Сьогодні державної виплати при народженні дитини українським сім’ям не вистачає навіть на банальні підгузки. Тернопільські матері обурені тим, що урядовці починають економити в першу чергу в тих секторах, в яких би не мали б.
Економічна ситуація в країні така, що сьогодні будь-які фінансові виплати від держави є вагомою складовою сімейного бюджету тої чи іншої тернопільської сім’ї, тим більше, якщо це є виплати при народженні дитини. Тернополянки кажуть, що витрати на дитину, особливо в перші тижні життя, в декілька разів перевищують державну допомогу при народженні дитини. Більше того, саме оформлення цієї допомоги є дещо непродуманим, оскільки мати після народження повинна персонально заповнити та принести усі документи на цю виплату. «RIA полюс» з’ясувала у тернопільських матерів на що їм вистачає державної підтримки.
На харчування та підгузки 3500 грн
Про свої витрати на дітей розповідає щаслива мати двійняток Світлана Кривокульська. Тернополянка каже, що найбільші витрати були в перші місяці життя її малюків. Лише на підгузники та харчування вони з чоловіком Любомиром витрачають понад 3500 грн. До прикладу, банка дитячого харчування коштує 180 грн, цієї кількості малюкам вистачає лише на два дні, тобто в місяць це майже 2200 грн.
Мати розповідає й те, що держава їхній сім’ї нараховує 1700 грн. допомоги. Це краще ніж нічого, але цього катастрофічно мало для двох дітей. На дитячі речі сім’я Кривокульських коштів не затрачає, оскільки друзі та знайомі їх виручають. Щодо візочка, то його придбали за 1600 грн в дитячому комісійному, оскільки новий візок для двійнят коштує досить дорого.
Світлана також розповідає про діяльність соцслужби, а саме, що при здачі документів вона повинна була персонально принести усі документи в тернопільське управління соціальної політики.
Однак, не дивлячись на це, кошти вчасно Світлані нараховують, тут нарікань в неї немає.
Майже 20 тис. грн. за перший місяць
Як каже тернополянка, не дивлячись на те, що пологи в Україні є безкоштовними, медперсонал попросив її компенсувати усі поточні витрати, які склали близько 5000 грн. Також пані Любов розповідає те, що коли вона лежала у пологовому після операції майже два тижні, з медперсоналу її ніхто нічого не розказав, що вона має користуватися молоковідсмоктувачем, оскільки в іншому випадку в неї будуть ґулі та запалення, що і сталося. Цілих два тижні тернополянку відвідували масажисти, які за свої послуги брали по 100 грн.
За один місяць лише на підгузники сім’я Любові витрачає майже 800 грн. А якщо порахувати ще й інші засоби гігієни – креми, олійки, вологі серветки, ватні палички тощо, то кінцева сума буде далеко за 1500 грн.
Також, пані Любов каже, що декілька тижнів після народження її син захворів на ГРВІ, а симптоми в дитини проявилися на свято, коли державна поліклініка була закрита. Тоді вони звернулися у приватну клініку, яка в той час була ще відкрита.
Якщо узагальнити ці всі видатки за перший місяць після народження сина, то ця сума склала понад 19 тис. грн., а першу допомогу Любов Мала отримала аж через 2,5 місяці від дня народження малюка.
Ліків в Тернополі немає
Для Марії Рудан також цих державних коштів на дитину не вистачає. Вона каже, що в неї були важкі роди.
Після родів пані Марія з донечкою декілька днів лежала в дитячі реанімації. Згодом їх перевели в дитячу обласну лікарню, де і продовжили лікування. На різні на медпрепарати їхньою сім’єю були витрачені великі кошти.
Зі слів Марії, одна 50-мілілітрова ампула цих ліків коштує 350 грн, а таких ліків було дуже багато. За цих два тижні, що вони перебували у лікарні, витратили понад 5000 грн. Також співрозмовниця каже, що соцслужба чітко виплачує усі кошти, але насправді для життя цього недостатньо. Особливо для тих тернопільських сімей, що живуть та працюють лише за мінімальну чи середню зарплату.
Без проблем на чоловіка
Начальник тернопільського управління соцполітики Володимир Сулима «RIA плюс» каже, що допомога при народженні дитини виплачується без затримок у передбачених законодавством розмірах – 41280 грн, незалежно від того, яка по рахунку дитина народилася – перша, друга чи третя. Спершу одноразово батькам виплачують 10320 грн.
Щодо здачі документів, то начальник управління розповідає, що здача заяви повинна здійснюватися лише персонально заявником, ця вимога діє по всій Україні.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер