На носі літо, у медиків — «жнива». Як дати раду травмованій дитині і коли негайно бігти до лікаря

На носі літо, у медиків — «жнива». Як дати раду травмованій дитині і коли негайно бігти до лікаря
 • Найчастіше діти від 4 до 13-14 років травмуються на вулиці, падають з дерев, велосипедів чи роликів зі скейтами. В малюків більше переважають побутові травми, а підлітки від 14 ще й стають учасниками ДТП.
 • Чи приймуть у травмпункті і нададуть допомогу переселенцям, якщо діти без дорослих чи не мають документів або підписаної декларації з лікарем? І з якими травмами звертатись до травмпункту?
 • Коли негайно треба викликати невідкладну допомогу або везти дитину у лікарню, читайте.

 

Влітку кількість травм у діток суттєво збільшується. Дитячий травматизм має чітко виражену сезонність. І суттєво його кількість зростає, щойно на вулиці теплішає та після завершення навчального періоду у школах, каже Анатолій Корицький, завідувач ортопедо-травматологічного відділення КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня ТОР».  

— Травматизм має соціально-демографічну залежність, в літній період кількість травм різко зростає – діти часто перебувають без належного догляду з боку дорослих і, відповідно, без організованого дозвілля, — каже Анатолій Корицький. — Найчастіше до нас звертаються пацієнти з різними травмами опорно-рухового апарату.

Звернутись до травмпункту може будь-який малий пацієнт, незалежно чи це місцева дитина, чи внутрішньо переміщена особа. І їй нададуть медичну допомогу.

— Молодші діти обов’язково мають бути в супроводі дорослих, підлітки і старші – бажано. Якщо дитина без дорослих і має легкі травми, ми обстежуємо, надаємо першочергову невідкладну допомогу. Проте подальше лікування — лише у співпраці із дорослими, бо дитина може не зорієнтуватись у рекомендаціях чи призначеннях, — каже Анатолій Корицький.

Якщо немає документів — дані пацієнтів записують зі слів дорослих чи дітей. Звичайно, краще, коли є підписана декларація з лікарем. Тоді в електронній системі є дані про пацієнта, і медики можуть внести нові. Тобто, в електронній системі є дані повної медичної історії, а також інформація, скажімо, про хронічні хвороби чи алергії. І лікарям, які надаватимуть невідкладну допомогу юному пацієнтові, буде легше зорієнтуватись, якщо є певні особливості.  

Переломи, укуси бджіл і змій та знову про кліщів

Найчастіше школярі отримують вуличні травми. При падінні з дерев, велосипедів, скейтів чи роликів. Переломи верхніх і нижніх кінцівок очолюють сумний рейтинг дитячих травм улітку. Далі йдуть решта травм та укуси тварин.

Як поводитись, якщо дитина пошкодила руку чи ногу, а ви ще не потрапили до медиків, пояснив Анатолій Корицький.

— Якщо є дійсна підозра, що це перелом, патологічна рухомість кінцівки чи розміщення її неприроднє – потрібно, передусім, цю пошкоджену кінцівку знерухомити, — радить лікар ортопед-травмотолог. — Руку, скажімо, знерухоміти шарфом чи хусткою. І звертатись в травмпункт.

Якщо дитину вкусили собака, кіт чи дика тварина, їдьте до медзакладу. У травмпункті нададуть невідкладну допомогу, якщо це травма опорно-рухового апарату. Якщо іншої частини тіла, викличуть за потреби суміжного спеціаліста — хірурга, лицьового хірурга, лора. Тут дадуть раду рані професійно.

Укуси бджіл чи змій – негайно до медиків. Тут більше матиме значення не обробка, а профілактика ускладнень. Укуси можуть викликати алергії, порушення дихання тощо.

