Спецтема: карантин

Тернопільщина долучається до Всеукраїнського проєкту "Рак крупним планом"

Тернопільщина долучається до Всеукраїнського проєкту "Рак крупним планом"

Рак молочної залози виявлено у трьох чоловіків на Тернопільщині. Тому медики закликають і жінок, і чоловіків не зволікати та обов'язково звернутися до мамолога.

Цей проєкт є безстроковим і його завданням є спонукати українців проходити своєчасну діагностику. Завдання соціальної ініціативи також полягає у підвищенні поінформованості про онкологію, методи та засоби лікування й подолання хвороби; в ознайомленні із діяльністю лікувальних установ та груп підтримки хворих та  членів їх родин, зазначила координаторка проєкту "Рак крупним планом" в Тернопільській області Надія Копилець.

- Щорічно в Тернопільській області реєструють понад 300 нових випадків злоякісних новоутворень молочної залози, - зазначила заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Тетяні Скарлош. - Так в 2018 році зареєстровано 308 випадків злоякісних новоутворень молочної залози в жінок та 3 випадки – в чоловіків. Рівень захворюваності при цьому склав 55,2 на 100 тис. жіночого населення. Внаслідок раку молочної залози в 2018 році померло 163 жінки.

Відтак, найпоширенішим онкологічним захворюванням є рак молочної залози, злоякісні новоутвори молочної залози залишаються "лідером" в структурі захворюваності та смертності жінок не лише Тернопільської області, а й України загалом.

За її словами, в Україні після виявлення онкозахворювання лише 60% пацієнтів проживають наступні 5 років. У країнах Європи ця цифра становить 85%, у США - до 90%.

Статистика справді сумна, адже, за словами Тетяни Скарлош "за віковими категоріями пацієнтів спостерігався наступний розподіл: 0-14 років – 0, 15-24 роки – 0, 25-54 роки – 112 (36,4%), 55-64 роки – 77 (25%), старше 65 років – 119 (38,6%). Також слід відмітити, що 27,3% захворілих – це жінки фертильного віку.

Із числа пацієнтів з вперше встановленим діагнозом злоякісного новоутворення молочної залози мали стадію відповідно до класифікації TNM: I-II – 237 (79,3%), III – 27 (9,0%),  IV – 34 (11,4%)". Вона додала, що в принципі, на даний час єдиним дієвим шляхом поліпшення стану виявлення злоякісних новоутворень молочної залози є впровадження ефективних програм скринінгу, профілактики та ранньої діагностики, що дозволяє провести радикальне лікування з застосуванням органозберігаючих оперативних втручань, знизити показники смертності від даної патології на 25–30%.

Головний спеціаліст - акушер-гінеколог управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Олексій Федченко наголосив на важливості ранньої діагностики раку молочної залози, яка можлива за умов виконання програм:

  • самообстеження;

  • профілактичних оглядів, спостереження і лікування передпухлинної патології;

  • скринінгових мамографічних досліджень.

Він докладно відповів на ряд запитань журналістів стосовно основних факторів розвитку раку молочних залоз. Зокрема, Олексій Федченко назвав мутацію в генах BRCA1 або BRCA2 (аналіз крові, який рекомендують жінкам, у родичів яких був рак молочної залози), онкологічне захворювання в сімейному анамнезі, пізнє (у віці понад тридцять років) народження першої дитини або нездатність до народження, пізня менопауза, комбінована гормонозамісна терапія, постменопаузальне ожиріння, надмірне вживання алкоголю та паління, щільність грудної залози та навіть малорухомий спосіб життя.

Про такий метод дослідження молочних залоз як мамографія розповів заступник генерального директора з хірургічної роботи КНП "Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер" ТОР Микола Прокопчук.

Він зазначив, що це "рентгенівський метод дослідження молочних залоз, який дозволяє виявити більш ніж 90% пухлин молочної залози на ранніх стадіях та до клінічних стадіях"

- Профілактична мамографія (в якості скринінгу) виконується здоровим жінкам незважаючи на те, є чи немає скарг і клінічних проявів стосовно патології молочних залоз, починаючи з 40-річного віку, щодвароки. Після 50 років - потрібно обстежуватись щороку.

"Загалом алгоритм дій лікаря первинної ланки щодо профілактики, діагностики, в тому числі скринінгу раку молочної залози чітко прописаний в Уніфікованому клінічному протоколі надання медичної допомоги пацієнтам на рак молочної залози, затвердженому МОЗ" - додала Тетяна Скарлош. - Тому сімейні лікарі повинні ретельніше ставитись до проведення профоглядів.

Вона також повідомила, що "на сьогоднішній день в Тернопільській області діє комплексна обласна програма "Здоров’я населення Тернопілля 2017-2021", спрямована на реалізацію пріоритетів у сфері охорони здоров'я щодо профілактики, ранньої діагностики та лікування інфекційних та неінфекційних соціально-значущих захворювань, в тому числі онкологічних. В рамках заходів даної програми здійснюється скринінг раку молочної залози та низки інших онкозахворювань.

Рак грудей виявили і у чоловіків

Так, за її словами, рак молочної залози виявлено у трьох чоловіків на Тернопільщині. Тому заступник начальника управління охорони здоров'я ТОДА закликала і жінок, і чоловіків не зволікати та обов'язково звернутися до мамолога, зазначивши, що кожен на своєму прикладі  - проходженні такого обстеження - має бути небайдужим до цієї проблематики.

- У нас достатьо лікарів-мамологів, мамографічних апаратів. Але ми мусимо розуміти, що це не тільки проблема системи, яка не бере на себе відповідальність. Це відповідальність кожного з нас - наголосила Тетяна Скарлош.

Підтвердив цю інформацію і заступник генерального директора з хірургічної роботи КНП "Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер" ТОР Микола Прокопчук.

- На даний час в Тернопільській області є 4 діючих мамографи: в нас - обласному онкологічному диспансері, Тернопільській, Заліщицькій і Теребовлянській центральних райлікарнях.

В онкологічному диспансері здійснюється лише діагностична мамографія за направленням лікарів онкодиспансеру, в даних районних лікарнях – діагностична та профілактична мамографія відповідно до визначеного орієнтовного розподілу.

Додамо, що в Тернопільській ЦРЛ проводиться мамографічне обстеження для жінок з Тернополя, Тернопільського, Збаразького, Підволочиського, Лановецького, Кременецького, Шумського та Зборівського районів. В Теребовлянській ЦРЛ – для жінок Теребовлянського, Козівського, Бережанського, Підгаєцького та Гусятинського районів, а в Заліщицькій ЦРЛ – для жінок з Заліщицького, Борщівського, Чортківського, Бучацького та Монастириського районів.

"Рак грудей на ранній стадії можна зупинити. І обстеження має бути добровільним, свідомим і ефективним. Тому так важлива підтримка в родині, друзів. Підтримка, яка не закладається ні в який бюджет" - продовжила тему голова ГО "Амазонки Тернопілля" Марина Орап. Вона наголосила на тому, що чоловіки, сини повинні відчувати відповідальність за здоров'я своїх дружин та мам.

Підтримка жінок, які пережили і перебороли рак - головна мета ініціатив Марини Орап в ГО "Амазонки Тернопілля". Жінки, яка теж  поборола онкологію.

Про комплексну міську програму "Здоров'я тернополян" на 2019–2021 рр розповів голова постійної комісії Тернопільської міської ради з гуманітарних питань Володимир Місько. Він додав, що за потреби та після долучення учасників заходу до детального обговорення теми, можливо внести зміни до програми "Здоров'я тернополян", аби знайти можливість вирішення питання придбання мамографа в міську лікарню №2.

Медики закликають, "кожну жінку відвідати лікаря, переконатися, що є здоровою, кожного чоловіка заохочувати своїх жінок, матерів, подруг пройти мамографію".

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
13:20 “Я алкоголік”: історія чоловіка, який подолав залежність 12:41 На Тернопільщині роми викрали з помешкання стареньких пенсіонерів майже 50 тисяч гривень 12:10 Ремонт Гаївського мосту триває: як зараз йдуть роботи? (ФОТО) 11:45 Як карантин вплинув на вашу роботу? (ОПИТУВАННЯ) Від читача 12:23 Як оформити пенсію? 11:07 У Тернополі "шумахер" ледь не збив людину на пішохідному переході. Порушення зафіксував відеореєстратор (ВІДЕО) 10:40 До уваги водіїв! Змінено схему руху резервного проїзду неподалік Гаївського мосту (КАРТА) 10:14 Коронавірус і карантин станом на 4 червня (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) 09:45 На Дамбі ДТП – легковик влетів в маршрутку. Обидві смуги з «Дружби» в Центр заблоковані 09:38 В Україні майже 600 нових випадків Covid-19 за добу. Які області "лідирують" 09:21 Кількість нових випадків Covid-19 в області зростає: +20 за останню добу. Дані по районах 09:02 Іноземна валюта продовжує дорожчати: євро вже майже 30 гривень 08:03 Цей день в історії, 4 червня: знищили Запорізьку Січ 07:03 Погода у Тернополі на 4 червня: обіцяють дощ, грози і град 21:05 Стало відомо, коли нарешті прийде літнє тепло: детальний прогноз 20:03 Чи працюють курси англійської на карантині. Як вивчити іноземну мову безкоштовно 19:05 Пересіли на велосипеди: їх продають по 2 і по 120 тисяч. Де купити під час карантину photo_camera stars 18:07 До чотирьох клієнтів за столом і соціальна дистанція: назвали нові умови роботи ресторанів 17:27 За "порятунок" родича з поліції жителі Тернопільщини платили до десятків тисяч доларів play_circle_filled 17:07 Які парасолі обирати, де їх можна полагодити у Тернополі та скільки коштують дощовики photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up