Щоб вивчитися на педагога у тернопільскому вузі необхідно заплатити понад 86 тис грн. Проте, отримавши диплом, молоді освітяни часто змушені докорінно змінювати вид своєї діяльності.
Сьогодні в Тернополі для того аби отримати педагогічну освіту необхідно заплатити мінімум 86 тис грн. І це офіційно лише за навчання протягом 5,5 роки на бакалавраті та магістратурі в Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка. Проте, якщо взяти до уваги усі неофіційні витрати, про які розповідають студенти, які навчаються у вузах, тобто витрати на підручники, проживання, витрати на сесії, курсові, дипломні, лабораторні, добровільно-примусове придбання методичних матеріалів, то загальна вартість навчання у виші добігає кругленької суми, яка може бути понад 100 тис грн.
Один з лідерів по кількості студентів
Проте не дивлячись на високу вартість навчання, сьогодні педуніверситет є одним з лідерів по кількості студентів, які поступають та навчаються у ньому. І все це в той час, коли станом на 1 серпня цього року в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості всього лиш 20 вакантних посад для людей з педагогічною освітою. Більше того з запропонованих робочих місць вісім не на повну ставку. А середня зарплата, яку пропонують роботодавці для педагогів становить 1378 грн, тобто від 480 грн до 2500 грн - це ставка без врахування надбавок за стаж, категорій і навантаження. Як повідомляють у будинку праці, сьогодні в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості перебуває в пошуках роботи майже 260 осіб, які мають педагогічну освіту та є прописані у нашому місті.
Щодо області то, ситуація ще критичніша, оскільки починаючи з 2010 року Міносвіти по області скоротило аж 52 одиниці загальноосвітніх навчальних закладів і це ще не межа. Загалом, станом на сьогодні в області налічується 837 загальноосвітніх шкіл, багато з них є недоукомплектовані, тобто вчителі працюють не на повну ставку, маючи навантаження менше 18 годин на тиждень.
Проблема невідповідності попиту до пропозиції на ринку праці притаманна не лише педагогам, а й економістам, медикам та юристам. Щодо технарів то все навпаки, роботи достатньо однак фахівців на ринку праці бракує, абітурієнти неохоче поступають на технічні спеціальності. До слова, за інформацією вузів у 2015/2016 навчальному році в педуніверситеті навчалося майже 6 тис студентів, в технічному університеті 5284, а у медичному 5252. Проте лідером по кількості студентів залишається економічний університет, там минулого навчального року здобували освіту понад 11197 студентів.
Важко знайти роботу за фахом
Молодий педагог розповідає, що вона любить дітей, і їй цікаво працювати з ними. Але деяким дітям нецікава англійська. Відповідно, перед молодою вчителькою досить скоро постало завдання, як зробити так, щоб заохотити цих дітей до іноземної мови. Проте, як каже Ольга, виявилось не все так просто.
Від вчительки до бізнес-леді
До такої безкорисливої та нелегкої праці не була готова Надія Прийдун. Тернополянка розповідає, що ще з шкільної парти хотіла вивчитися на вихователя дошкільної освіти. Проте не було такої спеціальності, тому вона вирішила поступити на вчителя початкових класів.
Після навчання тернополянка зрозуміла, що ця сфера діяльності не для неї, оскільки було досить важко знайти роботу, тому що у всіх школах, де вона намагалася працевлаштуватися називали досить немалі суми за робоче місце. Це притому, що жінка пробувала реалізувати себе не лише у тернопільських школах, а й ЗОШ, які є у прилеглих селах навколо нашого міста.
Звичайно, каже жінка, не так легко було розпочати бізнес, проте у неї все вдалося. Сьогодні в її студії-салоні “Азалія” працює понад десяток працівників.
Отримують і понад 5,5 тис грн
За даними Міністерства освіти і науки України, за рік середня зарплата вчителя-початківця без стажу зросла з 1979 гривень до 2586 гривень, а зарплата вчителя вищої категорії до 5742 грн.
Як повідомляють в управлінні освіти і науки Тернопільської міської ради, посадові оклади педпрацівників загальноосвітніх шкіл з 01 травня 2016 року такі: вища категорія – 2512 грн, І категорія – 2334 грн, ІІ категорія – 2157 грн та спеціаліст – 2050 грн. В нараховану зарплату також входять надбавки за спеціальний режим роботи в спецзакладах (у розмірі 20 %), за педагогічне звання 10-15 %, а також 20 % за престижність у роботі. До прикладу, вчитель отримує заробітну плату, виходячи з кількості годин, які затверджені у тарифікаційних списках на навчальний рік та додаткової оплати за класне керівництво та перевірку зошитів у розмірі 10-25%. Залежно від стажу педагогічної діяльності, категорійності та наявності звання ця сума коливається від 3200 до 5200 грн., при умові навантаження 18 годин на тиждень. Щодо вихователів ДНЗ зі стажем роботи понад 20 років та при наявності І категорії у спеціалізованому садку отримує заробітну плату – 4201,20 грн., у звичайному – 3501,0 грн.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Анонім
Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім reply Анонім
Діонісій
доречі, цього року в Педагогічному великий недобір, не те що на платне навчання, а і державне.
а закінчивши педагогічний, це не означає, що ти тільки вчитель, ти спеціаліст з інформатики, математики, історії тощо, який має право вести викладацьку діяльність. там є багатенько цікавих спеціальностей,
Анонім reply Діонісій
Діонісій reply Анонім
Олег