До війни тернополяни відпочивали у Заліщиках, де був також нудистський пляж

До війни тернополяни відпочивали у Заліщиках, де був також нудистський пляж
Уже перед Другою світовою туристам у Тернополі не доводилося самотужки вишуковувати цікаві місцини для мандрівок і задавати собі питання, де заночувати.

Усю інформацію надавали у бюро подорожей та продажу залізничних квитків Orbis на вул. Третього Мая (тепер - Сагайдачного) і в офісі Товариства туристично-краєзнавчого. Останній діяв у приміщеннях сучасної обласної прокуратури на вул. Листопадовій (тоді - 29 Листопада). Пізніше це товариство мало офіс на сучасній вул. Чорновола.
Загалом до війни тернополяни забавляли себе взимку катанням на лижах на Петриківській горі, що на сучасній “Дружбі”, а на ковзанах - на численних ковзанках у місті. Дехто уже тоді їздив у польське Закопане. Натомість у теплу пору року міщани у ті часи вибиралися на популярний курорт Заліщики, у Карпати.
Відпочинок - без виїзду

- Тоді було менше закордонних поїздок, але, як і тепер, усе залежало від майнового статусу людини, - розповідає краєзнавець Любомира Бойцун. - На лижах каталися на Петриківській горі, на Ставі, у Кутківцях або ж на інших околицях міста.
Лижний спорт у довоєнний період називали лещетарством. Вочевидь, що поціновувачі цього заняття мали власне спорядження, адже знайти інформацію про оренду лиж у старих газетах кореспонденту “20 хвилин” поки не вдалося. Немає подібної інформації і про ковзанярство. Натомість відомо, наприклад, що ковзанки “заливали” українська та польська організації “Сокола”. Українська ковзанка, як каже пані Бойцун, діяла взимку за будівлею сучасної Української гімназії імені Івана Франка, біля якої до війни стояв будинок “Сокола”. Тепер це місце частково займає стадіон.
Свій літній відпочинок тернополяни часто пов’язували з купанням у Сереті та загорянням на пляжах. Найдавніший із відомих у Тернополі пляжів розташовувався на Білій горі, в районі сучасної вулиці Білогірської. Також неподалік, біля петриківського моста із 1932 р. був пляж польського товариства Strzelec. Ще до 1960-х існував пляж біля замку. Тоді ж утворили пляжі “Ближній” і “Дальній”. А от пляж “На Циганці”, ймовірно, - наймолодший.
На купання їхали у Заліщики

З-поміж “південних” курортів поза конкуренцією серед грошовитих курортників, або, як їх тоді називали, літників, до війни були Заліщики.
“Літники знаходять приміщення у приватних домах як у місті, так і в Старих Заліщиках і поблизькому селі Добровляни. Місячна плата за покій - від 70-80 злотих в залежності від обстановки. Цілковите утримання однієї особи потягне 200 злотих у місяць. Великі групи туристів у час літніх відусток можуть розміститися у школах. Місцевий відділ туристично-краєзнавчого товариства організовує на літній сезон приміщення на 20 ліжок у вчительській семінарії і надає туристам потрібну інформацію, провідників та інше. За вказівками щодо перебування літники повинні звертатися у магістрат Заліщиків,” - йдеться у старому путівнику від 1928 р.
У місті діяли два пансіонати: “Сонячна” і “Київ”, а також готелі Grand і Centralny, де за добу проживання у номері брали по 3-4 злотих. Пляжів було також два - “Сонячний” і “Тінистий”. Окрім того, саме у Заліщиках з’явився перший у міжвоєнній Польщі неофіційний нудистський пляж. Із Тернополя на ці курорти їздили потяги.
Мандрували шляхами Собєського
- Популярними були серед тернополян і виїзні екскурсії воєводством, - каже Любомира Бойцун.
І справді, місцеві газети і часописи початку ХХ століття неодноразово писали, наприклад, про мандрівки шляхами бойової слави короля Яна Собєського. Їздили туристи, здебільшого поляки, і в Збараж. Там згадували про козацьку облогу 1649 р. і, зокрема, про її описи у книгах Генрика Сєнкевіча. Та, незважаючи на популярність, Збаразький замок у міжвоєнні часи був закинутий. А от у вежі тепер занедбаного замку у селі Кривче на Борщівщині, навпаки, активісти туристично-краєзнавчого товариства облаштували своєрідний хостел для мандрівників. Останніх у Кривче приваблювала ще й розміщена у селі печера Кришталева.

Щодо відпочинку тернополян у Карпатах, то про нього наразі є найменше інформації. Зі старих поштівок можна довідатися, що знаними і розрекламованими були Яремче, особливо скелі Довбуша та місцевий водоспад, а також Черче, Гребенів та Бубнище. До речі, якщо у Заліщиках з метою розрекламувати курорт відпочивав керівник Польщі Юзеф Пілсудський, то у Гребенові на сучасній Львівщині на родонових водах, окрім тернополян, бували австро-угорський принц Фердинанд, митрополит УГКЦ Андрей Шептицький та англійський політик Вінстон Черчіль.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (13)
  • Anonymous

    у 1932 році Заліщики це Польща?
  • Anonymous

    Дійсно- тепер діра...Комуняки все похєрили,а за 20 років незалежності "крикуни" розікрали все і розтягли. Тепер при владі у районі "бедрикуни" і лемки, яким треба срочно збудувати на бувшому польському курорті "малєнькій" цинковий "заводік",щоб наживатися далі.Зарплата на їхній фірмі - у конвертах, бикота з навколишніх сіл клепає відра і тазіки, вдихаючи цинковий пил і не думаючи про недалеке покалічене майбутнє. Красота-а-а...

    Anonymous reply Anonymous

    http://zal.te.ua/forum/viewtopic.php?f=2&t=1736
  • Anonymous

    А класно було би,якби трохи доклали туди грошенят.Ось вам і туризм і інвестиції.У Заліщиках унікальний мікроклімат,дуже схожий до середземноморського.Колись капіталісти не дурні були!

    Anonymous reply Anonymous

    дира дирою....
  • Anonymous

    Ого,сам Черчіль був навіть.

    Anonymous reply Anonymous

    Черчіль був великим прихильником нудиських пляжів і сигар )))

    Anonymous reply Anonymous

    ага.і ще преслі був.і фреді меркурі з принцесою діяною.всі були.точно)))

    Anonymous reply Anonymous

    Вийшов Черчіль на крильцо (в Заліщиках ) ...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 На Великдень в Тернопільській області порядок охоронятимуть понад 600 правоохоронців play_circle_filled 21:00 6 травня у парку Сопільче проведуть гаївки 20:05 Що класти у кошик і що робити з пасками, які не з'їли: о. Олексій Філюк відповідає на ваші запитання 19:00 Тернопільщина втратила захисників Володимира Солтана, Володимира Попеля і Богдана Добрянського Від читача 17:08 Кіберполіція запустила проєкт "Чатові онлайн" 18:08 На Тернопільщині відкрили оновлений ізолятор тимчасового тримання 17:23 Допомога ЗСУ на Великдень: мер Тернополя Надал вчергове повіз захисникам на передову дрони, Великодні паски та військове спорядження (пресслужба Тернопільської міської ради) 17:03 Дезертира засудили до року дисциплінарного батальйону. Одразу — на передову? 16:00 Передчасно пішла у вічність медсестра-анестезист з 2-ї лікарні 15:03 На Театральному майдані збирають кошти на евакуаційний автомобіль для захисників photo_camera 14:15 Без яєць та молока, з ромом та журавлиною: блогери та господині Тернополя поділилися рецептами пасок 13:30 До смерті побив знайомого: підозрюють 36-річного тернополянина 13:03 На Страсну П'ятницю у храмах Тернополя провели обряди винесення Плащаниці: як усе відбувалося photo_camera 12:27 На Тернопільщині до 10 років ув’язнення засуджено батька, який зґвалтував неповнолітню дочку 12:03 Чи є черги у Тернополі до ТЦК та до коли чоловіки мають оновити дані 11:00 Дружина священника із Чорткова потребує допомоги на лікування 10:30 Понад тисячу дітей писанкували в рамках «Великодньої веселки» від «Контінентал» (новини компаній) 10:06 Митрополит Василій Семенюк омив ноги священникам photo_camera 09:30 У Теребовлі до Великодня облаштували святкові фотозони 09:05 На Тернопільщині 3-4 травня — надзвичайний рівень пожежної небезпеки
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up