2010 21:40
  тобто ви признаєте право населення на терористичні дії супроти офіційної влади, якщо ця влада є представником іншої нації? ви визнаєте що палестинці мають право вбивати представників ізраїльської влади чи військових (палестинців жеж гноблять на власній землі), афганці та іракці мають повне моральне право вбити військового з миротворчого контингенту і мали повне моральне право вбивати радянських воїнів інтернаціоналістів, представники ІРА і баскських сепаратистів зовсім не терористи а гарні хлопці, які борються за незалежність своєї нації. і то нічого що мирне населення страждає- нафіга приперлися в нашу країну. Я можу продовжити і про Югославський конфлікт і про крим, тільки ви ж слухати не будете, бо українські терористи то не терористи. всі інші так- вони терористи, вони не такі, а наші- то борці за свободу. подвійні стандарти, вам не здається?
  Devine 19.10.2010 09:22
  Порівняння з Афганістаном не коректне, Афганістан 11.09.2001 не був окупований. американськими (і іншими військами). Полізли їхні лідери зі своїм джіхадом, куди не просять, от і поплатилися. Але вони мали повне моральне право воювати свого часу проти Радянського Союзу. ІРА вже давно не воює, а веде в основному політичну полеміку. ЕТА виникла як спротив диктатурі Франко, через зруйновану Герніку, а зараз - політичний пережиток. Бо басків в Іспанії вже ніхто не гнобить, вільно існують школи з баскською, університети, на ній ведеться діловодство. Сам район має широку автономію. Тому порівняння знову некорректне. Так, попри постать Саддама, я вважаю війну проти Іраку загарбницькою з боку американців. Кожна здоровомисляча особа розуміє, що американці воювали задля нафтових і газових родовищ, а не для того, щоб виявити неіснуючу зброю масового знищення. Це нарешті і самі американці зрозуміли (як і безперспективність подальшої окупації - військові гинуть і т. д.), тому і забирають звідти потрохи військовий контингент. Югославський конфлікт. Ну, тут багато каші наварили. Хорвати тлумили сербів, а ті - босняків, босняки - їх, потім косовські албанці вмішались. Потім НАТО тлумило сербів. На мій погляд - вмішалися в чужі справи. Але зараз там вже не воюють. ІМХО. Українські борці за свободу вели партизанську боротьбу в власній, окупованій (!) чужою державою країні. Ви напевне поважаєте Ковпака за його боротьбу проти нацистів. Але активно критикуєте український повстанський рух. Оце якраз і є подвійні стандарти! ІМХО. Це все обговорення відводить нас від теми статті. Вона була про УПА.
  Anonimus 19.10.2010 14:59
  Хто куди поліз, афганці організували теракти 2001го? Не смішіть мої тапочки, це по перше. По друге я так само можу сказати про пацифікацію- ОУНівці полізли з своїми терактами, а в кінцевому рахунку постраждали мирні українці (чи афганці в Афганістані). На рахунок афганців і радянського союзу- ви кажете що воїни інтернаціоналісти, які загинули в Афгані отримали по заслугах? ІРА кажете не воює?- новини від 5го жовтня цього року- A dissident Irish Republican Army car bomb damaged a hotel, bank and other businesses but caused no injuries Tuesday in the Northern Ireland city of Londonderry, the sixth such attack this year in the British territory. Про те гноблять басків чи ні запитайтесь в самих басків, будете здивовані. (ОУН ж не автономії хотіла, а повної незалежності, чому ви думаєте що українці мають право на незалежність, а баски не мають?- знови подвійні стандартики?) Кажете що іракці також мають повне право вбивати миротворців міжнародного контингенту? Тоді за вашою логікою Ярослав Злочевський з Коропця також був вбитий в Іраці по заслугах??? Я ж ще багато прикладів знаю, ви не розслабляйтесь. Як на вашу думку в 1994му, мали Хуту, як домінуюче по кількості населення Руанди, право вбивати Тутсі, меншу за кількістю етнічну групу, яка захопила владу в країні на той час???
  Anonimus 18.10.2010 22:33
  Цікава і якась подвійна логіка у вас: "пацифікація була відповіддю на саботажні акції радикально настроєних українських націоналістів проти поляків" а не задумувалися чому саме українські націоналісти були так радикально настроєні проти поляків? Історія цікава штука, візьмемо хоча б Богдана Хмельницького, для поляків ця постать теж далеко не однозначна, тим більше що і сама війна ним розпочата була по суті через банальну особисту образу, а не через якісь державницькі ідеї. І визвольна війна українського народу 1648-1654 р. для поляків далеко не визвольна. А складися тоді історія по-іншому, якби Хмельницький не підписав Переяславський договір з Москвою, то і в школі по радянських підручниках (за умови, звичайно, що ми б таки попали під владу Москви) його б могли також оголосити зрадником і бандитом як, припустимо, того ж Мазепу котрий виступив проти Москви. Це природньо і логічно, що кожна держава трактує історію по-своєму, і тільки феномен українців в тому, що нам диктують як розуміти свою ж історію всі хто завгодно, але тільки не ми самі. Цілком логічно, що ОУН і УПА не можуть бути героями ні для поляків ні для москалів для боротьби проти яких вони фактично і були створені. А нас ця ж історія нічого не вчить, майже 20 років незалежності, а як були стадом баранів так і лишилися. Давайте ще так трохи посперечаємося хто герой, а хто ні, і підручники нам напишуть з Москви, а далі "науково доведуть" що і Україна - історичне непорозуміння і незрозуміле територіальне утворення частин двох "великих держав", допоки не з'являться нові Хмельницькі і Бандери... Невже ми справді не народ? Невже в нас ніколи не прокинеться такий "гонор" як в поляка і "гордасть" як в москаля?
  Anonimus 18.10.2010 22:48
  А ви не задумувались чому в Україні зараз так стараються знайти різницю між українцями зі Львова і Донбасу, і зіштовхнути лобами звичайних людей? Чому так стараються знайти зовнішнйого ворога? Чому так намагаються спихнути власні помилки на попередників? Можливо це комусь це вигідно?
  Devine 19.10.2010 10:04
  Задумувався. І чудово розумію. Деякі партії (наприклад Партія Регіонів) набивають собі політичні очки. На протистоянні легше грати. От тільки яке це все має відношення до УПА?:)
  Anonimus 19.10.2010 10:58
  а вам не здається що проводячи акції саботажу/тероризму та роздмухуючи міжнаціональну ворожнечу в західній україні деякі організації (наприклад ОУН/УВО) набивали собі політичні очки???
  Devine 19.10.2010 12:26
  Не здається. Тому-що вони боролися проти принижень і репресій окупантів. Якби тодішня польська влада не проводила шовіністичну україноненависницьку репресивну політику, то не було б і спротиву.
  Anonimus 19.10.2010 14:17
  тобто якщо міжнаціональну ворожнечу роздмухує партія регіонів, то це погано, а якщо оун/уво, то це добре, їм можна? Знову ж, якісь подвійні стандарти у вас
  Devine 19.10.2010 14:52
  Шкода, але доведеться ще раз повторити. Польща загарбала нашу територію силою, в війні. Після війни польський уряд проводив репресивну дискримінаційну політику по відношенню до українців. ОУН не "роздмухувала національну ворожнечу", а боролося проти репресантів. В тому числі і збройно. Не було б репресій - не було б і спротиву.
  Anonimus 19.10.2010 15:34
  А я ще раз повторюю- територія західної україни була такою ж польською, як і українською за населенням і офіційно належала польші. Вбивство людей з політичною метою називається тероризмом. Будь-яка країна світу буде боротися з актами тероризму на своїй території.
  Devine 19.10.2010 16:03
  Ні і ще раз ні. Коли німці захопили Судети це був акт агресії, чи мирне приєднання? А там на той час німецьке населення навіть переважало. В нас поляків не було більше 20%. Чим не "5-а колона"? І нагадую, ми до них в країну не пхалися в 1918 році, але польським генералам було мало територій і вони прийшли до нас. Так само вони взяли участь в поділі Чехо-Словаччини (Тешинська область) на пару з німцями. Загарбницька політика тодішньої Польщі признається навіть самими провідними польськими політиками. http://ua.korrespondent.net/world/953375-kachinskij-nazvav-uchast-polshchi-u-podili-chehoslovachchini-grihom Будь-яка свободолюбива країна світу буде використовувати всілякі методи боротьби проти насильницької окупації.
  Anonimus 19.10.2010 16:15
  в 1918 році польські генерали приперлися, як ви кажете на територію на якій проживало 2 мільйони поляків. а про пару з німцями- я вам також можу розказати про те як Бандера з німцями україну ділив... про свободолюбиві країни і тероризм я вже вам приклади наводив- ні одна розвинута країна світу не признає тероризм як засіб політичної боротьби.
  Devine 19.10.2010 16:34
  Таки приперлися. На територію, де жили 10 млн українців. Вони ж не вели якісь переговори про мирне об'єднання чи спільну державу. А просто зібрали військо і пішли в похід. За що потім і страждали і скиглили на українських "террористів".
  Anonimus 19.10.2010 17:03
  Все населення теперішньої західноі україни (не лише українців) складає менше 10 мільйонів, так що казки про 10 мільйонів українців на західній Україні в 18 році розказуйте комусь іншому. а страждало від дій оунівців/увопівців потім якраз просте мирне населення, і українці і поляки
  Devine 19.10.2010 19:00
  Ось ссилка на офіційний перепис 1931 року. Ну, не 10 мільйонів на заході) Польща воювала не тільки в західній Україні. Просто дісталося їм трохи менше ніж хотілось. Ось ссилка на офіційний перепис 1931 року: http://pbc.biaman.pl/Content/2110/74822.pdf Нагадую, що до поляків зачисляли всіх українців римо-католиків а також всіх, хто мав змішане україно-польське походження. І ніде вони не були в більшості, окрім міст. В той же час, багато українців проживало на сучасній польській території, з якої були виселені пізніше під час операції "Вісла". А взагалі, мова йде про те, що не тільки нашу територію загарбали. А про відношення до тих завойованих територій і їх населення. Хочу нагадати вам ще наступний цікавий факт. В часи Австро-Угорщини ОУН чомусь не було як і не було замахів на політиків імперії зі сторони українців. На роздуми ніколи не наводило?:)
  Anonimus 19.10.2010 19:48
  слухайте, не морочте мені голову ссилками на книжки по 100 мегабайтів, в яких немає того про що ви кажете. Ви дали ссилку на скан книжки ''Drugi Powszechny Spis Ludnosci Z DN 9.12.1931 R. Wojewodztwo Wilenskie. Bez miasta Wilna.'' Ви хоть собі уявляєте де знаходилось Віленське воєводство? (і для вашої інформаціі, на 31 рік близько 60% населення цього воєводства були поляки :))
  Олекса Пак 17.10.2010 16:10
  добре, зходимося на тому, що галана вбили комуняки, яким він заважав. і списали злочин на бандерівців. для чого було тоді перейменовувати наш педінститут? :) добре, зходимося на тому, що дійсно існували тисячні банди перевертнів-енкаведистів, які в формі оун сіяли смерть і провокації серед цивільних. скажіть тоді, навіщо було знищувати десятки тисяч поляків? звиняйте за "ти". мені здалося ви перший почали "без фамільярностей"
  Devine 18.10.2010 18:10
  Чому перейменували ваш вуз? Гмм, цікава історія) От хоч би через те, що постаті Галана і Гнатюка, це як моська і слон в порівнянні. Гнатюк - визначний мистецтвознавець, фольклорист, перекладач, академік наук. Та ще й пов'язаний з нашими краями, бо народився і виріс на території Тернопільської області. А хто такий Галан? - Досить посередній журналіст, письменник, памфлетист. А возвеличувався радянською пропагандою (після смерті) за свою антиклерикальну позицію. Педагогічний інститут мав зростати в рівні акредитації. Тому і вибрали для його імені достойного діяча вищого рівня - Володимира Михайловича Гнатюка. Ім'я Галана досі носять вулиці в Києві, Харкові, Черкасах, Полтаві, Хмельницькому, Ужгороді. Їх ніхто не переіменовував.
  Devine 18.10.2010 18:14
  Про тисячі загиблих поляків, це ви про жертв україно-польської війни 1918-1919 року? Трагічно, але тоді ж загинули і тисячі українців. Ну що поробиш, коли польські війська до нас пхалися, щоб завоювати наші землі)
  Anonimus 17.10.2010 22:53
  навчити тисячі "провокаторів" украінській, та не класичній, а з западенським диалектом (!!!), за короткі строки Це ви влучно підмітили!
  Олекса Пак 15.10.2010 16:42
  те, що в кожній родині хтось та й воював в упа - брехня і провокація. на щастя більшість населення займалася відновленням, повоєнною відбудовою. люди прагнули миру і щастя своїм дітям, своїй країні.
  Anonimus 15.10.2010 16:58
  от і я про те. Не викликають в мене поваги проводарі, які відсиджувалися в засаді, посилаючи на смерть молодих, задурманених ідеєю юнаків. Це ж були чиїсь сини, зрештою. Це була звичайна боротьба за територію і владу вершків, а ідейні вояки були звичайними пішаками.
  Олекса Пак 15.10.2010 17:17
  дякую за розуміння
  Anonimus 16.10.2010 01:24
  яку територію???тобто в мене все забрали, плюндрують мову, звичаї, вивозять, потай розстрілюють, а я маю віддати свою хату для розбудови? розбудови якої держави??? моєї?? нісенітниця...хай би були не руйнували....не забирали все в колгоспи..злодіяки...от прийшов б зараз хтось в вашу хату, розстріляв близьких, посадив в ешелон тай відправив до сибіру, отоді б був у вас час подорозі подумати, хто і який і нащо...ситий голодного не зрозуміє
  Devine 16.10.2010 23:20
  Ще раз про брехню. Вам бракує вихованості в веденні дискусії. Так само як і знань історії. Тут вже не тверезий розсуд, а фанатизм. Але, спробую відповісти. Воїни УПА, це не якісь там вам злочинці і голодранці. Це були звичайні люди, але з високими моральними устремліннями, яких загнали в кут і які змушені були боротися. Серед них було багато як і простих селян селян і робітників, так і представників інтелігенції: вчителів, лікарів, інженерів... Так, Роман Шухевич за професією - дорожній інженер, закінчив Львівську політехніку в 1934 році, Степан Бандера - агроном (теж Львівська Політехніка), ще до війни працював в товаристві "Сільський господар", чимало зробив для підняття рівня агропромисловості в західній Україні, Юрій Липа - визначний політолог, літератор, економіст. Звісно, коли вони вели керували активними бойовими діями проти загарбників, вже було не до цивільної роботи. Після війни в багатьох склалась доля по різному. Хто не був "засвічений" - легалізовувався і переходив в цивільний стан, відбудовували, що за нової влади взагалі можна було відбудувати, підтримували, наскільки це було можливо в умовах постійних репресій і тиску, культурне життя, звичаї та мову, передавали їх підростаючому поколінню. Ті, на кого вели розшук, переходили в підпілля. Частина - змушено емігрувала, частина продовжувала вести боротьбу проти репресивних радянських спецслужб до кінця життя. За це їм наш низький уклін і шана.
