Телефонують з «банку» і вимагають сплатити чужі борги

Телефонують з «банку» і вимагають сплатити чужі борги
До тернополянина Василя Лепка телефонували з банку і сказали, що він є поручителем у їхнього боржника. Хоча чоловік жодної справи з банками не мав і нічого не підписував
Тернополянам повідомляють, що їхні знайомі брали кредит у банку і без їхнього відома вказали їх поручителями. Експерти наголошують, що договір поруки повинен бути укладений лише у письмовій формі.

71-річній тернополянці пані Катерині зателефонував невідомий. Назвався працівником банку. 
- Ваші сусіди брали у нас кредит, але не сплатили його. Ваш телефон вказали, як номер поручителя. Прошу нагадати своїм знайомим, що потрібно платити, - говорили по той бік слухавки.  

Вперше про таке чула
Тернополянка каже, що вперше про таке чує. Адже не погоджувалась на жодне поручительство. 
- З цими людьми ми ані родичі, ані друзі, лише вітаємось, - каже пані Катерина. 
Згодом дзвінки повторювались ще декілька разів, абонент спілкувався російською. 
- Я запитала, чому вони не поставили мене до відома, що я поручитель, коли давали кредит цій людині, - каже співрозмовниця. – А також пригрозила, що звернуся в міліцію. Відтоді дзвінків більше не було.
Такий випадок - у Тернополі не єдиний. Людям телефонують і вимагають або сплатити кредит, або ж умовити боржника зробити це самому. Потерпілі від таких дзвінків запевняють, що жодної згоди на поручительство не давали. 

Дзвінки на давали спокою
До матері тернополянки Ірини Яцишин із банку телефонували вже багато разів. Щоразу вимога одна й та ж – сплатити борг за синового знайомого. Мовляв, з ним зв’язатися не можуть, бо боржник змінив номер телефону. 
- Як виявилося, знайомий мого брата кілька років тому взяв кредит у банку, а мого брата вказав як поручителя, вказавши його ім’я, прізвище, домашній номер телефону та адресу без його відома, - розповідає пані Ірина. – Оскільки брат одружився та переїхав, але прописаний у батьків, з банку телефонують до них. 
Пані Ірина каже, що її маму, яка хоч і знала, що ніхто з сім’ї не був поручителем, такі дзвінки дуже схвилювали. Вона навіть вступала в дискусії зі співрозмовниками. Минав час, і з банку телефонували знову. Набридливі дзвінки вже не давали спокою жінці. 
- Врешті моя мама сказала, що поскаржиться керівництву банку, - каже Ірина Яцишин. - Після того дзвінки припинилися. Ми підозрюємо, що це, можливо, і не з банку телефонують, а шахраї. А може, це недобросовісні працівники банку, які таким чином вибивають гроші у боржників без відома керівництва. Думаю, що телефонують переважно до пенсіонерів, яких легше залякати, адже молодше покоління більш обізнане у своїх правах. 

Поручителем хоч Порошенка 
Ще одну історію розповідає тернополянка Світлана Коваленко. Поручителем без свого відома стала односельчанка її родичів. 
- Для того, аби перестрахуватися фінансово, на організацію доньчиного весілля жінка вирішила взяти у банку кредит на декілька тисяч гривень, - розповідає Світлана. – Прийшла вона у банк, а їй кажуть, що кредиту не дадуть, бо вона є поручителем боржника. Жінка була шокована. 
Як виявилося, знайома, ще й з кримінальним минулим, брала у фінустанові кредит і вказала її поручителем.  
- Я не знаю, чим закінчилася та історія, але жінка влаштувала скандал у банку, - каже співрозмовниця. – Як так може бути, що без жодного документа і підтвердження банки записують поручителями людей без їхнього відома? Треба ж якось перевіряти. Так можна взяти кредит і вказати поручителем навіть Петра Порошенка. 

І телефонували, і писали sms
Подібні дзвінки і навіть sms із банку отримував і тернополянин Василь Лепко. 
- У жовтні минулого року мені зателефонували з банку, сказали, що я є поручителем, і спитали, чи я не знаю Віталії. Мовляв, вона залишила цей номер і вказала, що це номер її сестри, - розповідає чоловік. – «Ви ж чуєте, що я не її сестра», - відповів я. Тоді у мене запитали, чи я не змінював номер. Я попросив більше мене не турбувати. 
Потім із банку телефонували ще кілька разів, писали sms із проханням сплатити борг. 
- Я не знаю, звідки вони взяли мій номер, можливо, з газети, куди я подавав оголошення, - каже чоловік. – Я ж не брав ніяких кредитів, нічого не підписував, чому вони мене турбують?

Коментар
Богдан АДАМИК, фінансовий експерт, декан факультету банківського бізнесу у ТНЕУ: 
- Договір поруки однозначно повинен укладатися в письмовій формі. Відповідно до Цивільного кодексу України (статті 553-559), визначено чіткі умови і терміни договору поруки, а також зобов'язання поручителя. Наприклад, порука припиняється після закінчення терміну, зазначеного у договорі поруки. У разі, якщо такий термін не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання терміну виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Якщо термін основного зобов'язання не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред'явить позову до поручителя протягом року від дня укладення договору поруки (ст. 559 ЦК). Тому однозначно зрозуміло, що повинен бути договір поруки. На мій погляд, на такі дзвінки з банку, а я сумніваюсь, що це дзвінки з банку — швидше за все, це дзвінки від колекторських компаній, потрібно реагувати просто - звертатися у правоохоронні органи із заявою про вимагання від вас коштів. Без підписаного вами договору поруки жодних юридичних наслідків зі сплати боргу у вас не може бути.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Василиса
    В Україні коллектор може зателефонувати будь-якій особі і навішати ій, що вона має віддати за когось борг.

    Така думка в мене склалась після історії в родичів: банк М... було взято споживчий кредит. Коллектори почали телефонувати родичці, - вона є керівником співробітниці,- про те що вона має віддати за людину борг, телефонували на робочий, домашній і мобільний телефони. В грубій формі, з погрозами. Розказали їй, де вона мешкає, де мешкають її діти, хто яке майно має. Після того, як син родички вирішив з'ясувати чого хочуть колектори, почали телефонувати і сину - "в тебе є машина, номер хххх модель хххх, якщо не віддаш гроші, машину приїдем "постукаєм", а матір відвезем в Турцію -буде відпрацьовувати. "

    Наразі в поліцію подано заяву про вимагання з розшифровкою запису телефонної розмови, але.. Факт лишається фактом - абсолютно непричетним людям телефонують і псують нерви. Безкарно.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:45 У Почаєві собака покусав дівчинку: господарю загрожує до двох років в’язниці 16:11 «Все знищено, але Бог зберіг моїх дітей». На Вишневецького згоріла квартира військового 15:35 Тернополяни представили Україну на Чемпіонаті Європи з греко-римської боротьби 15:05 Тікав з армії та поширював російську пропаганду: на Тернопільщині затримали дезертира Від читача 11:35 Сучасний кінологічний центр на Київщині: турбота про безпеку, а не «розкіш за бюджетні кошти» 14:35 Норвезький журналіст іде 450 кілометрів на підтримку українських медіа photo_camera 14:05 До якої суми зросте мінімальна пенсія у 2026 році 13:35 За умисне вбивство знайомого в Почаєві судитимуть 62-річного чоловіка 13:00 Нетверезий водій на Tesla врізався в дерево та намагався втекти в кущі 12:20 Упокоївся батько митрополита Тернопільського і Кременецького Нестора Анатолій Писик 11:57 У Козівській лікарні тепер є отець-капелан 11:41 Як бізнес Тернопільщини може зменшити витрати на енергоресурси? (Прес-служба компанії Yasno) 11:22 У Бариші чоловік самовільно чистив потічок та отримав кримінальну справу 10:50 Героя дочекалися вдома: у Залозецькій громаді зустріли Віталія Заморського, який повернувся з полону play_circle_filled photo_camera 10:07 56,9 млн збитків через знищені дерева: посадовців Бережанського лісгоспу підозрюють у службовій недбалості 09:33 Рятувальники показали відео пожежі в Бучацькій хлібопекарні: горіло 400 квадратів play_circle_filled photo_camera 09:00 Підтвердили загибель Героя з Тернопільщини Василя Шевчука, якого вважали зниклим безвісти 08:00 Tesla, який був у розшуку, зупинили патрульні в Тернополі за перевищення швидкості 22:00 Квітковий рай неподалік Теребовлі: в Деренівці розквітнуло лавандове поле play_circle_filled photo_camera 21:01 До 30 тис. грн на навчання від держави: хто може отримати ваучер, які професії доступні та де вчитись
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up