Українець, що обійшов півсвіту

Українець, що обійшов півсвіту
Родинні зв'язки єднали генерального штабного лікаря флоту Австро-Угорщини та мандрівника Ярослава Окуневського із Тернопіллям.


До останніх років у нас мало хто знав про цього генерал-майора морської медичної служби, що відвідав півсвіту - обійшов земну кулю на кораблях Військово-морських сил Австро-Угорської імперії.


- Ярослав Окуневський — генеральний штабний лікар флоту Австро-Угорщини і начальник медико-санітарної служби адміралтейства в Полі, теперішньому місті Пула — Хорватія, - розповідає тернопільський військовий історик Ігор Крочак. - Він першим розробив статут медико-санітарної служби флоту, який потім запозичили багато інших країн. А ще він заснував перший морський шпиталь.


Званням генерал-майора Ярослав Окуневський прирівнювався до контрадмірала. Та найцікавішим для наших сучасників може стати його книга “Листи з чужини”. Її у 2009-му перевидало видавництво “Темпора” і її ще можна купити.

Відео дня
> Foto iz knyhy Okunevskoho
- Цей чоловік — своєрідний символ. Бо ж здавна добре відомо, що українці у російському флоті досягли значних висот. Прізвища Нахімова та Лисянського знані, - продовжує пан Крочак. - А от галичани нібито до флоту стосунку не мали взагалі. І це спростовують приклади Ярослава Окуневського, Івана Кудравського та інших наших земляків. Більше того, Окуневський писав про наших земляків, які брали участь у Битві при Ліссі 1866 р. на Адріатиці.

На Тернопіллісестра

Ярослав Окуневський народився в українському містечку Радівці — тепер Румунія. Його дитинство пройшло на Буковині. Навчався юнак у селі Яворів біля Косова, де був парохом його батько. Згодом — у Снятині та Коломиї.

Foto iz knyhy Okunevskoho
- А от на Терпопіллі у нього були родичі. Батьків брат, дядько Ярослава, був парохом у селі Довжанка біля Тернополя, - каже пан Крочак. - Двоюрідна сестра Ярослава, Софія Окуневська-Морачевська, - перша українка Галичини, яка здобула університетську освіту і перша жінка-лікар в Австро-Угорщині.

А от рідна сестра Ярослава Окуневського Ольга — піаністка. Вона навіть акомпанувала на концертах Соломії Крушельницької.

- Поки інформацію про те, що Ярослав Окуневський бував у нас, я не знайшов. Але думаю, що у дядька він таки гостював, - каже Ігор Крочак.

Життя по-флотськи

У 17 років Ярослав Окуневський вступив у Віденський університет на медичний факультет. А оскільки навчався студент дуже добре, то на нього звернули увагу у Військовому міністерстві і надали стипендію з умовою відпрацювати військово-морським лікарем.

Bronepalubnyj kreiser Zenta
- У 1884-му він, як доктор медицини, почав працювати корабельним лікарем ВМФ Австро-Угорщини у Полі, - розповідає Ігор Крочак. - За час своєї 30-річної служби він встиг стати кавалером Лицарського хреста Франца Йосифа, Ордена лицаря іспанської королеви, французького ордена Почесного легіону і навіть китайського ордена Дракона.

І все це — не “за красиві очі”. Адже Окуневський виконав не одне важливе завдання, брав участь у далеких походах. Не виключено, за словами Ігоря Крочака, що українець виходив у море і на бронепалубному крейсері “Зента”. Його акварельне зображення тернопільський військовий історик створив у 2011-му.

- Окуневський побував у країнах Середземномор'я, Близького Сходу, Африки, в Індії, у тому числі в Гімалаях, а також на Цейлоні та у Китаї. І все він занотовував і щоденниках.

Офіційно чоловік був лікарем. Та імовірно, що виконував і таємні розвідницькі завдання.

- Наприклад, росіяни досі неохоче говорять про свою присутність на Балканах перед Першою світовою, - веде далі пан Крочак. - А Ярослав Окуневський пише, що він, будучи у цивільному костюмі, розговорився у Чорногорії з ад'ютантами тамтешнього князя Лабутом і Петаром Врбицами. Петар сказав: “З весною приїдуть російські офіцери і стануть наших заправляти до воєнного діла”.

Говорили і про навчання чорногорських військових у Росії.

Похований у Городенці

Військово-морський лікар ніколи не забував про те, що є українцем. Зокрема, перераховував гроші на будівництво українських закладів, розвиток установ. Ще у студентські роки він очолював у Відні товариство “Січ”, засноване уродженцями Тернопілля Іваном Пулюєм та Іваном Горбачевським.

- У часи ЗУНР Ярослав Окуневський підтримував січових стрільців та УГА. Допомагав зі створенням Першого гуцульського полку морської піхоти з моряків колишньої Австро-Угорської імперії, - каже Ігор Крочак.

Морський медик очолив Державну медичну місію ЗУНР у Відні, відправив чотири ешелони медикаментів та медичного майна для УГА. Незабаром Окуневський повернувся додому і очолив санітарну управу Галицької армії. Та Галичину окупувала Польща. Чоловік залишився на рідній землі, хоча його дружина Отилія і доньки Дора та Ольга жили в Австрії.

Надалі Ярослав Окуневський парацював лікарем у Городенці, у лікарні, яку допомагав звести у 1909 р. Жив у бідності, адже Польща відмовлялася виплачувати пенсію. У 1929 році 69-річний чоловік загинув внаслідок спроби самогубства через зневіру.

- У радянські часи про Ярослава Окуневського не згадували, - говорить Ігор Крочак. - У 2006-му при ВМФ України заснували відзнаку імені Ярослава Окуневського.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 Великодні майстер-класи проводитимуть в Тернополі 18-19 квітня 21:05 Що класти у кошик і що робити з пасками, які не з'їли: о. Олексій Філюк відповідає на ваші запитання 20:00 ​​​​​​​Генплан лиш у Тернополі такий «секретний»? Чому в суді заборонили фотографувати документ 19:00 До 6 000 грн вистачить: скільки коштів тернополяни витрачатимуть на приготування до Великодня play_circle_filled Від читача 18:27 Власна справа – власне майбутнє: на Тернопільщині підприємці отримали 8,1 млн грн на розвиток бізнесу 18:11 Оновлюють розмітку на дорозі «Тернопіль — Львів » 17:22 На Тернопільщині обмежують проведення масових заходів на Великдень та поминальні дні 16:50 Митрополит Теодор Мартинюк звершив Чин умивання ніг капеланам photo_camera 16:31 «Молодіжні гаївки» анонсували в Тернополі у Світлий Понеділок 16:01 Аварія біля села Мишковичі: троє людей отримали травми 15:50 Як тернопільським військовим та ветеранам захистити свої права: корисні ресурси, інструкції та контакти 15:25 У Зарваниці відбулася Проща родин загиблих Героїв (пресслужба Тернопільської міської ради) 15:15 «Навчання тут зараз неможливе». Пожежа у Козівському ліцеї: що буде з учнями та вчителями photo_camera 14:40 Посилюють заходи безпеки на свята поліцейські та рятувальники: де та як чергуватимуть 14:05 Посадовця і експоліцейського затримали за спробу відправити у Молдову військовозобов'язаного 13:30 Суд у справі Гайдука: скаргу на вирок апеляція залишила без руху 12:55 Тернополянин облаштував у своїй квартирі місце для вживання наркотиків 12:20 Паски від 40 грн, а м’ясо трохи подорожчало: що і за скільки пропонують на ярмарку до Великодня play_circle_filled photo_camera 11:45 Ремонт дороги проведуть на шести вулицях в Тернополі 11:15 У Кременці чоловік загинув, коли ремонтував вантажівку
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up