Призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану

  • Marichka Kril

Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку зі збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

Призупинення трудового договору вважається законним лише за одночасного виконання двох умов:

- роботодавець не має змоги надавати працівникові роботу;

- у працівника відсутня можливість виконувати свої обов’язки.

Якщо хоча б одна з перелічених умов не виконується, законодавство забороняє призупинення трудового договору під час воєнного стану в Україні.

Роботодавець не має права запроваджувати призупинення задля прихованого покарання співробітника.

Трудовий договір може бути призупинений з ініціативи працівника або роботодавця.

Порядок призупинення трудового договору з ініціативи працівника передбачає написання працівником заяви про призупинення дії трудового договору.  Роботодавець розглядає та реєструє заяву, переконується, чи справді він не може надавати працівникові роботу через воєнний стан в Україні. У випадку, коли є можливість забезпечувати роботою, але працівник не може її виконувати, роботодавець інформує про неможливість призупинення дії трудового договору за відсутності законної підстави. За таких умов пропонується працівнику розв'язати питання іншим шляхом, наприклад, оформити відпустку.

Написання заяви прцівником потрібне тільки в тому разі, коли призупинення трудового договору на час воєнного стану ініціює саме працівник. Якщо призупинення пропонує роботодавець, в такій заяві немає потреби.

Важливо! Після уточнення умов призупинення трудового договору і працівник, і роботодавець мають право не погодитися на пропозицію іншої сторони про призупинення дії трудового договору на час війни.

Незалежно від того, хто був ініціатором, обов'язково  готується  Наказ про призупинення дії трудового договору, який має містити такі дані:

- причина призупинення, зокрема про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки;

- яким чином сторони обмінюються інформацією;

- строк призупинення трудових відносин;

- кількість, категорії, прізвища, ім’я, по батькові (за наявності) працівників;

- РНОКПП чи серію та номер паспорта (другий варіант — для тих, у кого відсутній РНОКПП та є відповідна відмітка в паспорті) працівників.

Після ознайомлення з наказом працівник підписується на першому примірнику документа або відповідному бланку та вказує дату ознайомлення.

При  звільненні працівника, з яким призупинили трудовий договір роботодавець зобов'язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок , а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

Відповідно до частини першої статті 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, роботодавець повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Коли потрібно погоджувати призупинення ТД з військовою адміністрацією? Роботодавець погоджує призупинення з військовою адміністрацією, коли  потрібно призупинити трудові відносини з посадовцями держорганів або органів місцевого самоврядування.

На всіх інші категорії працівників даний пункт не розповсюджується.

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Бережанського бюро правової допомоги за адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел.: (03548) 2 39 99.

Коментарі

11:49 Під колесами авто, яким керував нардеп Гевко, загинув пішохід. Ми дізналися подробиці (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) 11:30 Релігійна громада на Тернопільщині отримала особливий статус photo_camera 11:00 Прибралась до весни! Як одягнули скульптуру «Випадкова зустріч» у центрі міста? (ФОТО ДНЯ) photo_camera 10:53 Розпочни свій успішний інтелектуальний бізнес - формуй надійний айтішний тил! (новини компаній) Від читача 16:29 У Тернополі на міжнародному форумі піднімались питання сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб 10:14 Розклад занять на цей тиждень для людей поважного віку у Тернопільському Терцентрі 09:30 Обленерго оновило Графік погодинного відключення електрики в Тернопільській області на 20-26 березня 09:03 Тепер курсуватимуть щодня: як дістатися міського кладовища на Довжанці (Графік руху) photo_camera 08:00 Сьогодні, 20 березня: Міжнародний День Щастя, День весняного рівнодення та Всесвітній день Землі play_circle_filled 22:13 Смертельна ДТП за участю нардепа Володимира Гевка. Що відомо? 21:26 Неподалік Озерної – автотроща, є постраждалі 21:04 Весняний авітаміноз. В яких продуктах шукати порятунок? 20:01 Юні волейболісти тернопільського «Інваспорту» стали кращими в Україні 19:03 З’явилися торгові центри та елітні багатоповерхівки: як змінилася вулиця Шептицького photo_camera 17:58 Підприємцям Тернополя треба до 1 травня впорядкувати рекламні вивіски 16:43 В боротьбі за незалежність загинув Герой Ігор Бернадинюк з Тернопільщини 15:22 «А згине зло, і правда переможе…», легендарній Ліні Костенко – 93 14:03 У Тернополі люди зробили нічліг для собак на зупинці. А що ви про це думаєте? photo_camera 13:09 В деяких селах Тернопільщини 20 березня не буде світла через планові ремонти 12:02 Сотні людей з Озерної проводжали Олега Штокала. Історія Героя
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up