— Якщо йдеться про укус кліща – варто їхати в травмпункт і не намагатись самостійно його видалити, — радить Анатолій Корицький. — Комаху значно легше видалити цілою, аніж її фрагмент, який залишився в тілі дитини. Звернень з  укусами кліщів в сезон є досить багато. Це легка, відносно, травма. Комаху видаляємо, далі пацієнта направляємо для спостереження до сімейного лікаря. За бажанням батьків ми видаємо на руки видалену комаху. Далі справа за сімейним лікарем.

Чим швидше батьки помітять на дитині кліща і привезуть малюка до медиків, тим краще. Тому повернулась дитина з вулиці – йде до ванної, треба оглянути її тіло. Щойно помітили комаху – їдьте до лікарні. І в жодному разі не намагайтесь самотужки витягати кліща. Адже, можна частково обірвати комаху. І в тілі дитини залишаться невеликі частини, яких дуже важко витягати.

Зазвичай кліщі облюбовують відкриті ділянки тіла і ноги. Проте і на решті тіла кліщ нерідко може облаштуватись, якщо одяг просторий.

Як дитячі розваги зробити безпечними

Як не допустити травмування дитини під час гри на дитячому майданчику, як розпізнати струс головного мозку і коли треба негайно звертатись до лікаря, пояснили у МОЗ.

Діти віком до 4 років найчастіше травмуються під час користування гойдалками або гірками, а діти віком від 5 до 14 років – на драбинках, турніках, тренажерах тощо. Скільки років не було би вашій дитині стежте, щоби вона користувалась ігровими конструкціями лише відповідно до віку та за призначенням - це перше правило безпеки.

— Якщо можливо, обирайте ті майданчики, де є м’яке покриття, — радять фахівці. — Це пісок, штучний газон, спеціальна стружка тощо. Обов’язково оглядайте стан конструкцій та гойдалок, щоб упевнитися, що немає небезпечних пошкоджень, відламаних деталей тощо. Переконайтеся, що захисні опори, поручні та відповідні конструкції в надійно прикріплені і дитина не може впасти, наприклад, з гойдалки.

Також огляньте територію та переконайтеся, що немає предметів, за які дитина може перечепитися під час гри – великих каменів, гілок тощо.

Травми на дитячих майданчиках - це найчастіше черепно-мозкові травми, переломи, пошкодження внутрішніх органів внаслідок падіння або сильного удару. Струс головного мозку є найпоширенішим типом травми в цій категорії.

Як виявити струс головного мозку 

Струс головного мозку – це патологічний стан, який найчастіше виникає внаслідок удару, або падіння. Під час такої травми відбуваються різкі рухи головного мозку всередині черепу, які викликають певні патологічні явища: зміни у фізико-хімічних процесах, пошкодження клітин або незначне зміщення тканин головного мозку. Усе це призводить до короткочасних порушень роботи головного мозку, але без значних змін у його структурі, тому, як правило, пацієнт із такою травмою відносно швидко одужує — протягом декількох тижнів.

Симптоми струсу головного мозку:

дитина виглядає спантеличеною або розсіяною;

дитина не пам’ятає правил гри, плутається або не впевнена в тому, в яку гру гралася, хто її супротивник, який рахунок тощо;

дитина невпевнено або невправно рухається;

дитина повільно відповідає на запитання;

дитина втратила свідомість;

у дитини спостерігаються будь-які безпричинні зміни настрою, поведінки тощо;

дитина не може згадати, що сталося до або після падіння чи удару.

Симптоми, на які скаржаться діти при струсі мозку:

головний біль або відчуття дискомфорту / «тиску»;

нудота або блювання;

порушення рівноваги, запаморочення, порушення зору (двоїться, розмита картинка);

дитина різко реагує на звуки або світло;

млявість, слабкість, похмурість;

спантеличення, неможливість концентрувати увагу, порушення пам’яті;

погане загальне самопочуття, сумний настрій без явних на те причин.

Як правило, усі ці прояви та симптоми з'являються одразу після травмування. Однак, інколи деякі симптоми можуть розвиватися лише через декілька годин або й днів.

— Наприклад, дитина може здаватися спантеличеною у перші кілька хвилин після отримання травми, а через годину – уже не зможе згадати, що сталося і чому вона впала чи вдарилася, — кажуть медики. — Тому батькам потрібно спостерігати за станом дитини та будь-якими змінами впродовж кількох днів після отримання нею травми.

Якщо стан дитини погіршується або з’являються нові симптоми, потрібно якомога швидше звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.  Хоча більшість дітей із легким струсом головного мозку добре почуваються уже через декілька тижнів після отримання травми, у інших симптоми можуть зберігатися протягом кількох місяців або й довше.

Існує велика ймовірність, що діти, які «погано себе почувають» внаслідок травми  та мають один або кілька із перелічених нижче симптомів після падіння або сильного удару із забиттям голови, отримали струс головного мозку або більш серйозну черепно-мозкову травму, тому варто одразу звернутися до лікаря.

Коли негайно треба бігти до лікаря?

Інколи внаслідок удару або падіння із сильним забиттям голови утворюється обмежене скупчення крові — гематома.

Добре огляньте свою дитину. Негайно викликайте невідкладну допомогу або везіть дитину у лікарню, якщо:

 • зіниця одного ока більша, ніж зіниця іншого;
 • дитина дуже сонлива або ви не можете її розбудити;
 • головний біль, що погіршується і не проходить;
 • нерозбірлива мова, загальна слабкість, оніміння або порушення координації;
 • повторні випадки нудоти або блювання, а також поява судом (тремтіння або посіпування);
 • незвична поведінка, сильне спантеличення чи збудження, непосидючість;
 • втрата свідомості, навіть на короткий час;
 • дитина віком до 2 років без упину плаче, її неможливо заспокоїти, а також нагодувати.

Більшість дітей зі струсом головного мозку проходять необхідні обстеження та отримують кваліфіковану медичну допомогу, а потім дотримуються рекомендованого режиму та курсу лікування в домашніх умовах. Однак, якщо травма є більш серйозною, дитину можуть певний час лікувати у стаціонарі.

Якщо ви звертаєтеся за медичною допомогою до лікаря, обов’язково повідомте йому:

якщо приймає дитина регулярно приймає певні ліки;

яка причина отримання травми: внаслідок сильного удару, падіння тощо;

чи втрачала дитина свідомість, і якщо так, то як довго перебувала у такому стані;

чи спостерігалися будь-які порушення пам'яті відразу після отримання травми;

чи спостерігалися судоми одразу після травми;

чи були попередні випадки струсу головного мозку або черепно-мозкової травми, якщо так, то скільки разів.

Як довго одужувати після струсу

Більшість дітей із струсом головного мозку почуваються краще уже через декілька тижнів після отримання травми, хоча інколи певні симптоми можуть проявлятися протягом місяця і довше. Спостерігайте за станом здоров’я своєї дитини та адаптуйте щоденну рутину відповідно до її можливостей, а також поступового одужання: якщо дитина відчуває певний дискомфорт при виконанні тієї чи іншої дії/вправи, то варто зменшити навантаження, поки дитина знову не буде почуватися краще, радять у МОЗ.

— Важливо пам'ятати, що кожна дитина є унікальною, а кожен випадок – індивідуальним, тому курс лікування та процес одужання вашої дитини повинен бути адаптований відповідно до конкретних симптомів та стану дитини, — наголошують медики. — Потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря, забезпечити дитині якісний сон та відпочинок, а також помірні навантаження для її організму.

Загальні поради:

 1. У перші дні варто обмежити фізичну та розумову активність, щоб запобігти погіршенню стану та посиленню симптомів.
 2. Уникайте ситуацій, коли існує ризик отримання ще однієї травми.
 3. Забезпечте необхідні умови для відпочинку, спокійного нічного, та у разі необхідності, денного сну (слідкуйте, щоб дитина не користувалася електронними приладами перед сном, не слухала гучної музики, спала при виключеному світлі, а також радимо дотримуватися чіткого графіку сну – дитина повинна щодня засинати та прокидатися в приблизно один і той же час).
 4. Коли дитина починає почуватися краще, поступово повертайтеся до регулярних навантажень, звичних видів активності. Якщо дитині важко або вона швидко втомлюється, робіть перерви.
 5. Важливо пам’ятати про збалансоване харчування, обмеження солодкого та газованих напоїв.
  — Обов’язково запишіться на повторний візит до лікаря, щоби впевнитися, що дитина дійсно одужала, — радять фахівці. — Пам’ятайте, що повне одужання настає тоді, коли ваша дитина може займатися усіма звичними видами діяльності без прояву жодних симптомів.

Якщо у вашої дитини струс головного мозку не вперше, то існує високий ризик прояву окремих симптомів протягом значного довшого періоду – декількох місяців.

Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (5)
 • Alla Sazhneva

  Хочу висловити щиру подяку п. Анатолію Коріцькому за вчасу, кваліфіковану допомогу моєму сину. Незважаючи на карантин були проведені всі необхідні і більше обстеження. Ситуація була складна, але завдяки кваліфікованій допомозі все добре. Успіхів Вам, мирного неба!
 • Zinkiv Tania

  Так так жнива заробітку)

  Таня Юхимчук reply Zinkiv Tania

  А якщо сказав?

  Ліда Плющ reply Zinkiv Tania

  Таня Юхимчук ТО НАШО ДАВАЛИ?)) НЕ ДАЄТЕ, НЕ БУДУТЬ БРАТИ☝️🫡

  Таня Юхимчук reply Zinkiv Tania

  Zinkiv Tania ми все це проходили, за жнива це 100%правда.

21:00 Хочуть бути корисними у Тернополі! Як родина харків’ян у війну волонтерить у «Карітасі» play_circle_filled photo_camera 20:12 Знищує ворогів швидко і якісно! Історія тернопільського бійця, який у 18-ть став навідником гармати 19:33 Тернополяни тепер мають платити за газ іншому постачальнику. Що варто знати – аналізуємо photo_camera 18:57 Сергій Надал: У Тернополі проводять ремонт бомбосховищ у школах і садочках (пресслужби) Від читача 12:03 Як шукати близьких, які зникли через війну? 18:30 70 тисяч гривень заплатила шахраям жителька Тернопільщини, яка хотіла купити машину 17:45 З 11 липня в громадських місцях заборонено курити пристрої для нагрівання тютюну 17:07 Чи є укриття в тернопільських ТРЦ і чи працюють крамниці під час тривоги: ми з'ясували 16:30 7 липня у Тернополі відновлять роботу дві котельні 16:00 Ніби справжній! В одному з районних музеїв діти створили модель найвідомішого в Україні літака (ВІДЕО) 15:48 В Україні скасували обмеження на пересування військовозобов'язаних 15:05 Зеленський наказав скасувати заборону щодо переміщення військовозобов’язаних 14:36 Майже 700 тисяч гривень з бюджету Тернополя спрямували на виготовлення плану території району «Південний» 14:03 Навчання розпочнеться, але в якій формі? Як на Тернопільщині перевіряють та готують укриття у школах play_circle_filled 13:01 На Тернопільщині розпочинають роботу літні табори 12:05 Дивом ніхто не постраждав: на Тернопільщині на дорозі М-19 перекинулася вантажівка photo_camera 11:37 У пожежі постраждала жителька Тернопільщини, яка почала гасити вогонь у власній хаті play_circle_filled 11:01 Тернопіль розірвав угоди про партнерство з білоруськими містами Гродно та Пінськ 10:10 У Раду внесли законопроєкт про вільне переміщення військовозобов'язаних чоловіків Україною 09:06 За добу на водоймах Тернопільщини потонули двоє чоловіків
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up