Загадки відновлених  картин

Загадки відновлених  картин

Виставку реставрованих творів «Врятовані скарби» до 12 березня можна оглянути в Тернопільському обласному художньому музеї. В експозиції – 20 живописних полотен і три скульптури.

Вперше за час існування Тернопільського обласного художнього музею до уваги відвідувачів запропонували виставку фондових матеріалів «Врятовані скарби». Це 20 картин і три дерев’яні скульптури, відновлені художниками-реставраторами. Експозицію можна оглянути до 12 березня.

Твори від семи реставраторів

Примітно, що до кожного експонату додані інформаційні банери, які розповідають про хід і послідовність реставраційних робіт, а також містять фото картини до початку і в процесі реставрації.

Відео дня
  • Такий наочний матеріал дає можливість глядачу поринути в таємничий світ відновлення живопису, – каже науковий співробітник, заступник директора обласного художнього музею Ольга Ваврик. –  Адже часто відвідувачі не мають уявлення, який шлях пройшла картина, перш ніж з’явилася в експозиції.

За всю історію музею тут працювало сім художників-реставраторів. Першим із них був уродженець Тернополя, котрий довгий час жив в Америці, Діонізій Шолдра. На виставці представлена одна відреставрована ним картина.

Працював у музеї і випускник Львівської академії мистецтв Тарас Заєць. Він відновив 14 творів мистецтва. З-поміж них фаритрон – виносна процасійна ікона та картина відомого польського художника Пйотра Нізінські «Серце Ісусове».

  • Цю ікону нам подарували порваною, – каже Ольга Ваврик. – Була велика дірка, пропалена свічкою. Люди, які нам її принесли, спочатку хотіли її спалити, проте передумали і віддали в наш заклад.

Загалом реставратори відновили 89 полотен. Із 2003 року у музеї працює художниця Вікторія Демків, яка дала друге життя кільком десяткам старих творів. Зокрема великим картинам – «Свята родина в Єрусалимському храмі», «Батьколюбива римлянка» і ряду портретів.

Кожна картина має історію

Музейна реставрація – складний і кропіткий процес збереження артефактів, які через неналежні умови зберігання зазнали забруднення або пошкодження. Вона передбачає всебічне наукове дослідження експонату, детальне вивчення технологій і засобів його створення. Лише обережне втручання в авторський матеріал і використання всіх можливих засобів консервації та збереження оригіналу дає можливість повернути експозиційний вигляд навіть дуже пошкодженим творам.Приміром, твір Каміли Буковської «Портрет молодої жінки» мав велику наскрізну дірку, побляклу фарбу, проте художник-реставратор Вікторія Демків зуміла повернути їй первісний вигляд.

  • Кожна з картин має свою історію, – каже пані Ольга. – Є такі, які музей викупив у колекціонерів, частина потрапила до нас із краєзнавчого музею, куди вони надійшли з палаців і замків.

Досить цікавим є сюжет картини «Батьколюбива римлянка», або «Римське милосердя», на якій донька годує груддю свого старого немічного батька, котрий був засуджений до страти. У тюрмі його перестали годувати, тож наглядачі не дозволили доньці принести йому харчі. Проте молода жінка не розгубилася, вона вирішила дати татові своє молоко, адже мала маленьку дитину на грудному вигодовуванні. Така жертовність вразила працівників в’язниці, вони доповіли про цей випадок начальству. В результаті старого в’язня помилували.

Відновила 48 полотен

Художник-реставратор Вікторія Демків працює в музеї вже 17-й рік. За цей час реставрувала 48 картин. Одним із останніх відновлених нею творів стала робота невідомого італійського митця «Свята родина в Єрусалимському храмі», датована XVIII століттям. До реставрації картина мала поверхневі забруднення, деформації, відсутні крайки, потемніння лакової плівки. Також були прориви полотна у вигляді отворів, потертості, проколів, механічних пошкоджень фарбового шару. По всій ширині нижньої частини полотно було віддерте, оторочене, без живопису. Тож на реставрацію Вікторії Демків пішло три місяці.

–          Під час роботи я виявила, що в лівому нижньому куті під шаром фарби була книжка і  пташка, – каже жінка. – Загалом до кожної картини я веду реставраційний паспорт, фіксую фотозйомкою кожен етап роботи, описую процес.

Консервація дерев’яних скульптур

Оскільки в обласному художньому музеї нема реставраторів по скульптурі, тому заклад співпрацює з  Львівською філією Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Там відновили дві дерев’яні скульптури ангеликів – Путті та розп’яття, котре подарував музею владика Мефодій.

  • Ми припускаємо, що це розп’яття, ймовірно, з Парафіяльного костелу, який був у Тернополі, – каже Ольга Ваврик. – Його зберігали на горищі церкви Різдва Христового. На вигляд воно не дуже презентабельне, оскільки довгий час піддавалося дії вологи, струхлявіло. Тож реставратори обробили його розчином, який знищує жуків-деревогризів, позбавили грибків і укріпили струхлявілі місця спеціальним засобом.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:02 Як тернополянам оформити субсидію через «Дію»? Перевірили «20 хвилин» 20:15 Суд визнав депутата Тернопільської обласної ради Любомира Крупу загиблим на війні photo_camera 20:00 Артилерія, авіація і не тільки: росіяни посилюють обстріли Сумської області, — ЗСУ 18:35 Які культурні заходи цього тижня проведуть у бібілотеках Тернополя Від читача 11:20 Благодійний концерт за участю гуртів "Дивний простір" та "Spalah" 17:03 Як поповники файну карту через додаток е-Тернопіль: «20 хвилин» перевірили photo_camera 16:45 На Тернопільщині чоловік збирав гроші під виглядом лікування дітей і військових — поліція photo_camera 15:49 Розпочинаємо тиждень з передачі 30 дронів FPV SAG 7/IX на фронт - Сергій Надал (пресслужба Тернопільської міської ради) 15:00 «За малюнками приховані біль і втрати»: військові під час реабілітації намалювали картини (ФОТО) photo_camera 14:20 У Тернополі відбудуться «Дні кіно від ТРО» 13:31 У Тернополі продають перші вербові котики: де придбати та скільки коштують 13:00 180 тисяч гривень за зняття «поробів» віддала «ворожці» жінка з Тернопільського району 12:30 Квитки розкупили на кілька сеансів наперед: Тернопіль відвідали актори фільму за повістю Кузьми Скрябіна play_circle_filled photo_camera 11:47 На проспекті Бандери зіткнулися два автомобілі: один водій втік 11:25 МОЗ оновило рекомендації щодо проведення щеплень вакциною проти COVID-19 для первинної вакцинації 11:00 Що таке шале? Про затишні будиночки на природі та хто їх будує (новини компаній) 10:00 На Тернопільщині зросла захворюваність на ГРВІ та грип 09:15 У Церквах східної традиції розпочався Великий піст 08:46 18 березня у Тернополі відключили світло за однією адресою 08:05 У Підволочиську чоловік продавав перероблений пістолет play_circle_filled photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up