Письменниця зі Львова Дара Корній в рамках свого презентаційного туру Україною представила тернополянам новинку «Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи».
Дізнатися про поважного домовика, познайомитись із добрим покутнім, зазирнути на гостину до справедливого хлівника, привабити духа щастя з удатною сприйєю можна завдяки великому етнографічному дослідженню Дари Корній «Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи». Це видання презентували 4 грудня у тернопільській книгарні «Є» та в Культурному центрі Єловицьких у Ланівцях. Обидві події модерував Юрій Матевощук. Він зазначив, що Дара Корній настільки обізнана з українською міфологією, що обидві презентації вийшли дуже пізнавальні і не схожі одна на одну.
Нагадаємо, що це вже друга книга із серії «Чарівні істоти українського міфу», яка з’явилася у харківському видавництві Vivat. Першу – «Чарівні істоти українського міфу. Духи природи» Дара Корній представила тернополянам ще два роки тому. Наразі готовий до друку третій том «Шкідники життя» про злих духів. Всього за задумом авторки має бути чотири книги.
Примітно, що ідея написання таких книг виникла у Дари Корній ще понад 10 років тому, коли вона працювала над своїм першим твором «Гонихмарник». Тоді їй дуже бракувало інформації про нижчих чарівних істот праукраїнської міфології, які вона взялася досліджувати. Матеріал збирала з різних джерел. Інколи їй розповідали щось старші люди, іноді науковці, і, навіть, карпатські мольфари, до яких зверталася письменниця. Прагнула створити художньо-потулярне видання для родинного читання – для доросліших – фольклорні довідки, для малечі – казки. Допомогла їй у цьому художниця Ангеліна Канкова, яка створила образи персонажів в правдивому амплуа, хоча і з «кумедним» підтекстом.
Модератор презентації Юрій Матевощук зазначив, що ця книжка пояснює багато дивностей у житті, які важко обґрунтувати наукою і релігією.
Приміром, домовик – це добра істота в доброго господаря. Якщо господар ледачий, то домовик з ним бореться, запускаючи до хати злидні. Наші предки вірили в те, що визначеними для людини є лише дати її народження і смерті, а також певні життєві випробування, а все решта – залежить від неї самої.
На думку дослідниці, в українських забобонах немає нічого зайвого. Для прикладу вона розповіла, чому треба завішувати дзеркала, коли в домі є покійник.
Коли в хаті був покійник, українці обов’язково завішували дзеркала і не лягали спати, бо сон і смерть – це рідні брат і сестра, тому ті стани могли переплутатися в той час. Сидячи біля труни, багато молитися, згадували про небіжчика щось добре, слухали голосіння жінок-плакальниць.
Дара Корній звернула увагу на те, що наші предки з великою повагою і обережністю ставилися до сили слова, яке було і залишається потужною зброєю.
Загалом у книзі «Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи» дослідниця описала майже 4 десятки цих створінь, а також подала список рекомендованої літератури. Працюючи над виданням, жінка відкрила для себе кілька нових духів, про яких раніше взагалі нічого не чула.
Відкриттям для дослідниці став і хмелун. Праукраїнці вважали, що пристрасть до алкоголю дуже згубна, тому старалися з цим боротися, так виник дух хмелун. Вперше дізналася Дара Корній і про трьох сестер судниць, які з’являються людині в день її появи на світ і приносять три свічки – дату народження, дату смерті і життєві випробування.
До речі, ці портрети мавок покажуть на виставці в рамках наступного фестивалю «Ї», що відбудеться в Тернополі вже у травні. Обидві книги Дари Корній з серії «Чарівні істоти українського міфу» можна придбати в книгарні «Є», а також на сайті видавництва.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 4 від 22 січня 2025
Читати номер