Загалом чутки про те, що чоловіків не випускають за кордон, в Тернополі ходять уже не перший місяць. Люди навіть брали з собою військові квитки в подорож, аби не було непорозумінь на кордоні. Проте є вже тернополяни, які справді не змогли виїхати за межі України.
- Знайомий два тижні тому їхав до дружини в Італію, - розповідає тернополянка Марія Ткач. - На кордоні з Польщею його завернули назад. Сказали, що він – військовозобов'язаний, відповідно, має залишатись у країні.
Тернополянка Світлана додає, що її знайомі на днях не змогли поїхати в подорож.
- Чоловіки мали оплачені путівки на відпочинок, - каже жінка. – Проте на кордоні сказали, що вони - боєздатні і не можуть зараз виїжджати з країни. Тож у людей пропали гроші за путівки...Водночас ми знайшли людей, яких все ж спокійно випустили за межі України.
- Мій брат 31 липня їхав у Польщу. На кордоні не пропустили, бо його запрошення на роботу в цій країні викликало підозри у прикордонників, - розповідає тернополянка Мар'яна Дохват. - Того ж дня разом із братом завернули багато інших людей. Але на вихідних брат таки поїхав у Польщу і цього разу без пригод. Про те, що він - військовозобов'язаний, ніхто на кордоні не згадував, до запрошення на роботу вже теж не чіплялись.
Також, як додає співрозмовниця наприкінці липня її товариш їхав у Німеччину. Він теж без проблем перетнув кордон.
Загалом, якщо людину ще не призвали в лави Збройних сил України, то заборон щодо виїзду за кордон немає, пояснював на чаті 20minut.ua координатор у зв'язках із громадськістю уповноваженого ВР із прав людини в Тернопільській області Володимир Шевченко.
- Хіба що є рішення суду. Якщо ж чоловік отримав повістку, пройшов медичний огляд, то цілеспрямований виїзд за кордон матиме певні юридичні наслідки, - каже пан Шевченко. - Адже це вже — свідоме ухилення від військової служби.
Правила перетину українцями нашого кордону останнім часом не змінювали, повідомляють у Держприкордонслужбі.
- Нових обмежень і додаткових документів не затверджували. Тобто того ж мобілізаційного квитка прикордонники у громадян не запитують, - пояснює начальник відділу з питань взаємодії із ЗМІ, забезпечення доступу до публічної інформації та по роботі зі зверненнями громадян Держприкордонслужби Олег Слободян. - Усі ці чутки про невипускання людей за межі України спровоковані панічними настроями.
Водночас фахівець додає: якщо доручення не випускати певних громадян за кордон можуть видавати. Але це може бути пов’язано із рішенням суду щодо кримінальної відповідальності людини, із її кредиторською заборгованістю, невиплаченими аліментами та іншими невиконаними зобов’язаннями. Але прикордонники не знають причини невипускання людини за кордон, тому не можуть говорити такого про мобілізацію, АТО тощо.
- Наголошу ще раз – ніяких нових обмежень щодо перетину українцями кордону немає, підсумовує пан Слободян. - Якщо люди вважають, що прикордонник неправомірно не випустив їх за межі України чи вчинив інші незаконні дії, нехай звертаються на телефон нашої гарячої лінії – 044-527-63-63. Усі звернення громадян фіксуються та щодо кожного є відповідна реакція Держприкордонслужби.
А ви чи ваші знайомі потрапляли у схожі ситуації на кордоні? Як їх вирішували?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер