Бородянка майже через півроку після початку війни: про що пише світова преса

Бородянка майже через півроку після початку війни: про що пише світова преса

Перші шпальти світових ЗМІ про війну росії в Україні.

Велика Британія «The Herald» - Девід Пратт в Україні «Ми ховалися в підвалі, коли росіяни зруйнували наш будинок. Навіть зараз про це боляче говорити". Звіт на чотири сторінки

"Я була тут зі своєю родиною, коли танки зруйнували наш будинок"

Це було одне з перших місць, яке зазнало на собі всю жорстокість російського вторгнення і де було скоєно військові злочини. Майже півроку наш іноземний редактор повертається, щоб дізнатися, на що схоже життя мешканців українського міста Бородянка.

Майже щодня Наталя Ковальчук та її п'ятирічна донька Уляна приходять до парку, що примикає до центральної площі Бородянки.

Для обох це своєрідна втеча, тимчасовий перепочинок та порятунок від клаустрофобії маленької квартири, яку змушена знімати 36-річна мати і де вони живуть разом із 12-річним сином Наталії.

Справжній будинок сім'ї, як і випалені та розбомблені рештки багатоквартирних будинків, знаходиться через дорогу від парку. Він перестав бути придатним для житла того дня, коли снаряди, ракети та повітряні удари розірвали на частини це переважно робоче місто невдовзі після вторгнення Росії до України 24 лютого.

Всього за кілька метрів від пам'ятника на центральній площі Бородянки великому українському поетові та патріоту ХІХ століття Тарасу Шевченку, чия скульптурна голова зараз звисає з постаменту, поцяткована дірками від куль російських солдатів, я запитав Наталю про ті страшні дні, коли війна вперше прийшла до міста.

«Я була тут із сім'єю, і коли увійшли танки, ми сховалися у підвалі, і вони зруйнували наш будинок — навіть зараз боляче про це говорити», — згадує Наталя, перша хвиля сліз під час нашої розмови наверталася на її очі.

І в Україні, і в усьому світі зараз більша частина уваги переключилася на нові лінії фронту цього конфлікту на сході та півдні.

Але навіть зараз, майже через півроку після початку війни, і в Бородянці, і в сусідньому місті Бучі, які зазнали того, що тепер визнано військовими злочинами, люди все ще примиряються з тим, що вони пережили і що втратили.

За оцінками місцевої влади Бородянки, понад 90% центральної частини міста було зруйновано.

Питання про те, чому таке місто, як це, в безпосередній близькості від якого немає українських військових таборів чи об'єктів стратегічного значення, піддається такому гніву та жорстокості з боку російських загарбників, залишається предметом дискусій.

Дехто вважає, що побиття Бородянки палицями пов'язане з тим, що її мешканці та місцевий загін територіальної оборони чинили такий енергійний опір.

Містяни підготували бомби із запалювальною сумішшю Молотова та пістолети, які були роздані всього за кілька днів до війни, але все ж таки жителі Бородянки зуміли дати завзятий бій проти 200 російських танків, солдатів та літаків, які насувалися на них, в основному із сусідньої Білорусії. Союзника Росії за 200 миль на північ.

Але навіть такий рішучий опір все ще не пояснює масштабів та лютості військової атаки на Бородянку, кажуть українські офіційні особи, у тому числі нинішній начальник міського МНС Петро Кисилєв, співробітникам якого доручено розчистити завали та руїни, відновити вуличне освітлення та каталогізацію рівня руйнування.

"Російські війська просто жорстоко діяли по відношенню до цивільного населення", - офіційно заявив Кисилєв. Цю думку поділяють багато громадян Бородянки, зокрема Наталія Ковальчук, яка визнає, що її погляд на російських сусідів України вже ніколи не буде колишнім.

Все змінилося повністю, вони не люди. Я ніколи не думав, що це буде можливо в 21 столітті», — сказала вона мені, коли ми розмовляли в парку, і Уляна грає на найближчих гойдалках, не звертаючи уваги на нашу розмову.

Я запитав її про транспарантів, що висять на одному з житлових будинків, що згоріли навпроти, на одному з яких гасло: «Ми живемо тут 40 років». У ньому висловлено занепокоєння багатьох колишніх мешканців, пояснила Наталя, які проводять кампанію за те, щоб їхні будинки були відновлені в тому самому місці, а не в іншому місці міста, як повідомила місцева влада.

Багато з цих сімей, переміщених із таких кварталів, зараз живуть у так званому «Залізному місті» неподалік центру міста, де залізничні вагони перетворені на гуртожитки.

Принаймні вісім із 29 багатоповерхових будинків на Бородянці підлягають знесенню після того, як вони в тій чи іншій мірі були пошкоджені російським штурмом. Ще як мінімум три мають бути частково знищені.

Чи розділила політика місцевої влади цю громаду, яка виявила таку солідарність у опорі росіянам, які вторглися в їхнє місто, запитав я у Наталії?

"Мене не хвилює, де вони будують, я просто хочу, щоб вони перебудували ці квартири, але так, це правда, що близько 80 відсотків людей хочуть залишитися на тому самому місці", - підтвердила вона.

Раніше того ж дня я побував у районі, де зараз лежить у руїнах власний будинок Наталії.

У цьому зруйнованому ландшафті багатоповерхові блоки немовби розсічені гігантським ножем.

Дивлячись нагору, можна побачити те, що колись було житловими кімнатами, ванними кімнатами та кухнями. З однієї кімнати двері звисають із петель на відкрите повітря, а книжки все ще лежать на полицях, щоб їх більше ніколи не перечитували. Сотні людей загинули під час місячного нападу росіян та окупації міста та його околиць. Багато хто досі вважається зниклим безвісти.

Блукаючи серед руїн того ж дня, коли я зустрів Наталю, я натрапив на виснажену постать Олександра, який з'явився, як примарний привид, з одного з під'їздів багатоквартирного будинку, перш ніж зупинитися, щоб запитати, чи маю сигарети.

Хоча будівля, з якої він вийшов, все ще значною мірою не постраждала, в ній не було вікон, а стіни були сильно прокопчені через пожежі, що вирвалися з кімнат, що виникли внаслідок російського бомбардування.

Сморід від купи сміття стояла нестерпна. На загальну думку, Олександр був єдиним мешканцем району, що залишився, якому нікуди було піти і який не міг дозволити собі зняти квартиру в іншому місці.

"Моя мати була вбита в цій будівлі, а я був поранений тут, в руку", - пояснив 47-річний Олександр, закочуючи рукав куртки на лівій руці, щоб показати все ще промовисті шрами на місці пробитого осколком зап'ястя.

Він розповів, як одного разу під час окупації він думав, що помре, коли його зупинили на вулиці російські солдати і запитали, чи має татуювання.

Невдовзі після російського вторгнення деякі українці зробили патріотичні татуювання на знак підтримки своєї країни.

Але за минулі місяці такі символи стали тягарем для багатьох, деякі з яких були піддані тортурам або вбиті після того, як у них виявилося, що вони мають.

"Тут не перевіряли, тільки зап'ястя і руки", - пояснив Олександр, вказуючи на високо на плечі, де, мабуть, у нього було таке татуювання.

Фігура Олександра була сумною: волосся сплуталося, одяг був брудним, а шкіра порита брудом. Свої єдині речі він носив у маленькому рюкзаку.

Як ви справляєтеся, спитав я, на що він просто відповів: «Ви не захочете це написати», натякаючи, можливо, на дрібний злочин, у якому одна місцева жінка сердито звинуватила його, проходячи повз, заявивши, що він вкрав чи краде зі зруйнованих будинків.

Чи було це звинувачення правдою чи ні, неможливо сказати, але незаперечним було те відчайдушне становище, в якому опинилася ця людина, швидше за все вже знедолена в цій війні.

У руїнах Бородянки доля живих часом так само невизначена, як і долі зниклих безвісти, яких чимало.

Неподалік того місця, де я розмовляв з Олександром, наткнувся на один із безлічі плакатів, розклеєних на стовпах і розбитих стінах з інформацією про зниклих безвісти близьких.

Одним із таких людей була Оваденко Олександра, 84-річна місцева мешканка, чиє ніжне обличчя виглядало з фотографії на пошарпаному плакаті біля того, що залишилося від її будинку.

Вона переховувалась у підвалі багатоквартирного будинку під час російського бомбардування 3 березня і після того, як вибухи припинилися. За повідомленням на плакаті, вона вийшла назовні, і її більше ніколи не бачили.

Родич залишив на плакаті номер телефону, щоб дізнатися, що могло з нею трапитися або де вона може бути, якщо, що малоймовірно, Оваденко все ще живий.

Виявлення зниклих безвісти це одне, а впізнання знайдених мертвих зовсім інше.

Деякі жертви, виявлені в розбомблених руїнах Бородянки, часто ідентифікували лише через кілька місяців за допомогою аналізу ДНК, тому спроби знайти рештки зниклих безвісти продовжуються, оскільки їхні близькі продовжують їх шукати.

Стаття: ««Ми звалили великий тягар на його плечі, бідолаха»

Це довгий шлях від мальовничого ірландського міста Корк до руїн Бородянки, завдовжки 2000 миль, якщо хочете перевірити.

Але це була відстань, пройдена дорогою під час подорожі ірландця Падрайга О'Кіффа та його пошуково-рятувального собаки Купера.

Він сам фінансував їхню волонтерську операцію з пошуку зниклих безвісти в міських розрухах, викликаних війною, як у Бородянці, так і в сусідній Бучі, де також сталися одні з найжахливіших звірств, здійснених російськими солдатами на війні.

Поїздка О'Кіффа поодинці, ще до прибуття в Україну, перетворилася на щось подібне до важкого випробування, коли він мало не помер. Це сталося після того, як протягом кількох годин їхав з розривом апендикса до лікарні в Угорщині, де знепритомнів, але його врятували лікарі в останній момент.

Після кількох тижнів одужання у Будапешті він і Купер знову вирушили в дорогу та виконали свою місію на Бородянці. О'Кіф, безперечно, міцний горішок, і труднощі йому не чужі.

Вступивши до Французького Іноземного легіону у віці 20 років, він служив у Боснії та Камбоджі, перш ніж піти зі служби та стати приватним охоронцем. Єдиний, хто вижив у кривавій засідці в Іраку, він також працював у боротьбі з викраденнями людей і в місцевій поліції у складі служби безпеки президента в підрозділі швидкого реагування в неспокійній столиці Гаїті Порт-о-Пренс.

Усі ці небезпечні ролі О'Кіф задокументував у автобіографічній книзі під назвою «Прихований солдат», перш ніж зайнятися пошуком та порятунком в Ірландії.

Я запитав його, якою є його роль тут, в Україні, порівняно з іншими пошуково-рятувальними операціями, які він проводив?

«Ну, ми тут уже три місяці, і я думаю, що ми більш інтегровані до спільноти», — пояснює О'Кіф.

«З такою роботою ми залежимо від спільноти щодо наведень та викликів. І з цим зв'язком ми взяли на себе багато емоційної сторони речей — кожен має історію, і вона завжди виходить назовні. Тож я відчуваю більшу частину цього занурення у співтовариство».

Він також каже, що велика різниця полягає в тому, що на відміну від ситуацій, що виникають внаслідок стихійних лих, йому і його собаці доводиться боротися з небезпекою боєприпасів, що не розірвалися.

Через три місяці він зізнається, що неабияк «втомився», як і Купер, трирічний золотистий лабрадор, який був його постійним супутником у дорозі та в руїнах Бородянки та Бучі.

«Він мій партнер по роботі, тому ви емоційно пов'язані з ним — він харчується моєю енергією, і якщо він відчує, що я без інтересу йду за місцем пошуку з руками в кишенях, він буде таким самим».

Поки ми розмовляємо, він вказує на сусідній багатоквартирний будинок, де, як вважають, під завалами все ще знаходяться тіла восьми людей, п'ятеро з яких є членами родини місцевого міського адміністратора. Він також говорить про розчарування негативних пошуків, наприклад, коли вони провели деякий час, пробираючись через купи щебеню після того, як місцеві жителі розповіли про жахливий запах, тільки щоб знайти промисловий морозильник, набитий гниючим м'ясом.

Всі ці негативні пошуки, за його словами, впливають на Купера, чиє мотиваційне навчання значною мірою засноване на позитивних результатах, навіть якщо це лише виявлення трупа, а не того, хто вижив.

Однак після багатьох місяців навіть знайти якісь людські останки зараз у Бородянці стає майже неможливим, і О'Кіф і Купер незабаром мають повернутися до Ірландії.

