Втеча від мобілізації? Перевірили, що робить Труш в університеті та чи стоїть на військовому обліку

Втеча від мобілізації? Перевірили, що робить Труш в університеті та чи стоїть на військовому обліку
 • За чотири дні до завершення минулого року Володимира Труша звільнили з посади керівника ОВА, а вже третього січня 2024 року він влаштувався на роботу викладачем у ЗУНУ. Чи має право на відстрочку від мобілізації?
 • Але це ще не все. Військкомати заплуталися, де він стоїть на обліку.

Знайти нове місце роботи фактично за кілька днів — місія, як бачимо, цілком здійсненна. Але останніми тижнями у соцмережах розгорівся цілий скандал, мовляв, щоб дати ставку для екскерівника області та врятувати його від мобілізації, в університеті забирають робочі години у інших викладачів. Так це чи ні? Журналісти «20 хвилин» вирішили з’ясувати. А також розповідаємо про те, що саме і чи викладає пан Труш у закладі, чи стоїть на військовому обліку, адже сам, будучи на посаді очільника ОВА, публічно закликав чоловіків — бути свідомими. 

«Ми своїм прикладом показуємо, що ми такі самі українці. Ми не втекли від війни на початку, ми точно не будемо тікати і ховатися від неї зараз. Якщо потрібно буде, наступних два заступники піде, потрібно буде – я піду. Тобто, якщо треба – це питання зняте. Бронь – це є чисто психологічний момент для когось з чоловіків, що «я маю бронь, все, мене не візьмуть». Ні, ми доказали в цьому випадку, що бронь ні на що не працює», — в ефірі від 29 березня 2023 року говорив Володимир Труш.

Нагадаємо, що закон про мобілізацію визначає права на відтермінування від служби для наукових та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів і коледжів, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь; викладачів училищ; вчителів, які мають за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки. А Володимир Труш, як з‘ясували журналісти «20 хвилин», — саме науково-педагогічний працівник. 

Відео дня

Відстрочка — у кишені чи ні?

Як повідомляло МОН у липні 2022 року: «Законом встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники, за умови роботи в наукових установах і організаціях, закладах вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти (за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки)».

Проте згідно зі змінами до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: «Наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки».

У ЗУНУ наполягають, що взяли на роботу Володимира Труша, бо раніше співпрацювали з ним. Зі слів в.о. завідувача кафедри фінансів імені Сергія Юрія Ольги Кириленко, пан Труш був членом Наглядової ради ЗУНУ й брав участь в освітніх, наукових та міжнародних заходах.

З розкладу на сайті університету журналістам «20 хвилин» стало відомо, що Володимир Труш працевлаштований на кафедрі фінансів імені Сергія Юрія. Він викладає дисципліну «Публічні закупівлі» — для студентів п’ятого курсу двічі на місяць, у п’ятниці парних тижнів. 

Скрін з розкраду ЗУНУ

І хоча на інших курсах ця дисципліна також є, але там залучають інших викладачів. Ми промоніторили перелік викладачів на сайті, однак не знайшли там імені — Володимир Труш.

Попри це на кафедрі фінансів запевняють, що ексголова ОВА має повну ставку, але задля його працевлаштування нікого не звільняли. 

— Його навчальне навантаження передбачає практичні заняття з дисципліни «Публічні закупівлі», керівництво над курсовими роботами, практикою, проведення консультацій для студентів та перевірку (модульних) контрольних робіт. Окрім навчального навантаження, викладач бере участь у виконанні кафедральних науково-дослідних робіт, –  говорить Ольга Кириленко. 

Також «20 хвилин» відправили запит до ЗУНУ, аби дізнатися, чи має пан Труш відповідний освітній ступінь для викладання в університеті. 

— Робочий час науково-педагогічного працівника – виконання ним навчальної, методичної, наукової, організаційної роботи та інших трудових обов’язків. Максимальне навчальне навантаження на одну ставку не може перевищувати 600 годин/рік. Володимир Труш не має наукового ступеня та вченого звання, — повідомила редакції ректорка Оксана Десятнюк. 

Хоча наукового звання і не має, але науково-педагогічну діяльність здійснює. Пунктом 9 Статті 55 ЗУ «Про вищу освіту» передбачено, що науково-педагогічні посади можуть займати особи, які мають не лише науковий ступінь чи вчене звання, а й диплом магістра. 

Бронювання ж у закладі пан Труш не має. 

— Ми забронювали лише 9% (28 викладачів), але не Володимира Труша. Бо пан Труш – офіцер запасу, і його військово-облікова спеціальність не підлягає бронюванню. Від ТЦК не надходили розпорядження щодо уточнення даних для нього. Через університет до військкомату його ніхто не викликав, – пояснив «20 хвилин» керівник військово-мобілізаційного підрозділу ЗУНУ Мирослав Коваль. 

Наказ від МОН України, відповідно до якого ЗУНУ можуть бронювати викладачів

Де стоїть на обліку – невідомо

Щоб перевірити, чи стоїть ексголова на військовому обліку громадян, ми звернулися до центрів комплектування. За інформацією Мирослава Коваля, пан Труш стоїть на військовому обліку на Івано-Франківщині, звідки родом. Проте, як розповів начальник Івано-Франківського обласного ТЦК та СП, документи пана Труша залишаються на Тернопільщині.

 — За даними автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг», Володимир Труш перебуває на обліку в першому відділу Чортківського районного ТЦК та СП. Бронювання та відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в електронному реєстрі відсутні, — повідомив «20 хвилин» Володимир Бабанін.

Ми також звернулися із запитом до Тернопільського обласного ТЦК. Але і там спростували інформацію про те, що пан Труш стоїть у них на військовому обліку.

— Володимир Труш не перебуває на військовому обліку у районних (об’єднаному міському) ТЦК та СП, відділах районних ТЦК та СП Тернопільської області. Відомості щодо надання пану Трушу відстрочки від військової служби під час мобілізації у нашому територіальному центрі комплектування відсутні, – повідомив «20 хвилин» начальник Тернопільського ОТЦК та СП Денис Савчук.

То де ж ексголова Тернопільської ОВА перебуває на військовому обліку і чи перебуває взагалі? Запитання залишається поки що відкритим, але у обласному військкоматі обіцяють розібратися.

Перевірили, чи ходить на пари

Як же проходять пари від головуванням Володимира Труша? Чи взагалі вони відбуваються? Чому сам ексголова не став прикладом для інших, приєднавшись до ЗСУ, а обрав викладання? Ми вирішили запитати в нього, тож у парну п'ятницю і парний тиждень квітня, а саме 26 числа, журналістка пішла в університет. 

За розкладом пан Труш мав би викладати для магістрів факультету фінансів (ФМСм-11). Початок пари – о 19.00 в аудиторії 309 11-го корпусу. 

Орієнтовно о 18.50 журналістка вже була у корпусі, але далі першого поверху потрапити не вдалося. Вона пояснила охоронцю, яка аудиторія їй треба, який викладач та дисципліна, але він вперше від неї почув про цю пару. 

– Ключ від аудиторії №309 є у мене на дошці. Якби була пара, то викладач чи студенти забрали б його і вже готувалися до лекції чи практичної, – каже охоронець. – Напередодні вашого візиту я бачив, як студенти масово їхали додому. Можливо, пари не буде. Але з цим запитанням краще звернутися на кафедру. 

Ключ від аудиторії №309 залишився на дошців в охоронця

Журналістка «20 хвилин» чекала ще пів години. За цей час бачила різних викладачів, але не Володимира Труша. До 19.40 ключ від аудиторії так ніхто і не взяв. 

У понеділок, 29 квітня, ми звернулися до речниці навчального закладу Олени Васильків, аби та пояснила, коли ж саме пари у ексголови ОВА і чи є вони взагалі, а може, просто намальовані в розкладі? Натомість та іронічно почала розповідати про чисельники і знаменники. Через кілька годин спілкування пояснила: «в університеті є свої парні та непарні тижні». За її словами, Володимир Труш має провести заняття третього травня.

Журналісти «20 хвилин» готові зробити і другу, і третю спробу, аби побувати на парі в ексначальника ТОВА та нарешті отримати від нього коментарі. Адже у соціальних мережах він на наші запитання не відповідає. 

Також публічно звертаємося до всіх студентів та викладачів ЗУНУ: якщо вам відомі факти порушення в закладі або ж ви маєте іншу інформацію щодо викладеного матеріалу – редакція готова вислухати та опрацювати, при цьому ми гарантуємо анонімність наших джерел. Натомість ми підготуємо продовження у цій історії.

 

Читайте також:

Кабмін погодив звільнення Труша з посади голови Тернопільської ОВА

Які статки мають ексголова ОВА Володимир Труш і його заступники? «20 хвилин» проаналізували їхні декларації

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (28)
 • Ольга Ольга

  Ну що була пара 3-го травня чи не була? Напевно пан Труш взяв лікарняний, або просто переніс пару ?!
 • Світлана Бенів

  Наші чоловіки, сини та дочки не бояться і пішли захищати Україну не жаліючи свого життя , але за ради кого? Невже за ради таких як Труш та тих хто ховається за бронню , та корочками держслужбовців, зверніть увагу як їм комфортно у їх кабінетах, скільки це буде ще продовжуватись? Ганьба їм усім. Хочеться вірити в те що справедливість візьме верх і про захист України буде думати кожен. Я думаю настане така пора що їх спитають чому у такий важкий час вони протирали штани в кабінетах.
 • Читач41

  Труш і фронт несумісні. У ньго відразу підштаники робляться мокрими.
 • Галина Івасюк

  Ну і що принесла перевірка? І без перевірки все зрозуміло -корупція процвітає!

keyboard_arrow_up