Війна очима тернополянина з "Айдару"

Війна очима тернополянина з "Айдару"
Життя в окопах, харчування консервами, ночівля просто неба – це все дрібниці, які українські вояки на Сході з часом перестають помічати. Вбивати ворогів і бачити смерть друзів – ось що найбільше болить молодих хлопців, які захищають державу та українців в зоні АТО

Тернополянин Сергій більше двох місяців поспіль у складі батальйону "Айдар" воює з сепаратистами та російськими агресорами. Наш земляк – один з тих, хто 21 липня захопив у полон командира ворожого батальйону "Восток". Сергій розповів "20 хвилин" про війну та життя на передовій.

Туди вирушив добровольцем. За два місяці 24-річному хлопцеві, який любить кататися на велосипеді парками Тернополя, спілкуватися з друзями та допомагати людям, довелося убивати... І виносити з поля бою понівечені війною тіла друзів. Довелося бути за крок до смерті й бачити героїзм наших військових.

Місцеві допомагають

Відео дня

Розповідати подробиці операцій і стратегічні плани військовим не можна.

Тернополянам, як і українцям, каже хлопець, варто знати лише те, що на Сході дійсно війна, що наші військові - не карателі, як стверджують ворожі ЗМІ, а захисники Батьківщини. Головне, що просив переказати тернополянам Сергій, то це те, що наші війська - боєздатні і спроможні захищати Україну.

- Живемо кілька днів на базі, а кілька – на передовій, - розповідає Сергій. - На базах є гаряче харчування, нормальні побутові умови. На передовій не так комфортно, але це війна. Намети не ставимо, бо вороги можуть обстріляти мінометами, артилерією чи „градами”. Тож сидимо в окопах і бліндажах. Днями намет для зберігання провізії поставили, то туди снаряд влучив. Тепер, поки не привезуть провізію, деформовані консерви з землі підбираємо, бо на передовій це - основний харч. Часто місцеві жителі їжу приносять. Люди по-різному ставляться до ситуації і до нас. Більшість нормально сприймає, допомагають. Але є й ті, хто з-під лоба дивиться на нас.

З провізією у вояків "Айдару" ще так-сяк, але солдатам бракує вітамінів, адже вони виснажуються і фізично, і психологічно. Також не вистачає медикаментів.

- Найбільше бракує бутарфанолу. Це потужний анальгетик, - розповідає Сергій. - Часом він терміново потрібен пораненим, а його немає. Люди мучаться від болю. Я свій тюбик уколов пораненому хлопчині ще в червні. Відтоді не маю. Добре, що хоч екіпірування нормальне є – і зброя, і захист. Державі дякувати за це не доводиться, бо ж більшість усього - бронежилети, каски, одяг, спецвзуття і навіть додаткові магазини для автоматів – привозять звичайні люди. За це величезне їм спасибі! Якби не було підтримки, то було б усе дуже зле. Щодо зброї, то її вистачає. Щось - наше, щось відбиваємо у сепаратистів.

Екіпірування і зброя терористів, як помітив тернополянин, не краща, аніж у бійців "Айдару". Але гранатомети у них сучасніші.

- У них є нове російське озброєння, - каже Сергій. – Це нові РПГ (ручні протитанкові гранатомети - авт.). - Можу про це впевнено говорити, бо декілька ящиків зі зброєю уже наші, ми їх відбили. Тепер у них їхньою ж зброєю стріляємо. Мають і танки. Але ними в атаку не йдуть. Виїдуть, постріляють і втікають, бо наша артилерія їх одразу знищує. Є серед сепаратистів росіяни. Вони в основному керують. Там змішаний контингент – і місцеві, і найманці з сусідніх країн. Різні люди. Фахових військових серед них дуже багато. Не ставлюсь до них із ненавистю, бо люди керуються своїми мотивами. Але вони – вороги, тому доводиться з ними воювати.

Найважче тим воякам, які вперше потрапляють у справжню бойову обстановку.

- Хлопці проходять військове навчання, але справжній бій - зовсім інше, - додає співрозмовник. - Найважче переборювати страх. Він сковує. Солдати починають погано орієнтуватися в просторі, ведуть неприцільну стрільбу, знаходять ненадійні прикриття від ворожого вогню. Буває й таке, що людей просто "паралізує". Та поряд є бійці з досвідом, вони допомагають молодим. На щастя, після двох-трьох боїв цей страх минає. Звичайно, що боїмось. Це нормально. Зрештою, те саме - й з іншого боку. Не всі вороги загартовані війною. Хоча фахових військових там дуже багато.

Гранатомети - у депутата

Смерть не така страшна, коли часто бачиш її поряд, зізнається чоловік.

- Я уже не рахую, скільки вбитих бачив, - говорить Сергій. - Триває бій. Усі стріляють. Хтось падає пораненим, хтось - убитим. Поранених не добиваємо, як люблять казати російські журналісти. Допомагаємо та беремо у полон. Після бою своїх убитих товаришів забираємо. Те саме роблять і наші противники. Днями мій друг, хороший хлопець мого віку, підірвався на міні. Важко таке бачити. Нещодавно він із бабцею розмовляв по телефону, я був поряд. Вона дуже хвилювалась за нього...

Одна з операцій, яку днями проводили вояки з "Айдару", – пошуки мінометників у селі Стукалова Балка, що на Луганщині. Звідти по позиціях наших бійців вели обстріл.

- Ми заходили в будинки місцевих, - каже Сергій. - Люди впускали. Оглядали подвір'я, горища, технічні будівлі. Зайшли на одну дуже ефектну дачу. Почали обшук і виявили гранатомети. Дача була, як з'ясували потім, депутата Верховної Ради від Компартії – Кілінкарова. Ось такі бувають сюрпризи.

До речі, депутат Спиридон Кілінкаров у коментарях, які він давав після знахідки батальйону, стверджував, що зброю підкинули самі ж бійці Української армії.

Також Сергій був серед наших військових, які 21 липня розгромили ворожий батальйон "Восток" та захопили його командира.

- Нічого героїчного в цьому немає, ми просто провели вдалу операцію, - скромно каже Сергій. - Після захоплення я супроводжував ворожого комбата, тримаючи його на прицілі.

Наприкінці розмови Сергій висловив свою думку щодо відправки військових із Тернополя у зону АТО чи на навчання (куди везли, військове командування чітко не сказало, бо ж таємниця – прим. ред.), яка була днями.

- Я розумію батьків тих хлопців і страх солдатів, - каже Сергій. - Але треба розуміти, що людські ресурси не безмежні. Багато вояків тут уже місяцями. Є втрати, їх потрібно поповнити. Це війна, яку почали не ми. Обов'язок чоловіків – захищати свою землю та земляків. Тому, як би страшно не було їхати, це потрібно, аби боронитися від ворога. Емоції треба відсувати на задній план. Я не думаю, що хтось із тих матерів хоче, аби і під Тернополем лунали вибухи і гинули люди.

Автор фото: Віктор ГУРНЯК

Previous Next

Купують навіть автомобілі

Найбільше нашим військовим в зоні АТО допомагають громадяни, а не держава. Тернополянин Віктор Гурняк разом із друзями від початку війни збирає гроші для військових. За ці кошти в Україні та за кордоном закуповують бронежилети, каски та іншу амуніцію й спорядження. А також продукти харчування і засоби гігієни. Придбали навіть кілька користованих автомобілів для потреб "Айдару" та інших батальйонів на Сході. Усе придбане самі відвозять у зону АТО й особисто передають нашим воякам.

- Найбільша проблема з касками, - каже Віктор. - Ми її частково вирішуємо. Але потреби великі. Також хлопцям потрібні хороші засоби зв'язку - рації та радіостанції. Необхідні тепловізори і прилади нічного бачення. З одягом більш-менш терпимо, але немає якісного взуття. З ліків найбільше потрібні знеболюючі засоби.

Тернополянин вважає, що свідомі громадяни повинні допомагати війську, аби зберегти життя солдатів. Переказати невелику суму може кожен. Також знадобиться будь-яка допомога, приміром, військове спорядження чи харчі.

ДОВІДКА

Переказати кошти для закупівлі необхідних для наших військових речей можна на картковий рахунок „Приватбанку” 4149 6059 1079 3074 (Гурняк Віктор Петрович). Зв'язатися з Віктором можна за номером 0-50-377-91-19.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Тернополянин

    Молодці хлопці! Ви для нас всіх взірці мужності і відваги! Тримайтеся, скоро буде підмога!
  • StatusQ

    Тримайтеся Хлопці! Ми за вас молимось! Слава Україні!
  • Вадим Савка

    Швидше б ротація, бо багато поранених і вбитих. Хлопці третій місяць сидять, треба їх змінити!!!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
17:01 Під час гасіння пожежі у свинокомплексі в Тернопільськомцу районі врятували 650 свиней 16:00 Нові катальпи біля парку «Сопільче»: як виглядають? (ФОТО ДНЯ) photo_camera 15:00 Зеленський увів в дію рішення РНБО щодо обмеження роботи онлайн-казино 14:09 Пожежа у Тернополі — стовп чорного диму бачили з різних мікрорайонів міста. Подробиці Від читача 22:30 В новому мікрорайоні "Північний" жителі кількох будинків можуть залишитись без під'їзної дороги 14:00 У Тернополі презентували фільм «Вовк. Страху нема» — екранізовану історію відваги воїнів ЗСУ 12:55 У полі на Бучаччині знайшли мертвою зниклу 72-річну жінку 11:25 ДТП поблизу Тернопільської митниці – на дорозі не розминулись два авто 11:00 Для дачників в Тернополі курсуватимуть спеціальні маршрутки (ГРАФІК) 10:02 По всій країні розшукують двох чоловіків, які розстріляли поліцейських на Вінниччині 10:00 Синоптики попереджають про заморозки у вихідні на Тернопільщині 09:01 Рум’яні пиріжки: як приготувати смачні та пишні смаколики без дріжджів на кефірі 22:01 Прикрашає тарілки тернопільською вишивкою та архітектурою: історія майстрині Софії Демків 21:00 У ДТП на Тернопільщині постраждали п'ятеро людей 20:01 Поранений, але незламний: історія воїна-лісівника з Тернопільщини, який готується до протезування photo_camera 19:00 Жінки на керівних і бойових посадах в армії: що про це думають тернополяни? (ОПИТУВАННЯ) play_circle_filled 18:00 У Тернополі має запрацювати креативний простір OPEN SPACE
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up