Кожен громадянин, який не скористався своїм правом на землю, може претендувати на ділянки площею до 12 сотих для ведення садівництва, до 10 сотих – для будівництва й обслуговування житлового будинку, до 1 сотки – для будівництва гаража
Шлях, який може довести до отримання земельної ділянки без блатів та хабарів пропонуємо читачам «RIA плюс». Він непростий, забирає час та гроші, але дає шанс на землю.
Простішого варіанту, якщо відкинути «рішання», – немає.Закон є, потрібне знання
Наш варіант не дає 100% гарантії на землю, бо існує багато «але». Одначе він у рази перспективніший, ніж просто подача заяви на землю, результатом якої буде відмова.
- За період з 2010 до 2015 року сесія міської ради у Тернополі затвердила проекти землеустрою для 54 земельних ділянок для ведення садівництва, 276 земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, 244 ділянки для будівництва індивідуальних гаражів, - інформують у відділі земельних ресурсів міської ради. - Ще близько тисячі земельних ділянок на Микулинецькій отримали учасники АТО та пільгові категорії громадян.
Більшість ділянок під гаражі чи будівництво міськрада виділяла під вже існуючими об’єктами з правом власності. Тобто «голих» ділянок люди отримали небагато, а зважаючи на «тернистий шлях», чимало з нових власників, переконані ми, - не прості тернополяни...
У цій публікації ми розповімо про варіант отримання земельної ділянки у межах міста.
– Земельний кодекс України передбачає надання земельних ділянок громадянам у власність чи користування, – розповідає фахівець у земельній сфері Михайло Федишин. – Прописані чіткі норми безоплатної передачі земельних ділянок. Якщо говорити про місто, то кожен громадянин, який не скористався своїм правом на землю, може претендувати на ділянки площею до 12 сотих для ведення садівництва, до 10 сотих - для будівництва й обслуговування житлового будинку, до 1 сотки - для будівництва гаража.
Покрокову інструкцію з отримання землі ми відобразили у схемі. Тут зупинимось на окремих нюансах. Щоправда, одразу розчаруємо: проста формула - «написав заяву й отримав землю» у Тернополі не діє. Традиційно на прохання громадянина надати ділянку під садівництво, будівництво індивідуального будинку чи гараж з'являється відписка. «Інвентаризації землі в Тернополі не проведено, реєстру земельних ділянок не створено, інформація про вільні земельні ділянки відсутня» – приблизно такою є відповідь мерії заявнику. І це правда. Процес інвентаризації всієї землі міста, який ініціював депутат міськради від «Об’єднання «Самопоміч» Андрій Шкула, лише стартував.
– Інвентаризація землі - складний процес, але через три роки, якщо все буде добре, міськрада та чиновники офіційно бачитимуть, де є вільна земля для надання громадянам,- каже пан Шкула. – Згодом, вірю, вдасться створити й реєстр землі, аби і громада бачила, де є вільна земля і скільки її. Тоді відписок не буде! Поки ж городяни змушені самостійно шукати потенційно вільну землю і лиш тоді звертатися у міськраду щодо її виділення. Інструкція, яку пропонують журналісти та фахівці земельної сфери, дієва. Альтернативних варіантів я не знаю. Легкі шанси на землю були лише в учасників АТО та певних пільгових категорій. Для них передбачили земельні ділянки на Микулинецькій. Проте там уже все роздали, тому надалі навіть вони без зусиль землі не отримають.
«Взяти земельну ділянку» з юридичної точки зору – це процес, який вимагає прийняття двох рішень сесії міськради. Перше – надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення ділянки. Друге – затвердження проекту землеустрою щодо відведення ділянки. Обидва етапи вимагають витрат на послуги землевпорядної організації. Загалом близько 4000 грн, але можна зекономити. І для отримання дозволу на складання проекту, і для його затвердження до міськради потрібно звертатися через Центр надання адмінпослуг з переліком документів, передбаченим інформаційними картками: http://cnap.rada.te.ua/services/categories?view=services&category=2.Перший етап важчий
Уже на етапі отримання дозволу виникає проблема: серед переліку документів, які потрібно подати у ЦНАП, – графічні матеріали на ділянку. Тобто людині потрібно знати, де та земля. Вимогу легко долають ті, хто закріплює землю під існуючим об’єктом (хатою чи гаражем – прим. авт). Ті, хто просто хоче вільну землю будь-де у місті, нічого не отримують.
Вихід є! Доведеться навчитись користуватися планом зонування Тернополя: http://rada.te.ua/normativnie-dokument/proekt_generalnogo_planu/20553.html, кадастровою картою України: http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta, картами Google maps: https://www.google.com.ua/maps/.
Коли знайшли ділянку, потрібно отримати графічні матеріали (викопіювання з чергового плану міста масштабом 1:2000, план ділянки масштабом 1:500 з описом меж). Надати їх можуть безоплатно, якщо мають, в управлінні архітектури міськради. Зверніться туди із заявою та долучіть схематичне розташування землі, фото. Проте викопіювань в управлінні немає, тож необхідно звернутися до землевпорядної організації. Остання зможе провести зйомку (близько 1500 грн). До заяви у ЦНАП також слід долучити розрахунок потреби у площі. Його може виготовити архітектурна чи проектна організація (близько 200 грн). Решту документів зберете самостійно. За місяць після здачі паперів у ЦНАП ви отримаєте результат – повідомлення про те, що ваше звернення винесуть на сесію, або ж аргументовану відмову. Причиною відмови може бути те, що, приміром, ділянка вже є у власності або ж там розташовані комунікації. Радимо після таких аргументів звернутись із запитом на ім'я міського голови з проханням надати інформацію про власника землі чи схему розміщення комунікацій. Буває, що відмова безпідставна. Тоді у ЦНАП варто звернутись із тим же пакетом документів, але долучити відповідь із мерії.
Якщо ваше звернення пройшло, то все впреться в голосування депутатів на сесії. Розуміючи, що питання надання вільних ділянок на сесію часто потрапляють через корупційні схеми і депутати не часто підтримують такі проекти рішень, радимо піти на прийом до народних обранців з різних фракцій і пояснити, що ви звертаєтесь на сесію без «рішань» та потребуєте землі.
Другий етап – більші витрати
Якщо ви отримали дозвіл на складання проекту землеустрою відведення ділянки – підписуйте угоду із землевпорядною організацією на його виготовлення (близько 2500 грн.). Трохи побігати доведеться і вам. Приміром, узгодити межі з сусідніми користувачами чи взяти ту чи іншу довідку. Хвилюватися не варто, бо процес координуватиме землевпорядна організація, яка буде вас скеровувати, куди потрібно. Часто такі організації самостійно виконують майже всі погодження чи збір додаткових даних. Таких фірм у Тернополі багато, але радимо звернутися за рекомендаціями до знайомих. Адже завжди є організації, які працюють якісніше та швидше. Сформований та погодженний проект землеустрою, який пройшов усі етапи (приміром, держреєстрацію та присвоєння кадастрового номеру, які відбуваються до затвердження проекту на сесії – прим. авт.) знову потрібно здати у ЦНАП. Перелік документів регламентується іншою інфокарткою. Та основне – проект. Інші документи можна оформити без сторонньої допомоги.
– Загалом проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає декілька витягів чи довідок, – каже фахівець у земельній сфері Михайло Федишин. – Їхню вартість землевпорядники зазвичай не включають у вартість послуги з виготовлення проекту землеустрою. Якщо організація готова за розумну плату взяти на себе отримання цих елементів проекту землеустрою, то краще скористатись її послугою. Непідготовленій людині не завжди легко і швидко вдається отримати той чи інший документ. У середньому у місті повна вартість виготовлення проекту з отриманням витягів і оформленням погоджень та довідок не перевищує 3500 грн.
Зазвичай депутати міськради, які надавали дозвіл на складання проекту землеустрою, без зайвих маневрів голосують за його затвердження. Якщо з різних причин проект рішення не набере достатньо голосів «за», людина має право звертатися на сесію знову. Перед тим варто з’ясувати причину відмови та попросити підтримки у депутатів.
Щодо інструкції то «ходити за землею» не обов’язково самостійно. Як варіант, можна знайти землевпорядну організацію з доброю репутацією і запропонувати їм підшукати вам землю за вказаною методикою. Крім того, такі організації мають свої, прогресивніші, методи виявлення вільної землі.
Поцікавились ми отриманням землі і в сусідньому Львові.
– У більшості міст, думаю, ситуація з отриманням землі простими громадянами схожа, – говорить голова фракції «Української Галицької партії» у Львівській міськраді Тарас Чолій. – Громадянин коли звертається до нашої міської влади з проханням, зазвичай, отримує відписку. Проте якщо людина сама знаходить вільну землі і просить їй виділити ту ділянку, то шансів більше. Принаймні в депутатських комісій та в депутатського корпусу вони отримують розуміння. Той, хто володіє знаннями та прикладає зусиль, має шанси.
Озвучив депутат і іншу проблему Львова. Таку ж, як і в Тернополі, – непрозорий відвід землі під забудову, навіть у зоні ЮНЕСКО.
– Зараз частина депутатів працює над тим аби виявити та оприлюднити типові схеми відводу землі в обхід аукціону чи в свупереч заборонам,- каже пан Чолій. - Думаю що в Львові, що в Тернополі при активній роботі депутатів та активності громади зміни будуть.
Михайло ФЕДИШИН, фахівець земельної сфери, юрист:
– Хоч закон і передбачає можливість громадянами безоплатно отримувати земельні ділянки в межах міста, це право не безумовне. Тобто, людина звертається до органу місцевого самоврядування, в нашому випадку в Тернопільську міськраду, і вже депутати вирішують погоджувати виділення землі людині, чи ні. Причини відмови мали б бути об’єктивні та обґрунтовані. Проте міськрада, нагадаю, колегіальний орган, а депутати можуть керуватися не завжди законами, а якимись своїми баченнями та переконаннями. Тому буває й таке, що на 100% відповідне закону звернення щодо землі завершується відмовою. У таких випадках можна і до суду звертатися, але це вже інша історія...
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
І ще про надання землі на Микулинецькій, це мається на увазі місце на цвинтарі?