Як пояснюють вступники, які здобували ступінь бакалавра в ТНЕУ, перед початком вступної кампанії на магістра викладачі радили подавати документи на спеціальність 072 – Фінанси, банківська справа та страхування та запевняли, що проблем зі вступним іспитом не буде, головне – добре скласти ЄВІ з англійської. Однак, розповідають студенти – декому результати завищили, а комусь – занизили.
- Нам казали наші викладачі, що ті, хто добре вчився, мають хороші шанси вступити до вузу на бюджет, бо на спеціальності є 74 бюджетних місця, - каже студент Олег (прізвище редакції відоме - прим. авт.). – Нам заспокоювали, що зі вступними іспитами проблем не буде, але треба добре здати ЄВІ з іноземної мови. Я не скажу, що був відмінником і на відмінно склав ЄВІ, але по рейтингу напередодні вступного іспиту мав хороші шанси на вступ. Однак коли результати оголосили – уже не потрапив на бюджетне місце.
Студент розповідає, що на бюджет змогли потрапити ті, хто майже не відвідував пари та погано склав ЄВІ. Їх «витягнули» завдяки вступному іспиту.
- Для вступу до уваги беруть три оцінки, - каже студент. – Максимум 200 балів можна набрати за ЄВІ, ще 200 балів за вступний іспит. Середній показник по оцінкам на бакалаврі дає максимум 20 балів, тому все вирішує ЄВІ та іспит.
Як розповідає студентка Ольга, їй також не вдалося пройти на бюджет, хоча вона була впевнена, що їй вдасться набрати необхідну кількість балів.
- Я вважаю, що це роблять спеціально – спершу заспокоюють студентів, щоб вони подавали на цю спеціальність і більше нікуди, а потім, коли частина не проходить – вони або подавали документи на контракт, щоб не втрачати один рік і чекати наступної вступної кампанії, - каже студентка. – Я знаю, що це так відбувається вже не перший рік.
Ми звернулися за коментарем до університету, щоб нам пояснили – чому так сталося і ті, хто мав хороші оцінки, не змогли пройти на бюджетні місця.
На факультеті фінансів та обліку нам розповіли, що масових скарг студентів не було.
- Я знаю, що одна студентка приходила до деканату і скаржилась на оцінку зі вступного іспиту, - каже заступниця декана факультету Фінансів та обліку Оксана Квасниця. – Там була апеляція, але роботу анулювали, бо виявилось, що вона була списана.
У приймальній комісії також запевнили – вступні іспити проводять відповідно до закону, а «піднімати галас» почали ті, хто не зміг вступити на бюджет.
- У нас дійсно була апеляція, і було доведено, що одна зі студенток списала відповіді з інтернету, - каже відповідальний секретар приймальної комісії Олександр Шашкевич. – Відповідно, її роботу анулювали, склали відповідні документи. Звичайно, її це не влаштували, і вона почала піднімати бучу. Ще один факт списування роботи ми зафіксували цього року під час іспиту на вступ на скорочену програму навчання. По їх роботах є відповідні висновки апеляційної комісії, є скріншоти сайтів, де відповіді списали.
Як пояснює Олександр Шашкевич, роботи перевіряє відповідна комісія. Інших скарг стосовно вступних іспитів до них не надходило.
- Роботи перевіряють фахові атестаційні комісії, - каже відповідальний секретар. – Стосовно вступу на магістратуру – на спеціальність 072 було 74 бюджетних місця на всю спеціальність. До неї входять освітні програми – митна справа, фіскальне адміністрування, фінанси, банківська справа. Ці 74 місця діляться на всі ці освітні програми.
Загалом на цю спеціальність могли вступити 200 студентів, 74 з яких – на бюджет, решта – на контракт. Всього подали 184 заявки. Усі, хто не зміг потрапити на дану спеціальність за кошти державного бюджету – змогли укласти контракт про платне навчання, або ж брати участь у конкурсному відборі на державне замовлення на інших спеціальностях, або в інших університетах.
Як розповідає студент Юрій, цього року йому вдалось вступити на бюджет до одного з місцевих вузів, хоча конкурс був серйозний.
- Я б не радив нікому подавати лише одну заявку на одну спеціальність, навіть якщо ви попередньо маєте шанси пройти на бюджет, - каже Юрій. – У нас на спеціальність було 9 бюджетних місць і понад 130 заявок. До останнього ми не знали, хто зможе пройти на бюджет, а хто ні. Бо значна частина вступників подає на інші спеціальності і можуть на бюджет подати кілька документів, відповідно, вони відсіюються. Тому краще перестрахуватися і подати документи на інші спеціальності, подивитися, з якими балами на бюджет проходили студенти минулого року.
Рейтингові бали вступників на різні спеціальності у різні університети можна переглянути за посиланням. Можна знайти як потрібну спеціальність, так і ВНЗ чи місто.
- Але головне – мати хорошу оцінку за ЄВІ з іноземної мови, - радить студент. – Як би ви добре не навчались в університеті – за ваше старання можна набрати лиише 20 балів до загального рейтингово балу, а ЄВІ дає 200. А якщо вам занизили оцінку на вступному іспиті – потрібно подавати апеляцію.
Якщо ви вважаєте, що оцінку вашої роботи занизили – можна подати апеляцію. Правила та терміни подачі апеляції прописані в правилах прийому університету. У різних навчальних закладах вони можуть відрізнятися, тому варто завчасно переглянути, у який термін можна подати апеляцію.
Знайти відповідні документи вузу можна на офіційному сайті університета або на сайті vstup.osvita.ua.
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
№ 5 від 1 лютого 2023
Читати номер
СТУГНА-П
Mariya Kolyasa
Mariya Kolyasa
Василь Мазок