Міська рада приховує Генплан? Чому відмовили журналістам «20 хвилин» у доступі

На основному кресленні Генплану і плану зонування Тернополя немає секретних чи з обмеженим доступом обʼєктів чи інформації — переконували в суді представники міської ради. Однак попри це журналістці «20 хвилин» відмовили у доступі до містобудівної документації.
«Відсутні правові підстави надати Вам доступ до матеріалів генерального плану та плану зонування території міста Тернополя з можливістю їх фото- та відеофіксації». Це відповідь редакції із міської ради щодо прохання ознайомитися із містобудівною документацією.

Нагадаємо, у березні журналістка відвідала Управління містобудування, архітектури та кадастру, щоб ознайомитися із Генпланом міста. Але там повідомили, що так просто документ не бачити, треба написати заяву на ім’я міського голови і попросити його надати такий доступ. Що журналістка і зробила.
Через три тижні у міській раді повідомили, що Генплан не покажуть. Посилались, зокрема, на статтю 64 Конституції України, що в умовах воєнного стану можуть обмежувати окремі права і свободи громадян. Також згадали про рішення ради оборони і розпорядження начальника ОВА Володимира Труша, відповідно до якого на період введення воєнного стану заборонено розміщати на сайтах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування матеріали містобудівної документації.
Показати не можна?
«Окрім цього, департамент архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної військової адміністрації надіслав Тернопільській міській раді лист «Щодо обмеження доступу» з вимогою припинення оприлюднення на офіційному сайті Тернопільської міської ради матеріалів містобудівної документації місцевого рівня та вжиття заходів щодо обмеження у доступі до вищезазначених текстових та графічних матеріалів на період введення воєнного стану», — зазначили у міській раді.
Раніше «20 хвилин» також зверталися до ОВА щодо копій відповідних документів. Їх надали редакції, а от документів, які б забороняли фотографувати Генплан під час ознайомлення, в ОВА не мають.

Фотографувати Генплан не дозволили і в суді
Тим часом архітектор Олег Фостяк судиться із міською радою і просить визнати протиправними, нечинними і скасувати рішення сесії Тернопільської міської ради від 07 червня 2024 року, які стосувалися внесення змін до містобудівної документації. Під час розгляду справи суддя Надія Дерех дозволила позивачу оглянути Генплан і план зонування, які представники міської принесли в суд. Але фотографувати документи заборонила.
Поки що суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову. Далі буде апеляція.
Нагадаємо, обговорювати зміни до Генерального плану почали ще у 2023 році, коли провели громадські слухання. Частина громади була проти таких рішень під час дії воєнного стану. Зокрема, активісти подавали позов до суду та вимагали визнати недійсними громадські слухання по змінам до містобудівної документації. Але отримали відмову.
Ознайомитися з новою, ще не затвердженою, містобудівною документацією містяни могли в Управлінні містобудування, архітектури та кадастру міськради. Але вже тоді документи не можна було фотографувати чи знімати на відео. На сайті міськради їх також не публікували. Про це читайте у матеріалі:
Планують урізати зелені зони: як під час війни У Тернополі змінюють Генплан (ЕКСКЛЮЗИВ)
Та зміни у містобудівну документацію все ж внесли. Це сталося на сесії міської ради 7 червня 2024 року. Досі важко сказати, що саме змінили у Генплані, адже документ громадськості у вільному доступі не доступний.
Інші способи побачити Генплан
У суді представники міської ради також переконували, що будь хто може ознайомитися із містобудівною документацією, якщо напише запит про викопіювання. «20 хвилин» спробують отримати відповідні відомості. Також ми будемо оскаржувати відмову міської ради у правовому порядку. Про результат повідомимо.
До слова, у багатьох містах України головну містобудівну документацію можна без проблем побачити на сайтах органів місцевого самоврядування.
Так, у суді адвокат архітектора Олега Фостяка наводив приклади Львова, Києва та Дніпра, як обласних центрів, де містобудівна документація доступна мешканцям на сайтах органів місцевого самоврядування. І додавав відповідні скріншоти. «20 хвилин» також знайшли у відкритому доступі Генплани у Луцьку, Хмельницькому та Вінниці.






Більше про судову справу читайте у матеріалі:
Генплан лиш у Тернополі такий «секретний»? Чому в суді заборонили фотографувати документ
А як ви думаєте, чому міська рада не хоче, аби громадськість бачила зміни до найважливішого містобудівного документу?
Читайте також:
Генплан Тернополя — за сімома замками? Щоб побачити документ, треба дозвіл мера
Чергове будівництво на Слівенській. Як через комунальне підприємство віддають землю приватникам
«Такого не може бути»? Як індивідуальні будинки перетворюються у квартири на продаж
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Також не оприлюднюють акти списання одиниць громадського електротранспорту, бояться, що народ почне ставити питання, чому тролейбусів меншає
Скотиняки, геть поплавило дах на цій "секретності"
Поліна Дайнега в інших містах (Хмельницький, Франківськ, Львів) чомусь не засекречують, хоча війна і їх торкнулася:
https://politerno.com.ua/2023/03/09/nadal-pidpersya-trushem-u-ternopoli-pid-chas-vijny-vtayemnycheno-zminyuyut-genplan/#
https://te.20minut.ua/t/11959502.html