Як давати собі раду, коли емоції виходять з-під контролю і чи всім загрожує депресія, розповідає психотерапевт
Справжня депресія — досить сумне видовище, кажуть лікарі. Людину нічого не тішить, вона не бачить перспективи, відчуває безвихідь, песимізм, не може емоційно реагувати, сміятися, отримувати задоволення. Це те, що найбільше впадає у вічі оточуючим. Також це пригнічення на рівні інтелекту – людина не може творити. І нарешті життєва складова дуже пригнічена – не може їсти, спати, не має апетиту, зникає сексуальний потяг. Крім того, порушується інстинкт самозбереження і є надзвичайно сильне почуття провини. Це комплекс, який дає справжня депресія.
Депресія стала тепер модним трендом, і це слово використовують на кожному кроці. Проте частіше виникає депресивна реакція, пояснює психотерапевт амбулаторії ТОВ „Астра МІА” Іван Пришляк.
- Якщо в людини щось не виходить, якщо вона чимось розчарована, щось зникло, вкрали, то вона не має настрою. Це нормально. Було б неадекватно, якби людина цим тішилася, - зазначає він. - Це не депресія, а депресивна реакція.
Останнім часом є більше депресивних реакцій, розповідає лікар. Ми перебуваємо в загрозливій ситуації через події на Сході. Це не просто віртуальна загроза, а реальна загроза життю, бо ми бачимо смерті. І є чимало людей, які дивляться телевізор і перебувають у цій циркуляції новин. ЗМІ впливають на нашу свідомість. Цілеспрямований цей вплив чи ні, але він є. Такий шквал інформації спричиняє певне реагування психіки, зокрема депресивне реагування.
- Воно проявляється у тому, що людина починає боятися, відчуває пригнічення на всіх рівнях. Тільки-но починає про це думати, думками – ніби там. Так виникають певні способи захисту, абсолютно спонтанні. Тоді людина бере рюкзак і йде, наприклад, на майдан. Тобто переводить свій страх у дію, бо бути у тому пеклі – для неї більш прийнятно, ніж моделювати ситуацію і не спати уночі. Зараз триває АТО. Ми переживаємо, бо наші рідні їдуть туди. Переживання виявляються у волонтерському русі. Людина щось робить у тилу, якщо не може взяти в руки автомат, або йде добровольцем. Адже переживання реальної небезпеки є менш травмуючим, ніж небезпеки, яка моделюється у свідомості. Крім того, ми перебуваємо під впливом інформаційної війни.
- У суспільстві є масова напруга, - каже Іван Пришляк. - Але стресові фактори не всіх приводять до хвороби. Так само, як вживання алкоголю не всіх приводить до алкоголізму. Депресивну реакцію мають усі – це універсальна реакція. Однак справжню депресію матимуть ті, хто має певну конституційну схильність до цього. Така схильність не залежить від обставини, вона є в біологічній популяції людей. Тобто є певний відсоток людей, які таким чином реагують.
Люди ділять депресію на типи, беручи до уваги причину і наслідки, кажуть, що є сезонні, підліткові, післявоєнні та інші, пояснює лікар. Але депресія є депресія. Якою б не була причина, це є спосіб психіки відреагувати на певне пошкодження, тиск, фрустрацію, коли власні очікування не збігаються з реальністю. Це спосіб психіки давати собі раду з викликами.
Сезонність, підлітковий вік, пологи, війна чи революція - це чинники, які можуть депресію спричинити. Адже депресія, крім того, що це психологічний аспект, ще й певна зміна біохімії мозку. Депресія — одне з порушень серотонінового обміну. Тобто при депресії є брак серотоніну. Тому виникає депресивний синдром. Як приклад - сезонні осінні депресії. Вони існують, бо на обмін серотоніну діє інсоляція (опромінення сонячним світлом – прим. ред.). Якщо сонця менше, виникає сезонна депресія. Та це лише одна з причин депресії.
Лікар згадує про післявоєнні депресії. Війна - це величезний стрес, каже пан Пришляк. Людина переживає не віртуальні події, а бачить реальну смерть, загроза дуже велика. Відбувається певна адаптація, але це – сильний стрес. Підлітки певної фізіологічної конституції теж можуть реагувати депресивно. Ці депресії не є окремими депресіями, вони - сторони одного процесу.
