Замість 10 років вийшов через 3. Чому відпустили засудженого у смерті 20-річного Віталія Гнатишина?

Замість 10 років вийшов через 3. Чому відпустили засудженого у смерті 20-річного Віталія Гнатишина?

«За вбивство мого сина відсидів три роки після вироку, хоча засудили до 10… Він не міг цього «порішати» на етапі слідства і судів у Тернополі, то знайшов лазівку у райцентрі Дрогобич. У мене немає слів», — мама вбитого хлопця прокоментувала журналістам «20 хвилин» .
Чому засуджений у вбивстві хлопця біля Алюру вже вийшов на волю і що непокоїть маму убитого? Розповідаємо.

«Трохи більше трьох років минуло від вироку, а Сергій Терендех, якого засудили на 10 років за смерть біля «Алюру» 20-річного Віталія Гнатишина, вже на волі. Він у Тернополі. Я не можу в це повірити, але бачила у місті його на власні очі. Вам щось відомо?», — зателефонувала до журналістів наша колега, яка зараз переїхала на роботу до іншого міста. 

Нагадаємо, 10 і 7 років ув’язнення отримали двоє обвинувачених у смерті Віталія Гнатишина. Вирок у резонансній справі побиття 20-річного Віталія Гнатишина оголосили у Тернопільському міськрайсуді 11 лютого 2020 р. – через півтора року після загибелі хлопця.

Мама убитого хлопця тоді погодилась, що за інкримінованими статтями вони отримали «по максимуму», але батьки воліли б, аби ті, хто позбавили життя їхнього сина, відбували покарання за умисне вбивство.

Відео дня

Володимир Біляшевич, за рішенням суду, мав відбувати покарання у вигляді 7 років позбавлення волі. Сергія Терендеха суд відправив за грати на 10 років. Обоє обвинувачених подавали апеляційні скарги, однак Тернопільський апеляційний суд залишив в силі рішення першої інстанції. Верховний суд відмовив у відкритті касаційного провадження як адвокатам Сергія Терендеха та захиснику Володимира Біляшевича, так і самому Володимиру.

Своє 20-річчя з друзями, нагадаємо, тернополянин Віталій Гнатишин святкував у нічному клубі. 30 червня 2018-го, коли хлопець стояв біля закладу, підійшли двоє хлопців, які не були відвідувачами того закладу. Віталія кілька разів вдарили в голову. Нападників затримали, їм оголосили підозру одразу за кількома статтями Кримінального кодексу. Віталія доправили до міськлікарні №2, де за його життя більше тижня боролись медики. Друзі та рідні збирали кошти на лікування, та, на жаль, життя хлопця врятувати не вдалося. Віталій помер ввечері, 8 липня.

 

Таки вийшов із в’язниці

Як дізнались «20 хвилин», Володимир Біляшевич відбував покарання у колонії Коломиї, Сергій Терендех – у Дрогобичі. У відповіді на запит, який надіслав до установ адвокат Гнатишиних Павло Варода, Володимир Біляшевич працевлаштований. А Сергій Терендех – ні. Принаймні, такою була відповідь Департаменту з питань виконання покарань Мінюсту від 25 жовтня 2023 року. Всі документи журналістам надали родичі померлого Віталія. 

Оце й занепокоїло маму убитого Віталика Гнатишина. Щомісяця, за словами Галини Гнатишин, їй і батькові хлопця від Сергія Терендеха надходило по 226 грн — це так він сплачував компенсацію за моральну шкоду, яку йому виплачувати батькам теж призначив суд. Близько 450 грн на двох у місяць. Виплати надходили регулярно — до грудня 2023 року. Потім припинились. 

Далі — більше. Інформація, що Сергій Терндех більше не у в’язниці, підтвердилась. Таку ухвалу винесла суддя Дрогобицького райсуду у грудні 2023 року. Причому підставою було клопотання засудженого, який просив замінити невідбуту частину покарання більш м’яким. 
— ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, у якому просить замінити йому відповідно до положень ст.82 КК України невідбуту частину покарання у виді позбавлення волі більш м'яким, — йдеться в ухвалі суду, яку ми відшукали у Судовому реєстрі. 

Одразу зазначимо, що ми цитуємо ухвалу у Судовому реєстрі. За перевіркою на сайті Судової влади, мова йде саме про Сергія Терендеха. 

Прокурор у судовому засіданні проти задоволення клопотання не заперечив, зазначив, що засуджений характеризується позитивно, порушень режиму не допускав. У вересні 2023 рок комісією атестований як такий, що став на шлях виправлення.

— Представник ДУ ДВК №40 в судовому засіданні з приводу задоволення клопотання не заперечила, зазначила, що ОСОБА_3 характеризується позитивно, в установі працевлаштований офіційно, — йдеться у матеріалах справи, датованих груднем 2023 року. 

 

Не працював, а подяки були?

За матеріалами справи, початок строку Сергію рахували із дня затримання — від 30 червня 2018 року. Сидіти мав до 30 червня 2028 року.

— Вимогами статті 82 КК України передбачено, що особам, які відбувають покарання у виді, зокрема, позбавлення волі, невідбута частина покарання може бути замінена судом більш м'яким покаранням, — йдеться у матеріалах справи. — У цих випадках більш м’яке покарання призначається в межах строків, установлених у Загальній частині цього Кодексу для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком. Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення і після фактичного відбуття засудженим не менше половини строку покарання, призначеного судом за тяжкий злочин.

З матеріалів клопотання встановлено, що ОСОБА_3 , засуджений за тяжкий та нетяжкий злочини, за які йому було призначено покарання у виді 10 років позбавлення волі і невідбутими залишились 4 роки 6 місяців 16 днів позбавлення волі.

«Процес виправлення та перевиховання має бути стабільним та послідовним протягом всього перебування засудженого в установі виконання покарання», — йдеться в ухвалі. 

От з цим якраз повний порядок. Перебуваючи в колонії, Сергій Терендех отримав чотири подяки від начальника колонії за сумлінну поведінку та ставлення до праці. 

Проте ризик вчинення повторного кримінального правопорушення, як зазначили в ухвалі суду, оцінюється як середній.

— Клопотання ОСОБА_3 про заміну невідбутої частини покарання більш м'яким – задоволити, — йдеться в ухвалі Дрогобицького райсуду, яка набрала законної сили 21 грудня 2023 року. — Замінити засудженому ОСОБА_3 невідбуту частину покарання у виді позбавлення волі 4 роки 6 місяців 16 днів більш м'яким виправними роботами на 2 (два) роки з відрахуванням в дохід держави 20 % від заробітку.

 

Якась корупційна складова?

Батьки Віталика Гнатишина і його брат Дмитро шоковані звісткою. Дізнались про те, що Сергій Терендех, ймовірно, вже на свободі, від журналістів.  

— Дуже цікава ситуація, ми отримали відповідь, що Терендех не працевлаштований, а тоді за які такі заслуги за сумлінну працю він отримував подяки начальника колонії? — поділилась із «20 хвилин» мама Віталія Гнатишина пані Галина. — Якась корупційна складова? Виходить, все ніщо — ні смерть нашого сина, ні вирок міськрайсуду, ні рішення апеляційного? А дрогобицький суддя вирішує долю всіх і за всіх. В нас все дуже просто. Виходить, на рівні маленького містечка можна все вирішити. Може там тарифи менші? 

Пані Галина каже, що коли справу слухали у Тернополі, та й одразу смерть Віталія набула неабиякого резонансу. Настільки було все правдиво, справедливо і тим, кого звинуватили у смерті сина, нічого не могло допомогти. 

— Я вже не боюсь нічого, бо все, що могла зробити заради пам’яті дитини, я зробила, — каже пані Галина. — Серце крається і болить. Віталик був дуже лагідною й доброю дитиною. Він не заслужив такої смерті. І того, щоб принаймні засуджені за його загибель хоча би до кінця відбули покарання. Суди трьох інстанцій сказали, що сидітиме 10 років. У суді Дрогобича, бачимо, іншої думки. 

