Облаштувати її планують на місці коліс декоративного водяного млина. Така міні-ГЕС даватиме 5 кВт електроенергії. Цього вистачить, аби освітити уночі весь гідропарк.
- Я розчарую своїх опонентів: гідроелектростанція таки буде цього року, - каже Роман Заставний, який збирається міні-ГЕС спорудити власним коштом. - Дуже багато людей можуть розповідати, як це треба зробити. Але насправді, як побудувати таку міні-ГЕС, не знав ніхто. Тому ми довго працювали із цілою групою фахівців техуніверситету. Зробили комплексні дослідження із будівництва електростанції. Роботи відбуватимуться у два етапи. Велику ГЕС ми будувати не ризикуємо. Йдеться лише про міні-електростанцію.
Міський голова стверджує, що збудувати міні-ГЕС - технічно дуже складно. Тому, поки всі фахівці дійшли спільної думки, виникало дуже багато дискусій.
- Так сталося, що я себе вже також трохи вважаю фахівцем у цій галузі, - каже мер. - Життя змусило...
Фахівці, за його словами, вже виготовили передпроектну документацію електростанції. Над проектною документацією вже працює міське водне господарство.
- Електростанцію помістять у рів. Її основа займе площу 6 на 6 м. Верхня частина буде значно більшою - 12 на 12 м, - пояснює Роман Заставний. - На тому майданчику буде літнє кафе для дітей. Також це місце приваблюватиме туристів. Там вони зможуть, скажімо, випити кави і подивитися, як працює міні-ГЕС. Там облаштують спеціальний отвір. І через засклене віконце кожен зможе побачити, що робиться всередині установки. Потужність міні-ГЕС дозволить освітлювати весь гідропарк. Електрики вистачить на 200 лампочок.
Аби електроенергія даремно не пропадала, вдень для неї також знайдуть "роботу".
- Влітку, завдяки цьому, можна буде проводити кондиціонування території парку, - каже мер. - А взимку – підігрівати лавочки, щоб на них у холод можна було посидіти з комфортом.
Загалом проект - дуже дороге задоволення, додає міський голова. Приміром, лише турбіна міні-ГЕС коштує близько 15 тис. дол. Крім того, потрібна щитова. До того ж її треба повністю змонтувати. А ще - впоперек дамби Ставу (під дорогою, де постійно їздить транспорт, – прим. ред.) треба прокласти трубу великого діаметру. Це все обійдеться недешево. Власне, як нагадує мер, парк нині фактично не освітлюється. Тому доведеться оновити всі ліхтарі, покласти кабелі.
- Якщо цей проект вдасться успішно втілити і він доведе свою ефективність, ми зможемо повернутися до ідеї з будівництва більшої електростанції, безпосередньо на дамбі Ставу, - зауважує Роман Заставний. - Нині ж ми пішли таким шляхом: потужності у 5 кВт - досить, щоб подати безкоштовну електроенергію для парку.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер