Партнер рубрики Події

Неспокій через «будинок з химерами»

Неспокій через «будинок з химерами»
Починаючи з 1993-94 років у будинку почались зміни. Микола Кіт підозрює, що не всі квартири продавались законно. Мовляв, за кілька років кілька старих і не дуже мешканців пішли із життя за дивних обставин.
Епопея. Про «будинок з химерами» на Гоголя чуло чимало тернополян. А контролюючі інстанції, управління ЖКГ – точно. Бо вони вже не один рік дають відповіді на листи та скарги від мешканців однієї з квартир. Втомились і самі скаржники, і ті, на кого скаржаться

Мешканці вважають, що для них спеціально «хтось» створює проблеми, аби вижити їх із житла. А у інстанціях кажуть, що скарги мешканців – перебільшені або й узагалі їх немає.


Йдеться про будинок на Гоголя,6. І хоч жодних химер у будинку нема, називати його так почали саме через проблеми самі ж мешканці і деякі ЗМІ. 


 - Я мешкаю у будинку на Гоголя,6, на першому поверсі - розповідає Микола Кіт. -  Цей будинок - пам’ятка архітектури місцевого значення. Збудований в 1895 році для австрійських офіцерів. В 1944 він  був наполовину зруйнований, потім у 1954 році німецькими полоненими по кресленнях  австрійських інженерів, які будували, відновлений. Таким чином став пам’яткою архітектури, йому вже більше ста років. Будинок цей з пічним опаленням на перших-третіх поверхах. І кожна квартира, кожна кімната,  крім ванни, мала свою пічку і свої вентиляційні і димові канали.

І починаючи з 1993-94 років, за словами чоловіка, у будинку почались зміни. Так, дехто із старих мешканців повмирав, їхні діти продали квартири, а нові власники взялись робити так звані євроремонти, з порушеннями. Причому, пан Кіт підозрює, що не всі квартири продавались законно. Мовляв, за кілька років кілька старих і не дуже мешканців пішли із життя за дивних обставин.
 
Облаштували санвузол за стіною спальні 
Саме ж переобладнання,  додає чоловік,  почалось із квартири №2 у 2002 році. 
- Ми чули за стіною нашої спальні весь час якісь шуми, вибухи від газової колонки, - каже він. – А потім наша стіна почала мокріти, сиріти. Не знаючи причин, звернулись в управління ЖКГ. Півроку - справа затягується. А потім виявляється, що нові мешканці переобладнали двокімнатну квартиру: тобто санвузол зробили житловою кімнатою,  а новий санвузол облаштували у кімнаті, суміжній з нашою спальнею.

Відео дня


Тому родина звернулась зі скаргою до тодішнього голови облдержадміністрації Івана Курницького. Він зобов’язав Держархбудінспекцію та управління   містобудування архітектури створити комісію для вивчення проблеми. З акту цієї комісії виплило, що причиною стало таки самовільне переобладнання квартири. Вони наклали припис і зобов’язали повернути житло до попереднього стану, надіслали припис у міськраду. Але сусіди взяли технічний висновок з проектної інституції, що все відповідає нормам. І  міськрада погодила прийняття в експлуатацію.

 Далі перепланування зробили ще у квартирах №11  та №9. І результатом цього, на думку чоловіка, стала поява чадного газу у його квартирі, від чого непритомніла його дружина. А також це перепланування стало причиною появи побутових, удушливо-кухонних запахів.

 Чоловік переконаний, що власники квартир під час ремонту втрутились в роботу вентиляційних та димових каналів. Тому, через такий ремонт родина пана Микола зверталась у різні інстанції, прокуратуру, і навіть до нардепів, місцевих депутатів. На сьогодні чоловік має кілька «томів» з перепискою та відповідями, документами. 
Відтак родина вважає, що їм зумисне створювали такі умови, що загрожували їхньому життю. Деякі дії трактують як посягання на життя і житло. 

Радили звертатись до суду
 Знають про ситуацію і у обласній спілці архітекторів. Адже Микола Кіт – і сам архітектор, член спілки. 


- У 2005 чи 2006 в «Архпроект» прийшов лист з проханням роз’яснити державно-будівельні норми (далі ДБН – прим. ред.), - каже директор  ТВП «Тернопільархпроект» Анатолій Водоп'ян. – Я на той час ще був головою обласної організації спілки архітекторів. Коли побачили адресанта, то здивувались. Бо сам Микола – добрий архітектор і вміє читати та трактувати норми.  Серед питань було – чи  можна робити санвузли над кухнею і житловими кімнатами. На той час ще діяли одні ДБН «Житлові будинки. Основні положення», тому ми відповіли, що не можна.
Невдовзі ДБН змінились – з’явились «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт».

І  у ДБН на реконструкцію житла, того твердження, що не можна влаштовувати санвузли над кухнею, уже не стало. Лишилась заборона тільки щодо розміщення санвузлів над і під житловими кімнатами. Тож коли власник квартири №9 після ремонту  у 2008 році звернувся в «Тернопільархпроект» за технічним висновком, то ті перевірили і написали, що  порушень не бачать.  Як результат такого висновку, «Архбудконтроль» зібрав комісію. До неї увійшли і кілька колег-архітекторів, і пожежники, і жек,  і т.д. Комісія працювала по усіх проблемних питаннях – і каналізації, і вентиляції, і знову ж таки, значних проблем не виявила.
 

