Тернополянин сплів кількаметрового дідуха. Усе про особливу різдвяну традицію

Тернополянин сплів кількаметрового дідуха. Усе про особливу різдвяну традицію
  • Ярослав Осадца з Тернополя уже близько тридцяти років займається плетінням дідухів. Цього року чоловік створив унікальний дідух-павук розміром 3,6 метри. 
  • Якщо ви не знаєте звідки пішла традиція плетіння дідухів — вам варто прочитати наш матеріал. 

Перші дідухи Ярослав Осадца побачив у рідному Львові, у Шевченківському Гаї. Тоді ж вирішив спробувати творити їх сам.

— Дідух був невеличкий, десь 60 см заввишки, – пригадує співрозмовник. — Він мені сподобався, але як його зробити, я не знав. Мій друг Ростислав Крамар із “Вертепу” порадив звернутися до майстрині зі Зборова. Коли побачив її дідуха, то одразу здогадався, як його робити. Спершу збираю у пучок по сім колосків - вони символізують тиждень, рівняю нижні частини колосків, формую пучки і зв’язую їх, а потім чотири пучки, що символізують місяць, обплітаю рогозою. Перший мій дідух був в вигляді календаря: один колосок символізує один день.

Немає опису світлини.

Відео дня

Кожен великий дідух, за словами майстра, має в основі каркас — дерев’яний або металевий. Традиційне деревце, яке не треба транспортувати, може бути і без металу, бо солома витримує свою вагу.

Дідухи-рекордсмени

Цього року пан Ярослав зробив величезну зірку-павука, який у діаметрі має 3 метри 60 сантиметрів. 

Немає опису світлини.

— Ми почали робити цей дідух ще минулого року. Мені допомагали в його створенні вихованці гуртка, учні 22-ї тернопільської школи. Наш дідух символізує Різдвяну новину. Такий дідух складається з безлічі тонениких соломинок, які скрімлені між собою з допомогою нитки. У ньому є навіть кілька зірок: велика — з подвійними промінцями, а внизу — куля, у якій ще шість зірок, — каже майстер. 

У 2012-му Ярослав Осадца зробив дідуха, який мав вісім метрів висоти. 

Немає опису світлини.

Крім того, кілька років поспіль тернопільські дідухи прикрашали виставки на Софіївсьогому майдані біля головної ялинки країни. 

Щодо планів на майбутнє, то Ярослав Осадца хотів би зробити дідуха висотою поад 12 метрів. Але наразі це лише у планах. Для такого дідуха потрібна металева конструкція. А вона вартує чимало. 

Дудух-календар

Справжній дідух має бути сплетений за принципом календаря, мати три ніжки, що символізують світ померлих, а ярусів гілок має бути стільки, скільки є пір року.

Восьмиметровий дідух, якого Ярослав Осадца виготовив у 2013 році, мав розбірний каркас, а також мав додаткові елементи — різдвяного павука і витинанку. Цього дідуха допомагали робити учні, сім’я і весь екоцентр, бо було дуже багато роботи. Зроблений він був за принципом календаря, і мав ще детальнішу будову — додатково кожен день символізували пучки на чотири колоски, що означали ранок, день, вечір і ніч.

— Плоский дідух вішають на стіну, його роблять виключно з жита, і характерний він для Покуття, — розповідає пан Ярослав. — Дідух у вигляді дерева притаманний Гуцульщині, його роблять лише з вівса, бо Ісус родився в яслах, а худобу годували вівсом. На Західній Україні традиційний дідух — з трьома опорами, що в дохристиянстві означав світ мертвих. Він виготовлений за принципом календаря, тобто має чотири яруси, бо чотири пори року, кожен ярус — по три гілки, бо кожна пора року – це три місяці, а кожен місяць — це сплетені по чотири пучки з семи колосків, як дні у тижні. Роблять його з чотирьох видів злаків: ячмінь — весна, літо – пшениця, жито — осінь, овес— зима. Зараз також декорують дідух сорго.

Колоски, які потім стають дідухами, чоловік вирощує сам. Каже, що бачить весь процес від зерна і до сушеного коласка. Тож усі його роботи для душі особливо цінні. 

В час різдвяних свят Ярослав Осадца бажає усім міцного здоров'я, радості та пошани до наших самобутніх традицій. 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up