- Мені на роботу, а я бавлюся із мисками та відрами у ванні. Не можу ні прийняти душ, ні сходити в туалет, - розповідає Ольга Возняк. - А в жеку сказали, що сантехнік зараз у відпустці. То невже мені доведеться цілу добу сидіти у смороді та вичерпувати воду з фекаліями?
Екстремальний ранок видався вчора, 21 червня, у родини Возняк. Через забиту каналізацію відходи із цілого під'їзду плавали у їхній ванній кімнаті. Однак в об'єднанні свіввласників багатоквартирних будинків (далі ОСББ - прим. ред.) кажуть, що спричинили аварію самі мешканці, які під час ремонту скидають будівельні відходи у каналізацію.
- Мене розбудив переляканий голос матері: “Вставай, у нас аварія”, - пригадує Ольга Возняк. - Коли зайшла у ванну, то побачила, як через усі можливі дірки — ванну, душову кабіну, біде, унітаз — лізли чужі фекалії.
Люди зателефонували в аварійну водоканалу. Диспетчер запевнив, що такі випадки не в їхній компетенції, тому попросили звернутися у жек.
- Ми довго з мамою телефонували в ОСББ “Явір”, який обслуговує наш будинок. Однак слухавку там ніхто не піднімав, - продовжує пані Возняк. - Що робити далі, ми не знали. Тому зателефонували на довідку міської ради. Ті дали номер телефону в якусь організацію, ті — інші телефони. Я зателефонувала за вісьмома номерами, але ніхто нам не допоміг.
Пробивали трубу самотужки
Родина Возняк живе у новому десятиповерховому будинку на “Дружбі” два роки. Новобудову повністю ще не заселили, сусіди досі роблять внутрішні ремонти.
- Ми живемо у цьому будинку кілька років, а вже пережили різні неприємні моменти: прорвала труба і нас затопили сусіди, коли ми щойно завершили ремонт, - пригадує пані Ольга. - Було і таке, як сьогодні. Але тоді відходи “прорвали” туалет у вихідний день, пізно увечері. Я купила рідину для чищення труб. І все обійшлося.
Жінка і цього разу скористалася перевіреним засобом — купила рідину для промивання труб. Але це не допомогло.
- Маємо щастя, що люди зараз на роботі і мало хто користується туалетом. А то щойно хтось спускає воду, у нас у ванній - “сюрприз”, - каже жінка.
Тернополянка додзвонилася в ОСББ тільки о 10 годині. Пояснила ситуацію. Однак там повідомили, що сантехніх у відпустці і вони не мають кого прислати. Казали, що будуть шукати майстра, але той з'явиться, ймовірно, тільки завтра.
- Мене це обурило. Адже я маю бігти на роботу, а не сидіти цілий день у смороді та вичерпувати відрами відходи, - обурюється пані Ольга. - За що я оплачую жеку щомісяця 70 гривень, якщо вони мені не можуть допомогти у аварійній ситуації?!
Згодом комунальники запевнили, що через годину-другу хтось прийде.
- Брудну воду ми визбирували кілька годин у миски та відра. Однак виливати той непотріб не було куди. До того ж сморід у кімнаті такий, як у загальному туалеті. Дихати важко, - зітхає жінка.
В обід майстер так і не з'явився.
- У жеку запевнили, що майстер у дорозі та буде через 10 хвилин. А в нас уже затоплені нечистотами і ванна, і коридор. Це знущання якесь, - дивується співрозмовниця. - Я тільки те й роблю півдня, що бігаю по хаті з освіжувачем повітря та відрами!
Жінка хвилюється, що аварія може статися в той момент, коли нікого не буде вдома.
- Я чула, що перші поверхи будинків часто потерпають від того, що забивається загальна каналізація. Наші сусіди із супермаркету якось розповідали, як рятували свій товар після такої аварії, - пригадує пані Ольга. - Я інколи на день-два їжджу за місто. Але не хочу переживати за те, що вдома мене може очікувати такий “сюрприз”.
Викидають цемент у каналізацію
В ОСББ “Явір”, який обслуговує будинок на вул. Карпенка, 40, запевнили, що старалися вирішити ситуацію оперативно. Сантехнік зараз дійсно у відпустці, але на аварію виїхав майстер.
- Мені по-людськи шкода людей, в яких сталася аварія. І ми не залишили їх
напризволяще, - розповідає голова ОСББ “Явір” Леся Марків. - Спочатку до них виїхав наш майстер. Але чистити трубу має сантехнік, якого ми викликали із відпустки. А він живе у селі на Шумщині. Ми не жек, а тому не маємо бригади майстрів.
У будинку забилася внутрішня каналізація. Тому чистку труби робить не водоканал, а комунальна структура, яка обслуговує будинок, пояснює бухгалтер ОСББ “Явір” Ольга Гаврилюк.
- Такі аварії найчастіше трапляються у новобудовах, - каже жінка. - Адже майстри, які роблять ремонти у помешканнях, скидають будівельне сміття, вапно і цемент у каналізацію.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер