Тернопільські археологи показали на виставці свої знахідки

Тернопільські археологи показали на виставці свої знахідки
Давню зброю, посуд, прикраси, які минулого року археологи знайшли під час розкопок на Тернопіллі, можна побачити в експозиції обласного краєзнавчого музею. Виставку «Археологічні дослідження в 2015 році» представила обласна інспекція охорони пам’яток історії та культури та охоронна археологічна служба України ІА НАНУ «Подільська археологія». Триватиме виставка до 4 травня, вхід на неї безкоштовний.

 До слова, таку археологічну виставку у нашому місті організували вперше, розповідає директор обласної комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури Марина Ягодинська. 

- На виставці – результати наших досліджень у 2015 році, - каже вона. – Ми вирішили  зробити собі такий подарунок до Дня охорони пам’яток та історичних місць, який відзначали 18 квітня. 

Previous Next


Серед експонатів - банери з описами та знахідки з трьох місць, які об’єднані одним словом - вперше, продовжує пані Ягодинська. 
- Це село Кордишів Шумського району – багатошаровий могильник, - розповідає вона. - Вперше на  території області і західної України науково досліджений за сучасними археологічними методами могильник, де знайдено матеріали культури шнурової кераміки, комарівської, вельбарської і давноруської культур. Знахідки з цих розкопок можна побачити на виставці на вітрині. Там  в основному представлена комарівська культура –ритуальні горщики, прикраси, шпильки, браслети, декілька предметів давньоруської культури і миска вельбарської культури. Власне вельбарське поховання було дня нас неочікуваною знахідкою, це був бонус 2015 року. Коли ми закінчили розкопки, вже в останній день після обіду сталося щось незвичайне - відвалюється шматок землі на зрізі і ми бачимо миску з трупоспаленням. 

Окрім того, на виставці можна побачити знахідки з досліджень території двору Теребовлянського замку. 
- Там ми зафіксували об’єкти шнурової кераміки трипільської культури, давноруські об’єкти, - каже Марина Ягодинська. - Як результат  – монети, ядра, мушкетні кулі, наконечники арбалетів, які ми бачимо на вітрині. Також ми тоді знайшли рештки захисника теребовлянської фортеці, який загинув в 1675 році під час облоги Теребовлі турецькими військами візира Ібрагіма Шишмана. 

Ще один банер на виставці -  з Гусятинщини. Знайдені там речі на виставці не показують, бо вони на реставрації. Але знахідки дуже цікаві. 
- В кургані ми знайшли поховання жінки XVII століття, де вперше на нашій території збереглися залишки одягу, - каже марина Ягодинська. - Чому вони збереглися? Бо вони були зроблені зі срібної шовкової нитки і тому вони не перегнили, бо зазвичай в подільських грунтах тканина не зберігається. З одягу ми знайшли фрагмент коміра від плаща, фрагмент оксамитової тканини і плетений ґудзик зроблений з тих самих ниток, що і комір плаща. У матеріалах дослідження Львова є такий самий ґудзик і можливо, та жінка була львів’янкою, яка якимось чином потрапила у нашу область. Вона була вбита мушкетною кулею в районі живота. Поховання дуже добре збереглося і це дозволило антропологам зробити висновки про те, що жінка була міщанкою, нижні кінцівки у неї були паралізовані. Крім того з огляду  на хвороби рук та прикус зубів  досліджено, що вона займалася або ткацтвом або вишивкою. 

Побачити археологічні знахідки можна буде на виставці до 4 травня.  Потім, за словами Марини Ягодинської,-  експонати віддадуть до музейного фонду. Так, експонати з Кордишева підуть в Шумський районний краєзнавчий музей, з Теребовлі до фондів Національного заповідник «Замки Тернопілля», знахідки з Гусятинщини наразі на реставрації, тому питання куди їх віддадуть наразі вирішується. 
До слова, у тернопільський археологів вже розпочався сезон. Цього літа вони планують далі працювати у Кордишеві та Теребовлі. А також нещодавно археологи виїжджали на дослідження давноруського поховання XII століття на городі одного із мешканців села Борщівського району. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 У Львові провели унікальну операцію з пересадки пальця з ноги на руку пораненому військовому play_circle_filled 21:00 З гільз «проросли» квіти: у Тернополі діти створювали «вазочки надії» photo_camera 20:05 Спадковий договір: хто може укласти і чим він відрізняється від заповіту? 19:07 Тернопільщина вже має нового прокурора. Що про нього відомо? Від читача 15:09 Огляд ринку праці Тернопільщини у 1 півріччі 2025 року: попит та пропозиція, розвиток бізнесу, активні програми зайнятості 19:02 Запевняв, що це дочка, але навіть не знав її віку. Для кого збирає гроші чоловік у центрі Тернополя? 18:00 До мільйона від держави постраждалим від війни: хто може отримати і як подати заяву 17:20 Планували втечу через гори: жителів Тернопільщини спіймали на кордоні з Румунією 16:50 У рідному селі на Чотрківщині зустріли воїна Миколу Лейбюка, який повернувся з полону 16:10 Коли у Сопільче встановлять оновлений водяний млин та скільки це коштуватиме: «20 хвилин»дізналися photo_camera 15:45 У «Дії» з’явиться функція скарг на держслужбовців 15:10 Маскували під далекобійників: тернополянин переправляв військовозобов’язаних за кордон 14:30 ​​​​У суді допитали ветерана, якого обвинувачують у побитті муніципального інспектора 13:56 Петриківському кільці Subaru врізався у відбійник: драгер показав 2,66 проміле 13:27 Зеленський підписав закон щодо відпусток військових 12:50 З прапорами, хлібом та сіллю у Чорткові зустріли Героя, який повернувся після двох років в полону photo_camera 12:15 На Дніпропетровщині раптово зупинилося серце рятувальника з Тернополя Богдана Черняка 11:50 Збитків на 2 мільйони: Головного інженера з Кременця підозрюють у забрудненні річки Іква 11:22 У школах та садках Тернополя встановлюють обладнання яке вимірюватиме температуру, CO₂ і вологу 10:35 У лісі на Тернопільщині знайшли мертвим чоловіка , якого розшукували понад місяць
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up