  IGOR 19.10.2010 17:54
  АГА ЗАЙМАЛИСЬ ВІДБУДОВУВАННЯМИ В СИБІРУ,а ті що залишились* щасливі*колгоспники щей пісеньки складали веселі "НІ КОРОВИ НІ СВИНІ ТІЛЬКИ сталін НА СТІНІ"
  рок 15.10.2010 15:35
  в бучацькому районі в одному з сіл було поле імені першого голови сільради Ковальчука . Його вбили бандерівці в 1941 році. коли НКВС ще не було. А безневинно вбиті вчителі, інженери,лікарі. Про це також потрібно було б написати, а не тілько про 'героізм' горе-патріотів. Перекидаете все з хвороі голови на здорову. Правда завжди десь посередині....
  Anonimus 15.10.2010 19:45
  Брат мого діда, також голова сільради, пропав безвісті, люди впевнені були, що це бандерівці. Але незважаючи на це мій дід жодного слова ніколи поганого не сказав у бік бандерівців, не любив говорити на цю тему але обмовився що знає чим брат заслужив таку долю...
  Олег 15.10.2010 23:14
  Бандерівці попереджали комуняків і комсомольців, лизунів комуністичних. Чи мало крові попили вони з простих людей, своїми колгоспами, гулагами, переселенням. Кожен патріот своєї держави так само робив. Бандерівці хотіли своєї держави не комуняцкої. Цю нечисть потрібно було всю знищити, жили б тоді у своїй державі і ніяка гидота не зарилася на нашу мову.
  Anonimus 16.10.2010 15:37
  Пане Олеже, ну живемо ми зараз у своїй некомуняцькій державі вже 20 років, і що? Ви бачите принципову різницю між владою тоді і владою тепер? Вам зменшення населення України на 6-7 мільйонів за роки незалежності не наводить ні на які асоціації?
  Anonimus 18.10.2010 20:48
  ми не живемо в повноцінній некомуняцькій державі. Перша причина та, що серед нас нема єдності, що за 100 грн. готові продати голос, а за надприбутки - продати рідну маму. В тому, що, на жаль, нашою наївністю і простуватістю користають північні сусіди - їм не вигідна сильна Україна, в тому, що провокаторів у нас більше, як електорату. В тому, що навіть серед дописувачів видно чітку роз'єднувальну роботу - сіяти розбрат серед населення, очорнювати національні ідеї, нормальних кандидатів. В тому, що, на жаль, Ющенко виявився слабодухим і недієвим, хоч мав унікальний шанс. Я люблю свій народ і землю, але дика зневіра приходить, коли розумієш, що людей не переробиш, бо свідомих і розумних мало. Їх або знищують, або іх професійно компроментують. Шкода, бо варто подивитись, як живуть ті ж поляки, бо варто задуматись, чому ми найбідніші в Європі.. А чи варто??? Можна дивитися мило, пити пивко, прогинатись перед армією чиновників, їздити по розбитих дорогах, ходити темними вулицями, слухати і не чути про ріст злочинності і т.п. і між іншим заробляти короткі дивіденди від виборів Моя хата з краю... шкода...
  Anonimus 18.10.2010 21:08
  Хех, а чому ви думаєте що якби оун/упа добилась би незалежності після війни то було б по іншому? Люди ж то такі самі. Північні сусіди були б ті самі. Звідки ви знаєте що Бандера був би кращим за того ж Сталіна чи Гітлера? Він в 25 років був засуджений до смертної кари за вбивство, вбивство!!!! це вам не шапки вечорами з людей зривати.
  Anonimus 18.10.2010 21:38
  Не панікуйте!:) Бандера був засуджений за співучасть в вбивстві Перацького. Хто такий був Перацький і чому його вбили - вже пояснювалося вище. Що було би, якби в роті росли гриби... Бандера швидше за все займав би якусь військову посаду або очолив розвідку. В цьому був весь він. А для політичного управління достатньо було і інших кандидатів.
  Anonimus 18.10.2010 21:46
  а я веду до того що маємо те що маємо- вже 20 років незалежну державу. і нарікати треба лише на себе що самі українці розікрали і розвалили все до ручки, не совіти, не польша- САМІ. І нема чого мріяти про незалежну державу- вона вже тут. яка вона є ви бачите самі. І не треба нарікати на інших- самі винуваті.
  Devine 19.10.2010 10:25
  Якщо чесно, то не розумію, яке відношення мають сьогоднішні олігархи і казнокради до УПА? І до чого тут наша незалежність? Так, маємо слава Богу нашу державу! Так, треба побороти корупцію і злочинність. Так, корупціонер не має право вважати себе патріотом нашої країни! Але до чого тут УПА?
  Anonimus 19.10.2010 15:52
  та ось пан зверху скаржиться що зараз в нас неповноцінна держава, і списує всі свої гріхи на совіти, що на мою думку неправильно.
  Anonimus 18.10.2010 21:55
  Бандера був засуджений за вбивство, а вбивство є вбивство. Хто один раз переступив межу той і далі може це робити, прикриваючись різноманітними виправданнями.
  Devine 19.10.2010 10:15
  А знаєте, достойне життя, воно взагалі не тендітних та слабкодухих мужчин. Важкі тоді часи були, польська влада лютувала. Були варіанти: або дати себе знищити, вбити свою мову, культуру, самобутність і розчинитися в етносі завойовників, або чинити всіма силами опір, що Бандера і робив.
  Anonimus 19.10.2010 16:06
  ви знову намагаєтесь виправдати тероризм високими словами про мову, культуру і самобутність. я вже в кінці 80их на початку 90их чув ці слова від сучасної української псевдоеліти.
  Devine 19.10.2010 16:13
  А ніхто і не виправдовує польський террор по відношенню до галичан. В своїх постах я намагаюся довести протилежне;) А щодо української псевдоеліти, то ви правильно вжили префікс "псевдо".
  Anonimus 19.10.2010 16:47
  уточнюся- в своїх постах ви намагаєтесь виправдати вбивства та розпалення міжнаціональної ворожнечі оунівцями та увопівцяму використовуючи риторику нашої псевдоеліти
  Devine 19.10.2010 19:29
  Ви знову перекручуєте. Вас не переконати, бо фанатично вірите в те, що хочете вірити і не слухаєте чужих аргументів. А поскільки контрааргументів в вас більше нема і ви вже критикуєте не по суті а за тон, то вважаю подальше обговорення беззмістовним. Поки не покажете своїх аргументів і не підкріпите їх фактами. Успіхів!)
  Anonimus 19.10.2010 20:02
  Дякую за побажання, вам також всього найкращого :) Ні, просто ви, як і багато наших ура-патріотів говорите лозунгами- ми найкращі, ми не робили помилок, все погане що з нами сталось- то вина поляків, совітів, кого небудь, лише не наша власна. я ж хочу показати що не все так просто.
  Devine 17.10.2010 00:05
  Так, голів колгоспу інколи знищували. Коли занадто сильно допомагали окупантам в розкуркуленні і репресіях. Радянська влада намагалася загнати всіх в колгоспи і для цього застосовували зовсім не мирні методи. Найуспішніших і найзавзятіших фермерів вивозили в Сибір або просто розстрілювали. Голови колгоспів формували списки "неблагонадійних" і передавали в відповідні органи. А в решти реквізували землю і всю господарку, прирікаючи на жалюгідне і голодне життя. Тому і доводилося боронитись. Не всі хотіли дати себе мирно знищити задля побудови комуністичного раю.
  Anonimus 15.10.2010 15:39
  цікаво чи е це поле зараз, і як воно називаеться і чи знають жителі села щось про це як молоді так і старші, що думають про це.
  azazello 15.10.2010 16:07
  українські народні забави-вибори і стократне переказування історії.може досить тої шароварщини?в нас що не чоловяга-то фаховий історик.а цвяха в стіну нема кому забити.тьху...
  Лілу 15.10.2010 16:53
  моїй бабусі 89...так ще памятає добре той час....і завжди мені наказує, аби я памятала , що гіршої наволочі як москалі і совіти не знайдеш навіть між нечистими...Я не знаю чого сюди перлися московські вчительки , медики і решта.....Росія така велика і така загаджена, що там донині є повно роботи.....Поляки, німці, росіяни, чехи, молдавани....я усіх поважаю, якщо вони сидять дома , або приїзжають в гості.Але якщо вони вбивають, вивозять, морять голодом, забирають нажите майно, і топчуть по загарбницьки мою землю.....то вони для мене УСІ вороги, і я буду з ними боротися не вибираючи методів. В 1939 красних зустрічали хлібом-сіллю, а вони вже в тому ж році вивозили ешелонами українців в Сибір, у мого прадіда що 6 років тяжко робив в американських шахтах, забрали все майно, куркуль.....гади , гниляки брехливі, щоб вони такими куркулями були, другого прадіда розстріляли...ястребки ...за те що був лісником, а значить підгудовував, лісових хлопців.....Навіть не розбиралися чи то так((((( тоді лісники мінялися часто......Звірі от хто нквс..., а наші хлопці ніяких земель не завойовували, ні накого війною не йшли....боронили свій край від навали, яку сюди ніхто не запрошував....Не маємо ми ні патріотизму, і гордості не маєм...жаль
  Олекса Пак 15.10.2010 17:15
  спостерігаю цікавий феномен. якщо людина наживається за рахунок інших, нещадно експлуатує менш вдалих, чи спекулює, мало не лопаючись як пузир з п"єси карпенко-карого - це допустимо? якщо цю людину репресовують, відбирають награбоване - "гади , гниляки брехливі" винуватці. цікава логіка... повернемося до нашого часу і запитаємо пересічного, наскільки симпатичні йому наші сьогоденні "пузирі", чиїми палацами (чесні кошти?) рясніють біла, петрики, смиківці... сподіваюся, що більшість щиро побажала б цим адекватного розкуркулення. вважаєте 70 років тому думка і логіка людей була іншою і куркулі були чесними, свідомим громадянами?
  Лілу 15.10.2010 17:26
  ми не обговорюємо у цій темі сьогодення, а згадуємо історію, виявляємо повагу до наших безневинно загиблих предків.... про теперішніх можна поговорити в новій темі, створюйте.... окрім того тепер хто працює той з голоду не вмирає, і нажите у вас не забирають і не розстрілюють , а головне не відвозять на зимний курорт Тяжко...то наслідки і ехо ще тої влади....хоча чого там, скільки тих колишніх а тепер вже пенсаків пасуться коло корита і не ступаються
  Олекса Пак 15.10.2010 18:59
  цитата "....хоча чого там, скільки тих колишніх а тепер вже пенсаків пасуться коло корита і не ступаються" така ненависть до пенсіонерів можлива тільки в малосвідомого теперішнього міщанчика-біснесменчика. в нього, бач, забагато грошей в пенсійний стягують. а між іншим, ці "пенсаки" будували, школи, садочки, лікарні і бібліотеки в свій час. за десятки років вашої влади була створена хоч одна подібна споруда???
  Лілу 16.10.2010 01:30
  я не про пенсіонерів простолюдинів, таких як моя мама, я про таких як Литвин, Кучма, і їм подібних на місцевих гілках влади..... по совєтському не звинувачуйте мене так тяжко, навіть не спробувавши зрозуміти
  Anonimus 16.10.2010 15:51
  Саме колись "пенсаком"/"пенсачкою" будеш
  Anonimus 15.10.2010 17:28
  ми продали коперативну трьохкімнатку і побудувалися ...біла, петрики, смиківці......, то дотепер ще не годен дати раду тій будові, хоча вже трохи має вигляд, наш сусід такий самий як ми.....розкуркулювати будете??????
  Олекса Пак 15.10.2010 18:26
  а це вже від багатьох факторів залежить. якщо з "нечесного" матеріалу будуєте - так. якщо за приховані від податків гроші будуєте - так. якщо маєте точки на ринку, де продавцям жебрацьку зарплатню платите, а дохід на зведення хоромів - так. якщо самі крадете - так. якщо за свої гроші, чесну зарплатню - який зміст утискувати чесну людину? п.с. моє особисте припущення. якби ви зі своїм сусідом (сусідами) не змагалися, чия "крутіша" - давно б усе скінчили.
  azazello 15.10.2010 19:14
  в тебе хоч пара носків на зміну є-розкуркулювач ти наш!?)))))))))))))))
  Anonimus 15.10.2010 19:17
  а ви попробуйте будуватися в наш час, а в крутіше ніхто не грається....банально, та за кордоном нема нікого і на ринку точок нема, працюємо важко, та ще чоловік випиває, от і не добудували, але будуємося давно і в такому місці що колись було нічого а тепер огого , хто не йде ...олігархи,, а я дивлюся на цеглу коло хати , на нещекатурений коридор і ванну і думаю, тьфу, а далі без перекладу......не всі так крадуть як ви собі думаєте, добре де нас нема а так як обікрала нас держава то мені двох життів не вистачить щоб наздогнати....образливо , що є такі як ви, судите інших, і......та нащо ті слова, просто знайте, що Україна не складається лише з злодіїв, брехунів та сволочів
  Олекса Пак 15.10.2010 22:40
  і тебе дійсно цікавить гардероб моїх шкарпеток? :))) ніби достатньо маю. навіть вистачає, щоб податки сплачувати. в місць стягують стільки, що тобі на все життя стане, якщо ти не девід бекхем :) і, знаєш, не шкодую. бо бог наказав ділитися :)
  Anonimus 17.10.2010 00:45
  Тоді, Олексику, як можна зробити висновок з твоїх же коментарів тоді ти або "свинар-спекулянт" або накрав за "демократичні" роки стільки "стільки, що тобі на все життя стане, якщо ти не девід бекхем" А може тебе розкуркулити пора? На тебе ж буржуя вєрняк бідолашні пролетарі за копійки працюють.
  Олекса Пак 17.10.2010 15:57
  вибачайте, я мав на увазі тільки шкарпетки. просто десь чув, що бекхем їх щодня міняє. тому застерігся до буржуя мені ще дуже далеко, я сам - наймана робоча сила працюю кожен день, як більшість. 24 вихідних в рік. живу на зарплату. ще питання?
  Anonimus 18.10.2010 20:54
  Олекса, ви регіонів підете розкуркулювати??? Не смішіть мене. Ганьбите людей, які полягли за СВОЮ країну, і вихваляєте гнобителів??? Не смішіть мене чесністю, бо корупція - то є символ теперішньої влади, та ще й ціна вища - за свої блага на скотомогильник здати цілу кріїну.
  Anonimus 15.10.2010 19:59
  Олексику, чим більше читаю твої коментарі тим більше хочеться сміятися як від них тхне засмальцьованими радянськими штампами... "Людину репресовують, відбирають награбоване". То по-твоєму Олексику сотні тисяч репресованих західних українців були поміщиками і злодіями??? А як би ти поводився Олексику коли б був господарем, мав 10 коней, добротне господарство, на котре працюють не якісь там міфічні пригноблені селяни, а твої ж діти і родина, а тут приходять люди котрі за все своє життя пальцем об палець не вдарили і кажуть, віддавай, тепер це все спільне буде, а тебе з сім'єю вивозять з рідних країв, оголосивши куркулем. Чомусь я не сумніваюся, що ти і є з нащадків тої голоти і непотребу котрі тут Україну "відбудовували"...
  Олекса Пак 15.10.2010 21:40
  не мели дурниць, таємничій "имя не указано", тодішня дорадянська західна україна була найбіднішим і найзанедбаним регіоном спочатку австро-угорщини потім польщі. суцільна біднота, неосвіченість панувала на цих землях. і мабуть, не від ситого життя тисячі співвітчизників гробили своє здоров"я на заробітках? на кожного куркуля з десятком коней приходилися десятки цілком працьовитих і нічим не гірших (хіба не таких "кмітливих") односельців, злиденним життям яких можна було тільки співчувати.. читайте франка, стефаника, якщо не вірите мені чи тим, хто пережив. тепер про десять конів... загналися ви, шановний тут. хто тоді десяток конів мав з переконливою господаркою рідко сам спину надривав і дітей до хлопської праці не охоче залучав. у школи віддавав, щоб "людьми" робилися. а що? хіба сучасний свинар-спекулянт своїх діточок на фермі тримає?
  Bonus 16.10.2010 09:30
  Та нє, Олексику,, не дурниці це, і про 10 коней правда, і правда Олесику не з підручників а з життя, як і правда що всіх зганяли і рівняли під одну гребінку, а найбільші нероби ставали найпалкішими партійними активістами. І про найбідніший регіон Австро-Угорщини теж правда, тільки найбідніший тому, що сільськогогосподарський, хоча Австро-Угорщина намагался виправляти цю ситуацію, і старенькі люди котрі ще пам'ятали часи "за австрійців" досить тепло про них відгукувалися, а про поляків і москалів зовсім по-іншому, і слова моєї бабці "не вір собаці і москалеві" тому як найкраще підтвердження. Тому коли з'явилася ОУН, а потім почала діяти УПА люди дійсно щиро їх підтримували (не зрадники і пристосуванці, а саме прості люди) весь цвіт тодішньої молоді так чи інакше підтримував або приймав участь в УПА. Як і правда що купа побутових злочинів списувалися на бандерівців, щоб нагнати на людей страх, і про переодягання нквдистів правда, як і правда що попадали в УПА і різні головорізи котрих свої ж потім судили і розстрілювали. Правда є різна, Олексику, тільки треба вміти в ній розібратися. А для мене ці люди завжди будуть героями, тому що воювали вони не за якісь фанатичні і брєдові ідеї нацизму чи комунізму, а за своє власну свободу, вони не прийшли в кудись в Саратовську область чи кудись під Варшаву, а воювали на СВОЇЙ РІДНІЙ ЗЕМЛІ.
  Anonimus 16.10.2010 15:57
  Як не дивно, але вперше погоджусь з Паком :). Зі слів мого дідуся і бабусі за польщі в селі де вони жили було майже натуральне господарство- все, від їжі до одягу і знарядь праці виробляли самі. І навіть маючи непогану господарку, пару коней, поле і трошки лісу приходилося пахати не покладаючи рук щоб мати хоч якийсь добробут в хаті. І незважаючи на те що їх заставили відписати землю і віддати худобу до колгоспу, відзивалися вони про радянські часи набагато краще ніж про польські.
  Anonimus 16.10.2010 18:49
  нічого, цивілізація рухалася вперед, а якби не совіти, жили б може навіть як Європа
  Anonimus 17.10.2010 14:07
  розкрийте очі. ви вже живете в Європі. Європа це не якесь абстрактне поняття, це не рай, це не абсолютне справедливе суспільство. хватить вже спихати власні помилки на совіти.
  Devine 17.10.2010 03:03
  Тодішня дорадянська західна Україна (саме Україна, а не "україна") забезпечувала зерновими всю Річ Посполиту та щей допомагала в міру сил землякам зі східної України, яких "прогресивна" влада рад морила голодом (1932-1933). Нелегальними звісно методами, бо коли українська торговельно-кредитна організація Галичини «Центроспілка» звернулася тоді до радянського консула у Львові з пропозицією дозволити відправити голодуючим Радянської України один мільйон (!) центнерів зерна їм відповіли наступне: "Наши трудящиеся не нуждаються в помощи гнилой буржуазии". На заробітки їздили не з голоду, а щоб заробити на купівлю землі. А хто про свою земельку добре дбав, той і жив заможньо. Якщо уточняти про 10 коней. Знаєте, чим більше ви виписуєте, тим сильніше стверджуюся в думці, що ви небагато спільного маєте з нашим краєм, бо дуже мало про нього знаєте, але багато собі вигадуєте. Можу розповісти з досвіду власної родини до 1939 року. 8 коней мали на господарстві на Збаражчині мої прабатьки. 70 моргів поля (35 га). 4 дітей (дочки). З них 1 - вчилася в гімназії в Збаражі, 2 пішли в невістки і 1 лишилась з батьками, щоб допомагати. В ті часи праця на полі була почесним і достойним заняттям, а не вважалась чимось постидним. А хто свого поля мало мав, чи не мав, то наймався до багатших. І оскільки вибір був вільний, то йшли працювати до того господаря, що пропонував найкращі умови і найбільше платив. Були свої проблеми. Але люди сяк-так давали собі раду, поки не прийшли будівники "світлого майбутнього" і не розікрали всього напрацьованого.
  Anonimus 17.10.2010 23:18
  Тоді за Польщі і була створена УГКЦ, як компроміс з поляками. Ніби і католицизм, але зі збереженям традиційно-укр. православних канонів. Адже всі ми знаємо, що наші укр. козаки були православними. Питання до істориків: УГКЦ-це було тимчасове явище. Чому ж нині говорять, що це істинно українська церква, і Свободівці ходять саме туди? Я не проти УГКЦ, просто цікаво почути думку істориків (українських, з наших галицьких земель).
  Devine 18.10.2010 15:22
  УГКЦ не закликає до повалення української держави. "Тимчасовому явищу" вже понад 400 років. 5,5 млн прихожан. Повністю збережено історично сформований православний обряд. Мова відправи - українська. Приналежність до католицизму виражається в адміністративному підпорядкуванні Ватикану і деяких екуменічних прагненнях, зокрема стремлінні до об'єднання всіх християн. Якщо цікавить докладніша інформація можете відвідати цей ресурс: http://www.ugcc.org.ua/
  Anonimus 19.10.2010 10:39
  Що таке 400 років у порівнянні з 2000роками створення християнства? Я знаю, що стаття не про це, але читаючи коменти зрозумів, що тут пишуть грамотні історики. От і хочу докопатись до суті. Якщо збережений правосл. обряд, то чому не можна зробити єдину ПРАВОСЛАВНУ церкву, так як було споконвіків? Навіщо адміністративно підкорюватись Ватикану? Ніколи українці не визнавали Папи, котрий намагався знищити укр. православя. А зараз моляться за нього на літургіях. Та й поляки-католики гнобили наш православний народ. Навіщо ж зараз казати, що УГКЦ - це справжня УКР. церква? Адже це не так. І саме історики повинні переконувати, що католицизм - це запозичене, не наше. Звичайно, люди знають, що ще їх прадіди були грекокатоликами, і вони сповідують цю ж релігію. Однак, знаючи історію ми розуміємо, що це явище відносно нове. Якось це все перевернулось з ніг на голову.
  Devine 19.10.2010 12:06
  Ну і логіка:) Якщо вже їй слідувати, то що таке 2000 років християнства порівняно з 120 тис. років тотемізму і фетишизму?:) УГКЦ як вже було зазначено вище якраз і мріє про об'єднання всіх християн (як це було 2000 років тому). Чому УГКЦ українська? - Тому-що не виступає проти нашої державності, а навпаки підтримує і не веде серед своїх вірян агітацію про приєднання до складу якоїсь сусідньої держави. Тому що веде літургії і відправлення українською мовою. Тому що бережуться звичаї і традиції нашого народу, які склалися історично, зокрема формат відправ, свят, релігійні пісні тощо. Щодо історичності. Русь була хрещено до (!) великого церковного росколу християнства. Згодом в Києві була Київська митрополія константинопольського патріархату. В 1448 року від Київської православної митрополії відкололась і проголосила свою автокефалію московська церка. В 1589 Московська митрополія здобула статус патріархату і намагалась вже захопити владу в київській метрополії. Після складних синоїдальних змагань, частина єпископів прийняла Берестейську унію і перейшла від адміністративну підлеглість до Ватикану (зберігши свій обряд!), а частина в адміністративну підлеглість до Московського патріархату. Деталі можете прочитати тут: http://de.wikipedia.org/wiki/Religion Нехай вам буде відомо, що серед сучасних українських націоналістів мирно уживаються як прихожани УГКЦ так і Православної Церкви Київського Патріархату і інших українських православних церков, так само як серед німців тепер мирно уживаються північні протестанти і південні католики, попри запеклі колись чвари.
  Anonimus 19.10.2010 17:11
  питання про грекокатоликів звичайно цікаве, але з аудиторією ви помилилися, мені здається що єдиний історик тут- це автор статті, а решта так, байдики бють :)
  [удалено] 17.10.2010 23:13
  [удалено]