Партнер рубрики Події

Закордоном петиції стають законопроектами, в Україні – головним болем

Закордоном петиції стають законопроектами, в Україні – головним болем

У Фінляндії петиції, що зібрали 50 тис. підписів, стають автоматично законопроектами. У Латвії петицію, яка набрала10 тис. голосів, включають до повістки дня засідання Сейму. Українські ж петиції часто мають лишень формальний характер – про проблему послухають і дадуть відповідь.

А от чи реалізовуватимуть ідею – це вже як пощастить. 

Читайте також: Петиції - для замилювання очей


- Петиції у всьому світі вважають інструментом «електронної» демократії, що має допомагати взаємодіяти владі і суспільстві, - кажуть  аналітики інформаційної кампанії «Сильніші разом!». - У тому, щоб почати вирішувати проблему у будь-якій сфері, знизу вгору, від людини до влади, і полягає призначення петицій. Бо, якщо пропозицію підтримує суспільство відповідною кількістю голосів, то, значить, і влада повинна розглянути її. Але чи це направду працює в Україні - питання дискусійне.

На сьогодні електронні петиції, кажуть аналітики, діють у понад 70 країнах світу. Відрізняються тим, що в одних країнах мають консультативний характер, в інших – імперативний. Останні якраз і є обов’язковими для влади. Приміром у згадуваній вище Фінляндії підтримані петиції стають законопроектами, які парламент розглядає у пріоритетному порядку. Щоправда у цій країні петиції – не дуже популярний інструмент.

Процес підготовки до введення в Україні такого способу комунікації між владою і народом розпочався ще у  2009 році. Тоді наша країна, як  учасник Ради Європи, отримала Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-учасникам з електронної демократії. У тому документі і йшлось про необхідність запровадження згадуваної системи.

Відео дня


Але от «рухатись» із запровадженням такого інструменту на законодавчому рівні в нас почали лише у 2014 із реєстрацією у Верховній Раді двох законопроектів, у яких визначились із сутністю петицій, механізмом їхнього створення, реалізації та необхідністю внесення змін до Закону України «Про звернення громадян». Зміни ж до цього закону та доповнення Верховна  Рада прийняла 2 липня 2015.

-  28 серпня 2015 р. Президент України видав Указ «Про порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президентові Україні», відповідно до якого вже з 29 серпня 2015 р. на сайті голови держави запрацював спеціальний розділ для електронних петицій, - роз’яснюють аналітики. - Наразі відповідні розділи є і на сайті Верховної Ради, і міських та обласних рад різних рівнів.


Відтак сьогодні написати петицію може кожен наш співвітчизник. Звісно, якщо вона не порушує низки принципів  і законів. Після цього її публікують і  протягом 14-90 днів вони повинна зібрати  певну кількість голосів. Час збору і необхідна кількість голосів залежить від того, до якої структури і де адресоване звернення. Однак українські петиції часто демонструють формальний характер.


- В країнах Центральної і Південно-Східної Європи, також у Шотландії, Уельсі та ФРН,  розглядом е-петицій займається спеціальна петиційна служба, - підсумовують вони. – Приміром, з 2005 німецький Бундестаг опубліковує тексти петицій і після набрання ними необхідної кількості голосів, розглядає петиції за участю їх же авторів. Поява таких же служб у нас могла б змінити роль такого інструменту як електронні петиції, надати йому нового дихання. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:03 Історичні будівлі та карти старого міста: які бронзові мініатюри є у Тернополі photo_camera 21:03 Що тернополяни покладуть до великоднього кошика та скільки готові витратити (ОПИТУВАННЯ) photo_camera 20:01 Жінка з Тернопільщини втратила 32 000 гривень, повіривши шахраям 19:00 У Кременецькому районі в результаті займання авто загинув 36-річний чоловік Від читача 17:01 Багаторічна співпраця ОЦЗ з газетою «Вільне життя» 18:42 У Тернополі збили 17-річного мотоцикліста: хлопця госпіталізували 18:00 Відбудеться зустріч з бойовим командиром із відомого батальйону «Вовки Да Вінчі» Олександром Ябчанкою 17:15 Не стало воїна з Тернопільщини Володимира Леськіва 17:00 Магазини побутової та цифрової техніки: Все для Вашого дому та офісу (партнерський проєкт) 16:30 На вулицях міста відновлюють дорожню розмітку на пішохідних переходах photo_camera 15:30 Куди піти, що подивитися у Тернополі 25-28 квітня 14:40 На Театральному майдані працює вакциальнький автобус: від яких хвороб можна щепитися photo_camera 14:00 Суд звільнив від покарання чоловіка, який ухилився від призову, бо він добровільно пішов служити у ЗСУ 13:32 У Страсну П'ятницю в Зарваниці відбудеться Хресна дорога 13:03 З квітами, прикрасами та стрічками: скільки коштують вербові букети на ринках Тернополя photo_camera 12:15 Помер колишній головний тренер тернопільської «Ниви» 11:35 У Тернополі збільшили кількість тролейбусів та автобусів до кладовищ на Великодні свята 11:00 За забиття брата до смерті обвинувачують чоловіка з Тернопільського району 10:15 На два дні перекриють рух транспорту на Гайовій 09:50 У списку — понад 20 адрес: що відремонтують цього року в житловому фонді Тернополя
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up