- Спочатку ми планували утворити лише 38 громад, - розповідає директор Офісу реформ Віктор Литвинчук. - Але потім пішли назустріч побажанням жителів області і додали до перспективного плану розвитку ще 12 громад. Тож 50 громад – це зрештою, не так вже й багато, якщо врахувати, що наша сусідка-Львівщина збирається утворити 168. Зрештою, з часом кількість громад все рівно зменшиться - так показує досвід інших країн.
Насправді розпорошення – не найкращий метод в територіальній реформі, запевняє пан Литвинчук.
- В сусідній Польщі зараз 20% громад з населенням до 3 500 людей, решта – громади з 20-тисячним і більше населенням. Так от, малі громади тепер шукають шляхи об'єднання із більшими, бо розуміють, що так їм буде краще. Ми ж будемо створювати громади, відповідно до їхньої спроможності. Хоча, як показує досвід, громада із населенням в 12 тисяч людей є більш ніж перспективною. Тобто, зможе надавати робочі місця та сама себе забезпечувати. Крім того – вона ще й буде стимулюватись державою.
Питання територіальної реформи має вирішитись на сесії обласної ради до 15 серпня – саме такий термін дала держава областям, аби ті визначились із особливостями проведення рефоми на своїх територіях.
- Ми дуже хочемо встигнути до вказаної дати. Адже інакше це означатиме, що, по-перше, осінні вибори доведеться проводити за старою системою, а по-друге, громади все рівно утворяться, проте вони будуть лише на добровільних засадах, але не матимуть юридичної сили.
Нагадаємо, минулого тижня сесія облради не відбувлася, оскільки більшість депутатів на неї не явилися. Тепер на сесію облради планують зібратися 13 серпня.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер