Як тернополянам обрати собі сімейного лікаря

Як тернополянам обрати собі сімейного лікаря
Сімейний лікар Ірина Сороківська міряє тиск пацієнтці

Вибір лікаря має бути усвідомленим, говорять керівники організації медичної допомоги населенню. Бо дехто вибирає собі лікаря поближче до місця роботи і не думає, чи зможе той лікар виїжджати на виклики в інший район міста

Тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки. Кожен може вибрати терапевта, педіатра, або сімейного лікаря у будь-якому медичному закладі, а гроші за ваше медичне обслуговування заплатить держава. Поки приписна кампанія - процес вибору лікаря і укладення договорів - триває у пілотному режимі. А дату початку всеукраїнської кампанії визначать після того, як закон №6327 підпише Президент, йдеться в інформації МОЗ.

Що знають про медреформу пересічні мешканці Тернополя та чи вже вибрали собі сімейного лікаря? 

 

Про реформу знають лише поверхнево

 

- Та ота реформа взагалі зараз ні до чого, - каже 52-річна Людмила Плішка. – Я не задоволена нею. Я знаю про те, що тепер треба самим обирати собі лікаря. У першу чергу, це повинен бути професіонал своєї справи. Такого треба, щоб ти довіряла йому, знала, що прийом у нього буде ефективним.

61-річний Ігор Кузів переконує, що знає про медреформу тільки те, що повинен знати пересічний громадянин. 

- Одне я знаю точно – у мене є сімейний лікар, - каже чоловік. – Він раніше був нашим дільничним лікарем, а потім став сімейним. Знаєте, мені здається, це хороше впровадження. Нам безкоштовно рецепти виписують, допомагають. 

Загалом з медичною реформою люди ознайомлені поверхнево. 

- Знаю, що тепер кожен повинен обирати собі сімейного лікаря, якого він бажає, - каже Наталія Клименко. -  І тільки за направленням цього лікаря можна буде йти до якогось вузького спеціаліста. Тепер так просто до хірурга не підеш.  У нас лікар, який був, той і залишився. Ми обирали хорошого дитячого лікаря, тому і вся сім’я вже до нього ходить. 

46-річна Надія Заблодська нещодавно повернулася із Польщі, тому мало знає про медичну реформу в Україні. 

- Я взагалі не в курсі, - каже жінка. – Знаю хіба про сімейного лікаря, що його тепер можна самостійно обирати. Я поки що не розглядала кандидатів на сімейного лікаря, але найближчим часом займуся цим. Це повинна бути людина, яка знає свою справу і яка добре ставиться до своїх пацієнтів. 

Надія Терновська каже, що сама собі лікар, бо має медичну освіту. Сімейного лікаря не обирала, мовляв,  поки що не потрібен. Жінка сама себе лікує, бо нікому не довіряє своє здоров’я. 

 

«Важливо знайти правильну людину»

Як знайти собі хорошого сімейного лікаря, під час свого останнього візиту у Тернопіль 1 листопада порадила в.о міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

- Багато людей вже мають свого сімейного лікаря, - каже вона. - А хто його не має, то може поспілкуватися зі своїми друзями. Вони вам підкажуть. Ваш знайомий лікар теж може підказати вам, до кого краще звернутися. А часом, як немає нічого іншого, то треба піти до незнайомого лікаря і спробувати познайомитися з ним, поспілкуватися, побачити, чи це ваш лікар. Якщо вам сподобається, залишайтеся там місяць, два, три чи і надалі. А як не подобається, можете піти до іншого. Вже будуть такі сайти, де пацієнти будуть ставити бали, чи подобаються їм лікарі чи ні. Але вибір забере деякий час. Лікар є дуже важлива особа в нашому житті, в житті кожної людини, бо це наше здоров'я і лікар нам допомагає. Важливо знайти правильну людину. Так, можливо, це забере час. Але варто додати, що коли пацієнта лікар не влаштовує, кілька разів можна обрати іншого.

 

Обирати треба усвідомлено

Тернополяни можуть обирати собі сімейного лікаря зі 117 можливих, адже саме стільки сімейних лікарів працює в Тернополі в центрі первинної медико-санітарної допомоги.

- Попередньо ми уже багато зробили, - зазначив його головний лікар Микола Медвідь. – Уже є так званий червоний реєстр пацієнтів Тернополя. Уже близько 25% тернополян подали свої персональні дані сімейним лікарям, у яких вони хочуть обслуговуватися. На ресурсі е-Hеalth наш центр зареєстрований як організація, яка може надавати медичні послуги первинної ланки. Наші лікарі уже підготовлені до укладання угод, мають електронні підписи.

Залишається вибрати лікаря.

Обирати можна насамперед того лікаря, в якого людина обслуговувалася досі і знає його з позитивної сторони, наголошує Микола Медвідь.

- Реформа відміняє територіальний принцип між лікарем і пацієнтом, але місця прийому наших лікарів не змінюються, - зазначив головний лікар. - Наприклад, якщо лікар приймав у поліклініці на Острозького, то він і далі там приймає. Якщо він обслуговував дільницю, яка була територіально наближеною до цієї амбулаторії, він і далі її обслуговує. Тому ми прогнозуємо, що в першу чергу пацієнти будуть звертатися до тих лікарів, з якими вони знайомі уже певний час. А ті, хто переїхав з іншого міста чи змінив район міста, чи був незадоволений роботою свого сімейного лікаря, який раніше був зобов'язаний його обслуговувати, зараз можуть обрати іншого лікаря.

Інформацію про сімейних лікарів можна побачити на сайті центру первинної медико-санітарної допомоги www.medical.te.ua. Зліва на сторінці є розділ «Лікарі центру». Тут є перелік лікарів, їхні фото, зазначено номер амбулаторії, адреса, кабінет, де і в які дні і години приймає лікар, і зазначено керівника цього лікаря.

- Ми ще передбачаємо, що буде інформація, скільки угод уже має кожен лікар. Це передбачається, коли вже почнуть підписувати декларації, - зазначив Микола Медвідь. - Адже максимальна кількість пацієнтів, яку може обслуговувати лікар – це 2000. Тому ця інформація є важливою для пацієнтів, і вона буде поновлюватися он-лайн.

Рейтингу лікарів на сайті немає. В центрі надання первинної медико-санітарної допомоги вважають, що всі лікарі повинні бути в рівних стартових умовах. Тож якщо була б вказана категорія лікаря, стаж, то це було б неправильно стосовно лікарів, які тільки починають працювати.

- Я рекомендую і надалі співпрацювати з тим сімейним лікарем, з яким ви і раніше працювати, - радить Микола Медвідь. - І напевне 90% наших пацієнтів так і зроблять. Але якщо переїхали, – то територіальної прив’язки уже немає. Реєстрація може бути за однією адресою, а живе людина - за іншою. А хтось хоче обслуговуватися в лікаря, який працює близько коло місця роботи людини. Наприклад, людина працює в Центрі і хоче звертатися до того лікаря, який працює близько до її роботи. Але треба розуміти, що цей вибір має бути усвідомленим. Декларація передбачає виклики лікаря додому. Чи буде зручно в такому випадку вашому лікарю їздити до вас додому – це ще питання. А всі ці моменти мають бути вирішені при підписанні декларації. Бо зараз лікар обслуговує дільницю, яка компактно розташована біля амбулаторії, усі будинки поруч. А потім географія обслуговування може бути усе місто. Це питання має бути врегульовано і роз’яснено перед тим, як підписувати угоду. Тому зараз ми чекаємо на підписання закону, відповідного наказу і роз'яснення у всіх питаннях. 

Отож, спочатку усім тернополянам варто визначитися з вибором лікаря. А про те, як підписати декларацію на обслуговування, які документи будуть необхідні, як часто можна буде звертатися до свого лікаря, які медичні послуги він надаватиме, скільки коштів на обслуговування кожного пацієнта надаватиме держава, читайте у наших наступних публікаціях.

 

Як радять обирати сімейного лікаря в МОЗ

Найпростіший варіант — ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувались у нього і залишились задоволені результатами, йдеться у пояснювальній записці МОЗ. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег — можливо, у них був позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно.

Ви також можете звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі. Інший варіант — просто зверніться у будь-який медичний заклад і познайомтеся з лікарями. Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі. Деякі медичні заклади вже мають свої власні сайти з такою інформацією.

Пам’ятайте, що ви не мусите обирати лікаря «строго за пропискою» — можете обрати того медика, який працює біля вашого дому, роботи тощо.

 

 

 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у: Facebook, TelegramInstagramViber та YouTube. 

Коментарі (1)
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
11:13 ДТП на Микулинецькій: водій автомобіля Skoda на смерть збив 18-річного пішохода 10:41 У лікарнях Тернополя перебуває більше сотні пацієнтів з коронавірусною інфекцією 10:04 Карантин по-новому: з 20 вересня в Україні почали діяти нові правила. Що треба знати 09:28 За добу на Тернопільщині понад 170 випадків Covid-19. Дані по Україні Від читача 10:26 Оренда житла з правом викупу: що це таке та на що звернути увагу 09:00 Долар росте третій день поспіль. Скільки коштує валюта після вихідних 08:03 Сьогодні, 20 вересня: Всенародний День Батька 06:30 Вигідний шопінг: де у Тернополі купити новий стильний одяг за SUPERЦІНОЮ (новини компаній) 21:02 Дощ, знову дощ і осінь. Яким Тернопіль та його жителів побачив журналіст "20 хвилин" (ФОТОРЕПОРТАЖ) photo_camera 20:01 Приклад для інших, або урок для мене: вчитель з Кременеччини протестуватиме під міськрадою. Чому? 19:02 Вінчання у Тернополі: скільки коштує та які заборони діють в церквах різних конфесій. Ми порівняли stars 18:02 На що готова заради перемоги? Ексклюзивне інтерв’ю з учасницею «Міс Україна» Софією Старжинською photo_camera stars 17:00 Година паління кальяну завдає шкоди організму, як 100 викурених сигарет 16:03 У парку "Топільче" капітально відремонтують сходи, які ведуть до підвісного мосту 15:02 Район, у якому я живу. Що ви знаєте про «Аляску»? stars 14:03 "Я вивчив англійську самостійно". Ми зібрали корисні поради та ресурси, які стануть вам у нагоді play_circle_filled photo_camera stars 13:04 Рейди: від початку вересня на дев'ятьох паліїв склали адмінпротоколи. Що їм загрожує 12:00 "Максимально просто і без жодної корупції": українці зможуть розмитнювати авто через Дію
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up