Під час територіального реформування можливі конфлікти. Відтак громад може бути не 39, а трохи більше, оскільки не всі захочуть об’єднуватися за тим планом, який їм пропонують зверху.
Із 4 березня набрав чинність Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Цей закон вважають одним із кроків на шляху до децентралізації. Він передбачає укрупнення сільських рад та надання новим територіальним об’єднанням більшої фінансової незалежності.
У кожному селі буде староста.
Адміністративними центрами громад стануть районні центри, міста обласного і районного значення, а також міста і селища, які мають розвинуту інфраструктуру, економічну активність та розташовані близько до географічного центру території об’єднаної громади. Нові адміністративні одиниці матимуть похідні назви від своїх центральних населених пунктів: Золотниківська громада, Гримайлівська громада тощо.
Керувати об’єднаною громадою буде сільський чи міський голова. У населених пунктах, які увійдуть до складу громади, оберуть старост.
Закон про об’єднання громад уже набрав чинність, тож наразі кожна область має розробити перспективний план формування територій громад на основі методики, розробленої у Кабміні.
- Під час складання такого перспективного плану виникає багато нюансів, - розповідає заступник голови обладміністрації Леонід Бицюра. - Потрібно врахувати комунікації між населеними пунктами, наявність доріг, а також історичні, етнічні та релігійні особливості територій. Наприклад, уряд при розробці перспективного плану рекомендує звернути увагу на адміністративно-територіальний устрій довоєнного періоду - часів Польщі та царської Росії.
На об’єднання потрібно 230 днів
Наразі ж за основу перспективного плану взяли ті напрацювання, які розробили 10 років тому під час підготовки до проведення адміністративно-територіальної реформи. За цим планом на території 17 районів замість понад 600 сільських рад планують утворити 39 громад (повний перелік подано у таблиці – прим. ред.). Їх центрами мають стати райцентри, міста та великі села. Та оскільки процес об’єднання завжди проходить важко, кількість громад може бути і більшою, ніж 39.
Леонід Бицюра стверджує, що за його приблизними підрахунками, на об’єднання громад піде близько 230 днів. Це означає, що місцеві вибори, які заплановані на осінь цього року, можуть перенести на весну наступного. Адже до завершення об’єднання громад проводити місцеві вибори немає сенсу.
- Запроваджений закон передбачає добровільне об’єднання громад, - пояснює Леонід Бицюра. - Зрозуміло, що не всі населені пункти захочуть добровільно об’єднуватися. Тому законом передбачені стимулюючі фактори - це субвенції та повернення громадам податку на доходи з фізичних осіб.
Наразі цей податок забрали з доходів сільських бюджетів. Тому частина сіл залишилася без основної статті своїх доходів. Після об’єднання територіальних громад новим адмінутворенням обіцяють повернути ПДФО, а також чималі субвенції на розвиток нових громад.
Тернопіль матиме міста-супутники
- Громади Тернопільського району не мають бачення об’єднання у міську тернопільську громаду, - повідомив сільський голова Байківців Анатолій Кулик. - Ми проводили збори із сільськими головами нашого району. На цьому зібранні ми говорили про можливість об’єднання громад довкола шести нових центрів.
Так, за попередніми планами, центрами громад у Тернопільському районі можуть стати Байківці, Великі Бірки, Великі Гаї, Біла, Почапинці, Березовиця та Плотича.
Щоправда, у попередньому плані, який бере за основу обладміністрація, передбачено, що центрами будуть тільки Тернопіль та Великі Бірки.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Анонім
Анонім
Анонім
Анонім