З цвітінням дерев загострюється алергія. Як лікуватися?

З цвітінням дерев загострюється алергія. Як лікуватися?
Алерголог Олена Федорова каже, що в час цвітіння варто частіше робити вологе прибирання в помешканні. А прийшовши додому, змінити одяг і прийняти душ. Специфічне лікування треба залишити на осінь, а зараз користуватися підібраним лікарем препаратом для зняття симптомів

Хворі роками лікують застуди, які завжди починаються саме з цвітінням дерев. А нелікована алергія в майбутньому розростається до цілого „букету” проблем

Раз і назавжди алергію не вилікувати. Але фахівці говорять, що виявивши алерген і провівши щеплення, можна принаймні зупинити хворобу і досягти одужання на 5-10 років. Нелікована ж алергія в майбутньому спричинить багато проблем – з роками збільшиться кількість алергенів, на які реагуватиме людина, і зрештою усе може закінчитися астмою. Щоправда, коли починати лікування, має визначити ваш лікар.

Лікують застуди

- Про алергію знають всі, але увагу на неї звертають з великим запізненням, - розповідає лікар-алерголог, міський педіатр Олена Федорова. - Весняна алергія щороку починається приблизно в однаковій порі, вона пов’язана з цвітінням дерев, трав. Більшість людей розцінює її як звичайну застуду і лікуються як від звичайної застуди. В кращому випадку до алерголога батьки приводять дитину, коли вже 3-4 роки повторюється аналогічна ситуація – щороку навесні дитина тре очі, у неї тече з носа, малеча пчихає, покашлює. Звичайно краще, коли б батьки звертали увагу на такі речі раніше.

Безперечно, навесні респіраторні захворювання трапляються часто, бо люди зашвидко одягають легший одяг, і можуть промерзнути і застудитися.

  • Але тим, хто застуджується навесні, варто було б звернути увагу, на те, що важче стає саме на вулиці, а вдома вони почуваються краще. Коли випадає дощ, який прибиває пилок, таким пацієнтам теж значно стає краще. А коли на дворі вітряно, такі хворі почуваються гірше – бо пилок проникає в дім через вікна і двері, і приносять його з собою додому на одязі, - зазначає Олена Федорова. - Коли ж симптоми алергії виникають вперше, зрозуміти, що це алергія, складно навіть лікарю.

Прояснити ситуацію допоможе інформація, якщо дитина мала реакцію на інші речі. Тому увагу треба звернути, коли такі прояви з’являються вже не раз, скажімо торік в цій самій порі схожі скарги вже були.

- Якщо в когось в родині є подібні прояви - в мами, тата, бабусі, братів, то схожі прояви можуть бути в інших дорослих чи дітей, - пояснює Олена Федорова. - Якщо алергія була у матері, то ймовірність її виникнення в дитини — 30%, якщо і у батька, і у матері — то 60%. Є родини, за якими можна вивчати календар цвітіння рослих, в них чітко в один час, незважаючи на те, що знаходяться на відстані, починаються однакові прояви – починають пчихати і терти очі.

Щеплення – лише восени

З точки зору алерголога ідеальний пацієнт для лікування той, який має алергію на щось одне. Але на практиці відбувається інакше, особливо якщо пацієнт має „стаж” хвороби кілька років.

- Якщо алергію не лікувати, то упродовж життя пацієнт назбирує собі алергенів, як діти квіточок в букет, і потім треба боротися з цілим „букетом”, - зазначає алерголог. – Завжди алергія починається з чогось одного. Але далі до одного алергену приєднуються споріднені, потім менш споріднені алергени, може виникати перехресна алергія на їжу. І чим більше тих алергенів, тим важче і дорожче буде їх вилікувати. Крім того, алергія буде проявлятися не лише весною, а може виникати і впродовж року, бо скажімо трава, яка початково викликала алергію, може потрапити у вигляді того ж грудного збору від кашлю, чи може початися перехресна алергія з якимось продуктом харчування. З часом може приєднатися побутова алергія на пилюку, кліщів, тоді з сезонної алергія перетворюється на цілорічну. У моїй практиці був випадок, коли в дитини серед зими почалася алергія на полин, бо мама вирішила розкласти по квартирі пучки полину від молі.

Все, що в нас цвіте, має три етапи. Починають цвісти дерева, але алергія на їх пилок не настільки сильно проявляється, таких дітей у нас є мало, розповідає міський педіатр.

- Дуже часто люди грішать на тополю, але коли летить пух, тополя уже відцвіла, і алергія виникає не та тополю, а на пилюку і пилок інших рослин, що переносить пух, - пояснює алерголог. - Тополя винна лише своїм пухом, який котиться по землі і збирає пилок і пилюку, алергію власне на тополю фіксуємо вкрай рідко.

Наступними цвітуть злакові і споріднені до злакових трави. Вони є всюди – в парках, на газонах, в місті. Непоганий ефект настає, коли ці трави косять перед цвітінням, тоді алергіки мають полегшення. Останніми цвітуть амброзія і лобода, вони цвістимуть аж до вересня. Колись говорили, що це алергія східних і південних регіонів України, тепер така алергія характерна і в нас.

Зараз, коли вже дерева цвітуть, хворим доведеться обмежитися симптоматичним лікуванням. Призначити ліки в час цвітіння має лікар, такий варіант – що йдемо в аптеку і фармацевт щось порадить не підходить, - треба йти до лікаря і дотримувалися його рекомендацій. Краще використовувати брендові препарати, хоча це дорого, проте менше побічної дії і кращий результат. Якщо немає змоги користуватися дорогими препаратами, лікар може підібрати якісні європейські замінники, багато є і вітчизняних якісних препаратів.

