Дітей з Тернополя обікрали у Франції: що робити, якщо ти у біді, а консул не допомагає. Ексклюзив 20 хвилин

Дітей з Тернополя обікрали у Франції: що робити, якщо ти у біді, а консул не допомагає. Ексклюзив 20 хвилин
 • У тернопільського дитячого колективу у Франції вкрали близько 2 тис євро, банківські картки, техніку та документи.
 • Як розповіла керівник, в консульстві України у Франції їм відмовили в допомозі. Поліцейські Марселю заяву прийняли, але до ситуації поставилися халатно.  
 • Журналісти «20 хвилин» говорили із представниками консульства, а також дізнавалися куди скаржитися на нього. Та що робити, якщо ви опинились в чужій країні без нічого, а консульство не допомагає.

Море позитивних емоцій та вражень тернопільська малеча отримала від Міжнародного танцювального фестивалю у Франції, який тривав три дні. А потім був стрес та ні копійки на їжу. 15 липня, повертаючись в Україну, діти разом з керівником та водієм вирішили відпочити на пляжі Марселя. Поки водій відлучився щоб купити дітям перекусити – автобус обікрали.

- Ми поставили наш автобус на платній стоянці, де були камери, – розповідає керівник дитячого колективу Зоряна Світлик. – Там було дуже багато людей. Водій був в автомобілі, а я з дітьми була на пляжі. Близько 13:00 водій пішов, щоб випити кави та купити діткам перекусити. Коли ми повернулися до автобуса, то побачили, що вікно вибите. За слідами можна було зрозуміти, що вікно виламали ломом. Викрали все що можна було – гроші, телефони, техніку, навіть українські паспорти дітей.

Халатність поліції

Керівник колективу та водій почали шукати допомогу у перехожих, бо не знали як зв’язатися з поліцією. У Франції, як розповідає пані Зоряна, дуже мало людей говорять англійською. Коли вдалося додзвонитися в поліцію – правоохоронці відмовилися приїжджати і сказали звернутися до берегової поліції, яка знаходиться на пляжі.

- Нам вдалося знайти людину з берегової охорони, яка знала англійську, – каже пані Зоряна. – Ми описали нашу ситуацію і знову намагалися зв’язатися з центральною поліцією, щоб переглянути камери відеоспостереження. Правоохоронці знову відмовились нам допомагати і сказали приїжджати у відділок.

Там вони поліцейські відмовилися оглядати автомобіль, знімати відбитки пальців та проводити інші слідчі дії. Поліцейські, як каже жінка, навіть не запитали, де розташована та парковка. Сказали, що відео з камер дивитися не будуть, поки не буде слідчого. Потерпілим пояснили, для того, щоб тривало слідство, виїжджати з Франції не можна. Поліцейські заборонили покидати дільницю дітям, водію та керівнику гурту впродовж 21 години, поки не буде оформлено документів. Все ж, дітей відпустили через 6 годин тримань.

У консульстві відмовили

- Так як у нас було розбите вікно, зовсім не було грошей ні на їжу, ні на пальне, ми попросили дати нам контакти українського консульства, щоб нам якось допомогли, бо навіть картки були викрадені і батьки не змогли б відправити нам кошти, – розповідає пані Зоряна. – Поліція нас не випускала поки не оформила всі документи, тому діти були голодні. Автобус вони оглядати відмовилися. Нам дали адресу консульства. Ми дуже довго його шукали. 

Як виявилось, його вже п’ять років не було за тією адресою, тоді колектив знайшов іншу адресу в інтернеті, де теж нікого не було. Зателефонували консулу, але він не відповів. 

Ми почали телефонувати у консульство України в Парижі, - продовжує пані Зоряна. - Консул представитись відмовився. Ми просили, щоб нам допомогли десь розмістити дітей, нагодувати їх, або хоча б допомогли відремонтувати вікно. Він сказав, що нічим допомагати не буде і, щоб ми поверталися на фестиваль. Але фестиваль закінчився день тому і всі вже роз’їхалися. Він відмовився навіть надавати інформацію про українські асоціації, які могли б допомогти дітям.

Пані Зоряна каже, що пояснювали консулу, що з ними семеро дітей, яких не можна залишити у автобусі з вибитим вікном, і вони навіть не мають коштів на їжу. У консульстві сказали, що за це вони не відповідають і порадили, щоб їм допомагали організатори фестивалю.

Хочуть справедливості

Нам і справді допомогли організатори фестивалю, які вже їхали до Чехії, - каже керівник колективу. - Вони привезли нам гроші, щоб нагодувати дітей та заправити автомобіль. Розбите вікно довелося закрити простирадлом. 

У Польщі учасникам фестивалю допомогли колеги, які виїхали дітям на зустріч, щоб дозаправити автомобіль. Так діти змогли повернутися до Тернополя. На кордоні Польщі та України прикордонники зрозуміли ситуацію і без черги пропустили автобус, щоб діти не мерзли і не чекали довгої черги.

- Справа не в тому, що нас обікрали, а в тому, що наше консульство настільки халатно поставилося до цієї ситуації, –  каже пані Зоряна. – На щастя, наші колеги нам допомогли, і ми змогли повернутися додому. Звичайно, мова вже не йде про відшкодування чи пошук злочинців. Ми хочемо лише, щоб людей, які проявили таку байдужість, якось покарали, або хоча б не допускали таких ситуацій. Це ж наше консульство, яке просто ось так байдуже поставилося до українців, які потрапили в таку ситуацію.

Пояснити не можуть

Пані Зоряна вказала журналістам “20 хвилин” номери консульства на які вони телефонували у Франції. Як ми з’ясували, номер на який вони додзвонились - гаряча лінія консульства України у Франції. Туди подзвонили і ми. Чи був до них дзвінок 15 липня від громадян України там підтвердити не змогли. Коли журналістка сказала, що жінка просила допомоги з розташуванням дітей та хоча би їх нагодувати, то на “Гарячій лінії” сказали, що консульство фінансової допомоги не надає і з тимчасовим розміщенням людей, які потребують допомоги, вони теж не допомагають. Чому людям не надали контактів до українських громад у Франції - на “Гарячій лінії” не пояснили. Чому так сталося не могли пояснити і в консульському відділі. 

Куди скаржитися 

Юрист Ростислав Небельський каже, алгоритм дій, коли громадянам України потрібна допомога, такий, як виконали постраждалі. Якщо ж правоохоронні органи не виконують свою роботу, тоді слід скаржитися на них у посольство. В управлінні державної міграційної служби України в Тернопільській області журналістці пояснили, якщо у консульстві України в будь-якій іншій державі світу не допомогли, то можна скаржитися в Міністерство закордонних справ України, якому вони підпорядковуються. На офіційному сайті МЗС вказаний номер “Гарячої лінії” на випадок надзвичайних ситуацій за участю громадян України, які перебувають за кордоном: (+38 044) 238-16-57. Звернення можна надсилати і на zsmfa@mfa.gov.ua. Скаргу можна надіслати і у представництво Уповноваженого ВР України з прав людини в Тернопільській обл. Контактний номер: 40-02-00, е-mail coord.ternopil@ombudsman.gov.ua. У заяві потрібно вказати усі свої контактні дані для зворотнього зв’язку, суть звернення. Вказати порушника її прав: це обов’язково має бути представник держави (консул, представник поліції - прим. ред), долучити документи. Уповноважений перевірить інформацію і також надішле лист у МЗС. Це може пришвидшити хід справи. 

Також, в міграційній службі кажуть, колективу пощастило, що в них не вкрали закордонні паспорти. В такому випадку їм би довелось оформляти через консульство свідоцтво на повернення, тимчасовий документ. У консульстві взяли б заяву у людини, тоді б направляли запит в міграційну службу України на підтвердження особи. Там мали б підтвердити, що це громадянин України та надати дані. На підставі цього люди б отримали свідоцтво на повернення, щоб повернути український кордон. А зараз їм доведеться відновлювати українські паспорти. 

Озброїтися наперед 

Усі вищенаписанні дії можна виконати уже тут, в Україні. А от що робити, якщо ви за кордоном залишилися без копійки, а тамтешня поліція та консул не допомагають? 

Якщо консульство не допомогло, то практично у кожній країні світі є благодійні організації, які допомагають, - каже координатор Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів ГО “ТМЖК” Відродження нації Марина Пасечник. - Контакти до них може допомогти знайти поліція. А взагалі, перед тим, як їхати кудись, потрібно взяти контакти наших організацій, які за кордоном в разі чого допомагають українцям. Це стосується не лише Франції.

Такі номери можна отримати на гарячій лінії за номером 527 (безкоштовно з мобільних) або 0800-505-501 (безкоштовно із стаціонарних телефонів). Також за цими номерами можна отримати безкоштовні консультації щодо виїзду за кордон на роботу, навчання чи просто у подорож. І, як каже пані Марина, не слід думати, що неприємна ситуація може статися будь з ким іншим, але не з вами. Тому краще озброїтися наперед. 

Журналісти “20 хвилин” написали інформаційний запит у МЗС України щодо роз’яснення цієї ситуації. 

Які послуги консули не надають

- не виконують обов’язки адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів тощо, 

- не надають матеріальну допомогу, 

- не видають гроші в борг, не сплачують готельні та інші рахунки, i, у разі порушення законів країни перебування, консул не може звільнити Вас від відповідальності

- консул не вповноважений надавати послуги щодо Вашого працевлаштування, отримання дозволу на проживання чи іноземного громадянства.

Коментарі (64)
 • Victor Loukianenko

  Типова ситуація в Марселі.
 • гср

  прочитав усі відгуки про ту францію, то може нам і не треба в ту європу аж  так пертися? чув подібні історії і про інші країни, що напустили чорних, а тепер не можуть собі дати ради.
 • Андрій

  о це ця європейська толерантність..напускати в свої країни всяку шваль, нечисть..а потім ніхто не може почуватися в безпеці..  ще і наша країна піде таким шляхом..тобуде ще гірша ****
 • Михайло Мудрик

  Саме злодійське місто у Франції.Оминайте десятою дорогою.

  Vasyl Gerasymchuk reply Михайло Мудрик

  коли ми їхали з Бедар’є до Ніцци, то так і робили: минали Марсель десятою дорогою. про місто ходить лиха слава. там можуть не тільки обікрасти...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Тернополя за сьогодні

20:31 Підручний посів шосте місце у естафетній гонці 19:02 Італійка показала у фільмі, як за старою світлиною шукала в Україні будинок свого дідуся-єврея 18:01 ТОП-5 книг, які надихають робити добро в найчарівнішу пору року photo_camera 17:01 5 років тюрми і позбавлення права керування отримав водій за смертельну ДТП stars Від читача 10:07 Співпраця з Тернопільською РДА щодо сприяння зайнятості працівників, які підлягають вивільненню 16:01 Борці греко-римського стилю здобули дві "бронзи" Міжнародних змагань 15:01 “Бажають прожити ще 100”: історія Антоніни Павлівни, які виповнилось сто років stars 14:00 Чому тернополян називали «кавунами» 13:03 Ожеледиця і снігопади: як «вижити» водіям на зимовій трасі і що мати в машині 12:01 Депутати міської ради внесли зміни до бюджету Тернопільської громади на 2019 рік 11:02 Чому солодощами шкодимо собі 10:01 Фото дня: у "Зимовому містечку" на Театралці уже почали торгувати photo_camera 09:01 Директорка коледжу, директор КП та письменник отримали Премії імені Володимира Лучаківського 08:01 Сьогодні, 7 грудня: відзначають День місцевого самоврядування 07:02 Синоптик розповіла, коли слід чекати сильних морозів
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up