Як постали спальні райони Тернополя

Як постали спальні райони Тернополя
З нагоди олімпіади у Москві, у Тернополі, який розташований майже за півтори тисячі кілометрів від столиці тодішнього Союзу, почався будівельний бум.

У 1980 році у Тернополі форсованими темпами почали зводити три нових масиви - “Сонячний”, “Аляска” та “Східний”. “Сонячний” район розрісся швидко. “Аляску” ж добудовували ще й за часів Незалежності.
Сірі панельні багатоповерхівки з однаковими квартирами та під’їздами стали символом кінця СССР та початку 90-х. Однак колись люди дивилися на них, як на архітектуру майбутнього.
Будівництво нових спальних районів, пригадують будівельники, не припинялося навіть уночі.
- Працювали ми у три зміни, - розповідає зварювальник Михайло Даньків. - Вночі вмикали потужні прожектори і будівництво не припинялося ні на хвилину. Будівельний майданчик освітлювався так яскраво, що здавалося, наче вночі день. Тоді будівельна бригада за місяць зводила один під'їзд багатоповерхівки.
А оплачували роботу, за словами чоловіка, тоді вигідно, і багато людей ішли працювати на будівництво нових районів.
Згодом із двох боків міста збудували тернопільські вежі-близнюки - два 16-поверхові будинки. Завершили будівництво “хмародерів” у 1985 році. Один з цих “близнюків” став родзинкою новозбудованого “Сонячного”.
Я поселився у багатоповерхівці на вулиці 15 Квітня, - розповідає тернополянин Петро Гурик. - Був одним із перших мешканців свого дому - у будинках поруч ще працювали будівельники. Для мене та усіх моїх сусідів, новий масив став надією. Нові будинки виглядали якимись красивими та футуристичними. Але пройшли роки, і ми бачили як вони сіріють, облущується та обсипається штукатурка. Тоді ми й уявити не могли, що про наші нові райони у майбутньому складатимуть анекдоти: що там пройтися ввечері і не бути пограбованим неможливо.
Цікавими є походження назв нових мікрорайонів. Скажімо “Аляску” охрестили на честь землі вічних холодів через те, що температура у цьому мікрорайоні зазвичай на два-три градуси нижча, ніж в усьому місті. Це зумовлено тим, що мікрорайон розташований на горбі і продувається вітрами.
Масив з офіційною назвою “Сонячний” у народі отримав назву БАМ. Походить ця абривіатура від назви Байкало-Амурська магістраль. Люди назвали масив так, бо його будували такими ж форсованими темпами, як і Байкало-Амурську магістраль. До слова, мікрорайон БАМ є також і у Франківську та інших містах України, де були схожі будівельні буми.
Тоді як “Сонячний” та “Східний” звели уже давно, багато навіть молодих тернополян пам'ятають, як порожнє поле перетворилося на нові вулиці.
Коли я ще ходив у школу, на території “Аляски” у моїх батьків ще був город, - розповідає тернополянин Андрій Горбач. - Пам’ятаю, які вони були розчаровані, коли їм сказали, що тут будуватимуть будинки і городу більше не буде. Потім ми орендували земельну ділянку аж десь за “Дружбою”. А якось, через кілька років, тато повіз мене і брата у новий мікрорайон і показав: тут колись був наш город. А зараз стоять уже нові будинки.
Ще кілька десятків років тому ці місця були просто голими чорними пагорбами, а зараз без них міста не уявляє жоден тернополянин.


 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (26)
  • Anonymous
    "Масив з офіційною назвою “Сонячний” у народі отримав назву БАМ. Походить ця абривіатура від назви Байкало-Амурська магістраль. Люди назвали масив так, бо його будували такими ж форсованими темпами, як і Байкало-Амурську магістраль." - але ця магістраль була довгобудом.
  • Anonymous
    з IP то є просто жорстоко...
  • Anonymous
    Ха, а Дереха то паскудять таки свої ж. Увага - на ІР. Впадляк було його текст вичитати нормально))))))))))))))))))
  • Anonymous
    І все-таки, Віталію, Вашим статтям бракує інформативності та конкретики. Зачіпаєте цікаву тему, то висвітлюйте її якомога повніше, а то виходить про все і ні про що водночас...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
09:11 Гаївки дзвеніли на церковному подвір'ї храму в Білій play_circle_filled 08:01 Сьогодні Світлий або Обливаний Понеділок: звичаї та традиції свята 21:00 Княжу писанку, якій понад 900 років, можна побачити у Кременці 19:25 Покинуте немовля знайшли перехожі в закинутій будівлі у Вишнівці Від читача 16:05 Поліція Києва та СБУ повідомили про підозру заступнику голови КМДА в організації схеми переправлення призовників через держкордон України 19:02 Швидка допомога собі, якщо переїли на свята. І чим це небезпечно 18:03 Історія «Шостого магазину» у Тернополі, який став орієнтиром для місцевих play_circle_filled photo_camera 17:00 В Україні з'являться центри підготовки до нацспротиву: як вони працюватимуть 16:00 Фотозони, писанки та декорації: містечка Тернопільщини прикрасили до Великодня photo_camera 15:05 Служать просто неба. У Катеринівці, де місяць тому вщент згорів храм, освятили паски 14:06 Великодній подарунок: у родини переселенців в Тернополі народилася донечка 13:00 Повернувся у рідне село напередодні Великодня: Тернопільщина вітає вдома Героя з полону Михайла Рижулю photo_camera 12:04 Як тернополяни Великдень відзначають: підбірка із соцмереж 11:41 Аварія на Львівській трасі: четверо травмованих 11:02 «Покійним потрібна лише молитва». Коли йти на цвинтар і що можна залишати на могилах рідних
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up