На жах перетворилась поїздка до Риму тернополянки Тетяни Назарко з трирічним сином. Родина там наразі проживає, там же народився малюк.
Жінка саме спілкується з юристами, аби покарати тих, через чию халатність зірвалась поїздка за кордон. Під загрозою зриву й майбутній закордонний тур на море, адже порушене провадження за підробку документів.
Відому співачку Тетяну Назарко, яка намагалась вилетіти з трирічним сином до Італії, зняли з рейсу.
Тернополянка стверджує, що стала заручницею безладу, який коїться в державних структурах. Шокована діями і працівників прикордонної служби, і Львівського аеропорту, які буквально знущались з молодої мами, протримавши її з малюком до глибокої ночі. До жінки не пускали нікого з родичів, аби ті хоча б з сином впоратись допомогли, поки мама давала свідчення.
Наступні години жінка досі згадує з жахом. Пригадала, як поцікавилась, які ж у неї проблеми з документами можуть бути, адже, окрім закордонного паспорта, є ще дозвіл на проживання у Італії.
Почуте викликало у жінки посмішку, бо буквально перед тим уся родина перетинала кордон. Ну, це певно, якийсь жарт, подумала тоді п. Тетяна. Однак невдовзі їй було вже не до сміху…
Після цього жінці офіційно озвучили, що її з малюком знімають з рейсу. Пані Тетяна пригадує, як поцікавилась, хто ж компенсуватиме квитки і решту витрат. Відповіді так і не почула.
Жінка намагалась пояснити, що непорозуміння сталось не з її вини, а через проблеми системи, хоча не знала, хто і коли умисне не «побачив» штампів перетину чоловіком кордону. Обурювалась, що не мають права утримати її так довго з трирічною дитиною.
Ніхто, окрім перевізника, не має права знімати з рейсу. Тут – перевищення повноважень, кажуть юристи. І наголошують: дії, які вчинялись щодо п. Тетяни, - не відповідають чинному законодавству.
Щоб оцінити шанси на оскарження в суді, замало інформації. Однак, якщо пані Тетяні повідомили про те, що в базі даних вказано, ніби її чоловік перетинав кордон ще у 2015 році, а це не відповідає дійсності, - необхідно оскаржувати дії посадових осіб прикордонної служби, радить юрист Олена Степанова.
Щодо зняття з рейсу, то ні слідчий, ні будь-хто, крім перевізника, не має права знімати з рейсу.
Адже у відповідності до ч. 4 ст. 208 КПК України, уповноважена службова особа, що здійснила затримання особи, повинна негайно повідомити затриманому зрозумілою для нього мовою підстави затримання та у вчиненні якого злочину він підозрюється. А також роз’яснити право мати захисника, отримувати медичну допомогу, давати пояснення, показання або не говорити нічого з приводу підозри проти нього. Негайно повідомити інших осіб про його затримання і місце перебування, відповідно до положень статті 213 цього Кодексу. Вимагати перевірку обґрунтованості затримання та інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом, переконана юрист.
Обмеження виїзду за кордон регламентується ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Правилами перетинання державного кордону громадянами України, наголошує юрист. В цих нормативно-правових актах зазначено підстави, з яких громадянину може бути відмовлено у перетині державного кордону України.
Поради при виникненні таких і подібних ситуацій
1. З’ясувати прізвище, ім’я, по-батькові, посади дійових осіб, для чого ознайомитись із службовим посвідченням та занотувати вищевказані данні. Вимагати офіційні документи (протокол про затримання, рішення уповноваженого органу про заборону перетину кордону тощо)
2. Зателефонувати на гарячу лінію Уповноваженого з прав людини (тел.: 044-253-75-89, 0-800-50-17-20), повідомити про подію та дані і звання (посади) осіб, які вчиняють неправомірні дії
3. Зателефонувати на гарячу лінію Держприкордонслужби (тел.. (044) 527-63-63) і також повідомити ПІБ та звання (посаду) уповноважених осіб Держприкордонслужби, які вчиняють неправомірні дії
4. Зателефонувати на гарячу лінію Національної поліції (тел.: (044) 254-91-02, 0-800-50-02-02), повідомити ПІБ та звання (посаду) уповноважених осіб Національної поліції, які вчиняють неправомірні дії.
5. Не завадить також мати номер телефону до адвоката або юриста, який міг би роз’яснити, як діяти в подібних ситуаціях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер
в мене знайома їхілі в Німеччину на два тижні з дитиною, три дівчинки, в гості до чоловіка, він там працює, документів купу треба зробити, гемору було чо капец, от ті доручення і таке всяке, але зробила і поїхала. каже людей з дітьми так перевіряють що капец.