Права постраждалих від цькування та юридичні наслідки за вчинення мобінгу

  • Ольга Дубчак
Права постраждалих від цькування та юридичні наслідки за вчинення мобінгу

Що таке мобінг? Мобінг — це один із різновидів цькування. Точне визначення мобінгу закріплене у статті 22 Кодексу законів України про працю. Відповідно до даної статті, мобінг (цькування) - систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

Як розпізнати мобінг?

Розпізнати мобінг можна за наступними ознаками:

  • існування чітко визначених сторін — жертва (потерпілий), кривдник та спостерігач (за наявності);
  • повторюваність діяння;
  • агресивні дії й ворожі відносини;
  • психологічний утиск  у формі бездіяльності чи дій кривдника, які призводять до приниження, заподіяння моральної шкоди, страху, тривоги або навіть спричинення соціальної ізоляції потерпілого на роботі;
  • економічний утиск - нерівна оплата праці, безпідставне позбавлення премій та бонусів

Як довести факт здійснення мобінгу?

Працівник, який піддається мобінгу вправі робити записи на диктофон розмов та  дзвінків,  зберігати електронне листування, робити копії з документів, зафіксовувати на фото зміни на робочому місці.

Для захисту своїх прав, працівник,  який зазнає мобінгу вправі звернутись із скаргою та зібраними доказами до Управління Державної служби з питань праці, яке реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю або з позовною заявою до суду щодо визнання фактів цькування та їх усунення.

Також, у разі вчинення мобінгу працівник має право:

  • отримати відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок мобінгу у розмірі витрат, які понесла особа під час лікування;
  • розірвати трудовий договір у визначений ним строк розірвати трудовий за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору та продовжує чинити мобінг.

Відповідальність за вчинення мобінгу

За вчинення мобінгу настає  адміністративна відповідальність, яка передбачена статтею 173-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення і застосовується у вигляді накладення штрафу на громадян від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 гривень) або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин і накладення штрафу на фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, посадових осіб - від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 гривень) або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин.

Обов’язки роботодавця для запобіганню мобінгу

Законодавством про працю визначено, що роботодавець зобов’язаний вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню).

 Консультацію підготувала завідувачка сектору Кременецьке бюро правової допомоги Ірина Бурченюк.

 

 

Коментарі

20:01 У Бахмутському районі згинув Герой з Тернопільщини Микола Дягілев 19:03 Генератор на балконі чи під вікном: чи контролюють власників у Тернополі та куди можна скаржитися photo_camera 18:09 Графіки відключення електроенергії на Тернопільщині з 30 січня по 5 лютого 17:00 Зустріч з «Пташкою», дитячі майстер-класи та презентація книжки: куди піти у Тернополі 28-29 січня? Від читача 19:19 ЖЕК #13 Не виплачує заробітну плату працівникам! 16:15 Житель Тернопільського району під наркотиками возив у машині зброю 15:27 У Чорткові горіло помешкання в багатоквартирному будинку play_circle_filled 14:25 Перестало битися серце колишнього директора Теребовлянського училища культури 14:03 Є надія, що дитина повністю одужає: допоможіть врятувати Давида Ревнюка з Тернополя photo_camera 13:01 Під час виконання бойового завдання загинув Володимир Воробій, родом з Бучача 12:17 В енергосистемі зберігається значний дефіцит потужності — можливі аварійні відключення в багатьох областях 11:45 12 військовослужбовцям присвоїли звання «Почесний громадянин міста Тернополя» (посмертно) 11:03 Глава УГКЦ Блаженніший Святослав освятить Місійний Хрест у Чорткові 10:20 В аварії на пішохідному переході постраждала жінка 09:50 У Тернополі відновлять реєстрацію ВПО для отримання грошової допомогу від Червоного Хреста: хто може звернутися 09:06 27 січня на дорогах Тернополя ожеледиця 08:00 Сьогодні, 27 січня: Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту 21:01 Якщо дитина «застукала» вас під час інтиму: коли сказати про це? photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up