Чоловіка з виразкою викликали в ТЦК. Замість відстрочки — він вже у штурмовиках

Документи про захворювання до уваги не взяли, а ті, що він викладач коледжу і має повне право на відстрочку, приймати відмовилися, повідомила редакцію дружина. За кілька днів чоловік вже був на навчанні і потрапив до лікарні. Що на це кажуть у ТЦК?
«Ви зрозумійте, чоловік не відмовляється служити. Але не з виразкою, яка зараз загострилася, у штурмовики відправили, — каже тернополянка Тетяна Колодницька. — Щойно чоловіка відправили на навчання, опинився у лікарні. Навіщо їм такий штурмовик? Який від нього толк буде на фронті?»
Проблеми зі здоров’ям у чоловіка загострилися понад 10 років тому, у нього була виразкова хвороба, через що вперше його прооперували у 2014 році, розповіла редакції Тетяна Колодницька. У 2016 році ще одна операція, через два роки ще одна. Відтоді той був на спецхарчуванні, дотримувався дієти і приватно звертався до лікарів за коригуванням лікування та підтримки стану організму. Коли почалося повномасштабне вторгнення, пішов у ТЦК, оновив дані — ніхто нікуди не тікав, запевняє дружина.
27 березня 2025 року надійшла перша повістка у 2025 році, аби прийшов до ТЦК для уточнення даних. Ігор взяв всі документи на відстрочку і пішов. До цього, за словами дружини, Ігоря не зачіпали через стан здоров’я і через те, що на початку повномасштабного вторгнення був визнаний ВЛК обмежено придатним.
— Зараз Ігор хотів подати, але у нього в категоричній формі відмовилися приймати документи, — розповіла дружина. — Сказали надіслати поштою. Але оригінали забрали — як їх надіслати?
Переніс кілька операцій через виразку
Дружина викладача Галицького коледжу Ігоря Колодницького звернулася за допомогою до редакції, бо переконана, у їхній ситуації допоможе лише розголос. Каже, на початку повномасштабної війни чоловік був визнаний обмежено придатним. 27 березня він за повісткою пішов до ТЦК і мав із собою пакет документів на відстрочку, адже є викладачем коледжу (документи є в редакції — прим. авт.). Особисті документи, зокрема і паспорт, у чоловіка забрали. Аби їх отримати назад, пропонували прийти завтра, потім післязавтра. За словами дружини, після одного із візитів, на третій день, його просто посадили в бус і завезли на навчання в Житомир.
— Там у чоловіка різко погіршився стан, через що Ігоря госпіталізували (дружина надала документи про це — прим. авт), — запевняє Тетяна Колодницька. — Відколи почалася війна, Ігоря часто турбували болі, спазми.
До лікарні не лягав, каже дружина. Вона надала всі документи, що підтверджують діагноз, які ми не розголошуватимемо з етичних міркувань.
Відмовилися приймати документи
— Близько двох років тому Ігор влаштувався на роботу до Галицького коледжу, — розповіла дружина. — Чоловік неодноразово був в ТЦК, востаннє — приблизно пів року тому, тоді ж отримав тимчасове приписне посвідчення.
Чому не оформили відстрочку раніше, адже підстав було достатньо, дружина пояснити не змогла.
— Чоловіка відправили на ВЛК 27 березня — і він дивом став абсолютно здоровим і придатним до служби без обмежень, — каже дружина. — Наскільки Ігор пояснив, там навіть не вказали, що він хворий і на що. Постанову про ВЛК, аби її оскаржити, на руки не видали. Проте оприділили чоловіка на службу у штурмові війська.
Після ВЛК чоловіка відпустили додому, але всі документи залишилися в ТЦК. Аби їх забрати, запропонували прийти наступного дня. Не видали, сказали прийти ще наступного. 29 березня Ігор знову прийшов до ТЦК, аби забрати всі документи, розповіла дружина.
— Замість видати документи чоловіка почали морально пресувати, мовляв, ти придатний і підеш служити, — згадує дружина. — Коли чоловік намагався пояснити, що має підстави для відстрочки, йому в обличчя тільки розсміялися і сказали, що канцелярія того дня не працює. Аби надіслати поштою — не віддавали оригінали документів. 29 березня його вже не випустили з приміщення ТЦК. О 6 ранку 30 березня він зателефонував, що його оформили в десантно-штурмові війська і везуть на Житомир. Мені згодом видали витяг з наказу про мобілізацію від 30 березня.
Через 5 днів потрапив до лікарні
Того ж дня дружина таки відправила документи до ТЦК — пакет копій був вдома. Долучила і наказ з місця роботи, що він працює викладачем і має право на відстрочку.
— Чоловік потрапив в штурмовики і 4 квітня через сильні болі його госпіталізували до Баранівської лікарні, що на Житомирщині, з діагнозом злукова хвороба очеревини. Прокапали 10 днів, і повернули на полігон. Їм забороняють користуватися телефонами, видають лише в неділю на 30 хвилин. Чоловік зателефонував після виписки і сказав: «Здається, мене направлять на повторне ВЛК в Житомир, бо в мене знову спазми і болить живіт».
Дружина розпитувала, чи повідомляв чоловік, що йому потрібне спеціальне харчування і дієта. Той відповів ствердно, але запевняв, що на це ніхто уваги не звертає. Те, що весь час приймає ліки — теж нікого не хвилює, обурюється дружина.
— Загострення почалися вже на п’ятий день перебування на полігоні — через надмірне фізичне навантаження, відсутність ліків і спеціального харчування потрапив до лікарні. А далі що? — запитує пані Тетяна. — Хто бере до уваги те, що написали у виписці, що він потребує 14 днів реабілітації і повторного ВЛК? Здав документи медику частини, написав рапорт, але йому пояснюють, що змінилося командування. Новий медик каже, що, скоріш за все, направлятимуть на повторне ВЛК. Але все залежатиме від того, що скажуть командири. Як таке може бути? Чекають, аби стік кров’ю?
Чи пройшов чоловік повторне ВЛК, дружина не знає, бо зв’язку з Ігорем не було.
— Коли він був в лікарні на Житомирщині, ми могли посадити чоловіка до машини і забрати додому — багато хто так робить, — каже дружина Тетяна. — Якщо чесно, у частині здивувалися, що він повернувся. Але це доказ, що ніхто не збирається тікати. Розуміємо, що треба комусь служити. Але стан здоров’я чоловіка не дозволяє служити в штурмовиках. У нього дві вищі освіти і міг би принести користь війську, але не в штурмовиках.
Дружина і адвокатка подали скарги
Дружина вже подала скарги до Тернопільської обласної прокуратури, спецпрокуратури у Західному регіоні та обласного ТЦК та СП. І… 6 квітня отримала за чоловіка нову повістку на медогляд (фото повістки є у ред. — прим. авт.)
— Ігор в цей час вже був на полігоні, а потім потрапив до лікарні, — каже Тетяна Колодницька. — То вони у ТЦК самі не знають, де людина і куди вони самі його відправили?
Коли чоловік прийшов перший раз 27 березня у ТЦК та СП, у нього були абсолютно всі документи на надання відстрочки через те, що викладач, але їх відмовилися прийняти, — підтвердила адвокатка родини Наталія Нюня.
— Родина відправила 30 березня пакет документів поштою, відповіді немає досі, — каже адвокатка. — Не взяли на розгляд? То ще це, якщо не порушення права на відстрочку, гарантованою державою і п.2 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»? Ми направили в місцевий ТЦК та СП адвокатський запит на отримання довідки ВЛК, яку оскаржуватимемо до 16-го регіонального ВЛК у м. Львів.
Таким чином вимагатимуть у законний спосіб, аби Ігоря Колодницького направили на новий медичний переогляд. І його рішенням або визнали непридатним, або непридатним з переоглядом на 6-12 місяців, каже адвокатка.
Що кажуть у ТЦК
— Також чекаємо відповідь з ТЦК та СП, — каже Наталія Нюня. — І на оригінал довідки ВЛК. Запит надсилала ще на початку квітня, відповіді немає досі. Вона мала бути протягом п’яти днів. Ще п’ять додаємо на доправлення поштою.
За словами адвокатки, на отримання відповіді всі строки вийшли. Якщо у ТЦК та СП проігнорують запит, Наталія Нюня каже, що надсилатимуть скаргу до Міністерства оборони та вищого командування ОК Захід.
Колодницький Ігор Зіновійович, 1986 р.н., пройшов ВЛК 27 березня і був визнаний придатним до військової служби, — прокоментував «20 хвилин» представник групи комунікацій Тернопільського обласного ТЦК та СП Віктор Сененький.
— Мобілізований 30 березня, того ж дня відправлений для проходження базової військової підготовки, — зазначив Віктор Сененький. А на запитання, чому у чоловіка відмовилися приймати документи для оформлення відстрочки, відповів, — на момент мобілізації не подав, не оформив належним чином документів — правом на відстрочку не користувався.
Щодо рішення ВЛК і чому не побачили, що у чоловіка виразка шлунку, у ТЦК відмовилися коментувати, адже ВЛК не підпорядковується центру комплектування та соціальної підтримки.
Нагадаємо, наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» №262 від 27 квітня 2024 року, який набрав чинності 4 травня 2024 року, визначено перелік хвороб, які є підставою для прийняття рішення ВЛК про непридатність до військової служби і виключення з військового обліку.
У розділі «Хвороби органів травлення» є пункт «виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки».
Ми знову звернулися до ТЦК за коментарем. Цікавилися, чи є виразка зараз у переліку хвороб, за якими чоловік не може служити. Якщо так, чому цей факт не врахували. Нам у коментарі відмовили, мотивувавши, що голови ВЛК немає, а всі лікарі у складі комісії — цивільні. І порадили звернутися до обласного департаменту охорони здоров’я. Що ми і зробили. Але і тут коментувати також відмовилися, порадивши звернутися до ВЛК при ТЦК. Замкнене коло…
Коли матеріал був готовий до друку, журналістам стало відомо від дружини, що Ігор знову в лікарні, тепер — у Житомирі. Телефону у нього немає, але попросив на кілька хвилин мобільний у сусіда по палаті, аби зателефонувати дружині. Розповів, що після попередньої госпіталізації цілий тиждень був на тренуваннях, почалися спазми і біль, то Ігорю дали звільнення — він і далі тренувався, але без броні. При стрибках біль суттєво загострювався.
— Я так розумію, що він від мене приховує всю правду, аби я не хвилювалася, адже була причина, чому його госпіталізували з полігону о 10 вечора, — каже пані Тетяна. — Я запитала, чому при ньому немає телефона — чоловік відповів, що його дуже швидко забирали. Я запитувала, чи він непритомнів — Ігор не каже. Знаю, що в нього кілька днів поспіль ще й була висока температура. Ймовірно, почався запальний процес.
Більше від 27 квітня чоловік на зв’язок не виходив.
Рішення ВЛК можна оскаржувати
Адвокатка Тетяна Семусь пояснила: рішення ВЛК можна оскаржити. Все, що стосується хвороб і діагнозів — до вищого керівництва ВЛК. Коли порушена процедура — до суду. Позитивна практика скасування судами є, — і вона непоодинока.
— Якщо ми говоримо про порушення процедури проходження ВЛК, це коли не враховують наявності у людини тієї чи іншої хвороби, не приймають документів про це, або не дали можливості надати комісії ці документи, — пояснила Тетяна Семусь. — Саме такі документи потрібно долучити до позову.
Йдеться про випадки, скажімо, коли військовозобов’язаний, умовно, виходить з відром викидати сміття чи йде вигулювати собаку. Його зупинили, перевірили документи і забрали. Оперативно організували проходження ВЛК, не давши можливості надати медичні висновки.
— Виклик на ВЛК має бути саме викликом. Аби людина мала можливість підготувати медичні документи, — каже Тетяна Семусь. — Навіть якщо наявні діагнози не є такими, які забезпечують відстрочку від мобілізації чи службу в тилових частинах, ці діагнози потрібно надати військово-лікарській комісії. А члени цієї комісії мають перенести у висновок.
Це для того, аби у разі погіршення стану здоров’я під час військової служби чи, скажімо, після поранення, можна було надати кваліфіковану медичну допомогу. Адже на місці бачитимуть, які проблеми були, як лікували, що пацієнт приймав, якими були висновки фахівців і в якому стані прийшов на службу. Якщо наявні проблеми зі здоров’ям зазначені у висновку, так можна буде встановити причинно-наслідковий зв’язок, що стан погіршився і внаслідок яких обставин чи факторів.
— Буває, що на висновку ВЛК немає підпису того, хто проходить комісію — це теж привід для оскарження в суді, — зазначила Тетяна Семусь. — Або не заповнені цілі розділи такого висновку, а результатів аналізів немає. Очевидно, що особа не здавала їх, тому і не зазначили. У частині подібних випадків можна припустити, що особа взагалі не проходила ВЛК, або за неї комісію «пройшли». Суд оцінює докази і приймає рішення щодо скасування такого висновку ВЛК.
Оскарження рішення ВЛК
Оскаржити висновок ВЛК в досудовому порядку можна так: для цього потрібно звернутися до вищого ВЛК регіону/Центрального ВЛК у разі незгоди військовослужбовця чи військовозобов’язаного з висновками лікарів. І за рішенням штатної ВЛК він може бути направлений на контрольне обстеження (дообстеження) у військовий лікувальний заклад, пояснила адвокатка Наталія Нюня.
Якщо оскаржувати в судовому порядку – потрібно звернутися до суду — окружного адміністративного суду за місцезнаходженням ВЛК або позивача, пояснила адвокатка.
Позиватися можна, якщо рішення не задовольняє військового, наявні медичні висновки з відповідними діагнозами, порушені процедури проходження медичного огляду, непроведення належних досліджень (МРТ, КТ), проведення ВЛК без забору відповідних аналізів, пояснює адвокатка.
— У такому випадку обов'язково доводити, що порушення процедури проходження ВЛК порушило права особи, тобто вплинула на ступінь придатності до служби, — пояснила Наталія Нюня. — Суд може виявити порушення процедури проведення військово-лікарської комісії та на цій підставі скасувати Рішення військово-лікарської комісії, також він може зобов’язати провести повторний медичний огляд та дообстеження військовослужбовця у випадку відмови відповідної ВЛК їх проводити.
Для оскарження рішення ВЛК у суді встановлено 30-денний строк, додає адвокатка.
— Якщо строк на оскарження пропустили, його можна поновити з поважних причин, — повідомила Наталія Нюня. — Це участь у бойових діях або виконання спеціальних завдань під час проходження служби. Поважною вважають причину перебування на лікуванні, а також тяжкі сімейні обставини.
До заяви про незгоду з висновком ВЛК відносно військовозобов'язаного варто долучити всі медичні документи (обов’язково копії медичних документів, адже вони залишаються в комісії) на підтвердження наявних захворювань. У самій заяві варто описати, як відбувався медичний огляд і в чому ви вбачаєте порушення. Якщо відносно вас було застосовано примус — заявіть про це, радить адвокатка.
— У скарзі до ВЛК вищого рівня варто зазначити ваші ідентифікуючі дані, обов'язково дані військової частини, де ви проходите службу, — пояснила Наталія Нюня. — Треба зазначити фактичні обставини, опис подій: сюди включайте дані про отримані вами травми, контузії, тривалі лікування, прийом препаратів, призначених начмедом. Опишіть свій дійсний стан здоровʼя.
Вкажіть номер, дату рішення ВЛК, що оскаржується, орган ВЛК, що приймав оскаржувану постанову. Викладіть суть незгоди з рішенням ВЛК. Використайте нормативне обґрунтування, радить адвокатка.
«20 хвилин» й надалі стежитимуть за розвитком подій у цій справі та повідомлятимуть про все читачів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Пишуть люди, котрі від армії як я від кухні.
Все тут намучено в цій статті.