- Категорично не можна після повернення з вулиці руки чи ноги відігрівати в гарячій воді чи на радіаторах. Це надто велике навантаження на судини, капіляри, - застерігає лікар. - А також виникає серйозна загроза отримати термічну травму. Людина, в якої холодова непереносимість, має спотворену температурну чутливість. Вона не може оцінити, наскільки теплою є вода чи батарея, і отримує опік.
Однак звичайне загартовування на початкових стадіях виникнення неадекватної реакції на холод дуже часто творить дива, додає пані Господарська. Часто така підвищена чутливість у молодих людей і підлітків є проявом вегетосудинної дистонії (порушення вегетативних функцій організму - дихання, кровопостачання, потовиділення, сечовипускання та інших, - прим. ред.). І найпростіші процедури після консультації з лікарем дають результат.
- Для загального загартовування потрібно дочекатися весни, - продовжує імунолог. - Зате локальне - рук і ніг – не зашкодить проводити й взимку. Втім, робити його можна тоді, коли на кінцівках ще немає ранок і висипки, спричинених холодом, а помітні лише посиніння чи почервоніння, набрякання суглобів.
Починають процедуру із теплої води. Лікар каже, що її температура повинна бути максимально теплою, але комфортною для рук. У такій ванночці руки тримають близько хвилини – доти, поки людина відчує добре зігрівання. Після цього руки переносять у максимально холодну воду, яку можна отримати з-під крана. На термін, наполовину коротший від того, впродовж якого руки тримали у теплій воді. Так повторюють 3-4 рази. Причому починатися і закінчуватися процедура повинна теплою ванночкою. Після цього руки висушують і рекомендують одягнути бавовняні рукавички.
- Не можна одразу після цього виходити на вулицю, не варто й виконувати важку фізичну працю, щоб уникнути крововиливів, - додає лікар. – Адже в цей час проникність капілярної судинної стінки збільшена.
Такі процедури, як каже лікар, можна проводити навіть щодня.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер