Перетин кордону студентами в умовах воєнного стану

Що робити студентам, які навчаються за кордоном, якщо їм відмовили у перетині кордону через відсутність відстрочки від призову по мобілізації та довідки про перетин кордону, відмову територіального центру комплектування та соціальної підтримки у наданні відстрочки та довідки.
Відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
Адміністрація Держприкордонслужби України своїм листом (№ 23-6855/0/6-22-вих. від 17 березня 2022 року) вказує, що студенти можуть перетинати кордон за наявності довідки з територіального центру комплектування та соціальної підтримки про відстрочку від призову.
Здобувач освіти за кордоном має пред’явити в пункті перетину:
- студентський квиток або студентську візу;
- перекладені та нотаріально завірені документи про зарахування/навчання особи у закордонному вузі;
- військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), довідку, видану територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти.
Варто письмово звернутись до керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки з письмовою заявою про надання відстрочки від призову за мобілізацією та довідки про виїзд з України для продовження навчання військовозобов’язаного за кордоном.
У випадку відмови у задоволенні заяви (дій) або будь-якого виду бездіяльності, необхідно подати скарги до:
- обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- Командування Сухопутних військ Збройних Сил України;
- Міністерства оборони України;
- Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України;
- Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Також Ви зможете ініціювати звернення до суду про визнання дій (бездіяльності) неправомірними.
Скаргу можна подати і на телефонну лінію Міністерства оборони України з проблемних питань: тел. 0800500442.
За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Бережанського бюро правової допомоги за адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел.: (03548) 2 39 99.