Сотні лемків зібрались у Церкві Вознесіння Господнього 25-го травня, щоб відзначити народне свято Кермеш. Біля церкви вчили виготовляти писанки та слухали народних пісень.
При в’їзді в Тернопіль зі сторони львівської траси, в затишному куточку парку розмістилась дерев’яна церква. Біля неї сьогодні було велелюдно - тернопільські лемки відзначали у збудованому за власний кошт храмі власне свято - Кермеш. Ця подія зачепила багатьох. В лемківському товаристві зареєстровано близько 12 тисяч людей. Якщо ж говорити загалом, то за статистичними даними, 200 тисяч людей приїхали в Тернопільську область із територій, де історично проживав цей етнос.
- Як і у Галичині, наша святкова традиція пов’язана із храмовим святом, – розповідає голова Тернопільського відділення Товариства „Лемківщина” Олександр Венгринович. -Ми організували сьогоднішні урочистості подібно до наших предків: перша частина – літургія, а в другій - концертна програма та, говорячи сучасною мовою, майстер-класи. От і сьогодні ми запланували проведення майстер-класу із писанкарства. Для цього приїхали найкращі майстри із Івано-Франківщини, Львівщини. В програму також входить показ робіт різьбярів, гаївки.
Фестиваль поки що має виключно регіональний, місцевий характер – в Тернопіль з’їхалися гості із Чорткова, Збаража, інших районів та сусідніх областей. Запросили на цьогорічний Кермеш і голову Світової федерації лемківських об’єднань Софію Федину. Іноземних гостей організатори не запрошували, але не виключають, що їхнє починання поступово переросте в потужний міжнародний фестиваль, що буде показувати усю красу культурної спадщини лемків.
Яке майбутнє чекає лемківську культуру? Про це, хитаючи головою, говорить Олександр Венгринович.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 39 від 27 вересня 2023
Читати номер