У тернопільських волонтерів, які займаються пошуком зниклих безвісти у зоні АТО вояків-земляків, аферисти вимагають від 5 до 25 тис. грн.
За ці кошти обіцяють надати інформацію про місце перебування військового.
8 sms за одного загиблого
У повідомленні йдеться: «Мы знаем, где сейчас ваш …», - далі ім’я і прізвище того, кого шукають. Вказана сума, яку потрібно терміново перерахувати і номер картки. Зазвичай на операцію перерахунку коштів виділяють не більше 2 годин.
Волонтерка передала дані тернопільським активістам. Ті – повідомили СБУ. Оперативники встановили, що принаймні перші дзвінок і sms були з Херсонщини.
Останні дзвінки і sms волонтерка отримала на початку грудня. Це вже була восьма спроба «продати» інформацію про тернополянина Івана, який потрапив в котел під Ілловайськом і зник наприкінці серпня (ім’я бійця змінене з етичних міркувань. Справжні дані є в ред.). Аферисти навіть не перевіряють інформацію. В іншому випадку знали б, що тіло Івана невдовзі після оголошених пошуків знайшли і доправили на Тернопільщину. Тут героя-земляка і поховали.
24 полонених визволили
Непоодинокими, як виявилось, є випадки, коли кошти за тих бійців, які потрапили у полон, вимагають у родичів чи односельців.
Полонених за гроші не визволяють, наголошує активіст. Сепаратисти ними можуть обмінюватись. Кажімо, один полонений вміє робити ремонти. Інший – добрий механік. Примусивши їх виконати певні роботи в одному місці, де утримують, сепаратисти можуть ними «помінятись».
Пишуть… не сепаратисти
В Управлінні СБУ підтвердили, що в області дійсно мають місце спроби шахраїв скористатися із інформації про участь в АТО окремих жителів Тернопільщини для особистого збагачення у протиправний спосіб.
Граючи на почуттях рідних і близьких, різноманітні пройдисвіти намагаються видурити у них гроші за, начебто, «звільнення» українських бійців із полону. Люди ж, перебуваючи у відчаї, нерідко пристають на вимоги шахраїв і віддають їм останні гривні.
В управлінні СБУ не називають регіони, звідки дзвонять вимагачі. Однак ми отримали власну інформацію - останні дзвінки волонтерам і родичам були… з Рівненщини і Волині.
Аби не стати жертвою шахраїв, оперативники радять не повідомляти стороннім особисту інформацію, в тому числі і відомості про участь своїх близьких у антитерорестичній операції, місце, час і обставини несення ними служби. Варто пам’ятати, що на виконання доручення Президента України при СБУ створено постійно діючий Міжвідомчий центр допомоги громадянам у питаннях звільнення полонених, заручників та віднайдення зниклих безвісти.
Довідка
Громадяни, які володіють інформацією про полонених або безвісти зниклих осіб під час проведення АТО, можуть зателефонувати на гарячу лінію call-центру 0800-501-482, 044-255-52-38, або надіслати лист на електронну скриньку [email protected], повідомивши фахівцям центру установчі дані таких осіб, дату, місце та обставини їх зникнення, чи потрапляння у полон.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер