Хтось говорить, що тема алкоголізму стосується всіх українців. А не лише військових. Дехто вбачає сутність проблеми у відсутності суворої дисципліни в лавах Збройних Сил України. Так чи інакше, а за даними Міноборони, кожна шоста «небойова втрата» серед українських військових - наслідок надмірного вживання спиртного. Раніше у наших публікаціях ми вже говорили про факти пияцтва серед військовослужбовців місцевої військової частини А 1428, а також батальйону територіальної оборони «Збруч». Командування військових підрозділів обіцяли вжити суворих заходів, хоча і наголосили, що проблема пияцтва прийшла разом із мобілізацією. Аже серед кадрових офіцерів чи солдат контрактної служби пияків практично не зустрінеш.
Сидять в КТЗ до витверезіння
Після виходу у світ матеріалу «Замість автомату – пляшка в руках», де ми навіть виставили світлини чоловіків у камуфляжі, які ледве трималися на ногах біля військової частини, кілька днів поспіль бачили патруль ВСП (військова служба правопорядку – прим. авт.) на вході у частину. Трохи затишшя, і знову cтурбовані тернополяни та працівники редакції бачать на вулицях міста явно нетверезих чоловіків у військовій формі? То де ж контроль?
Читайте також - Військові в Тернополі тиняються вулицями напідпитку
Начальник Тернопільського зонального відділення ВСП Іван Бугай наголосив, що проблема алкголізму, на жаль, - актуальна для більшості населення країни. У лютому Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення відповідальності військовослужбовців, надання командирам додаткових прав та покладання обов'язків на особливий період» (№1762). Так, із березня поточного року командири частин мають право складати адмінпротоколи за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцями.
- Кількість адмінпротоколів, складених за розпивання алкогольних та слабоалкогольних напоїв, виросла, порівняно, з минулим роком, у два рази, - говорить він. – Якщо за весь період 2014 ВСП склала 25 протоколів, то з початку цього року – уже 40. На військовослужбовців, які перебувають у нетверезому стані поза межами частини, у парках, на території міста чи інших громадських місцях, патрулі ВСП складають протоколи за статтею 178 Кодексу про адмінправопорушення. Ми також проводимо безкоштовне освідчення в наркодиспансері з метою виявити ступінь сп’яніння затриманого, а також поміщаємо його в камеру тимчасово затриманих (КТЗ – прим. авт.) до повного витверезіння. Із 40 складених адмінпротоколів, 35 військовослужбовців перебували в КТЗ.
За словами начальника, командири мають право позбавляти премій військовослужбовців, які вживають спиртне. 60% від посадового окладу – доволі відчутне покарання.
На питання, чому ж вулицями міста продовжують тинятися військовослужбовці напідпитку, пан Бугай наголошує, що патрульних ВСП недостатньо, аби охопити весь Тернопіль. Саме тому нині зональне відділення домовляється з міліцією про спільне патрулювання районів.
- Акцент робитимемо, у першу чергу, на тих частинах міста, де військовослужбовці бригади орендують житло, дані візьмемо з адресної книги частини, - зауважує Іван Бугай. – Також ми домовилися з командуванням місцевої військової частини про те, що наряд на КПП нестимуть вже бійці артбригади, а не батальйону територіальної оборони. Тому, сподіваємось, вихід у місто буде не таким доступним та відкритим. Крім того, ми вже перевіряємо автомобілі, які в’їжджають на території частини з метою виявлення завозу заборонених товарів.
«Військовим не повинні продавати спиртне»
Суворі методи боротьби з алкоголізмом планує втілювати і новопризначений командир 44 артбригади Сергій Баранов. Адмінпротоколами, каже, справа не закінчиться.
- Позбавлення премій, надбавок до зарплати, пониження у військовому званні – це тільки початок, - наголошує він. – Ми також направляємо листи рідним, викликаємо їх у частину для того, щоб вони дізналися, чому їхнім чоловікам суттєво врізають грошове забезпечення.
Враховуючи гостроту даного питання, полковник звернувся до мера з проханням домовитися з місцевими підприємцями про заборону продажу спиртного військовослужбовцям.
Зі слів начальника відділу зв’язків із громадськістю та ЗМІ міськради Катерини Калуш, така розмова справді була. Реальних важелів впливу на підприємців чиновники не мають, втім вони можуть тільки звернутися з проханням чи рекомендаціями.
- Ми можемо лише апелювати до свідомості підприємців, щоб людям у камуфляжі таки не продавали алкоголь, - говорить вона. – Наразі міське управління торгівлі працює в даному напрямку.
Ми запитали в тернополян: Чи потрібно заборонити продаж спиртного військовим?
Козаченко Владислав
Це нічого не дасть, і ось чому: мій знайомий, служив "На Десні" - абсолютно у всіх військових частинах вживання алкоголю СУВОРО ЗАБОРОНЕНО. У роті, прямо на «койках», солдати глушили оковиту, перед сном!
Анонім
Думаю, треба, щоб у магазинах таки заборонили продаж спиртного людям у камуфляжі. Непомірні штрафи - якраз для недобросовісних підприємців і ще один метод поповнення держказни. Гроші потім можна буде використати для потреб бійців, які перебувають в зоні проведення АТО.
Невідомий
Хіба зняти камуфляж є проблемою? Усякі заборони не є вирішенням проблеми. Якщо солдатіки бухають, значить в них є багато вільного часу, який можна би було заповнити, наприклад, фізпідготовкою, най крос бігають, це добре просвітлює голову.
Andry
П’янки на роботі заборонені законом. Догану і п’яному в робочий час і керівнику. Ну, а в разі армії чи силових структур - у КПЗ, або судити з позбавленням всіх пільг
Анонім
Після 10 продавати алкоголь заборонили. І це можуть зробити. Може. і справді стало б трохи легше.
Дописувач
Потрібно розуміти, що алкоголізм – це хвороба, і таких людей взагалі немає чого брати до війська . Якщо такі люди опиняються серед мобілізованих, значить це – косяк військкоматів і військово-лікарської комісії. Згідно указу №402, серед розкладу хвороб такі особи після дообстеження визнаються, як непридатні до в/с. В армії мають служити тільки фізично-, психічно та морально стійкі громадяни, про це говорив сам Президент.
ДОВІДКА
Стаття 172-20. Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцями
За розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об’єктів або виконання ними обов’язків військової служби в нетверезому стані -
штраф від 80 до 145 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до п’яти діб.
Участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими їм військовослужбовцями – штраф від 145 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів, або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від п’яти до десяти діб.
За повторне вчинення адмінправопоруення протягом року – штраф від 145 до 280 неоподатковуваних мінімумів доходів, або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Анонім
Анонім
Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім