Чи є черги у Тернополі до ТЦК та до коли чоловіки мають оновити дані

Чи є черги у Тернополі до ТЦК та до коли чоловіки мають оновити дані

З’явитись для оновлення даних протягом двох місяців із 18 травня варто усім військовозобов’язаним. Чи є зараз ажіотаж біля ТЦК у Тернополі та що ще потрібно знати щодо поновлення облікових даних? Розповідаємо. 

 
 

Багато дискусій, протиріч, нерозуміння, багато питань без відповідей. Так поки що всі сприймають новий закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». А він набуде чинності 18 травня 2024 року. І це означає, що протягом двох наступних місяців від цього дня всім чоловікам від 18 до 60 років потрібно обов’язково з’явитися до ТЦК для уточнення даних. Інакше чекає штраф від трьох до 17 тисяч гривень. Окрім того, якщо ви отримали повістку і не з’явились за викликом, вас можуть туди доправити примусово. Для цього начальник ТЦК звернеться до поліції. А ще до суду, аби вас обмежили у правах користуватись власним авто. 

  

Чи є в Тернополі ажіотаж

Спостерігаючи за новинами колег з інших міст, бачимо, що подекуди є справжній бум до військкоматів. Чоловіки, як пояснюють журналістам, намагаються встигнути до 18 травня, аби їх не торкнулися зміни нового закону. 

Відео дня

Спектор для відстрочок звужується після 18 травня. Все через зміни у Законі «Про мобілізацію», що стосуються опікунства і наявності в родині інших працездатних членів сім’ї, які можуть доглянути за родичем. А також це стосується інвалідності, навчання  і здобуття вищої освіти. Бо зараз якщо є три вищі освіти, а щоб отримати четверту — мають право на відстрочку. Зміни до Закону це скасували. Тобто це питання спроби виграти пів року часу, оскільки саме на стільки часу дають відстрочку.

Ажіотаж до ТЦК є у Полтаві, Києві та Івано-Франківську. А в Тернополі, як з’ясували «20 хвилин», ажіотажу поки немає, і військовозобов’язані не поспішають оновлювати свої дані. Принаймні черг під стінами ТЦК 2 травня журналісти «20 хвилин» не помітили. 

А на телеграм-каналі Сухопутніх військ України поширили інформацію, що тепер центри комплектування працюють 24/7. Щоправда, у пресслужбі Тернопільського ТЦК та СП не радять йти сюди вночі. Так, ТЦК працюватиме і в нічний час там займатимуться «паперовими» та іншими справами. А відвідувачів готові приймати вже до початку та після завершення комендантської години, яка у Тернополі, нагадаємо, триває від опівночі до 5 ранку. 

 

Цікавитесь — відповідаємо

Читачі «20 хвилин» надіслали до редакції чимало питань, що стосуються нового Закону про мобілізацію. Журналісти їх намагались адресувати до пресслужби Тернопільського ТЦК та СП. Врешті у коментарях нам відмовили, наголосивши, що всі зміни до Закону можуть роз’яснити лише у Міністерстві оборони. Журналісти «20 хвилин» відшукали на сторінках відомства відповіді на деякі питання читачів, а також знайшли їх на сторінках самого Закону. 

Як відомо, за Законом, який набере чинності 18 травня, всі чоловіки військовозобов’язаного віку повинні протягом 60 днів з’явитись до ТЦК, щоб стати на військовий облік та оновити свої облікові дані. Якщо вони цього не зробили, їм надсилатимуть ще один документ від ТЦК —  вимогу. Що це за документ і кому його будуть надсилати, «20 хвилин» пояснив адвокат Олександр Нюня.

 

Коли саме потрібно прийти для уточнення облікових даних? І кому? Чи потрібно це робити тим, хто побував у ТЦК, приміром, тиждень чи місяць тому, і в нього нема ніяких змін?

Вимогу не надсилатимуть замість повістки — це різні документи. Вимогу надсилатимуть саме після повістки, якщо чоловік військовозобов'язаного віку її проігнорував. Тобто вимога є наступним або похідним документом після повістки, за якою людина не з’явилася до ТЦК.

Якщо людина не з’явилася за повісткою, тоді ТЦК направлятиме запит у відділ поліції з проханням провести адміністративне затримання цієї особи. Якщо адміністративне затримання протягом 5 днів після цього не відбулося, тоді ТЦК направляє чоловіку «вимогу». «Вимога» — це фактично досудове регулювання спору, де передбачається, що особа повинна з'явитись до ТЦК.

Інакше в ТЦК будуть змушені звернутися до суду з заявою про заборону керувати транспортними засобами та накладення інших адміністративних стягнень на цю людину як на ухилянта.

Військовозобов’язані після 18 травня можуть уточнити свої дані у ТЦК, де перебувають на обліку, у ЦНАП або за допомогою е-кабінету, який, щоправда, запрацює лише у червні. Реєстрація там буде добровільною. 

Скажімо, якщо людина навчалась у Києві і попри тернопільську реєстрацію перебуває на обліку у ТЦК саме в столиці, їй потрібно буде завітати протягом двох місяців до територіального центру комплектування Києва. 

 

Які документи треба завжди мати із собою після 18 травня? 

За нормами нового Закону, чоловіки від 18 до 60 років мають постійно носити із собою військово-обліковий документ. 

 

Чи буде обов’язковою строкова служба для 18-річних чи тих, хто пізніше закінчив навчання? 

Замість строкової запроваджують базову військову службу. 

  

Чи може інша (довірена) особа принести документи в ТЦК замість чоловіка, сина, брата та ін.?

Якщо ви, приміром, фізично не можете прибути до ТЦК, бо, наприклад, зараз у лікарні, у військкоматі не рекомендують присилати замість себе родичів. Давно практикують листування з юристами. Коли, приміром, особа укладає договір з адвокатом, а той повідомляє про свого клієнта щодо змін чи вирішує інші питання в межах договору і своєї компетенції.  

 

З тими, хто знятий з військового обліку, також є нюанси, Чи є різниця між знятим та виключеним з обліку? 

Зняти з обліку, скажімо, можуть і у зв’язку з переходом на іншу роботу, приміром, до підрозділів ДСНС. Відповідно, з військового обліку знімають, а ставлять на спецоблік. 

 

Кому можна не йти до ТЦК?

Можна не приходити до військкоматів для уточнення даних хіба тим, хто за рішенням ВЛК та з інших причин виключений з обліку. Це мало не єдина причина, чому і кому не потрібно уточнювати дані до середини липня.  Але про виключення з обліку має бути запис у військовому квитку. Тим, хто з певних причин мав відстрочки чи бронювання, йти до ТЦК чи ЦНАП для уточнення даних потрібно.  

 

Якщо став на облік саме зараз, до 18 травня, але раніше, від початку повномасштабного вторгнення, цього не робив, — чи буде штраф? І, якщо так, — яка сума? Як зміниться сума штрафу після 18 травня? 

Штрафні санкції діють і зараз, і вони чітко прописані в Законі. Особа повинна стати на військовий облік. Якщо це не зробила, зараз заплатить штраф близько 1 700 грн. Після 18 травня розмір штрафу збільшиться — від трьох до 17 тис. грн і більше.

 

Якщо військовозобов’язаний має відстрочку чи повинен він проходити ВЛК? І чи можна пройти медкомісію в будь-яких інших медзакладах, окрім ТЦК? 

Так, кожен повинен пройти ВЛК. І це можна зробити лише в територіальному центрі комплектування за місцем реєстрації. Навіть якщо особа має на руках рішення інших комісій, проходження військово-лікарської комісії — це є складовим елементом постановки на облік. Потрібно прийти до ТЦК з документами, пройти ВЛК. Якщо приїхала людина на візку, має діагноз і документи на руках, ніхто його не відправлятиме на ВЛК проходити всіх спеціалістів, запевняють у військкоматі. Натомість медики оглядатимуть всіх, яким треба зараз встановити придатність. Лікарі у ВЛК — цивільні. 

 

Чи каратимуть і як, якщо не оновили облікових даних?

Керівник ТЦК та СП звертається до поліції для адміністративного затримання і доставки громадянина. Якщо затримання неможливе, керівник ТЦК та СП надсилає громадянину рекомендованим листом вимогу про виконання обовʼязків. Форму і зміст вимоги визначає Міноборони. День вручення вимоги — день розписки або відмови в отриманні. Далі суд приймає рішення. 

ТЦК та СП видає документ про виконання вимоги або надсилає повідомлення про виконання вимоги до відповідних органів, пояснили в Міноборони. Вимога вважається виконаною після виконання громадянином обовʼязків, відкликаною — після завершення мобілізації. 

Якщо обовʼязки не виконані протягом 10 днів, ТЦК звертається до суду щодо тимчасового обмеження права керування транспортними засобами до виконання або відкликання вимоги. 

 

Кому нададуть відстрочку від мобілізації?

На відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають право: 

— Заброньовані за органами влади та перебувають на спеціальному військовому обліку.

— Особи з інвалідністю І, ІІ, III або тимчасово непридатні до служби за станом здоров’я. 

— Родини з трьома і більше дітьми до 18 років, одинокі батьки. 

— Усиновлювачі, опікуни сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 

— Особи, що займаються доглядом за хворими членами сімʼї. Військовозобовʼязані 1 ступеню споріднення сімʼї, де є члени з інвалідністю І, ІІ груп. 

— Члени сімей, де є загиблі або пропали безвісти під час антитерористичної операції та інших оборонних заходів, члени сімей загиблих Героїв України з числа Небесної сотні. 

— Особи, які навчаються за денною або дуальною формою освіти, наукові та науково-педагогічні працівники. 

— Посадовці державних органів, народні депутати, судді, члени уряду, працівники органів військового управління. 

— Дипломатичні службовці, державні службовці у сфері кібербезпеки та ІТ (апарату ВРУ, КМУ, ОПУ). 

— Інші особи, визначені законом. 

 

Чи можуть категорії, які мають право на відстрочку або кого не мобілізують під час воєнного стану, служити за власним бажанням? 

Військовозобовʼязані можуть бути прийняті на військову службу за контрактом за їх згодою, навіть якщо вони входять до категорії осіб, що мають право на відстрочку. Відстрочка може оформлюватися через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобовʼязаних та резервістів на підставі даних з інших державних реєстрів. 

 

Підлягають бронюванню

— Військовозобовʼязані в державних органах, органах місцевого самоврядування категорії «А» (всі), «Б» та «В» (до 50%)

— У національних безпекових, правоохоронних органах, судах, установах правосуддя та інших державних службах

— На мобілізаційних підприємствах та критично важливих для економіки та оборони, включно з кінцевими бенефіціарними власниками

Порядок бронювання інших категорій військовослужбовців, підприємств, установ та організацій встановлюється законодавством та нормативними актами Кабінету Міністрів України. Включає критерії, перелік посад і професій, обсяги бронювання.

 

Обовʼязки організацій щодо бронювання

* Здійснювати бронювання та оформлювати відстрочки від призову для заброньованих військовозобовʼязаних

* Подавати документи для оформлення відстрочок у відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

 

Військовий облік: реєстрація, зняття та виключення

 

Взяття на військовий облік

—  Призовники. Громадяни України віком до 25 років, які пройшли медичний огляд, прибули з-за кордону або з інших місцевостей України, набули громадянство

України, а також ті, хто закінчив службу або покарання

— Військовозобовʼязані. Звільнені з військової служби особи, що мали спец звання. (поліція, прокурори)

—  Резервісти. Зараховані до військового оперативного резерву або які уклали контракт на проходження служби у військовому резерві

Зняття з військового обліку

— Призовники, що досягли 25-річного віку, призвані на службу, які пройшли базову загальновійськову підготовку, або направлені на альтернативну службу

— Військовозобовʼязані, які переїхали в іншу місцевість, призвані на службу, направлені на альтернативну службу, або зараховані до військового оперативного

Резерву

— Резервісти, що переїхали в іншу місцевість, призвані на службу, прийняті на службу до органів і підрозділів цивільного захисту, досягли граничного віку перебування на службі в резерві

Виключення з військового обліку

— Громадяни, які померли, визнані безвісно відсутніми або оголошені померлими, припинили громадянство України, визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі. 

 

Про базову загальновійськову підготовку, якою замінили строкову службу, а також про те, хто може її не проходити чи отримати відстрочку, «20 хвилин» розповість в одному з наступних матеріалів. 

 

Більше нововведень дивіться 

Новий закон про мобілізацію: розʼяснення про те, що зміниться

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (188)
  • Богдан Тимчук
    А вних тцк що бази даних нема,вони ж такі круті..вже суки не знають як мізки запудрити...хіба що втих що проходили влк в минулому році болячки поділися....вже блін тих простих людей вивертають з усіх сторін...дибіли.
  • Michell Vlad
    Суд визнав ці повістки папірцями , за ігнорування яких навіть не передбачена адміністративна відповідальність . А по конституції захищати державу повинна армія .
  • Sergij Srgij
    Зелупи,чому ато а не війна?хоч паржали?гірше не стало,бидло тупор@@иле?
  • Igor Igor
    Я маю повне право свої дані нікому не розголошувати і пішли ви лісом

keyboard_arrow_up