Також пан Кіт через технічний висновок квартирі №9 хотів зібрати комісію з питань професійної етики. В спілці ж організували  засідання правління з участю комітету з питань професійної етики. 

- Це вже просто втомило, - каже Анатолій Водоп’ян. – Ми сказали йому, як професіоналу, визначитись з тим,  які порушення є у будинку. Бо не зовсім зрозуміло, що він від нас хоче. А також порадили подавати на міськраду до суду через те, що вона погодила прийняття в експлуатацію цих перероблених квартир. Він каже: «Та ні, подавати на міськраду…не буду». А хто ж за тебе буде відстоювати твої права, якщо вони порушені?  


Звернення в Мінрегіонбуд
Останній документ, який на думку пана Миколи, свідчить про порушення у будинку – відповідь на його звернення з Мінрегіонбуду. Її чоловік отримав у лютому 2016. Також Міністерство  перенаправило звернення чоловіка в міськраду, Управління Держархбудінспекції та Держархбудінспекції України  для розгляду, обґрунтованої відповіді та вирішення проблемних питань в межах компетенції. 

Міськрада звернення переадресувала в Управління ЖКГ. Тут поки що готують відповідь Мінрегіонбуду. Та кажуть, що до них пан Микола звертався із скаргою тільки на одного сусіда. Мовляв, той встановив камін та втрутився в роботу димвентканалів.

- Щодо скарг Миколи Кота, то перша  заява до нас стосувалась того, що сусід влаштував незаконно камін, - каже начальник міського управління ЖКГ Микола Лесів. – Комісійно було проведено обстеження і каміна, як такого, не виявлено у будинку (Микола Кіт каже, що комісія написала про  наявність декоративного каміна – прим. ред.). – Крім того, пожежники спільно з балансоутримувачем провели обстеження димових та вентиляційних каналів. Вони всі працюють. Всі необхідні документи для цього є, не порушено ніяких конструкцій. Однак людина далі продовжує писати заяви – «будинок з химерами»,  і так далі, і тому подібне.  Я ніяк не можу зрозуміти, що в кінцевому результаті хоче пан Кіт у своїх зверненнях. 
Димовентканали, за словами пана Лесіва, перевіряються щорічно згідно з графіком ТОВ «Мрія», що є балансоутримувачем будинку. 


- Якщо ще щось від нас треба, якщо буде знову заява, ми в черговий раз створимо комісію і підемо перевіримо, - додає він. – Будинок старенький і ми передбачили кошти на певні роботи. Фасад також потребує ремонту. Але все відремонтувати, у зв’язку з обмеженими коштами міського бюджету, не можемо.

читайте також: Цінність у "будинку з химерами" має тільки фасад
 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 На Великдень в Тернопільській області порядок охоронятимуть понад 600 правоохоронців play_circle_filled 21:00 6 травня у парку Сопільче проведуть гаївки 20:05 Що класти у кошик і що робити з пасками, які не з'їли: о. Олексій Філюк відповідає на ваші запитання 19:00 Тернопільщина втратила захисників Володимира Солтана, Володимира Попеля і Богдана Добрянського Від читача 17:08 Кіберполіція запустила проєкт "Чатові онлайн" 18:08 На Тернопільщині відкрили оновлений ізолятор тимчасового тримання 17:23 Допомога ЗСУ на Великдень: мер Тернополя Надал вчергове повіз захисникам на передову дрони, Великодні паски та військове спорядження (пресслужба Тернопільської міської ради) 17:03 Дезертира засудили до року дисциплінарного батальйону. Одразу — на передову? 16:00 Передчасно пішла у вічність медсестра-анестезист з 2-ї лікарні 15:03 На Театральному майдані збирають кошти на евакуаційний автомобіль для захисників photo_camera 14:15 Без яєць та молока, з ромом та журавлиною: блогери та господині Тернополя поділилися рецептами пасок 13:30 До смерті побив знайомого: підозрюють 36-річного тернополянина 13:03 На Страсну П'ятницю у храмах Тернополя провели обряди винесення Плащаниці: як усе відбувалося photo_camera 12:27 На Тернопільщині до 10 років ув’язнення засуджено батька, який зґвалтував неповнолітню дочку 12:03 Чи є черги у Тернополі до ТЦК та до коли чоловіки мають оновити дані 11:00 Дружина священника із Чорткова потребує допомоги на лікування 10:30 Понад тисячу дітей писанкували в рамках «Великодньої веселки» від «Контінентал» (новини компаній) 10:06 Митрополит Василій Семенюк омив ноги священникам photo_camera 09:30 У Теребовлі до Великодня облаштували святкові фотозони 09:05 На Тернопільщині 3-4 травня — надзвичайний рівень пожежної небезпеки
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up