Ні сам Сергій, ні його родичі не зв’язувались із Гнатишиними від дня вироку. І мама Віталика каже, що не побачила у них щирого каяття через те, що відібрали життя її дитини. 

— У Тернополі, коли слухали справу, я переконалась: є справедливість, її можна добитись без всіляких домовленостей, — каже Галина Гнатишин. — А зараз я зрозуміла, що на рівні меншого містечка все залишилось все без змін – і все вони зробили і вирішили. Оскаржувати це рішення? Не знаю, чи це щось дасть. 

 

Бог розсудить правильно…

Ми ще довго спілкувались із Галиною Гнатишин. Жінка часом гірко плакала, що доводилось зупиняти розмову. Каже, задає собі питання, яким її Віталик був би зараз. 

— Дуже важко… Але Бог є на світі, і він розсудить правильно, — додала наприкінці розмови Галина Гнатишин. 

Ми намагались поспілкуватись і з Сергієм Терендехом. Для цього зателефонували його адвокату Володимиру Твердохлібу. Той повідомив, що вийшов зі справи після апеляційного суду. 

Телефонували ми ще кільком адвокатам, які на різних етапах були захисниками Сергія Терендеха, проте й вони запевняли, що давно не є адвокатами цього засудженого і про його подальшу долю нічого не знають. Пробували журналісти додзвонитись за номером Сергія, який нам вдалось отримати від його знайомих — номер був поза зоною. Якщо він має що сказати, ми готові його вислухати і опублікувати. 

 

Довідка

Ухвала Дрогобицького райсуду — https://reyestr.court.gov.ua/Review/115671443

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (9)
 • Роксолана Дика

  Цього хлопця знаю роками і це було як нещасний случай.Сергій хороша і порядна людина і на навмисне вбивство тут совсім не похоже…ПРОСТО БРАТ З АМЕРИКИ ТАКОЖ МАВ НЕ ПОГАНІ ГРОШІ ЩО Б ДОПЛАТИТИ І СПРАВУ ЗАКРИЛИ ЯК ВОНИ ХОЧУТЬ!!!Де були всі друзі хлопчика який помер???

  Ternopil V reply Роксолана Дика

  Роксоланою, а твій Сергійко чого не відкупився, а сів на болт? Чому Ясіки, Стоматологи, не скинулися, і «порядного» кента не відкупили? Малик хотя б міг кинути касу. він найбільше був в цьому зацікавлений, щоб Сергійко не почав лишнє говорити🤣
 • Андрій Маслюк

  Жах
 • Stepan Stoiko

  Терендаха взяли на поруки
  Колись я з ним в Лондоні в один спортзал ходили
  І я скажу він є хорошим хлопцем
  Тут випадок інший Вдарив не правильно і все
  Але от так ганьбити і робити з нього вбивць не потрібно
  Він наволі по закону
  Він не забовязаний відповідати журналістам
  Бо і так ви напишити проти нього

  Петро Клубак reply Stepan Stoiko

  Ти долбойоб?

  Читач38 reply Stepan Stoiko

  Stepan, якщо Терендеха такий хороший хлопець, і ти з ним знайомий, тоді розкажи вже і про наркоту яку він продавав в Лондоні, а потім Тернополі? Чи це не таке хороше?

  U Dem reply Stepan Stoiko

  Тепер питання на часі хто буде його новою жертвою, кого цей бугай знову вбʼє «не правильно вдаривши»

  U Dem reply Stepan Stoiko

  Не дурно батьки пахали закордоном)

  Таки відмазали грошима)

  «Але от так ганьбити і робити з нього вбивць не потрібно» такому взагалі треба «кулю в лоба»

  Читач20 reply U Dem

  Статусу  ВБИВЦЯ і ЗАСУДЖЕНИЙ в нього ніхто уже не забере -це пожиттєво. За забране невинне життя людини буде відповідати ,як він ,так і його батьки, гроші не допоможуть.

keyboard_arrow_up