- Більше чи менше світла - це не головне, - зазначає лікар. - Причина в тому, що психологічні обставини так складаються, що навколо людини починає звужуватися кільце. Вона не бачить виходу. Її зусилля не дають результату. Це може бути непорозуміння з рідними, які неможливо змінити, втрата близьких або втрата матеріального характеру, наприклад, хата згоріла. Людину травмують багато факторів. Одні з цим справляються, мовляв, це причина щось змінити. Інших це вибиває з колії, і вони втрачають можливість керувати ситуацією.
- Дуже часто зриви адаптації психіки відбуваються не в період стресу, — каже лікар. - Адже стрес - адаптаційне явище, він стимулює захисні механізми, людина під час події мобілізується. А проблеми починаються через півроку після стресової ситуації, коли людина розслабляється. Поки що нам це не загрожує, бо зниження напруги не відбувається. Але це - життєві речі, адже людина ніколи не живе в „тепличному” середовищі. Просто в нас давно не було війни, і це є дуже сильним фактором.
В нас - не депресивна країна, резюмує Іван Пришляк. Ми маємо депресивну реакцію, тривожну, можливо, параноїдну реакцію. Але це не хвороба. Суспільство зараз у стані стенічності, тобто є гнів, страх, агресивність. Це породжує протидію. Люди, які воюють, протистоять ворогу, вони не опустили руки. Ті люди, які борються, не мають часу на депресії, бо вони щось роблять.
- Стверджувати, що через війну побільшало депресій чи збільшилося кількість пияків, не можу, - каже пан Пришляк. – Суспільство загалом і активні люди перебувають у стенічному стані. Гнів, страх, агресивність – це є стенічний стан. Він активізує адаптаційні механізми. До речі, так званий в’єтнамський синдром у США, коли були тисячі самогубств, не виник власне під час війни, а через деякий час.
Ці рекомендації стосуються загалом здорових людей, які мають депресивну реакцію.
1. Треба обмежити причину, якщо це можна зробити. Якщо надто багато негативної інформації – не дивитись телевізор. Адже з’являється відчуття провини. Людина починає брати на себе вирішення ситуації в країні.
2. Потрібно переключитися на роботу. Робота, яка дає задоволення і результат, не може викликати депресію, бо зрівноважується із задоволенням. Якщо робота важка, варто поміняти свій режим праці і відпочинку.
3. Шукати місця, де комфортно. Повертатися спогадами в дитинство або в ті місця, де нам добре, в те місце, яке дає ресурс.
4. Переключатися на іншу діяльність. Наприклад, на улюблене хобі: театр, спорт, риболовля, полювання. Кожен має таке захоплення, де може почерпнути позитивну енергію.
5. Відпочинок на свіжому повітрі, мандрівка у Карпати, на шашлики.
6. Треба знаходити позитив. Подивитися на ситуацію з іншого боку – може, це підстава для змін, а не для краху.
7. Споживати улюблені продукти. Однак якщо банани, шоколад чи сир ніколи не любили, ефекту від них не буде. Головне — не їсти себе. Це єдина дієтична настанова.
Коментар
Олег ГУКОВСЬКИЙ, психотерапевт:
- Якщо людина відчуває зниження настрою, ослаблення волі, спочатку дуже важливо використати свої ресурси, а при потребі не соромитися звернутися до спеціаліста. Коли людина говорить, що не може взяти себе в руки, не їсть, не спить, не може працювати, руки опускаються тощо і це триває не менше двох тижнів, тоді потрібен психолог, психотерапевт чи психіатр як тимчасова опора. Аж поки людина не відновить свою здатність адекватно реагувати на виклики у соціальному та особистому житті. Чи рекомендувати якийсь із методів психотерапії, чи призначати медикаменти, вирішує лікар. Зустрічі з психотерапевтом допомагають пацієнту відшукати прихований потенціал, вивільнити заблоковані емоції, сформувати нові цілі, відчути більшу впевненість і силу в подоланні життєвих труднощів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер