Ангіограф - сучасний прилад, призначений для профілактики та лікування серцево-судинних та інших захворювань, - для лікарні №2 інвестор передав безкоштовно. Обійшлося оснащення тернопільському спонсору - підприємству “Лукро” у 3 млн грн. Рентген-хірургічний блок ендоскулярної хірургії інтервенційної кардіології, оснащений ангіографом, відкрили 30 листопада. Прилад, сподіваються лікарі, допоможе тисячам тернополян і жителів області.
Безкоштовно для перших
- Ангіографія – це метод рентгенологічного дослідження, який дозволяє визначити місце і ступінь патології – негативних змін судин, - пояснює головний лікар лікарні №2 Віктор Кміта. – У нашому кардіологічному відділенні таке обстеження знадобиться багатьом хворим. Серед них – і тернополяни, і жителі краю. Обстеження для перших кількох десятків пацієнтів буде безкоштовним - за кошти, які виділила міськрада. Сподіваємося, надалі нас включать до державної програми. Тоді фінансування буде ширшим.
Аби виявити проблему, пацієнтові у судину вводять через тонкий катетер контрастну речовину, пояснили фахівці на відкритті.
- Катетер товщиною півтора-два міліметра проходить по судині до аорти чи іншої судини, яку обере лікар, - розповідає доктор медичних наук, керівник відділу ендоваскулярної хірургії інституту ім.. О.Шалімова Сергій Фуркало. - Тоді на рентгенівському зображенні, що виводиться на монітор, стають помітні контури судин.
При цьому на комп’ютерному зображенні, як він каже, видно навіть найменші зміни у будові та функціонуванні вен, артерій і лімфатичних судин.
- Обстежувати у такий спосіб можна як невеликі, так і великі ділянки, - додає фахівець. – Тому обстеження на ангіографі допоможе не тільки тим, хто має серцево-судинні захворювання, а й пацієнтам із захворюваннями печінки, гінекологічної сфери, ніг. Прилад використовують і для лікування. За умови, що він укомплектований усім необхідним.
Аби потрапити на ангіограф, пацієнт повинен обстежитися у стаціонарі – в кардіологічному відділі.
- Лише лікар-кардіолог може призначити обстеження на тому чи іншому апараті, - наголошує пан Кміта. – Адже у методу ангіографії, як і в решти, звісно, є протипоказання – від онкологічних до психічних захворювань. Усе це лікарі виявляють при попередньому обстеженні.
Вчилися у киян
Консультацію лікарям щодо роботи апарата і курси підвищення кваліфікації проводитимуть спеціалісти столичного інституту ім. О.Шалімова. Саме у відділі ендоваскулярної хірургії та ангіографії цього інституту розробили і виконали перші в Україні ендоваскулярні втручання на такому обладнанні. За словами Віктора Кміти, наразі відповідне навчання уже пройшли троє лікарів лікарні №2. Півроку їх навчали саме тому, як проводити таке обстеження.
- Це обладнання є передовим у хірургії, оскільки сучасні тенденції в медицині пов’язані із тим, щоб оперативні втручання були малотравматичними, зниження рівня смертності і зменшення часу перебування хворого на лікарняному ліжку, - зазначив Сергій Фуркало. - Є централізована програма щодо серцево-судинних захворювань, за якою підтримують діяльність подібних відділень. Однак обладнання і відділення буде потребувати фінансування і від міської влади.
Наразі на блок і його обслуговування міськрада виділила 300 тис. грн.
- Ангіограф – дуже потужний рентгенівський апарат, - додає пан Фуркало. - Для роботи з ним потрібні висококваліфіковані фахівці. Це - не томограф, який сам дає готову картинку. Щоб отримати зображення, лікарю потрібно виконати певне втручання. Сам апарат лише допомагає візуалізувати судини.
Допомагатимуть тисячам
Щойно отримане обладнання - унікальне, наголошує головний лікар закладу.
- Воно вперше з’явилося в Тернополі, - каже Віктор Кміта. - Відтак ми сподіваємося, що на цьому апараті, завдяки медуніверситету, почнемо працювати активно та надаватимемо допомогу жителям Тернополя та усім, хто цього потребує.
У відкритті блоку взяли участь представники міської та обласної влади. Зокрема голова обладміністрації Валентин Хоптян нагадав, що нині у регіоні активно реалізовують проекти, спрямовані на модернізацію медичної галузі. Губернатор також доручив відповідним службам вивчити питання фінансування обслуговування ангіографа за рахунок бюджету.
- Відкриття рентген-хірургічного блоку є черговим кроком, щоб зробити медичне обслуговування в нашому місті якомога кращим, - пояснює міський голова Тернополя Сергій Надал. - Враховуючи стан і ритм сучасного життя, лікування інфарктів та інших серцевих захворювань, такий кабінет є актуальним для жителів нашого міста.
Відтепер, наголошує він, тернополянам не треба буде їхати в сусідні обласні центри за необхідним складним обстеженням.
- Із перших днів роботи обласна рада вела мову про необхідність реорганізації медицини Тернопілля, - каже голова облради Олексій Кайда. - Одним із напрямків цього було забезпечення жителів краю якісними медичними послугами і на сучасній апаратурі. Добре, що відгукнулися інвестори. Велика подяка їм за такий подарунок. Це унікальне обладнання допоможе тисячам тернополян та жителям області попередити серцево-судинні захворювання та вилікувати їх.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер