Споживач: несезонні кавуни можуть потягнути за собою проблеми

Споживач: несезонні кавуни можуть потягнути за собою проблеми
З початку липня і майже до середини осені «в тренді» у всіх споживачів – кавуни і дині. Для когось це – просто смачний харч, а для когось – спосіб покращити здоров’я. Адже, як запевняють фахівці, кавун та диня - цінні лікарські рослини з цілющим впливом.

Перші кавуни та дині, що потрапили на Тернопільський ринок, не були безпечними для нашого організму. Майже усі партії бракували фахівці через перевищення у них вмісту нітратів. Ягоди привезли з Херсонської області.

- Перші партії кавунів ми усі забракували, - розповідає заступник начальника обласної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, лікар Наталя Остапів. – А дині ми ще бракуємо і досі (станом на 9 липня – прим. ред.).

Так, при граничнодопустимій концентрації нітратів у кавунах  – 60 мл/кг, у херсонських кавунах нітратів бувало удвічі більше. Схожа ситуація із динями – норма для цього продукту – 90мл/кг.

- Їсти кавуни уже можна, - додає лікар. – Однак купувати слід у тих торгових точках, які отримали  експертні висновки лабораторії. А ось дині поки що їсти не рекомендую. Особливо діткам.

 Адже відбір продуктів харчування для дітей, за вмістом в них нітратів, має бути ще більш суворим. У дитячому харчуванні слід використовувати продукти з мінімальним вмістом нітратів.  

- Самі нітрати для людського організму не шкідливі, - продовжує лікар. -  Вони небезпечні тим, що потрапляючи  в організм, перетворюються в нітрити. При цьому найменше, до чого вони можуть призвести, – це розлади шлунку. А найнебезпечніше - вплив на центральну нервову систему і поява новоутворень.

Дивіться, де купуєте ягоди
З’ясувати ж власноруч пересічному покупцеві, чи містять баштанні нітрати, нереально. Як неодноразово повторювали фахівці, зробити це можна тільки за допомогою лабораторних досліджень. 

- Припущення про те, що серединка чи шкірка у таких кавунах жовтіша – це тільки припущення, - додає пані Остапів. - Із власного досвіду скажу: дивишся на молоду, недозрілу диню, вона і повинна б містити нітрати, а їх нема. А буває диня стигла, жовта, а рівень нітратів перевищує граничну норму. 

Утім, якщо споживати безпечні кавуни та дині, то такі фрукти принесуть користь організму. Так, придбати кілограм кавуна нині можна за три гривні п’ятдесят копійок, а кілограм дині – 10,50-11,50 грн. Однак, купуючи баштанні навіть ближче до осені, варто звертати увагу на місце продажу.

- Кавуни та дині не повинні лежати на землі, - каже головний спеціаліст інспекції з питань захисту прав споживачів Софія Кошулінська. – Товар розташовують на піддонах, висотою десять сантиметрів. Окрім того, у продавця має бути експертний висновок з фітослужби.  

З половинкою ягоди - зараза
У скинутих на купу баштанних з’являються мікротріщини. У них теоретично може потрапити і бруд, і хвороботворні мікроби, кажуть фахівці. Окрім того, згідно із «Правилами роздрібної торгівлі картоплею та плодоовочевою продукцією”, не можна реалізовувати недозрілі і перезрілі кавуни. 

- У жодному випадку не варто купувати половинку кавуна чи дині на стихійних ринках, - каже головний спеціаліст Тернопільського управління держасанепідемслужби в області Олена Паламар, – оскільки ми не маємо можливості перевіряти їхній товар. У таких місцях нема належних умов для того, щоб нарізати і розфасувати товар. Інша справа у магазинах, супермаркетах – тут є умови для фасування.

Попри часті застереження від санепідслужби,  мешканці і далі купують такий товар у непризначених для торгівлі місцях. Тим самим наражають на небезпеку і себе, і особливо діток, додає фахівець. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Anonymous
    жаль
  • Anonymous
    "Товар розташовують на БІДОНАХ, вище десяти сантиметрів від землі" П. Гривас - це як?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
17:20 У лікарні від важких поранень помер 38-річний Герой з Тернопільщини Анатолій Водовіз 16:50 Де була руїна — знову буде храм: селяни почали відбудову згорілої церкви 16:10 У Козівському ліцеї, де напередодні Великодня вирувала пожежа, надалі вчитимуться онлайн 15:37 Долар суттєво зріс: актуальний курс валют в обмінника Від читача 16:53 Захисти себе онлайн 15:07 Майже 1,4 млн гривень на ремонт тротуарів біля будинків можуть витратити у Тернополі: дивіться адреси photo_camera 14:35 На Тернопільщині розпочали ексгумацію жертв Волинської трагедії 14:03 Затор — на кілометри: на Микулинецькій через обрив електромережі зупинився транспорт 13:20 Дві перемоги на Всеукраїнських олімпіадах здобула школярка з Тернополя Уляна Гербут 12:45 Михайло Яцина через суд повернув собі посаду головного податківця Тернопільщини 12:35 Штормове повідомлення оголосили на Тернопільщині: прогнозують грози та град 12:05 Сім іноземців-нелегалів виявили у тернопільському готелі 11:25 Четверо людей постраждали в аварії на Шумщині: зіштовхнулись Nissan та Peugeot 10:50 На Кременеччині чоловік підірвав гранату: сам у лікарні з серйозними травмами 10:20 На Шухевича горів автомобіль Renault 09:41 На Володимира Великого жінка потрапила під колеса BMW (ОНОВЛЕНО) 09:35 Митрополит Нестор заклав наріжний камінь храму у Катеринівці, де згоріла 100-літня церква photo_camera 09:00 Збаразька громада провела в останню путь Героя Андрія Кузя 08:00 Нічна атака на Україну: росіяни били ракетами і дронами, загинули люди photo_camera 22:00 Тернопіль прийматиме чемпіонат України з греко-римської боротьби
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up