"Всього було дуже багато, і ми звалили на його плечі велику вагу, бідолаха", - говорить він, завантажуючи Купера в собачу клітку в задній частині автомобіля.

Повернувшись до Ірландії, він сподівається продовжити збирання коштів для України, і хоча Купер піде на пенсію молодим псом, він сподівається вести його по школах, щоб розповісти історію України.

«Він переходить від операцій порятунку до зв'язків із громадськістю», — жартує О'Кіфф, готуючись покинути місто і ми прощаємось. Наразі Бородянку і те, що залишилося від її довоєнних жителів, найбільше непокоїть те, що шрами війни продовжуватимуть переслідувати їх, якщо не буде проведено швидкий процес очищення міста від завалів та послуг, повернутих урядом.

Перед від'їздом із міста я запитав Наталю Ковальчук, що, на її думку, чекає на її найближче майбутнє, враховуючи, що вона нещодавно втратила чоловіка, який загинув на фронті.

"Немає жодних планів, окрім як працювати і продовжувати жити", - каже вона мені.

"Все повертається, спочатку було дуже важко, але життя триває".

«The National» - Наш іноземний редактор повернувся в Україну де почув історії спустошених людей розбитої нації 

Данія «Jyllands-Posten»  - «Українські біженці живуть двері в двері з російськими туристами в курортному місті Анталія»

Намагаючись зберегти нейтральну позицію у війні в Україні, Туреччина прийняла українських біженців, але також залишила свої двері відчиненими для російських туристів. Це спричинило незвичайну ситуацію в курортному місті Анталія. Ця ситуація не всім подобається

38-річна українка Жанна Полонська втекла до Анталії зі своєю майже дворічною дочкою Ольгою. Вона бачить російських туристів на пляжі, але з ними ніколи не розмовляє.

Квартира за кількасот метрів від сонця, піску та води в Анталії — не найгірше, що може бути в серпні. А українка Ольга Буханченко спускається на пляж лише увечері. Курортне містечко на Турецькій Рів'єрі - популярний напрямок у російських туристів. У той час як Європа ввела санкції проти Росії та закрила всі маршрути польотів, 

Туреччина тримала свої двері відчиненими. Ось чому росіяни тисячами попрямували до Анталії цього літа, і 51-річна українська біженка не хоче бачити їх щасливими та безтурботними у купальних костюмах. Тим більше після того, як вона та її чоловік Юрій Буханченко отримали звістку про смерть сина.

Він був сержантом української армії та воював на передовій у Донецьку. Це сталося 11 липня. Уламки від артилерійського удару потрапили йому в шию.

Їм подзвонив командир його частини, але в них уже з'явилося відчуття, що щось не так. Син надсилав повідомлення щовечора. Я живий, написав би він. Але напередодні від Віталія Буханченка повідомлення не було.

Сльози течуть щоками Ольги Буханченко, коли вона розповідає про це. Це відбувається щоразу, коли вона говорить про нього.

Сьогодні вона та її чоловік зробили невеликий вівтар у вітальні. Над телевізором повісили український прапор, а перед ним повісили фотографію сина. Також є чарка коньяку, напівзгоріла свічка та тарілка з тістечками та солодощами. Невеликі дари його душі.

"Він загинув, захищаючи націю", - каже Ольга Буханшенко і пояснює, що він сам вирішив стати солдатом.

«П'ять років тому, після вивчення інженерної справи, він сказав, що настала його черга». Він також кілька років вивчав право. Бо треба було міняти країну, сказав син. Він не думав, що він рухається у правильному напрямку досить швидко. 

Віталій Буханченко був одним із тисяч молодих людей, які ще у 2014 році в Києві взяли участь у протестах на Майдані, внаслідок яких було повалено президента, а пізніше Росія анексувала Крим. Він помер за п'ять днів до того, як мав одружитися у 26 років.

Тепер плаче й Юрій Буханченко, через що він встає і на хвилинку виходить надвір, щоб відпочити від інтерв'ю. Коли він повертається, 40 градусів зовні вже висушують темні плями від сліз на його світло-сірій футболці.

Не лише на пляжі пара стикається з російськими сусідами.

Крім туристів, є і росіяни, які живуть тут постійно. У районі Коньяалти, де знаходиться квартира Ольги та Юрія Буханшенка, їх так багато, що чимало магазинів мають вивіски і російською, і турецькою мовами. Агенти нерухомості кажуть, що після вторгнення росіян у лютому значно зріс інтерес з боку росіян, які бажають купити або орендувати нерухомість. Те саме стосується і українців.

Згідно з турецькою статистикою, найбільше квартир у Туреччині у травні купили росіяни. Також їздить багато автомобілів, переважно з російськими, але є і з українськими номерами.

У певному сенсі це не дивно. Туреччина вже до війни була улюбленим місцем для двох країн. У 2019 році, до пандемії коронавірусу, сім мільйонів росіян та 1,5 мільйона українців відпочивали на турецьких пляжах та у турецьких містах.

Під час пандемії були і росіяни, і українці, які винаймали тут квартири, бо вони воліли сидіти та працювати вдома на сонячних берегах Туреччини, ніж у Москві.

З початком війни також значно збільшилася кількість російських компаній, що влаштувалися в Туреччині, тому що таким чином вони можуть обійти певною мірою західні санкції. За даними газети Dünya, Туреччина також стала транзитним вузлом для російського глобального імпорту після того, як ЄС та США запровадили проти Росії санкції.

У липні російська чартерна група "Атор" заявила, що попит з боку росіян на путівки до Туреччини набагато перевищує пропозицію.

Проте історій про зіткнення між українцями та росіянами в Анталії чимало. Росіяни, з якими спілкується JyllandsPosten, теж не хочуть говорити з українцями про війну. "Ні ні, ні. Ми не хочемо говорити про це. Нам не подобається війна, але ми тут, щоб відпочивати», — каже група росіян, які сидять у купальних костюмах у барі на пляжі біля квартири подружжя Буханченко та п'ють холодне пиво.

25-річний українець із Москви на ім'я Олексій, який ніжиться на сонечку зі своєю російською дівчиною, каже, що вони розглядали можливість залишитися вдома, бо не хотіли зіткнутися з українцями, які тікають.

"Я не хотів знати, що сказати. Мені сумно через війну, але я нічого не можу зробити, а ми хотіли поїхати у відпустку», — каже Олексій, який не хоче, щоб його прізвище було в газеті.

Каже, що вдома постійно сперечається з батьками. Вони вірять усьому, що говорять російським телебаченням про причину, через яку Росія бомбить Україну.

Ще одна пара з Москви, Микита, 27 років, та Ганна, 26 років, щойно прибули, але кажуть, що мають намір виїхати, якщо українці стануть агресивними по відношенню до них.

«Ми співчуємо їм, але не в силах змінити це», — каже Ганна, яка, як і її бойфренд, також не хоче, щоб її ім'я було в газетах.

Вона вважає, що це неправильно, що вони торкнулися санкцій.

«Ми не підтримуємо війну, – каже вона. Санкції ускладнили приїзд росіян до такого міста, як Анталія. Наприклад. квитки на літак стали дорожчими, і вони не можуть використовувати картки MasterCard та Visa.

Але оскільки Туреччина співпрацює з Росією за розробленою в Росії картковою платіжною системою під назвою СВІТ, вони можуть отримувати готівку в турецьких банках.

Жанна Полонська втекла з Києва зі своєю дворічною дочкою Ольгою. Нині вони живуть у двокімнатній квартирі на околиці Анталії, неподалік аеропорту, разом із її матір'ю, невісткою Ісаєр та двома дітьми останньої.

Спочатку донька плакала щоразу, коли над багатоквартирними будинками пролітав новий літак із російськими та іншими туристами. З того часу, як на Київ впали перші бомби, вона боялася всіх людей і гучних звуків. Жанна Поланська не може пройти й кількох метрів, як її дочка починає плакати. Тому вона не може працювати, і вони живуть на гроші, які заробляє невістка, а також допомога людей по дому.

Все ж таки під 38-річними українцями відпочивають росіяни.

"Вони люди. Ми люди. Це не їхня провина, і добре, що їхні плани на відпустку не руйнуються. Вони мають право подорожувати, — майже з тугою каже вона.

Їй не вистачає можливості самій будувати плани та дотримуватись їх. Ісаєр сумує за чоловіком, який залишився вдома. Жанна Полонська витирає сльозу з куточка ока. Тим не менш, вона, як і раніше, звинувачує росіян у тому, що вони нічого не роблять.

«У нас самих є знайомі сім'ї і в Росії, і Білорусії. Я не розумію, чому вони нічого не роблять. Це ті, хто обрав свого президента. Президент представляє народ. Вони мають спробувати зупинити війну», — каже вона під час інтерв'ю у маленькому парку біля будинку, де вона воліла зустрічатися. Квартира має бути притулком для доньки.

Вона часто бачить російських туристів на пляжі, коли перебуває там із дочкою, але не розмовляє з ними. У її оточенні є російська жінка, з якою вона віталася п'ять чи шість разів. Але вони не сказали одне одному нічого, окрім «привіт».

Менш поблажливі до російських туристів Ольга та Юрій Буханченко.

«Туреччина також має запровадити санкції. Не допомагає, якщо тільки одні країни це роблять, а інші ні», — каже Юрій Буханшенко.

З аналогічною заявою днями виступив президент України Володимир Зеленський. Він не назвав Туреччину на ім'я, але в інтерв'ю Washington Post закликав Захід повністю зачинити двері перед усіма росіянами, у тому числі прибрати можливість поїхати у відпустку або оформити візу.

Прем'єр-міністр Фінляндії Санна Марін також вважає, що ЄС слід розглянути питання щодо більш обмежувальної політики щодо російських туристів.

Ольга Буханшенко каже, що спочатку вона ненавиділа всіх росіян. Пара родом із Харкова на північному сході України, який росіяни піддали килимовим бомбардуванням.

Ольга Буханшенко досі прокидається ночами від кошмарів. Якось вона розмовляла з якимись росіянами, які сказали їй, що вони теж бігли, бо повісили плакат проти війни і тепер ризикують потрапити до в'язниці. Стало трохи легше дізнатися, що деякі росіяни намагаються дати відсіч. Вона тільки почала отримувати задоволення від Анталії. Але потім її син загинув, "і тепер я більше нічого не відчуваю. Я порожній усередині".

Автор Сергій Чернявський

Коментарі

10:36 Навчання для ветеранів війни та членів сімей загиблих захисників у Тернополі: які освітні напрямки доступні 09:52 Зекономлені гроші передає родичам в окупації: історії переселенців, які неможливо читати без сліз photo_camera 09:07 Чи можна здавати кров після ковіду та які протипокази 08:13 Сьогодні, 27 вересня: Всесвітній день туризму Від читача 16:00 40 тисяч гривень неустойки за прострочення аліментів доведеться сплатити недобросовісному батькові на утримання дітей 22:04 Інвалідність — не перепона для життя: житель Гусятина відправиться в мотоподорож до Карпат play_circle_filled 21:07 10 найрейтинговіших сучасних фільмів: що подивитись осіннім вечором photo_camera 20:32 Джавеліна, Квітослава і Байрактар: які імена для своїх діточок обирають українці цьогоріч play_circle_filled 20:00 Холодні макарони і сир низької якості – чим годують вихованців Тернопільської спецшколи 19:16 Тернопільські студентки вибороли два золота та срібло на Кубку світу з єдиноборств photo_camera 18:41 У Тернополі працює Кімната кризового реагування: для чого та як скористатись photo_camera 17:58 Поблизу Теребовлі трапилась аварія з потерпілими. Рух транспорту ускладнений 17:35 Олександр Педан знову мандрує українськими вишами з донькою 16:51 Франківські ковалі «рятують» двері від тернопільської Катедри (ФОТО) photo_camera 16:18 Куди подіти котів, які окупували підвали? Мешканці шукають вихід, а влада розводить руками photo_camera 15:35 Відвідав 92 країни і тепер допомагає ЗСУ: у Тернополі канадець кличе на зустріч 15:28 Виправдовував збройну агресію росії та займався пропагандою – судитимуть жителя Тернопільщини 14:50 Свято української пісні та гумору: у Тернополі відбудеться концерт Степана Гіги та гурту «БУДЬМО» 14:15 Брав участь у гасінні складних пожеж: відійшов у вічність тернопільський рятувальник 13:40 Чи готові лікарні Тернополя вакцинувати дітей від ковіду з 5-річного віку?
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up