Що відомо про новий штам «Омікрон» і яка різниця між ним і «Дельтою»?

Що відомо про новий штам «Омікрон» і яка різниця між ним і «Дельтою»?
  • Новий штам має менший інкубаційний період. У середньому він становить 3 доби.
  • У порівнянні зі штамом «Дельта», випадки захворювання на «Омікрон» мають на 15-20% менший ризик будь-якої госпіталізації та на 41% менший ризик госпіталізації з перебуванням протягом 1 або більше ночей в лікарн. і
  • Медики відзначили, що чхання дедалі частіше стає ознакою COVID-19, але лише у людей, які були вакциновані.

 

Що відомо про новий штам «Омікрон», повідомили у Департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації, посилаючись на попередні результати наукових досліджень.

— «Омікрон» частіше призводить до інфікування в домашніх осередках у порівнянні зі штамом «Дельта».

— Новий штам має менший інкубаційний період. У середньому він становить 3 доби (https://bit.ly/3tlDIy7).

Відео дня

​​​​​​​— Відбувається зсув захворюваності на штам «Омікрон» у більш молоду вікову групу. Якщо середній вік осіб, хворих на штам «Дельта», був 38,3 роки, то на «Омікрон» – 30,8 роки.

​​​​​​​— Збільшується і ризик повторного зараження – реінфекції. У випадку із «Дельтою» він становив близько 2,5%, для «Омікрону» – у понад 5 разів вище, 13% (https://bit.ly/3rxMCGn).

​​​​​​​— Попередньо, «Омікрон» у 2,9 раза більш інфекційний, ніж «Дельта». Тобто новий штам більш заразний у порівнянні із «Дельтою».

​​​​​​​— У країнах, де він вже виявлений, подвоєння випадків зараження на рівні спільноти відбувається в 1,53 дня.

​​​​​​​— Наразі немає інформації для оцінки будь-якої зміни тяжкості інфекції, яку спричиняє «Омікрон». Попередні дані свідчать, що нових незвичних симптомів у хворих на вказаний штам не спостерігається.

​​​​​​​— Дані вказують на зниження ризику госпіталізацій серед інфікованих цим штамом. Хоча зростання кількості заражень може спричинити і велике навантаження на медичну систему. У порівнянні зі штамом «Дельта», випадки захворювання на «Омікрон» мають на 15-20% менший ризик будь-якої госпіталізації та на 41% менший ризик госпіталізації з перебуванням протягом 1 або більше ночей в лікарні.

​​​​​​​— Ризик надходження у відділення екстреної допомоги чи госпіталізації для «Омікрону» є вполовину меншим, ніж для «Дельти».

​​​​​​​— Лише в 0,6% хворих на Omicron були госпіталізовані, у порівнянні з 1,6% хворих на інші штами коронавірусної хвороби.

Водночас дані щодо госпіталізацій не є остаточними, адже у багатьох країнах все ще існує затримка між діагностикою захворювання та безпосередньо госпіталізацією. До того ж переважна більшість досліджень були проведені у країнах, де вже високий рівень охоплення щепленнями, а тому до лікарень потрапляє менше людей.

Часте чхання – лише у вакцинованих

За даними британських учених, одним із найпоширеніших симптомів штаму коронавірусу Омікрон є часте чхання. При цьому фахівці наголосили, що до появи вакцинації із таким симптомом не стикалися. Про це повідомляє британське видання Express.

Медики відзначили, що чхання дедалі частіше стає ознакою COVID-19, але лише у людей, які були вакциновані.

  • Цікаво, що наші дані показують, що люди, які були вакциновані, а потім отримали позитивний результат на COVID-19, частіше повідомляли про чхання як симптом порівняно з тими, хто не робив щеплення, - заявили вчені.

Експерти додали, що не виявили великої різниці у симптомах Дельти та Омікрону.

  • Лише 50% людей відчувають три класичні симптоми: лихоманку, кашель і втрату нюху або смаку, — заявили фахівці. 

При цьому вони зазначили, що нюх і смак тепер втрачає лише кожен п'ятий хворий.

Штам коронавірусу COVID-19 Омікрон вже виявлено у 114 країнах.

Котрий зі штамів заразніший? 

До сьогодні у світі дослідженнями було встановлено, що лише 1-2% людей, які перехворіли, можуть бути повторно заражені. Решта – ні, бо в них чудовий постінфекційний імунітет, запевнила провідна епідеміологиня МОЗ, професорка Наталія Виноград.

​​​​​​​— Будемо бачити: може це буде особливість, адже попередній африканський варіант не набув такого планетарного поширення і не витіснив попередні варіанти, але він став донором і подарував ген, який сформував  нам «Дельту», — каже Наталія Виноград. — Ще питання: а що буде, коли паралельно будуть циркулювати «Дельта» і «Омікрон»? Якщо реплікації будуть відбуватися разом в одній клітині, обміняються генетичним матеріалом? Така ймовірність дуже висока. Я віруси дуже добре знаю і тому реально дивлюсь на цю загрозу.

Пояснила епідеміологиня, котрий зі штамів заразніший — «Омікрон» чи «Дельта».

​​​​​​​— Є таке поняття контагіозність, тобто скільки осіб довкола джерела зараження буде інфіковано.  Зараз цей показник сягає 95%, — каже Наталія Виноград. — Тобто практично зі 100 осіб 95 будуть заражені. У «Дельти» – це 90% . Тому в обох випадках ми говоримо про висококонтагіозне захворювання. Інкубаційний період «Омікрону» теж короткий, як і для «Дельти», – 2-3 дні. Тому швидкість наростання може бути надзвичайно високою. А найгірше, що, як і при попередніх варіантах, людина може заразити інших навіть в інкубаційному періоді.

​​​​​​​Правильне використання масок, дотримання дистанції, регулярне миття рук та вакцинація проти COVID-19 як і раніше залишаються ефективними та простими заходами, щоб вберегтися від інфікування будь-яким штамом.

Коментарі

keyboard_arrow_up