- Під час алергічної реакції і під час цвітіння ніяких алергопроб категорично не можна робити, - наголошує Олена Федорова. – Тому що пробами можна лише посили прояви алергії і отримати ускладення. Проводити алергопроби і визначати алергени можна лише тоді, коли усе спокійно - вже все відцвіте і людина здорова. А такий час настає переважно в жовтні. А тоді вже залежить від свідомості. Бо багато людей не усвідомлють, як це здорову дитину привести до лікаря, чи самому, коли нічого не турбує, йти до алерголога. Тому з алергією усі тупцюють на місці.

Найефективніше - щеплення

За останні 10 років методи лікування алергії практично не змінилися, щоправда збільшилася кількість алергенів, які виробляють в Україні. Скажімо єдине в країні вінницьке підприємство „Імунолог” виробляє уже 150 видів алергенів. Вартість флакона 100-340 грн. Харчові алергени дешевші, найдорожчі – алергени комах.

Згідно з резолюцією Генассамблеї EAACI (Европейської Академії алергології і клінічної імунології) та беручи до уваги 60-річний досвід українських алергологів, реально допомогти при алергії може тільки специфічна алерговакцинація (САВ). Оскільки вона здатна обірвати перебіг алергії, зупинити її і не поглиблювати наслідків, викликавши на 5-10 і більше років ремісію. При алергічному риніті таке лікування ефективне у 80- 95% випадків, при бронхіальній астмі - у 70-90% випадків, а якщо йдеться від алергії на укуси комах, то врятує від смерті при інсектній алергії у 100% випадків.

Суть алерговакцинації в тому, що лікування проводиться тим самим алергеном, який і викликав алергію. Пацієнту проводять серію щеплень розчином алергену, починаючи з дуже малих розведень. Концентрацію алергену поступово збільшують. Від цього в організмі поступово виробляється нечутливість до нього. У більшості випадків після лікування алергія тривалий час не турбує.

- Найкращий ефект від вакцинації тоді, коли людина має “стаж” хвороби до 5 років, — каже алерголог Олена Федорова. — В такому випадку щонайменше 3-5 років хворий не буде згадувати про колишню алергію. Метод потребує терпіння як від пацієнта, так і від лікаря, тому що лікування проводиться мінімум рік.

Що полегшить стан алергіка

  • менше бути на вулиці у вітряний день;
  • коли провітрюєте кімнату, повісьте на вікно мокре простирадло, це допоможе дещо затримати алергени з повітря; вдома частіше робіть вологе прибирання;
  • алергени мають властивість осідати на шкіру і одяг, тому прийшовши з вулиці, треба одразу прийняти душ і змінити одяг;
  • алергіку треба робити так званий носовий душ, адже алергени, як їжачки, чіпляються у слизових і тримаються там, тому їх потрібно навчитися змивати. Для цього підійдуть аптечні пульверизатори з ізотонічним розчином солі, морська вода, можна і звичайною пипеткою закапати кип’ячену воду і потім видути носика;
  • засоби для зняття симптомів алергії має призначити лікар.

* за інформацією алерголога, міського педіатра Олени Федорової

0
0
0
0
Коментарі (1)
  • Анонім

    08.06.2016 г. на сайті Полтавської міської ради http://www.rada-poltava.gov.ua/petition/129/  зареєстровано петицію про обмеження висадження дерев-алергенів у м.Полтаві. Необхідно зібрати 250 голосів за 60 днів (до 08.08.2016 р). для прийняття петиції до розгляду. З Вашою допомогою це реально! Прохання до всіх (незалежно від місця проживання): проявіть свою позицію, залиште голос у підтримку петиції та підтримайте ініціативу полтавчан! Витратьте 2 хв. Та розкажіть знайомим!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Тернополя за сьогодні

21:00 "Нива" проведе спаринг з львівськими "Карпатами" 20:00 Сміттєвий челендж набирає популярності. Будьте обережні зі шприцами та склом 19:00 Де завтра у Тернополі не буде світла 18:30 У Тернополі безпритульний викрав з магазину кіндер, а потім мобільний у охоронця Від читача 16:52 Складач поїздів, регулювальник швидкості руху вагонів - пропонує вакансії ПАТ «Укрзалізниця» у Ланівцях 18:07 Тернопільський історик розповів про Шевченка  – модника, життєлюба і людину, яка зробила карколомну кар’єру 18:00 Скільки витрачають на обслуговування охорони в тернопільських школах 17:35 Молодь у Тернополі не може знайти себе у списках виборців: зрада чи недбалість 17:02 «Ваша картка заблокована. Зателефонуйте..»: з карти тернополянина зняли всі гроші 16:36 Легкоатлетка "Інваспорту" виступила на першому чемпіонаті світу 16:05 У Тернополі на дорогах нарізані ями вже п’ять днів, - скаржаться водії play_circle_filled photo_camera 15:31 Чоловік має неприємності з колекторами через оформлений сином кредит 15:03 Доведеться ходити пішки: поліція вилучила три іномарки 14:30 Нещасний випадок на Збручі: чоловік виявив у річці мертвого товариша 14:00 "Перед вікнами літають пакети", - на Симоненка непорозуміння через сміттєві контейнери 13:28 Тернополянин погрожував поліцейським гранатою 13:00 Охорона для “краси”: чому в тернопільські школи пускають сторонніх. Ексклюзив "20 хвилин" photo_camera 12:29 У Тернополі за вихідні патрульні спіймали двох п'яних водіїв 12:03 На Малашівецькому сміттєзвалищі таки збудують сміттєпереробний комплекс. Голова ОДА пообіцяв це у присутності Міністра 11:15 Чи виникали у вас проблеми через поганий лікарський почерк? (для обговорення)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up