У 1980 році у Тернополі форсованими темпами почали зводити три нових масиви - “Сонячний”, “Аляска” та “Східний”. “Сонячний” район розрісся швидко. “Аляску” ж добудовували ще й за часів Незалежності.
Сірі панельні багатоповерхівки з однаковими квартирами та під’їздами стали символом кінця СССР та початку 90-х. Однак колись люди дивилися на них, як на архітектуру майбутнього.
Будівництво нових спальних районів, пригадують будівельники, не припинялося навіть уночі.
- Працювали ми у три зміни, - розповідає зварювальник Михайло Даньків. - Вночі вмикали потужні прожектори і будівництво не припинялося ні на хвилину. Будівельний майданчик освітлювався так яскраво, що здавалося, наче вночі день. Тоді будівельна бригада за місяць зводила один під'їзд багатоповерхівки.
А оплачували роботу, за словами чоловіка, тоді вигідно, і багато людей ішли працювати на будівництво нових районів.
Згодом із двох боків міста збудували тернопільські вежі-близнюки - два 16-поверхові будинки. Завершили будівництво “хмародерів” у 1985 році. Один з цих “близнюків” став родзинкою новозбудованого “Сонячного”.
Я поселився у багатоповерхівці на вулиці 15 Квітня, - розповідає тернополянин Петро Гурик. - Був одним із перших мешканців свого дому - у будинках поруч ще працювали будівельники. Для мене та усіх моїх сусідів, новий масив став надією. Нові будинки виглядали якимись красивими та футуристичними. Але пройшли роки, і ми бачили як вони сіріють, облущується та обсипається штукатурка. Тоді ми й уявити не могли, що про наші нові райони у майбутньому складатимуть анекдоти: що там пройтися ввечері і не бути пограбованим неможливо.
Цікавими є походження назв нових мікрорайонів. Скажімо “Аляску” охрестили на честь землі вічних холодів через те, що температура у цьому мікрорайоні зазвичай на два-три градуси нижча, ніж в усьому місті. Це зумовлено тим, що мікрорайон розташований на горбі і продувається вітрами.
Масив з офіційною назвою “Сонячний” у народі отримав назву БАМ. Походить ця абривіатура від назви Байкало-Амурська магістраль. Люди назвали масив так, бо його будували такими ж форсованими темпами, як і Байкало-Амурську магістраль. До слова, мікрорайон БАМ є також і у Франківську та інших містах України, де були схожі будівельні буми.
Тоді як “Сонячний” та “Східний” звели уже давно, багато навіть молодих тернополян пам'ятають, як порожнє поле перетворилося на нові вулиці.
Коли я ще ходив у школу, на території “Аляски” у моїх батьків ще був город, - розповідає тернополянин Андрій Горбач. - Пам’ятаю, які вони були розчаровані, коли їм сказали, що тут будуватимуть будинки і городу більше не буде. Потім ми орендували земельну ділянку аж десь за “Дружбою”. А якось, через кілька років, тато повіз мене і брата у новий мікрорайон і показав: тут колись був наш город. А зараз стоять уже нові будинки.
Ще кілька десятків років тому ці місця були просто голими чорними пагорбами, а зараз без них міста не уявляє жоден тернополянин.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер