Помилувались квітами ясенцю білого, який ще називають неопалимою купиною, можна біля підніжжя Гострої скелі у заповіднику "Медобори", що на Гусятинщині. Саме там рідкісної рослини найбільше в Україні.
У 60-х на цьому місці діяв вапняний кар'єр. Десятки червонокнижних і регіональних рідкісних рослин були знищені. Згодом тут відкрили заповідник, де почали вирубування чагарників, які заполонили підніжжя. Хоч рослинність на цій ділянці не залишилась недоторканою, вдалось врятувати ясенець білий і ще 18 видів червонокнижних рослин.
Торкатись цих красивих квітів не можна - вони отруйні і можуть викликати опіки. Запах в рослини приємний, проте навіть його не можна вдихати надто близько.
За легендами, раніше ця рослина слугувала оберегом. Дівчата вплітали їх у вінки, чоловіки носили коло серця - було повір’я: якщо цю квітку взяти з собою у бій, обов’язково повернешся живим. Одного разу на місцеве поселення напало військо, жінки та діти заховались у печері, біля якої цвів ясенець. Коли один з нападників зірвав рослину, вона спалахнула у його руках, а разом з нею і інші квіти. Так могутнє військо було переможене, і відтоді рослина так себе захищає.
Та найбільше відома неопалима купина своєю ще одною незвичайною властивістю.
Як розповідають працівники заповідника, на стеблах цих рослин є такі пухирці, заповнені ефіром. Якщо в безвітряний день запалити запальничку біля куща, він запалає. Ефір згорає, а рослина залишається неушкодженою.
Вчені досі сперечаються, що саме ясенець білий міг бути тим палаючим кущем, який згадується у Святому Письмі. Саме через нього Бог заговорив до Мойсея і призвав вивести народ Ізраїлю із Єгипту у землю Обітовану. Ще одна версія зображена на іконі "Неопалима купина". Палаючий кущ знаменував і зачаття Божою Матір’ю Ісуса Христа від Духа Святого. Кажуть, що ця ікона оберігає приміщення від пожежі та блискавки.
Поїздку організували в рамках серії мандрівок Тернопільщиною від "Koza Play".
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер