Аналіз нового закону "Про вищу освіту"

Аналіз нового закону "Про вищу освіту"
ректор Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Володимир Кравець каже, що новий закон "Про вищу освіту" дасть навчальному закладу більшу автономіію. А відтак - більші можливості для розвитку
Згідно з новим законом «Про вищу освіту», ректор не може перебувати на посаді більше двох термінів, а сам виш повинен вести відкрито фінансову діяльність.

Нагадаємо, Верховна рада проголосувала у другому читанні і в цілому за новий Закон України "Про вищу освіту".  Закон підтримало  276 народних депутатів. 
- Закон дає можливість університетам стати більш автономними, більш самостійними, - каже ректор Тернопільського педагогічного університету ім. В. Гнатюка Володимир Кравець. - І якщо його підпише Президент, то це дасть можливість університетам більші можливості для розвитку.
Утім, є у новому законі, за словами  ректора, і не зовсім доречні зміни.
- Правильним є те, що ректор не може перебувати на посаді більше двох термінів, - додає Володимир. – Така ж сама думка щодо неможливості перебування на посаді більше двох термінів і деканів. А ось щодо завкафедри, то  це - неправильно. Адже кафедра – це, насамперед, наукова школа. І якщо на кафедрі нема ні одного доктора наук, то як же людина, яка не має тієї школи, може вести за собою кафедру у науковому плані?  

Також потрібно розуміти, додає перший проректор педуніверситету Григорій Терещук, різницю між посадами.

- Ректор та декан – це адміністративна посада, - каже він. - У ректора, проректора – ставка, а півставки ми маємо як викладачі. Завідувач кафедри – у нього посада кома професор.  Він має тільки доплату. Тобто завкафедрою і професор – це одна посада.  Це в законі недобре – про це хто завгодно вам скаже.

А ось оцінка відкритості ведення фінансової діяльності та більшої автономії вишу, лишень позитивна. Адже, додають в університеті, фінансову сферу і так постійно перевіряла Держфінінспекція. А ось розпоряджатись власними грішми, згідно із  старим законом, навчальний заклад не міг. 

- Я вважаю, що це  - правильно, - говорить Володимир Кравець. -  Тому що, вибачте, ми не «хімічимо». Але, якщо мені не дають сьогодні купити комп’ютера, бо є обмеження, якщо мені не дають вкласти у лабораторну базу, не дають можливості  запросити провідного фахівця у певній галузі і заплатити йому гідну зарплату, то навіщо нам ті гроші? Ось у нас «висить»  зараз 12 мільйонів гривень цілий рік – і ми не можемо їх використовувати, тому що казначейство не пропускає. Окрім того, Кабмін ввів ряд заборон на бюджетні кошти. Бо наші кошти, чесно зароблені, раптом стають бюджетними. А ось в новому законі вони стають нашими, вони лягають на банківський наш рахунок. Це нормально. Хай буде фінансова діяльність відкрита, але ми зможемо розвиватись і забезпечувати університет усім необхідним.  
  

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous
    У фінансову самостійність ВНЗ не вірю. Все рівно через казначейство будуть здійснюватись проплати. Чи може університет буде мати право відкривати банківські рахунки в комерційних банках? В цьому дуже сумніваюсь. А фінансова самостійність залишиться декларативними. Щодо обмеження терміну перебування на адміністративних посадах: ректора, проректора, декана, завідувача кафедрою із законом цілком згідний. Завідувач кафедрою така сама адміністративна посада як декан. І не важливо який в нього науковий ступінь він є керівником, менеджером кафедри. Тут не погоджуюсь з ректором ТНПУ. Кафедра це перш за все педагогічний колектив викладачів які готують студентів певної спеціальності і вже в другу чергу як наукова школа. Хоча зазвичай наукою займаються для галочки бо є такі вимоги. Ще мене дуже обурює коли ректор університету є по сумісництву завідуючим кафедрою і в кращому випадку 1 раз в місяць відвідує цю кафедру, або декан по сумісництву завкафедрою. Таку ганебну практику потрібно припинити. Якщо ректор то будь ректором а не сиди на двох стільцях.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 Нові правила оплати лікарняних: що треба знати працівникам 21:01 Музика – моє світло у темряві: 13-річна слабозора тернополянка презентувала дебютні пісні 20:00 «Я змогла відчути себе вільною». Десять жінок у Збаразькій виправній колонії здобули фах перукаря photo_camera 19:00 У жителя Кременеччини вилучили гранати та набої Від читача 16:49 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини: 17:45 Довічне ув'язнення отримав житель Чортківщини, який убив матір та брата, який став на її захист 17:30 Ватикан оголосив дату офіційного вступу Лева XIV на престол 17:03 Можуть бути затори: на Дружбі облаштовують постійний кільцевий рух photo_camera 16:10 Біля видавництва «Збруч» встановлюють нові бордюри та укладають бруківку: на Торговиці ремонтують тротуар photo_camera 15:35 Куди піти, що побачити у Тернополі на вихідні 10-11 травня 15:00 Тернополянка викопала 100 кущів в парку, щоб обсадити дачу — поліція 14:03 «Ми Є»: в Українському домі музикою відзначили День Європи та підтримали ЗСУ photo_camera 13:15 Хто такий Лев XIV: ЗМІ дізналися цікаві факти про нового Папу Римського 13:02 «Діти кричали – наш Олежик повернувся!» З полону визволили 23-річного Олега Семчишина 12:17 43-річному чоловікові, який зберігав дитячу порнографію, оголосили про підозру 11:53 Частково ускладнений рух на дорозі регіонального значення у Шумську 11:20 Під час екстреного гальмування тролейбуса травмувалася жінка 10:35 Визначили перевізників на міських автобусних маршрутах у Тернополі — список 10:00 На території новобудови в Тернополі виявили 30 снарядів минулої війни 09:35 Жителька Золотого Потоку відзначила 100-літній ювілей і поділилася секретом довголіття play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up