Споживач: несезонні кавуни можуть потягнути за собою проблеми

Споживач: несезонні кавуни можуть потягнути за собою проблеми
З початку липня і майже до середини осені «в тренді» у всіх споживачів – кавуни і дині. Для когось це – просто смачний харч, а для когось – спосіб покращити здоров’я. Адже, як запевняють фахівці, кавун та диня - цінні лікарські рослини з цілющим впливом.

Перші кавуни та дині, що потрапили на Тернопільський ринок, не були безпечними для нашого організму. Майже усі партії бракували фахівці через перевищення у них вмісту нітратів. Ягоди привезли з Херсонської області.

- Перші партії кавунів ми усі забракували, - розповідає заступник начальника обласної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, лікар Наталя Остапів. – А дині ми ще бракуємо і досі (станом на 9 липня – прим. ред.).

Так, при граничнодопустимій концентрації нітратів у кавунах  – 60 мл/кг, у херсонських кавунах нітратів бувало удвічі більше. Схожа ситуація із динями – норма для цього продукту – 90мл/кг.

- Їсти кавуни уже можна, - додає лікар. – Однак купувати слід у тих торгових точках, які отримали  експертні висновки лабораторії. А ось дині поки що їсти не рекомендую. Особливо діткам.

 Адже відбір продуктів харчування для дітей, за вмістом в них нітратів, має бути ще більш суворим. У дитячому харчуванні слід використовувати продукти з мінімальним вмістом нітратів.  

- Самі нітрати для людського організму не шкідливі, - продовжує лікар. -  Вони небезпечні тим, що потрапляючи  в організм, перетворюються в нітрити. При цьому найменше, до чого вони можуть призвести, – це розлади шлунку. А найнебезпечніше - вплив на центральну нервову систему і поява новоутворень.

Дивіться, де купуєте ягоди
З’ясувати ж власноруч пересічному покупцеві, чи містять баштанні нітрати, нереально. Як неодноразово повторювали фахівці, зробити це можна тільки за допомогою лабораторних досліджень. 

- Припущення про те, що серединка чи шкірка у таких кавунах жовтіша – це тільки припущення, - додає пані Остапів. - Із власного досвіду скажу: дивишся на молоду, недозрілу диню, вона і повинна б містити нітрати, а їх нема. А буває диня стигла, жовта, а рівень нітратів перевищує граничну норму. 

Утім, якщо споживати безпечні кавуни та дині, то такі фрукти принесуть користь організму. Так, придбати кілограм кавуна нині можна за три гривні п’ятдесят копійок, а кілограм дині – 10,50-11,50 грн. Однак, купуючи баштанні навіть ближче до осені, варто звертати увагу на місце продажу.

- Кавуни та дині не повинні лежати на землі, - каже головний спеціаліст інспекції з питань захисту прав споживачів Софія Кошулінська. – Товар розташовують на піддонах, висотою десять сантиметрів. Окрім того, у продавця має бути експертний висновок з фітослужби.  

З половинкою ягоди - зараза
У скинутих на купу баштанних з’являються мікротріщини. У них теоретично може потрапити і бруд, і хвороботворні мікроби, кажуть фахівці. Окрім того, згідно із «Правилами роздрібної торгівлі картоплею та плодоовочевою продукцією”, не можна реалізовувати недозрілі і перезрілі кавуни. 

- У жодному випадку не варто купувати половинку кавуна чи дині на стихійних ринках, - каже головний спеціаліст Тернопільського управління держасанепідемслужби в області Олена Паламар, – оскільки ми не маємо можливості перевіряти їхній товар. У таких місцях нема належних умов для того, щоб нарізати і розфасувати товар. Інша справа у магазинах, супермаркетах – тут є умови для фасування.

Попри часті застереження від санепідслужби,  мешканці і далі купують такий товар у непризначених для торгівлі місцях. Тим самим наражають на небезпеку і себе, і особливо діток, додає фахівець. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Anonymous

    жаль
  • Anonymous

    "Товар розташовують на БІДОНАХ, вище десяти сантиметрів від землі" П. Гривас - це як?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
20:01 У Тернопільському музеї влаштували Великодню майстерню photo_camera 19:00 По 15 років тюрми присудили трьом депутатам держдуми 18:15 На «Дружбі» ремонтують аварійні сходи: що змінилося? 17:33 Як в Україні буде відбуватись мобілізація ув'язнених. Пояснює юрист Від читача 13:58 На платформі Мегого вийшов короткометражний фільм Віталія Кікотя «Сумні портрети». 16:50 Неймовірні магнолії та сакури розквіли в Кременецькому ботанічному саду. Як туди дістатись photo_camera 16:10 У Тернополі засудили екскерівника податкової та його сина, які вимагали 40 тисяч доларів неіснуючого боргу 15:35 В Україні презентували законопроект про відбудову та відновлення 14:53 Видання «20 хвилин» на мапі рекомендованих медіа в Україні. Читайте лише перевірені факти! photo_camera 14:30 Ветерани та ВПО можуть скористатись безкоштовною послугою переїзду в Україні (Новини компаній) 14:17 На Тернопільщині — штормове попередження 13:45 У Тернополі виділили майже 2,6 млн гривень на техніку для школярів 13:08 У Тернополі зустріли колону «На щиті» із полеглим Героєм Василем Друзюком (ВІДЕО ДНЯ) play_circle_filled photo_camera 12:40 У Тернополі пенсіонерка травмувалась в маршрутці, коли водій раптово пригальмував 12:05 Суддю не каратимуть за перевищення швидкості, а тернопільського поліцейського, який його зупинив — звільнили 11:25 У Тернополі водійка на LEXUS в'їхала у перешкоду прямо перед відділком поліції. Була напідпитку 10:50 У Ланівцях зустрічатимуть кортеж «На Щиті»: загинув Герой Василь Друзюк 10:10 В Україні прогнозують зростання зарплат. Кому на нього розраховувати 09:30 18 квітня світло вимикати не будуть, але ситуація може змінитись 09:00 У Чорткові підняли тариф на воду
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up