Як зміниться розмір пенсії після проведення перерахунків?

- У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, підвищується розмір пенсії.
- Якщо до складу пенсії входять підвищення, надбавки, доплати, — пенсії перераховуються в кожному випадку індивідуально.
Чому під час проведення перерахунків у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму або мінімальної заробітної, плати розмір пенсії збільшується на певну суму або взагалі не збільшується? Кому, коли і як перерахують пенсію цього року?
Після серії публікацій про розмір, призначення та перерахунок пенсій, на гарячу лінію «20 хвилин» надходять питання від читачів. Перелік статтей – наприкінці тексту.
— У мене пенсія мінімальна, а стажу вистачає, — подзвонила на гарячу лінію «20 хвилин» читачка Уляна Орищук. — Ходити щось з’ясовувати важко. Але чула, що цього року пенсію мають перерахувати. Кому і наскільки?
Питання читачки ми переадресували до головного управління Пенсійного фонду в області.
Що з надбавками?
— Відповідно до частини 3 статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-VI «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058), передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом 1058, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, який обчислюється відповідно до статті 28 Закону 1058, — пояснили у пресслужбі головного управління Пенсійного фонду в області. — Окрім пенсіонерів, які працюють, тобто здійснюють діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Від 1 грудня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зріс на 80 грн, — з 1 854 до 1 934 грн. Розмір мінімальної заробітної плати — на 500 грн, — з 6 000 до 6 500 грн.
Відповідно з грудня 2021 року було збільшено розміри пенсій, котрі були встановлені на рівні мінімальної пенсії за віком.
Якщо до складу пенсії входять підвищення, надбавки, доплати, розмір яких визначається виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, пенсії перераховуються в кожному випадку індивідуально.
Також перерахунку, відповідно до зростання прожиткового мінімуму, підлягають:
- доплата за понаднормовий стаж, передбачений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (для непрацюючих пенсіонерів);
- надбавка до пенсії за особливі заслуги згідно з Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;
- доплати відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;
- щомісячна державна адресна допомога особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій.
Працюючим пенсіонерам перерахують. Коли?
У разі збільшення мінімальної заробітної плати в Україні проводиться перерахунок пенсійних виплат непрацюючих пенсіонерів, які мають 65 років і більше. Такий перерахунок проводиться за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, у жінок — 30 років страхового стажу, повідомили у Пенсійному фонді.
— Слід зазначити, що перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати, — почснили у пресслужбі Пенсійного фонду. — Пенсіонерам, які працюють, після звільнення з роботи або припинення діяльності, пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Однак, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії осіб визначається індивідуально, залежно від набутого страхового стажу, одержаного заробітку, з якого сплачувались страхові внески, часу виходу на пенсію, а також права на підвищення та надбавки.
Про коефіцієнт страхового стажу та заробітку
Тривалість страхового стажу і величина заробітної плати визначається відповідними коефіцієнтами — коефіцієнт страхового стажу та заробітку.
— Відповідно до статті 27 Закону 1058, розмір пенсії за віком визначається як добуток коефіцієнта страхового стажу застрахованої особи на осучаснений заробіток для обчислення пенсії, — пояснили у пресслужбі.
Заробітна плата для обчислення пенсії визначається відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як добуток середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески (за три календарні роки, що передують рокові звернення за призначенням пенсії) на коефіцієнт заробітної плати особи.
Відповідно розмір підвищення в результаті перерахунку пенсій у зв’язку із зміною величини прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність та мінімальної заробітної плати також розраховується індивідуально, з урахуванням вищезазначених показників.
Довідка
Станом на 1 січня 2022 року на обліку в Головному управлінні як одержувачі пенсій перебуває 272 415 осіб. З них 165 840 осіб, а це 61%, — жінки.
Читайте також
Хто вони – тернополяни, які мають пенсію понад 10 тисяч? І що робити тим, у кого бракує стажу
На пенсію відтепер можна йти раніше. Кого це стосується?
Для тих, хто виходить на пенсію у 2022-му: як і скільки нарахують і на кого чекає індексація?
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Читач30
Nadiia Sypen
Людмила Задорожна