На 15- 20% знизилася вартість вторинного житла у нашому місті з початку року. Нові квартири подешевшали до 5%. До кінця року старе житло буде ще дешевше. Основна причина – відсутність попиту та перенасичення міста новим житлом
Нерухомість у нашому місті з початку цього року знову подешевшала. Так, на сайті dom.ria.com ще на початку 2016-го обжиту квартиру на 50 кв. м можна було придбати за 22-24 тис. дол. Сьогодні ту ж квартиру можна придбати за 18 тис. дол., а то й дешевше.
Причини такого різкого зниження цін на ринку нерухомості і те, яке житло зараз особливо вигідно купувати, дізналася «RIA плюс».
Дешевше на $3000
Фахівець каже, що з початку цього року вартість ненового житла в середньому знизилася на 3000 доларів на одній квартирі. Ціни на новобудови також знизилися, однак не так суттєво.
Купують більше нового
Сьогодні у Тернополі ринок первинного житла перенасичений пропозиціями, пояснює керівник агенції нерухомості «Європа» Ірина Гаврисюк. Відповідно, вартість житла знижується, оскільки пропозиція перевищує попит.
Щоправда, є винятки, зазначає пані Ірина. До прикладу, коли житло вторинного ринку, яке збудоване п'ять років тому, з усіма сучасними ремонтами та індивідуальним опаленням коштує дорожче ніж сира новобудова. Чи старе так зване «сталінське» житло у центрі нашого міста коштує також дорожче, ніж нова квартира на околиці. Тобто чинників, які формують кінцеву вартість житла є досить багато.
Такої ж думки керівник агенції нерухомості «Оранта» Любов Лисак. Вона каже, що тернополяни почали частіше надавати перевагу новим однокімнатним квартирам. Фахівець додає, що зниження доходів тернополян прямо впливає на зниження вартості житла, оскільки зниження попиту веде до зниження цін на пропозицію і навпаки, – це є елементарні закони ринку.
Прив’язка до долара
Банківський фахівець Любов Прийдун додає також, що зниження цін на житло відбулося ще й за рахунок того, що фінустанови перестали надавати іпотеку. Банківська система в нашій країні фактично перестала функціонувати, тому тернополяни почали менше купувати житла за позичені кошти.
Банківський експерт деталізує, що для того, аби забезпечити довгострокове кредитування, банки мають мати довгострокові депозити, оскільки саме ці кошти фінустанови і надають в довгострокове користування позичальникам.
Також пані Любов зауважує, що ціни на нове житло сьогодні стабільні за рахунок знецінення української валюти, оскільки усі забудовники продають житло лише в гривнях.
Загалом експерти, яких ми опитали, говорять, що до кінця року ринок нового житла стабілізується, а на вторинному можливе подальше зниження цін.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер