Готуємося до початку нового навчального року. Час змін у системі якості освіти

  • УДСЯО Тернопіль
Готуємося до початку нового навчального року.  Час змін у системі якості освіти

Під час війни пріоритетами в освітній системі стають питання організації безпечного освітнього середовища для усіх учасників освітнього процесу, адаптації освітнього процесу до умов війни, дотримання державних гарантій у сфері освіти.

Управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області продовжує проведення моніторингу виконання місцевими органами управління освітою вимог законодавства в умовах дії правового режиму воєнного стану, зокрема щодо дотримання і реалізації державних гарантій для здобувачів освіти та педагогічних працівників. За даними моніторингу, впродовж червня-липня 2022 року в закладах загальної середньої освіти Тернопільської області відбуваються інтенсивні роботи щодо облаштування захисних укриттів в об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту для учасників освітнього процесу з метою створення безпечних умов навчання та праці при організації освітнього процесу за очною формою навчання у 2022/2023 навчальному році.

Після огляду відповідними тимчасовими комісіями з питань обстеження будівель та споруд для встановлення можливості їх використання для укриття учасників освітнього процесу та населення, про що проінформували органи управління освітою, різні типи приміщень цивільного захисту, в тому числі й приміщення інших суб’єктів господарювання на договірних засадах, зможуть використовувати майже 75% шкіл області.

Значно гірша ситуація спостерігається у філіях опорних шкіл: лише 7 із них (9,6% від загальної кількості діючих філій) облаштовані укриттями, готовими до експлуатації, у 32 (43,8%) проводяться або заплановані ремонтні роботи, а в 34 (46,6%) відсутні укриття будь-яких типів. У зв’язку з цим, як свідчать результати опитувань, керівництвом органів управління освітою відповідних територіальних громад розглядатиметься питання щодо призупинення діяльності тих філій, у яких до 01.09.2022 не будуть облаштовані укриття, та організації підвезення учнів, які у них навчалися, до опорних закладів загальної середньої освіти.

З процесами облаштування захисних укриттів співвідноситься частка закладів загальної середньої освіти Тернопільської області, які планують організацію освітнього процесу у новому навчальному році за тією чи іншою формою. Так, за отриманою інформацією, очне навчання готові розпочати у 50% шкіл, навчання за змішаною формою – майже у 25%. Водночас остаточне рішення про форму організації освітнього процесу школи будуть приймати з урахуванням думки батьків учнів, а також висновків компетентної комісії щодо готовності закладу освіти до початку навчального року.

На жаль, від початку повномасштабних воєнних дій звільнилися з роботи за власною ініціативою 188 педагогічних працівників (1,2% від загальної чисельності), з частиною педагогічних працівників призупинено строкові трудові договори: 218 (близько 1,5%). Відповідно зросла й кількість вакантних посад педпрацівників, що становить 83,5 ставок, серед них – 11 вакансій керівників.

Основними вакантними спеціальностями в закладах загальної середньої освіти Тернопільської області є посади вчителів фізики, математики, інформатики, української та англійської мов, фізичної культури та трудового навчання, а також практичних психологів і соціальних педагогів. За межами України тепер перебувають близько 500  педагогічних працівників, кожен десятий з них не планує повертатися до роботи з початком нового навчального року.

В умовах організації навчання з використанням дистанційних технологій питання підвищення рівня цифрової грамотності та безпеки в онлайн-середовищі є надзвичайно актуальними. У зв’язку з цим Державна служба якості освіти України та Академія Української Преси започаткували програму підвищення кваліфікації для вчителів інформатики «Освічені дорослі - захищені діти».  Тут увагу педагогів акцентовано на питаннях критичної оцінки інформації, протидії залучення до протиправної діяльності російськими військовими через Інтернет, онлайн-безпеки під час війни, налаштування приватності при роботі в Інтернеті. У практикумі взяли участь 25 учителів Тернопільщини, після завершення учасники отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.

Також у липні-серпні цього року проведено ряд комунікаційних онлайн- зустрічей з керівниками закладів освіти щодо організації безпечного освітнього середовища та підготовки до нового 2022/2023 навчального року в умовах воєнного стану.  Директорам представлено практичні презентаційні матеріали щодо організації безпекових умов  підготовки закладів освіти до початку 2022/2023 навчального року в умовах збройної агресії РФ,  надано онлайн-консультації з питань вимог кібербезпеки та кібергігієни в закладах освіти, розроблення освітніх програм та річних навчальних планів, у тому числі – з урахуванням впровадження Державного стандарту базової освіти, планування роботи школи у 2022/2023 навчальному році та вибору оптимальних форм навчання. На комунікаційних майданчиках спікерами були працівники управління Служби, до консультацій за попередньої реєстрацією долучалися управлінці в галузі освіти 55 громад області, керівники та педагоги майже 70 % закладів освіти. Розпочато консультації для освітян спільно з фахівцями Головного управління ДСНС у Тернопільській області.

Незважаючи на війну, школи області працюють на розвиток, дбають про удосконалення якості освітньої діяльності та підвищення якості освіти, проводячи самооцінювання освітніх і управлінських процесів, розбудовуючи внутрішню систему забезпечення якості освіти. Слід зазначити, що процедура самооцінювання допомагає адміністрації шкіл оперативно реагувати на виклики, відстежувати динаміку та визначати напрями розвитку закладу освіти. Втім, для отримання надійних результатів самооцінювання потребує методичності та систематичної роботи директора і його заступників, а також залученості всіх учасників освітнього процесу до проведення його.

Управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області продовжує надавати практичну допомогу закладам загальної середньої освіти у проведенні процедури самооцінювання освітніх та управлінських процесів. Нагадуємо, що для підтримки керівників у розбудові внутрішньої системи забезпечення якості освіти Державна служба якості освіти України підготувала  «Абетку для директора» https://sqe.gov.ua/abetka-dlya-dyrektora-2021/, розробила Методичні рекомендації для керівників закладів загальної середньої освіти щодо розбудови внутрішньої системи забезпечення якості  https://cutt.ly/7OoU6Ql.

З початком нового навчального року Державна служба якості освіти України для зовнішнього оцінювання та самооцінювання освітніх і управлінських процесів у закладах загальної середньої освіти запроваджує проведення усіх процедур в інформаційно-аналітичній системі EvaluEd. Наприкінці червня 2022 року на базі Тернопільського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - економічний ліцей № 9 імені Іванни Блажкевич» Тернопільської міської ради ТНВК ШЕЛ 9 ім. І. Блажкевич за сприяння фахівців  управління Служби в Тернопільській області відбулася апробація інформаційної-аналітичної системи EvaluEd, як цифрового інструмента проведення самооцінювання якості освітніх та управлінських процесів за напрямом «Управлінські процеси».

Використання системи EvaluEd дозволить отримувати постійний зворотній зв'язок від учасників освітнього процесу щодо якості освіти та вчасно реагувати на виявлені проблеми; приймати обґрунтовані управлінські рішення, спрямовані на підвищення якості освіти та освітньої діяльності; забезпечити прозорість діяльності закладу освіти і готовність до змін в інтересах учасників освітнього процесу. Сама система не є основним суб’єктом прийняття рішення, але вона сприяє унеможливленню необ’єктивного та необґрунтованого впливу, мінімізує помилки з урахуванням людського фактору.

Упровадження інформаційної-аналітичної системи EvaluEd є ще одним прикладом розширення цифрового сервісу в освітній галузі й частиною цифрової трансформації України.

Управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області продовжує свою роботу, основна мета якої – якісна освіта, незважаючи на воєнну агресію з боку російської федерації, працюємо над актуальними питаннями сьогодення та повоєнної освіти. Віримо в перемогу!

 

Коментарі

20:06 Меценат із-за кордону дає винагороду учням, які показують гарні результати у навчанні 19:03 Не полишив думки про захист України: Тернопільщина прощається з захисником Ростиславом Урдою photo_camera 18:04 У голові була думка «Що робити?»: як у медуніверситеті почали безкоштовно лікувати зуби захисникам і переселенцям photo_camera 17:04 Українським чоловікам-студентам таки заборонили виїзд за кордон Від читача 12:09 Компенсація за безкоштовне розміщення ВПО збільшиться у двічі 16:03 З’явились українські кавуни: скільки коштують овочі та фрукти у Тернополі photo_camera 15:03 Україна переможе! Ми розіб’ємо ворога і все буде добре, хлопці, вірте! Прощаються з Ярославом Калиняком 14:06 "Україна – вісь земна і небесна": у музеї на Тернопільщині відкрили виставку photo_camera 13:02 У Тернополі продовжили час продажу алкоголю. Чи підтримуєте таке рішення? 12:03 У Зарваниці відбулася Всеукраїнська проща освітян: як все відбувалось (ФОТО) photo_camera 11:03 У тернопільському депо поповнення: доставили новий тролейбус Skoda (ФОТО ДНЯ) photo_camera 10:05 В обласні дитячій лікарні з'явився сучасний інкубатор для новонароджених photo_camera 09:06 За попередню добу COVID-19 забрав життя жінки, але кількість нових захворювань зменшилась вдвічі 08:02 Сьогодні, 25 вересня: Всесвітній день мрії
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up